عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفتگو با " پرشین خودرو" :

بررسی محورهای مطرح شده در بسته پیشنهادی وزارت صمت نشان می دهد، به جز اصلاح قیمت خودرو، سایر راهکارها همچون تزریق نقدینگی و تسهیلات و غیره تنها مُسکِنی برای شرایط کنونی و جهش تولید خواهد بود.

سیامک مقتدری عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، در گفت وگو با “پرشین خودرو” به زیان ده ها هزار میلیاردی خودروسازان و زنجیره تامین آنها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این حجم از زیان نتیجه تصمیمات غلط در حوزه قیمت گذاری است، اظهار داشت: به رغم راهکارهای پیشنهادی همچنان نقدینگی از مهمترین موانع و چالش های جهش تولید خودروسازان است که از قیمت گذاری دستوری نشات گرفته است.

وی همچنین به موضوع افزایش ۵۰ درصدی تولید در بسته جهش تولید اشاره و با توجه به ظرفیت های فنی موجود برای تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور، تصریح کرد: تحقق این میزان تولید مستلزم حل ریشه ای مشکل نقدینگی در صنعت خودرو و قطعه سازی است که با حذف قیمت گذاری دستوری و سودآوری خودروسازان و قیمت های معقول و منطقی ممکن خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با توجه به پیش بینی اختصاص تسهیلات و تامین اعتبارات جدید در بسته وزارت صمت، اضافه کرد: تزریق نقدینگی از طریق اعتبارات بانکی و تسهیلات پیش بینی شده در بسته جهش تولید و اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان ( ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید و ۵ هزار الباقی تسهیلات سال گذشته شورای پول و اعتبار ) گر چه موجب جهش تولید برای شش ماه آینده خواهد شد اما راهکار اساسی و ریشه ای صنعت خودرو نیست و با اتمام این زمان، شاهد شرایط گذشته و تکرار مشکلات نقدینگی در این صنعت خواهیم بود.

مقتدری در ادامه به تجربه تزریق نقدینگی به صنعت خودرو و قطعه سازی در سال های گذشته و اجرای مدل ها و منحنی ها قبلی پرداخت و خاطر نشان کرد: راه حل اساسی مشکلات صنعت و بازار خودرو تعدیل و واقعی شدن قیمت خودرو و حذف قیمت گذاری دستوری است.

با بالانس عرضه و تقاضا قیمت ها کاهشی می شود
به گفته وی اجرای ناقص آزادسازی قیمت خودرو و واگذاری قیمت کم تیراژها به شرکتهای خودروساز اگر چه بخشی از زیان خودروسازان را کاهش می دهد اما منجر به خروج کامل شرکتها از زیان نخواهد شد.

وی با این حال تاکید کرد: اگر چه ممکن است طراحان بسته پیشنهادی با توجه به آزادسازی قیمت ۴۵ درصد خودروها و تعیین قیمت ۵۵ درصد باقی خودروها توسط شورای رقابت، موضوع جبران زیان خودروسازان از طریق خودروهای کم تیراژ را مدنظر داشته باشند که بازهم راه حل منطقی نخواهد بود.

این فعال در صنعت قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه باید مکانیزم ها و سازو کارهایی که در دنیا اجرا می شود در صنعت خودروسازی ایران نیز اجرایی شود، اظهار داشت: بر اساس اصول اقتصادی در دنیا با بالانس عرضه و تقاضا قیمت ها کاهشی می شود مسیری که صنعت خودرو ایران نیز باید از آن پیروی کند.

مقتدری در پایان با توجه به نگرانی برخی از مدافعان سرکوب قیمت با آزادسازی قیمت خودرو خاطرنشان کرد: با اجرای سیاست آزادسازی قیمت خودرو باید از خودروسازان تعهد گرفته شود که بر اساس تیراژ و برنامه وزارت صمت حرکت کنند تا با افزایش تولید و عرضه قیمت ها به تدریج کاهشی شود و در صورت سرپیچی از تیراژ مورد نظر شرکتها جریمه شوند.

منبع: پرشین خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=365
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال جاری و با وجودی که تولید خودرو در این مدت از مرز یک میلیون دستگاه گذشته و خودروسازان به دنبال کسب رکورد جدیدی تا پایان سال هستند، اما قطعه سازان می‌گویند هنوز آن‌طور که باید قراردادهای فیمابین آنها و خودروسازان مطابق با نرخ تورم و دیگر شاخص‌ها اصلاح نشده است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: پتانسیل چهار تا پنج میلیارد دلاری بازار لوازم یدکی خودرو در روسیه برای صنعتگران ایرانی وجود دارد.

مدیرعامل سایپا گفت: این گروه خودروسازی صادرات محصولات پی ۹۰ و شاهین به روسیه را در دستور کار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز برگشت ارز حاصل از صادرات، یکی از مهم‌ترین دغدغه های صادرکنندگان غیرنفتی و غیر فلزی است که رفع این مشکلات با گزینه‌هایی همچون واردات شمش طلا برای صادرکنندگان محصولات غیرخام و نیمه خام در دولت در دستور کار است.

