روایت دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی از نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صمت:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور در راستای برنامه ۸ ماده ای رئیس جمهوری در یک بسته کامل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد با تشریح مسائلی که در نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، اظهار کرد: اینکه وزارت صمت، به صورت شفاف و براساس برنامه هایی که قبلا اعلام کرده، پیشرفت خودش را رصد و گزارش آن را نیز ارائه کند، تقریباً کم‌سابقه است؛ به ویژه آنکه وزیر از فعالان صنعت خودرو خواست که این گزارش و عملکرد وزارت صمت را در معرض نقد صریح و روشن قرار دهند.
محبی نژاد افزود: علاوه بر این و براساس برنامه زمانبندی وزارت صنعت که به صورت عمومی نیز منتشر شده است، واگذاری سهام خودروسازان و در واقع واگذاری تصدی گری دولت تا مهرماه انجام خواهد شد و به نظر می رسد آقای فاطمی امین برای اجرای این امر بسیار جدی هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه بحث مهمی دیگری که در این نشست مطرح شد، موضوع عرضه خودرو در بورس کالا بود، افزود: وزیر صمت به صراحت اعلام کردند که با این عرضه مخالف نیستند؛ هر چند که انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعتقاد دارد این شیوه، بهترین روش نیست اما در برابر قیمت گذاری دستوری و با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت قطعه سازی نیز در بورس کشف قیمت می شود، واگذاری خودرو در بورس فعلاً جزو معدود مسیرهای موجود است که می تواند ما را از این وضعیت خارج کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اظهار کرد: بحث دیگری که در دیدار وزیر صمت و فعالان صنعت خودرو مورد تاکید قرار گرفت، الزامات و پیش‌نیازهای تحقیق برنامه تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال بود که پیشنهادات مختلف از جمله موارد مدنظر انجمن همگن کشوری در حال جمع آوری است تا براساس آن و تامین این پیش نیازها و الزامات، مسیر تحقق این هدف پیگیری شود.
محبی نژاد گفت: مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان با نهادهایی مانند سازمان استاندارد، سازمان حمایت، پلیس راهور و … نیز در این نشست مطرح و مقرر شد وزارت صنعت، معدن وتجارت راهکارهای مناسبی برای رفع این مشکلات اتخاذ و اجرایی کند.
وی با بیان اینکه طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور هر سه ماه یکبار به روزرسانی می شود، ادامه داد: وزیر صمت از فعالان صنعت خودرو خواستند که این گزارش را مورد نقد قرار دهند که برهمین اساس نظرات حاضران در جلسه پیرامون نقاط ضعف و قابل بهبود آن با معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو مطرح شد.
محبی نژاد افزود: براساس آنچه ارائه شده و آنچه که فعالان صنعت خودرو شاهد و درگیر آن هستند، می توان گفت پیشرفت های خوبی در مسیر تحول صنعت خودرو در حال رخ دادن است؛ برای تقویت و تسریع این تحول لازم است که تمام ارکان و نهادهای موثر و مرتبط هم افزائی و هم سویی داشته باشند که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان محور سیاست گذار گزینه مناسبی برای محوریت این هم افزائی است.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در پایان گفت: براساس آنچه که از جلسه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت خودرو برداشت شد، می توان گفت این وزارت خانه سه مشکل بسیار مهم و اساسی صنعت خودرو ، شامل بحث نحوه قیمت گذاری، واگذاری سهام های تودلی و دولتی خودروسازان و پیامد آن رفع تصدی‌گری دولتی و جایگزینی هدایت راهبردی و نظارتی توسط وزارت صمت را به جد در دستور کار دارد و با حل این مشکلات در میان مدت مسائل زیان دهی و کمبود نقدینگی هم حل خواهد شد و میتوان روزهای خوبی را برای مردم و صنعت خودرو انتظار داشت


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=565
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است