روایت دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی از نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صمت:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور در راستای برنامه ۸ ماده ای رئیس جمهوری در یک بسته کامل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد با تشریح مسائلی که در نشست هم اندیشی فعالان صنعت خودرو با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، اظهار کرد: اینکه وزارت صمت، به صورت شفاف و براساس برنامه هایی که قبلا اعلام کرده، پیشرفت خودش را رصد و گزارش آن را نیز ارائه کند، تقریباً کم‌سابقه است؛ به ویژه آنکه وزیر از فعالان صنعت خودرو خواست که این گزارش و عملکرد وزارت صمت را در معرض نقد صریح و روشن قرار دهند.
محبی نژاد افزود: علاوه بر این و براساس برنامه زمانبندی وزارت صنعت که به صورت عمومی نیز منتشر شده است، واگذاری سهام خودروسازان و در واقع واگذاری تصدی گری دولت تا مهرماه انجام خواهد شد و به نظر می رسد آقای فاطمی امین برای اجرای این امر بسیار جدی هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه بحث مهمی دیگری که در این نشست مطرح شد، موضوع عرضه خودرو در بورس کالا بود، افزود: وزیر صمت به صراحت اعلام کردند که با این عرضه مخالف نیستند؛ هر چند که انجمن صنایع همگن قطعه سازی اعتقاد دارد این شیوه، بهترین روش نیست اما در برابر قیمت گذاری دستوری و با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت قطعه سازی نیز در بورس کشف قیمت می شود، واگذاری خودرو در بورس فعلاً جزو معدود مسیرهای موجود است که می تواند ما را از این وضعیت خارج کند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اظهار کرد: بحث دیگری که در دیدار وزیر صمت و فعالان صنعت خودرو مورد تاکید قرار گرفت، الزامات و پیش‌نیازهای تحقیق برنامه تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال بود که پیشنهادات مختلف از جمله موارد مدنظر انجمن همگن کشوری در حال جمع آوری است تا براساس آن و تامین این پیش نیازها و الزامات، مسیر تحقق این هدف پیگیری شود.
محبی نژاد گفت: مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان با نهادهایی مانند سازمان استاندارد، سازمان حمایت، پلیس راهور و … نیز در این نشست مطرح و مقرر شد وزارت صنعت، معدن وتجارت راهکارهای مناسبی برای رفع این مشکلات اتخاذ و اجرایی کند.
وی با بیان اینکه طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش پیشرفت تحول صنعت خودرو کشور هر سه ماه یکبار به روزرسانی می شود، ادامه داد: وزیر صمت از فعالان صنعت خودرو خواستند که این گزارش را مورد نقد قرار دهند که برهمین اساس نظرات حاضران در جلسه پیرامون نقاط ضعف و قابل بهبود آن با معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو مطرح شد.
محبی نژاد افزود: براساس آنچه ارائه شده و آنچه که فعالان صنعت خودرو شاهد و درگیر آن هستند، می توان گفت پیشرفت های خوبی در مسیر تحول صنعت خودرو در حال رخ دادن است؛ برای تقویت و تسریع این تحول لازم است که تمام ارکان و نهادهای موثر و مرتبط هم افزائی و هم سویی داشته باشند که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان محور سیاست گذار گزینه مناسبی برای محوریت این هم افزائی است.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در پایان گفت: براساس آنچه که از جلسه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت خودرو برداشت شد، می توان گفت این وزارت خانه سه مشکل بسیار مهم و اساسی صنعت خودرو ، شامل بحث نحوه قیمت گذاری، واگذاری سهام های تودلی و دولتی خودروسازان و پیامد آن رفع تصدی‌گری دولتی و جایگزینی هدایت راهبردی و نظارتی توسط وزارت صمت را به جد در دستور کار دارد و با حل این مشکلات در میان مدت مسائل زیان دهی و کمبود نقدینگی هم حل خواهد شد و میتوان روزهای خوبی را برای مردم و صنعت خودرو انتظار داشت


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=565
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: برداشته شدن استانداردهای غیرضروری خودرویی و ایجاد مراکز تست در داخل کشور، دو درخواست فعالان صنعت خودرو از سازمان ملی استاندارد است.

 رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان به اصلاح قیمت‌گذاری‌ها در راستای خروج شرکت‌ها از زیان اشاره کرد و گفت: واگذاری ضمن ورود نقدینگی به خودروسازان باعث تقویت نقدینگی آنان می‌شود، پس از انجام این واگذاری باید مدیریت را به سهامداران مجموعه واگذار و قانون تجارت اعمال شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان زیان انباشته ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی ۲ خودرو ساز بزرگ کشور، گفت: درباره قیمت گذاری محصولات نهایی باید تا انتهای سال به سمتی برویم که شاهد شیب نزولی قیمت محصولات باشیم و نتیجه این است که عملا این خودروسازها از زیان خارج می‌شوند.

نایب رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: صنعت خودروسازی باید آزاد باشد، دولت دست از دخالت و تصدی گری در این صنعت بردارد و فقط به سیاستگذاری بپردازد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: کلیدی‌ترین کار در موضوع ارتقای کیفی خودروهای داخلی این است که خودروسازان به تولید خودروهای روز که از کیفیت بالاتری برخوردارند، بپردازند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید در بخش خودرو در تابستان ۲ درصد و به معنای آن است که هزینه ملزومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار فقط ۲ درصد افزایش داشته است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: انتظار می‌رود شورای پول و اعتبار به منظور ارتقای بخش صنعت کشور دو اقدام اساسی را در دستور کار خود قرار دهد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با اشاره به زیان انباشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو، آن را حاصل سیاست‌گذاری اشتباه در سال‌های گذشته به‌ویژه قیمت‌گذاری دستوری خودرو برشمرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به تجربه موفق استفاده قطعه سازان از اوراق گام، آن را ابزاری مناسب برای تامین مالی تولیدکنندگان برشمرد.  

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: در چند وقت گذشته شاهد کاهش زیان انباشته در صنعت خودرو بوده‌ایم که این اتفاق تحت تاثیر عرضه خودرو در بورس کالا انجام شده است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان، تحقق صادرات ۶ میلیارد دلاری قطعات و لوازم‌یدکی خودرو که در افق ۱۴۰۴ به آن اشاره شده را تحقق‌پذیر برشمرد و خواستار آن شد تا قطعه‌سازان بازارهای روسیه، عراق‌، ترکیه و ونزوئلا را جدی بگیرند.

رییس  انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: دولت باید رگولاتور و تنظیم‌گر بوده، اما اقتصاد باید دست بخش خصوصی باشد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با بیان این که آیین نامه واردات خودرو ایرادهای اساسی دارد گفت: در آئین نامه اشاره نشده واردات خودرو از کشورهایی که صنعت خودروی ما را تحریم کردند و یا از تحریم‌ها تبعیت کردند ممنوع باشد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: با همکاری سایپا با کنسرسیوم قطعه‌سازان، مردم از یک خودروی با کیفیت و با قیمت مناسب بهره‌مند خواهند شد و این خودرو در سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: قطعه‌سازان ایرانی از توان و ظرفیت بالایی برای تولید خودروی اقتصادی برخوردارند.

مدیرعامل سایپا گفت: در بازار کشورمان پس از حذف پراید، خودرویی برای قشر متوسط به پایین نداشتیم و اکنون حرکتی برای تولید خودروی اقتصادی و برخوردای اقشار متوسط به پایین جامعه از آن آغاز شده است.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: برای دستیابی به خودروی اقتصادی با کیفیت و با قیمت ارزان، ساز و کار مدرنی پیش‌بینی شده تا فتح بابی در رابطه تعاملی بین خودروسازان و قطعه‌سازان باشد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: کیفیت یک بحث فراگیر است و با همکاری خودروساز، قطعه‌ساز، مصرف‌کنندگان و افرادی که به ارائه خدمات می‌پردازند، کیفیت جامع حاصل خواهد شد.

مذاکرات تجاری و نشست تخصصی قطعه سازان ایران و ترکیه از سوی انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور آذر ماه امسال به میزبانی استانبول برگزار می‌شود.

تفاهم‌نامه همکاری برای تولید خودروی اقتصادی بین گروه سایپا و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان به امضا رسید.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو امروز (دوشنبه، نهم آبان‌ماه) با حضور معاونان صنایع عمومی و حمل و نقل وزارت صمت افتتاح شد و آغاز به‌کار کرد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: عملکرد شفاف و بر اساس اصول کلان اقتصادی و سیاست‌های توسعه‌ای کشور با نگرش به آینده، از جملگی ویژگی‌های اصلی فاطمی امین است.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است