روایت دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی از نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صمت:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور در راستای برنامه ۸ ماده ای رئیس جمهوری در یک بسته کامل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد با تشریح مسائلی که در نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، اظهار کرد: اینکه وزارت صمت، به صورت شفاف و براساس برنامه هایی که قبلا اعلام کرده، پیشرفت خودش را رصد و گزارش آن را نیز ارائه کند، تقریباً کم‌سابقه است؛ به ویژه آنکه وزیر از فعالان صنعت خودرو خواست که این گزارش و عملکرد وزارت صمت را در معرض نقد صریح و روشن قرار دهند.
محبی نژاد افزود: علاوه بر این و براساس برنامه زمانبندی وزارت صنعت که به صورت عمومی نیز منتشر شده است، واگذاری سهام خودروسازان و در واقع واگذاری تصدی گری دولت تا مهرماه انجام خواهد شد و به نظر می رسد آقای فاطمی امین برای اجرای این امر بسیار جدی هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه بحث مهمی دیگری که در این نشست مطرح شد، موضوع عرضه خودرو در بورس کالا بود، افزود: وزیر صمت به صراحت اعلام کردند که با این عرضه مخالف نیستند؛ هر چند که انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعتقاد دارد این شیوه، بهترین روش نیست اما در برابر قیمت گذاری دستوری و با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت قطعه سازی نیز در بورس کشف قیمت می شود، واگذاری خودرو در بورس فعلاً جزو معدود مسیرهای موجود است که می تواند ما را از این وضعیت خارج کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اظهار کرد: بحث دیگری که در دیدار وزیر صمت و فعالان صنعت خودرو مورد تاکید قرار گرفت، الزامات و پیش‌نیازهای تحقیق برنامه تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال بود که پیشنهادات مختلف از جمله موارد مدنظر انجمن همگن کشوری در حال جمع آوری است تا براساس آن و تامین این پیش نیازها و الزامات، مسیر تحقق این هدف پیگیری شود.
محبی نژاد گفت: مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان با نهادهایی مانند سازمان استاندارد، سازمان حمایت، پلیس راهور و … نیز در این نشست مطرح و مقرر شد وزارت صنعت، معدن وتجارت راهکارهای مناسبی برای رفع این مشکلات اتخاذ و اجرایی کند.
وی با بیان اینکه طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور هر سه ماه یکبار به روزرسانی می شود، ادامه داد: وزیر صمت از فعالان صنعت خودرو خواستند که این گزارش را مورد نقد قرار دهند که برهمین اساس نظرات حاضران در جلسه پیرامون نقاط ضعف و قابل بهبود آن با معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو مطرح شد.
محبی نژاد افزود: براساس آنچه ارائه شده و آنچه که فعالان صنعت خودرو شاهد و درگیر آن هستند، می توان گفت پیشرفت های خوبی در مسیر تحول صنعت خودرو در حال رخ دادن است؛ برای تقویت و تسریع این تحول لازم است که تمام ارکان و نهادهای موثر و مرتبط هم افزائی و هم سویی داشته باشند که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان محور سیاست گذار گزینه مناسبی برای محوریت این هم افزائی است.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در پایان گفت: براساس آنچه که از جلسه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت خودرو برداشت شد، می توان گفت این وزارت خانه سه مشکل بسیار مهم و اساسی صنعت خودرو ، شامل بحث نحوه قیمت گذاری، واگذاری سهام های تودلی و دولتی خودروسازان و پیامد آن رفع تصدی‌گری دولتی و جایگزینی هدایت راهبردی و نظارتی توسط وزارت صمت را به جد در دستور کار دارد و با حل این مشکلات در میان مدت مسائل زیان دهی و کمبود نقدینگی هم حل خواهد شد و میتوان روزهای خوبی را برای مردم و صنعت خودرو انتظار داشت


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=565
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

در شرایطی برخی خودروسازان از عدم تخصیص ارز تولید و تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو گلایه می‌کنند که بانک مرکزی با انتشار فهرست ارزبگیران نیمایی، میزان ارز خودرو را اطلاع‌رسانی کرد. تخصیص ارز به خودروسازان مونتاژی، تولید‌کنندگان نیمه‌دولتی یعنی ایران‌خودرو و سایپا و همچنین واردات خودرو، سال گذشته با حواشی زیادی همراه بود. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک، سازمان توسعه تجارت و همچنین بانک مرکزی، در شرایطی وزارت صمت برای خودروسازان خصوصی، سال گذشته ارزپاشی کرده که نیمه‌دولتی‌ها و وارداتی‌ها از این قافله عقب بودند.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خودروسازان علاوه بر افزایش تولید، کاهش هزینه سربار را نیز در دستورکار قرار دهند، گفت: از آنجا که رقیبی برای خودروسازان داخلی وجود ندارد، این شرکت‌ها به دنبال استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ارتقای بهره‌وری نمی‌روند.

