عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور گفت: اگر به تاریخچه ضرر و زیان های صنعت خودرو و افزایش قیمت ها در بازار آزاد نگاه کنیم و زمان پیدایش پدیده تفاوت قیمت بازار و کارخانه را بررسی کنیم، به زمان آغاز به کار شورای رقابت خواهیم رسید!

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور، سعید صبوری اظهار کرد: این شورا با قیمت گذاری دستوری خودروسازان را وادار کرد محصولات خود را حتی با زیان بفروشند؛ حالا امروز که می خواهیم آن را به قیمت واقعی برسانیم، تفاوت فاحشی پیدا می کند و برای آن مانع تراشی می شود.
صبوری ادامه داد: از صنعت خودرو که بگذریم، در دیگر صنایع هم، به خصوص صنایع وابسته به معاش مردم، مثال های مشابه فراوانی وجود دارد که نشان میدهد در هر صنفی که شورای رقابت با قیمت‌گذاری دستوری در سرکوب قیمت‌ها ورود کرده باعث از بین رفتن تولیدکنندگان آن صنف شده است.
وی افزود:با قیمت گذاری دستوری و سرکوب قیمت ها، زیان تولیدکننده را باعث شدند و در نتیجه با افت تولید، کاهش عرضه و افزایش تقاضا در بازار، قیمت ها به جای صعود با یک شیب نرمال، دستخوش افزایش های شدید، تند و غیرمعمول شد.
صبوری به دفن کردن دو و نیم میلیون جوجه یکروزه توسط یک مرغدار در سال گذشته اشاره کرد و افزود: مرغدار تخم مرغ خریده بود و با هزینه های مترتب بر تولید، باید با قیمتی مشخص مرغ را در بازار عرضه می کرد اما وقتی دید در صورت پرورش جوجه ها، با قیمت گذاری دستوری، با زیان رو به رو می شود، تصمیم به معدوم کردن جوجه ها گرفت.
وی افزود: قیمت گذاری دستوری که به صورت کارشناسی هم اتخاذ شده بود، باعث شد مرغداران دست از کار بکشند و در مدت زمان کوتاهی، بحران مرغ در کشور ایجاد شد و امروز هم می بینیم با چندین برابر قیمت های قبل فروخته می شود. اگر اجازه داده بودند، مرغداران، مرغ را با قیمت های واقعی عرضه کنند، امروز شاهد این قیمت های چندبرابری نبودیم.
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور ادامه داد: قیمت گذاری دستوری خودرو به عنوان یک محصول نهایی در حالی اتفاق افتاده است که در صنایع فولاد و پتروشیمی و سایر مواد اولیه تولید خودرو، قیمت گذاری دستوری نداریم و مواد اولیه تولید به نرخ روز جهانی عرضه می شود.
صبوری با بیان اینکه به نظر می رسد تا زمانی که ریشه این صنعت مادر در کشور سوزانده نشود، درس نخواهیم گرفت، افزود: اگر به شروع زیان دهی صنعت خودرو نگاهی بیاندازیم و زیان انباشته خودروسازان را بررسی کنیم به نکات ارزنده ای دست خواهیم یافت.
وی با طرح این پرسش که چرا حساسیتی که بر قیمت خودرو وجود دارد، بر روی افزایش قیمت کالاهای اساسی و ارزاق مردم وجود ندارد، تصریح کرد: باید اجازه بدهیم که اقتصاد کشور مانند بقیه دنیا آزاد باشد و فضای رقابتی ایجاد شده به تعادل بازار کمک کند تا مثل امروز خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای نباشد و به کالای مصرفی مردم تبدیل شود.
صبوری ادامه داد: از چند سال گذشته که زیاندهی صنعت خودرو آغاز شد، هربار فریاد زدیم اجازه بدهید خودرو به قیمت تمام شده به اضافه یک سود منطقی به فروش برسد اما گوش شنوایی وجود نداشت.
این صنعتگر اظهار کرد: ما از ابتدای دولت خواستار شدیم برای هر صنف یا صنعتی با حضور باتجربه ها و نخبگان و انجمن های تخصصی یک اتاق فکر تشکیل شود تا صدها و هزاران سال تجربه و قدمت کاری در اختیار رئیس جمهور و وزرا قرار گیرد تا آنها تصمیم هایی درستی برای اقتصاد کشور بگیرند؛ اما متاسفانه دیده می شود که تصمیم های نادرستی گرفته می شود و به اقداماتی مثل سرکوب قیمت ها می رسیم؛ در حالی نیاز به هیچیک از اینها نیست.
وی با اشاره به اینکه در زنجیره کامل صنعت خودرو حدود ۵ میلیون نفر مستقیم و غیرمستقیم اشتغال دارند و در صورت نابودی این صنعت، از کار بیکار می‌شوند، افزود: اگر صنعت خودرو را آزاد نگذارند و قیمت گذاری دستوری خودرو حذف نشود، خودروسازی و به تبع آن صنعت بزرگ قطعه سازی محکوم به ورشکستگی محض است.
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور در پایان گفت: تصمیم گیران و تصمیم سازان این صنعت باید بدانند که تمام این زنجیره از جمله خودروساز، قطعه ساز و سهامداران واقعی و مصرف کنندگان این شرکت ها که همان مردم هستند دارند زیان می بینند و تنها دلالان هستند که سود می برند.
این صنعتگر اظهار کرد: ما از ابتدای دولت خواستار شدیم برای هر صنف یا صنعتی با حضور باتجربه ها و نخبگان و انجمن های تخصصی یک اتاق فکر تشکیل شود تا صدها و هزاران سال تجربه و قدمت کاری در اختیار رئیس جمهور و وزرا قرار گیرد تا آنها تصمیم های درستی برای اقتصاد کشور بگیرند؛ اما متاسفانه دیده می شود که تصمیم های نادرستی گرفته می شود و به اقداماتی مثل سرکوب قیمت ها می رسیم؛ در حالیکه نیاز به هیچ یک از اینها نیست.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=498
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفت: هرچند تداوم تحریم‌ها و قوانین و مقررات داخلی شرکت‌ها مانعی بر سر راه رسانه‌ای کردن تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای فیمابین شرکت‌های قطعه‌ساز و خودروساز ایرانی و روسی است، اما تاکنون تعاملات و قراردادهای خوبی بین فعالان صنعتی دو کشور شکل گرفته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

اصلاح ساختار صنعت خودرو ایران امری بسیار ضروری است و باید ساختار معیوب خودروسازی کشور تغییر پیدا کند.

تهران- ایرنا- رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اوراق گام با توجه به تضمین نقدشوندگی اوراق در سر رسید توسط بانک عامل، در تامین مالی قطعه‌سازان دارای کاربرد مناسبی است.

به‌منظور برون‌رفت از فعالیت گلخانه‌ای صنعت خودرو در ایران، کاهش حمایت‌ها و دخالت‌های غیرضرور نیازمند برنامه میان مدت هستیم.

گام اصلی اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور، خروج دولت از مدیریت صنعت خودرو و عدم دخالت در مقوله قیمت گذاری آن است.

اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور استفاده هرچه تمام‌تر از مزایای حضور در پیمان شانگهای، باید دیپلماسی اقتصادی بیش از پیش فعال شده و بخش خصوصی درگیر این مساله شود.

پنجمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با نگاهی به مغفول ماندن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه خودرو و تیتر ” ۸ سال غفلت، ۳ سال فرصت” منتشر شد.

چهارمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

سومین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزیرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسیس اولین انجمن تخصصی کشوری زیر نظر این وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است