سفیر ایران در روسیه گفت: نگاه روسیه به ایران هیچگاه مانند امروز مثبت نبوده است و ایران را به عنوان کشوری قدرتمند می‌شناسند، بنابراین نیاز است شرکت ها با صبر و حوصله برای پیشبرد امور اقتصادی و تجاری با این کشور اقدام کنند.

روزنامه «ایران» با انتشار گزارشی از کاهش قیمت خودرو در پی افزایش عرضه‌ها در بورس کالا، نوشت: با این حال، برخی تلاش ها برای رشد قیمت خودرو و کارشکنی‌ در خصوص افزایش عرضه خودرو در بورس کالا، شدت گرفته است.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: قطعه‌سازان به دلیل عدم اصلاح و تعدیل قرارداهایشان با خودروسازان تحت فشارند و با محدودیت‌هایی در تولید مواجه شده‌اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: قطعه‌سازان برای تولید موتور جدید EFP‌ گروه صنعتی ایران‌خودرو که موتوری ۱۰۰ درصد داخلی است، آمادگی کامل دارند.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس باعث حذف رانت‌ها شده و می‌تواند مشکلات صنعت خودروسازی را حل کند، گفت: ایجاد شفافیت و حذف رانت از بازار خودرو به کمک سازوکار بورس، رویدادی مهم برای اقتصاد است و دولت برای ایجاد شفافیت و حذف رانت، از عرضه خودرو در بورس حمایت می‌کند.

وزارت اقتصاد اعلام کرد عرضه خودرو در بورس کالا مزایای بسیاری به همراه داشت که ایجاد شفافیت، حذف رانت ۱۱ هزار میلیارد تومانی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری یکی از مهم‌ترین آنها بود؛ با این حال دولت به دنبال تصمیمات مقطعی درباره توسعه صنعت خودرو نیست و به راهبرد بلندمدت در این مورد قائل است.

افزایش عرضه خودرو در بورس موجب شد تا قیمت نهایی معاملات در بورس نیز کاهش یابد.

مدیران شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا طی نامه‌ای به سازمان بورس بر تداوم عرضه خودرو در بورس کالا تاکید کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با گام‌هایی که در عرضه خودرو در بورس کالا برداشته شده است، شفاف‌سازی در بازار خودرو را شاهد خواهیم بود.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: در شرایط کنونی و با سرمای شدید حاکم بر هوای کشور، شاهد قطعی برق و گاز صنایع به نفع خدمات رسانی به بخش خانگی هستیم و امیدواریم دولت برای رفع خسارت های وارده به تولیدکنندگان چاره اندیشی کند.

رییس سازمان بورس به ماده یک قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ماده ۲۵ قانون رفع موانع تولید اشاره کرد که در آنها نحوه جبران خسارت‌های صنایع ناشی از قیمت‌گذاری، قطعی‌های آب، برق گاز و غیره دیده شده است و گفت: اینها سیاست‌هایی است که دولت باید در خصوص آنها تصمیم‌گیری کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: ثبت نام و حضور ۱۰ میلیون نفر در آخرین قرعه‌کشی خودروی ایران خودرو، لاتاری و بخت آزمایی به تمام معنا بوده و به طور قطع این روش محکوم به شکست است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی خودرو کشور گفت: صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی در سال‌های گذشته متاثر از دو مساله تحریم‌ها و قیمت‌گذاری دستوری رو به اضمحلال بود، اما دولت با عرضه خودرو در بورس که محل شفافیت مبادلات و معاملات است، خون تازه‌ای به رگ‌های این صنایع تزریق کرد.

این روزها عده‌ای در حالی بر طبل توقف عرضه خودرو در بورس و بازگشت قیمت گذاری‌ها به روال پیشین می‌کوبند اما آمارها از آخرین عرضه خودروسازان در طرح قرعه‌کشی، حاکی از ثبت نام حدود ۱۰ میلیون نفر در این لاتاری است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازی خودرو کشور گفت: مطابق ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، دولت باید در مواردی همچون قطعی های برق و گاز که منجر به بروز خسارت برای تولیدکنندگان و صنعتگران شده است، به جبران خسارت ها بپردازد.

وزارت اقتصاد اعلام کرد: عرضه ۳۶ هزار خودرو در بورس کالا رانت ۱۱ هزار میلیارد تومانی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری را از بین برد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: این روزها برودت هوا در کنار قطعی‌های مکرر برق و گاز، صنعت قطعه‌سازی را در شرایط بحرانی و فورس ماژور قرار داده و انتظار می‌رود در چنین شرایطی خودروساز با اصلاح و تعدیل هرچه سریعتر قراردادها به یاری قطعه‌سازان بشتابد.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای امسال تا پایان دیروز (چهارشنبه، ۲۱ دی‌ماه) ۹۶۵ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که معادل مجموع تولیدات سال ۱۴۰۰ است.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است