عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفتگو با " پرشین خودرو" :

بررسی محورهای مطرح شده در بسته پیشنهادی وزارت صمت نشان می دهد، به جز اصلاح قیمت خودرو، سایر راهکارها همچون تزریق نقدینگی و تسهیلات و غیره تنها مُسکِنی برای شرایط کنونی و جهش تولید خواهد بود.

سیامک مقتدری عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، در گفت وگو با “پرشین خودرو” به زیان ده ها هزار میلیاردی خودروسازان و زنجیره تامین آنها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این حجم از زیان نتیجه تصمیمات غلط در حوزه قیمت گذاری است، اظهار داشت: به رغم راهکارهای پیشنهادی همچنان نقدینگی از مهمترین موانع و چالش های جهش تولید خودروسازان است که از قیمت گذاری دستوری نشات گرفته است.

وی همچنین به موضوع افزایش ۵۰ درصدی تولید در بسته جهش تولید اشاره و با توجه به ظرفیت های فنی موجود برای تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور، تصریح کرد: تحقق این میزان تولید مستلزم حل ریشه ای مشکل نقدینگی در صنعت خودرو و قطعه سازی است که با حذف قیمت گذاری دستوری و سودآوری خودروسازان و قیمت های معقول و منطقی ممکن خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با توجه به پیش بینی اختصاص تسهیلات و تامین اعتبارات جدید در بسته وزارت صمت، اضافه کرد: تزریق نقدینگی از طریق اعتبارات بانکی و تسهیلات پیش بینی شده در بسته جهش تولید و اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان ( ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید و ۵ هزار الباقی تسهیلات سال گذشته شورای پول و اعتبار ) گر چه موجب جهش تولید برای شش ماه آینده خواهد شد اما راهکار اساسی و ریشه ای صنعت خودرو نیست و با اتمام این زمان، شاهد شرایط گذشته و تکرار مشکلات نقدینگی در این صنعت خواهیم بود.

مقتدری در ادامه به تجربه تزریق نقدینگی به صنعت خودرو و قطعه سازی در سال های گذشته و اجرای مدل ها و منحنی ها قبلی پرداخت و خاطر نشان کرد: راه حل اساسی مشکلات صنعت و بازار خودرو تعدیل و واقعی شدن قیمت خودرو و حذف قیمت گذاری دستوری است.

با بالانس عرضه و تقاضا قیمت ها کاهشی می شود
به گفته وی اجرای ناقص آزادسازی قیمت خودرو و واگذاری قیمت کم تیراژها به شرکتهای خودروساز اگر چه بخشی از زیان خودروسازان را کاهش می دهد اما منجر به خروج کامل شرکتها از زیان نخواهد شد.

وی با این حال تاکید کرد: اگر چه ممکن است طراحان بسته پیشنهادی با توجه به آزادسازی قیمت ۴۵ درصد خودروها و تعیین قیمت ۵۵ درصد باقی خودروها توسط شورای رقابت، موضوع جبران زیان خودروسازان از طریق خودروهای کم تیراژ را مدنظر داشته باشند که بازهم راه حل منطقی نخواهد بود.

این فعال در صنعت قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه باید مکانیزم ها و سازو کارهایی که در دنیا اجرا می شود در صنعت خودروسازی ایران نیز اجرایی شود، اظهار داشت: بر اساس اصول اقتصادی در دنیا با بالانس عرضه و تقاضا قیمت ها کاهشی می شود مسیری که صنعت خودرو ایران نیز باید از آن پیروی کند.

مقتدری در پایان با توجه به نگرانی برخی از مدافعان سرکوب قیمت با آزادسازی قیمت خودرو خاطرنشان کرد: با اجرای سیاست آزادسازی قیمت خودرو باید از خودروسازان تعهد گرفته شود که بر اساس تیراژ و برنامه وزارت صمت حرکت کنند تا با افزایش تولید و عرضه قیمت ها به تدریج کاهشی شود و در صورت سرپیچی از تیراژ مورد نظر شرکتها جریمه شوند.

منبع: پرشین خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=365
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزيرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسيس اولين انجمن تخصصي كشوري زير نظر اين وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است