صنعت خودرو در دهه ۹۰ وضعیت نابسامانی را پشت سر گذاشت به طوری که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند که نشان از عمق بحران در این صنعت دارد.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد، در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قطعات خودرو و لوازم یدکی
از طریق رویه واردات در مقابل صادرات خود وارد کشور شده است.

آژیر قرمز افت تولید خودرو در کشور روشن شده است.

مدیرعامل شرکت سازه گستر سایپا گفت: برای اولین بار توسط یکی از شرکت‌های زنجیره تامین، خودکفایی در تولید قطعه اینفلیتور (چاشنی انفجاری) ایربگ خودرو حاصل شد.

 رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است پایان قیمت گذاری دستوری و اصلاح قیمت خودرو در کارخانه نهایتا کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد را در پی خواهد داشت.

عضو هیات رییسه انجمن همگن قطعه سازان کشور گفت: ایران نفت خود را به قیمت ارزانتر از نرخ روز به چین صادر می کند و چین در ازای خرید نفت به جای دادن پول آن به ایران، کالا از جمله خودرو به ایران صادر می کند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اشاره به جلسه اعضای این انجمن با وزیر صمت و تشریح ابرچالش‌های مجموعه صنعت خودرو کشور (خودروسازی و قطعه‌سازی) و انتقاد از چینی شدن صنعت خودرو کشور، به بیان پیش نیازها و الزامات برنامه تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری پرداخت.

قطعه سازانی که برای تامین مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته خود نیازمند واردات هستند، ضروری است به سرعت با تکمیل عملکرد سال های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در سامانه جامع تجارت، به ثبت پیش بینی برنامه تولید خود در سال ۱۴۰۳ به صورت ماهانه اقدام و سپس از سوی ادارات کل صمت استان مربوطه پیگیری های لازم را به عمل آورند.

شرکت ساپکو با ارسال نامه رسمی به انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اعلام کرد: تمام سازندگان قطعات خودرو کشور لازم است حداکثر تا ۱۱ خردادماه اطلاعات ثبت سفارش مرتبط با نیاز ایران خودرو را در سامانه جامع تجارت بارگذاری کنند.

معاون صادرات و امور بین الملل ایران خودرو، با بیان این‌که در سال جاری برنامه صادرات به کشورهای حوزه CIS دنبال خواهد شد، گفت: در این میان، حجم صادرات به بازار روسیه بیش از سایر کشورها و به صورت گسترده‌تر خواهد بود.

بعد از پیگیری برخی رسانه‌ها در خصوص حجم بالای تخصیص ارز به مونتاژکاران و عدم کاهش التهابات بازار خودرو، وزیر صمت تیم کارشناسی را به جهت بررسی فرایندهای مذکور تعیین کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان برگزاری مراسم «اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به واحدهای تولیدی نمونه کشور و تجلیل از بانوان کارگر»، از رضا رضایی کارآفرین برتر کشور و عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور تمجید کرد.

کارآفرین برتر کشور و عضو انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: نیروی انسانی به‌ویژه کارگران با برخورداری از آموزش‌های مداوم، با ارتقای بهره‌وری و کیفیت کار در بنگاه‌ها، توان تولید را بالا می‌برند و یک سرمایه به معنای واقعی کلمه هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی «ایران اکسپو» با بیان اینکه در تولید خودرو نامدار هستیم، گفت: برخی کشورهای اروپایی طالب خودروهای ایرانی هستند.

انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به اندازه‌ تولید ۲ میلیون خودرو، ظرفیت تولید در داخل داریم، اما از آنجایی که در واردات، سودی وجود دارد که در تولید نیست، بخش زیادی به سمت واردات می‌روند.

وزیر صمت با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای برای صنعت خودرو در سال جاری، از برنامه‌ریزی برای افزایش ۲۰ درصدی تولید خودرو برای امسال خبر داده و اعلام کرد که در حال حاضر تیراژ روزانه تولید خودرو به ۵۰۰۰ دستگاه رسیده است.

با انتشار آمار رسمی گمرک با عنوان ۱۰۰ واردکننده برتر کشور در سال ۱۴۰۲، مشخص شد که پنج خودروساز اصلی بخش خصوصی در این جمع حضور پررنگی دارند.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است