روایت دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی از نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صمت:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور در راستای برنامه ۸ ماده ای رئیس جمهوری در یک بسته کامل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد با تشریح مسائلی که در نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، اظهار کرد: اینکه وزارت صمت، به صورت شفاف و براساس برنامه هایی که قبلا اعلام کرده، پیشرفت خودش را رصد و گزارش آن را نیز ارائه کند، تقریباً کم‌سابقه است؛ به ویژه آنکه وزیر از فعالان صنعت خودرو خواست که این گزارش و عملکرد وزارت صمت را در معرض نقد صریح و روشن قرار دهند.
محبی نژاد افزود: علاوه بر این و براساس برنامه زمانبندی وزارت صنعت که به صورت عمومی نیز منتشر شده است، واگذاری سهام خودروسازان و در واقع واگذاری تصدی گری دولت تا مهرماه انجام خواهد شد و به نظر می رسد آقای فاطمی امین برای اجرای این امر بسیار جدی هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه بحث مهمی دیگری که در این نشست مطرح شد، موضوع عرضه خودرو در بورس کالا بود، افزود: وزیر صمت به صراحت اعلام کردند که با این عرضه مخالف نیستند؛ هر چند که انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعتقاد دارد این شیوه، بهترین روش نیست اما در برابر قیمت گذاری دستوری و با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت قطعه سازی نیز در بورس کشف قیمت می شود، واگذاری خودرو در بورس فعلاً جزو معدود مسیرهای موجود است که می تواند ما را از این وضعیت خارج کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اظهار کرد: بحث دیگری که در دیدار وزیر صمت و فعالان صنعت خودرو مورد تاکید قرار گرفت، الزامات و پیش‌نیازهای تحقیق برنامه تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال بود که پیشنهادات مختلف از جمله موارد مدنظر انجمن همگن کشوری در حال جمع آوری است تا براساس آن و تامین این پیش نیازها و الزامات، مسیر تحقق این هدف پیگیری شود.
محبی نژاد گفت: مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان با نهادهایی مانند سازمان استاندارد، سازمان حمایت، پلیس راهور و … نیز در این نشست مطرح و مقرر شد وزارت صنعت، معدن وتجارت راهکارهای مناسبی برای رفع این مشکلات اتخاذ و اجرایی کند.
وی با بیان اینکه طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور هر سه ماه یکبار به روزرسانی می شود، ادامه داد: وزیر صمت از فعالان صنعت خودرو خواستند که این گزارش را مورد نقد قرار دهند که برهمین اساس نظرات حاضران در جلسه پیرامون نقاط ضعف و قابل بهبود آن با معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو مطرح شد.
محبی نژاد افزود: براساس آنچه ارائه شده و آنچه که فعالان صنعت خودرو شاهد و درگیر آن هستند، می توان گفت پیشرفت های خوبی در مسیر تحول صنعت خودرو در حال رخ دادن است؛ برای تقویت و تسریع این تحول لازم است که تمام ارکان و نهادهای موثر و مرتبط هم افزائی و هم سویی داشته باشند که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان محور سیاست گذار گزینه مناسبی برای محوریت این هم افزائی است.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در پایان گفت: براساس آنچه که از جلسه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت خودرو برداشت شد، می توان گفت این وزارت خانه سه مشکل بسیار مهم و اساسی صنعت خودرو ، شامل بحث نحوه قیمت گذاری، واگذاری سهام های تودلی و دولتی خودروسازان و پیامد آن رفع تصدی‌گری دولتی و جایگزینی هدایت راهبردی و نظارتی توسط وزارت صمت را به جد در دستور کار دارد و با حل این مشکلات در میان مدت مسائل زیان دهی و کمبود نقدینگی هم حل خواهد شد و میتوان روزهای خوبی را برای مردم و صنعت خودرو انتظار داشت


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=565
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است