دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی هشدار داد:

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نسبت به تکرار بحران سال ۹۲ در صورت آزادسازی واردت خودرو هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، آرش محبی نژاد در گفت وگو با روزنامه دنیای خودرو با بیان اینکه ممنوعیت واردات خودرو با هدف حمایت از ساخت داخل نبوده، بلکه به دلیل کمبود ارز اتفاق افتاده است، افزود: وضعیت بسیار دشواری پیش آمده و این دشواری از آن بابت است که ما یک‌سری ارز ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی در کشورهای دیگر داریم و نمی‌توانیم به همان صورت ارز آن را به کشور برگردانیم. این ارزها پشت سدی به نام تحریم انباشته شده و عدم‌دسترسی به آن‌ها ما را تحت فشار مالی قرار داده است.
محبی نژاد با بیان اینکه این ارزها به‌صورت کالا امکان واردات دارند، ادامه داد: بر این اساس، فشار و هجمه عجیبی به وجود آمده است مبنی بر اینکه واردات خودرو آزاد شود و این امر نشان می دهد ممنوعیت واردات خودرو با هدف حمایت از ساخت داخل نبوده، بلکه به دلیل کمبود ارز این ممنوعیت اتفاق افتاده است.
وی در تشریح اتفاقات منتهی به بحران سال ۹۲ اظهار کرد: سال ۹۰ اوج شکوفایی و تولید صنعت خودرو بود و بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد. اما بعد دچار تحریم‌های خارجی و داخلی شدیم و با ادبیات «پراید کیلویی چند» یک سقوط آزاد در تولید خودرو داشتیم و به حدود ۷۴۰ هزار دستگاه خودرو رسیدیم.
محبی نژاد ادامه داد: به همان نسبت با توجیه بازگشت ارز به‌صورت خودرو، رشد فزاینده‌ای در واردات خودرو داشتیم و به لحاظ ارزشی، ارزش‌کل واردات سال ۹۲ نزدیک به ۶۰ درصد ارزش کل تولید داخل بود.
وی افزود: اگر این اتفاق تکرار شود و بخش بزرگی از این ارز به‌صورت خودرو وارد کشور شود، بحران سال ۹۲ دوباره تکرار می‌شود.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: در آن سال ها، یک بی‌تدبیری سهوی دیگر نیز رخ داد و عمده واردات خودرو از کشورهایی انجام شد که صنعت خودرو ما را تحریم کردند! یعنی کره، ژاپن و اروپا، ما را تحریم‌ کرده‌ بودند و قطعه‌سازان نمی توانستند ورق فولادی، قطعات نیمه‌ساخته و… را از کره وارد کنند، اما انواع و اقسام خودروهای کره‌ای وارد شد به گونه ای که ۶۰ درصد واردات آن سال مربوط به واردات خودروهای کره‌ای بود.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=265
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفت: هرچند تداوم تحریم‌ها و قوانین و مقررات داخلی شرکت‌ها مانعی بر سر راه رسانه‌ای کردن تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای فیمابین شرکت‌های قطعه‌ساز و خودروساز ایرانی و روسی است، اما تاکنون تعاملات و قراردادهای خوبی بین فعالان صنعتی دو کشور شکل گرفته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

اصلاح ساختار صنعت خودرو ایران امری بسیار ضروری است و باید ساختار معیوب خودروسازی کشور تغییر پیدا کند.

تهران- ایرنا- رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اوراق گام با توجه به تضمین نقدشوندگی اوراق در سر رسید توسط بانک عامل، در تامین مالی قطعه‌سازان دارای کاربرد مناسبی است.

به‌منظور برون‌رفت از فعالیت گلخانه‌ای صنعت خودرو در ایران، کاهش حمایت‌ها و دخالت‌های غیرضرور نیازمند برنامه میان مدت هستیم.

گام اصلی اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور، خروج دولت از مدیریت صنعت خودرو و عدم دخالت در مقوله قیمت گذاری آن است.

اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور استفاده هرچه تمام‌تر از مزایای حضور در پیمان شانگهای، باید دیپلماسی اقتصادی بیش از پیش فعال شده و بخش خصوصی درگیر این مساله شود.

پنجمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با نگاهی به مغفول ماندن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه خودرو و تیتر ” ۸ سال غفلت، ۳ سال فرصت” منتشر شد.

چهارمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

سومین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزیرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسیس اولین انجمن تخصصی کشوری زیر نظر این وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است