رضا رضایی*

واقعیت این است که با شرایط موجود در صنعت قطعه سازی نمی‌توان به موفقیت رسید، بنابراین نیازمند تحول در این حوزه هستیم و به نظر می‌رسد دولت جدید متوجه این نکته مهم شده است که صنعت قطعه‌سازی از صنعت خودرو، مهم‌تراست.
اقتدار اقتصادی هرکشوری، بعد از اقتدار نظامی که ابزار مهم بازدارندگی برای دفاع از کشور و سرزمین به شمار می رود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعد از انقلاب اسلامی، تحریم‌ها علیه ایران آغاز شد و در سال‌های اخیر با روی کار آمدن دولت ترامپ، اولین بخشی که مورد تحریم واقع شد، صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی کشور بود، چراکه می‌دانستند شاهرگ حیاتی اقتصاد هر کشوری صنعت خودروسازی و به ویژه صنعت قطعه سازی آن کشور است.
در دهه‌های گذشته چین طبق یک برنامه کارآمد و استراتژی بلندمدت، آینده صنعت خودروسازی خود را تعریف و بر اساس آن، راهبرد و سیاست بلند مدت خود را جهت توسعه و تقویت آن تعیین کرد. چین متوجه این نکته مهم بود که برای قوی بودن در صنعت خودرو سازی باید صنعت قطعه سازی توانمندی در اختیار داشت تا صنعت خودرو سازی به پشتوانه آن بتواند از قدرت و توانایی تولید بالایی برخوردار باشد، بنابراین شروع به کنترل و نظارت بر برنامه بلند مدت در دستورکار چینی ها قرار گرفت، سپس با یک ساختار نظارتی و در قالب اقتصاد رقابتی، بخش خصوصی را وارد میدان کرد و شرایط رقابتی در طول چند دهه عاملی شد که صنعت خودرو سازی چین سال گذشته با تولید ۳۲ میلیون خودرو از نظر تعداد تولید، رتبه اول در جهان را به خود اختصاص داد.
متاسفانه در کشورما بعد از انقلاب و با وقوع جنگ تحمیلی این صنعت با مشکل و عدم توسعه روبرو شد و بعد از پایان جنگ نیز آن طور که باید و شاید به این صنعت مهم و استراتژیک توجه چندانی نشد. بخش خصوصی انتظارات مهمی از دولت جدید دارد و باید در این زمینه سیاستگذاری شود و دولت برنامه‌های مدون و مشخص را توسط خبرگان طراحی و در عین حال نقاط ضعف و قوت این صنعت را شناسایی کند. باید به جمعیت ۶۰۰ الی ۷۰۰ میلیونی همسایگان و محیط پیرامونی کشور توجه داشت و بازارهای مصرف را برای این صنعت شناسایی کرد، قوانین مداخله‌گر و موانع را از میان برداشت و قوانین تشویقی را وضع کرد تا بخش خصوصی با انگیزه، قدرت و اطمینان خاطر به عرصه تولید قطعات و همچنین به روز کردن تولیدات این صنعت روی آورد.

به نظر می‌رسد دولت جدید متوجه این نکته مهم شده است که قطعه از خودرو مهم‌تر است و با شرایط و وضع موجود نمی‌توان در این صنعت به کارآیی رسید، بنابراین باید در مسیر تحول گام برداشت و با اصلاح قوانین از مشکلات عبور و به بهبود وضعیت فعلی کمک کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین بازدید خود به کارخانه ایران خودرو رفت و عنوان کرد که باید به مرور تمامی موانع و مشکلات صنعت خودرو و قطعات آن برداشته شود و امیدوار هستیم که آینده بهتری در انتظار صنعت خودرو و همچنین صنعت قطعه سازی که پیش نیاز اساسی تولید خودرو است، باشد.

* عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=503
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

پنجمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با نگاهی به مغفول ماندن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه خودرو و تیتر ” ۸ سال غفلت، ۳ سال فرصت” منتشر شد.

چهارمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

سومین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزیرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسیس اولین انجمن تخصصی کشوری زیر نظر این وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است