تولیدکنندگان لنت ترمز در کشور باید کیفی‌ترین قطعات را با کمترین قیمت تولید کنند تا هیچکس به فکر قاچاق و تولید تقلبی در این حوزه نباشد.

حدود ۵۰ کارخانه تولیدکننده لنت ترمز در سراسر کشور فعالیت می کنند که البته توان تولید آن ها متفاوت است و برخی با ظرفیت بیشتر و برخی به میزان کمتری تولید دارند، اما در مجموع میزان تولید بیش از مصرف داخلی و به مراتب عرضه در بازار بیش از تقاضا است و بازار خودرو در حال حاضر مشکلی در زمینه تامین لنت ترمز ندارد.

خوشبختانه توان داخلی در حوزه تولید لنت ترمز مطلوب است و از نظر فناوری تولید و نیز نسبت میزان عرضه به تقاضا از شرایط مناسبی برخوردار هستیم. در عین حال کیفیت تولید متفاوت است و بستگی به این دارد که مصرف کننده قصد دارد چه میزان هزینه کند؟ در حوزه صادرات نیز کم و بیش صادرات انجام می شود و کشورهای هدف عموما از حوزه خلیج فارس هستند.

متخصصان داخلی اگر بخواهند می توانند تولیدات داخلی مطلوبی که مشابه نمونه خارجی است، تولید کنند و در حال حاضر آنچه در داخل تولید می شود هیچ تفاوتی با انواع لنت ترمز با کیفیت خارجی وجود ندارد، اما باید بدانیم کارخانجاتی نیز در کشور وجود دارند که با کیفیت پایین تولید می کنند و به تبع آن قیمت محصولات آن‌ها نیز پایین تر است.

حاکمیت اگر چالشی برای تولیدکنندگان ایجاد نکند و تولید را به حال خود بگذارد، شرایط بهتری رقم خواهد خورد، زیرا در بعضی موارد تصمیمات دولتی اشتباه اتخاذ می شود و بازار را دچار تنش می کند، بنابراین اگر تولیدکنندگان را به حال خود بگذارند و و برخی قوانین دست و پا گیر را اعمال نکنند، شرایط فعالیت بهبود خواهد یافت.

در عین حال اگر دولت، توزیع مواد اولیه را در اختیار نگیرد و اجازه دهد به صورت آزاد عرضه انجام شود، بهتر از این است که مواد اولیه در بورس و بر اساس قوانین مختلفی تحویل یا تخصیص داده شود و با سختی در اختیار تولیدکننده قرار گیرد.

دولت های مختلف زمانی که روی کار می آیند سلایق مختلفی دارند و علاقه‌مند هستند که با عقاید خود بازار را کنترل کنند و این مساله چالش آفرین است؛ این در حالی است که دولت دوست دارد عرضه کالا به صورت مطلوب به دست مصرف کننده برسد. دولت اگر قصد دارید به نقطه مطلوب در صنعت خودرو برسد باید نظرات تولیدکنندگان و توزیع کنندگان را اخذ کند و این امر اثرات خود را به خوبی در بازار نشان خواهد داد.

لنت ترمز قطعه فوق ایمنی در خودرو به شمار می رود و متاسفانه شاهد آن هستیم که افراد مختلفی به صورت زیرزمینی قطعات نامرغوب را تولید می کنند و در بسته بندی کارخانجات معتبر داخلی و خارجی قرار داده و عرضه می کنند. این موضوع توسط مصرف کننده قابل تشخیص نیست. متاسفانه شرایط به گونه ای است که قطعه نامرغوب روی خودرو گذاشته شده و در نهایت خودرو دچار تصادفات مرگبار می شود.

بارها افرادی که قطعات تقلبی تولید می کردند معرفی شده و با کمک نیروی انتظامی و برای آن‌ها پرونده تشکیل شد اما متاسفانه در این زمینه نقص قانون و نظارت وجود دارد؛ به طور مثال چندی پیش تعدادی کامیون لنت تقلبی از چند انبار کشف شد و فردی که این اقدام را انجام داد حتی ۲ روز نیز بازداشت نبود و با اخذ تعهدی ناچیز، آزاد شد. حاکمیت به جای اینکه به تولیدکنندگان فشار وارد کند باید وقت خود را صرف مقابله با قاچاق و تقلبی کرده و این نوع کالاها را از سطح کشور حذف کند.

در مورد پدیده قاچاق  بنده خیلی اطلاعی ندارم، اما شاید همه چیز فقط قاچاق نباشد و از گمرکات مختلف وارد کشور شود، در این رابطه اظهاری انجام نمی‌شود و به طور مثال زمانی که یک وارد کننده قطعه خودرو ۲۰۰ قلم کالا وارد می کند،  گمرک نمی تواند به صورت دقیق و موشکافانه همه موارد را بررسی کند و لنت ترمز را تشخص دهد؛ بنابراین از آنجایی که با ممنوعیت واردات روبه‌رو هستیم، یا اظهاری صورت نمی گیرد یا با نام دیگری اظهار می شود.

یادداشت وارده از علی لاجوردی، بنیانگذار تولید لنت ترمز در ایران


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=646
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

 مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعتقاد بر عدم موفقیت روش قبلی شورای رقابت اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند، بنابراین نمی‌شود با سرکوب قیمت خودرو، توقع تعادل بازار و رشد کیفیت خودرو را از تولیدکنندگان داشت.

نخستین مدیرعامل فرابورس ایران گفت: اهداف اصلی عرضه خودرو در بورس، «شفافیت و کشف عادلانه و واقعی قیمت»، «سود همزمان مصرف کننده و خودروساز»، «ایجاد بازار رقابتی» و «تولید خودروهای با کیفیت‌تر» است که با تداوم عرضه، بخش عمده این موارد که می‌تواند صنعت خودرو را متحول کند، محقق خواهد شد.

یک فعال صنعتی گفت: فرمایشات مدبرانه رهبر معظم انقلاب به‌ویژه تاکیدات معظم‌له بر فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز به‌منظور جلوگیری از مهاجرت نخبگان، تامین اشتغال مناسب برای جوانان و جبران عقب‌ماندگی‌ها به‌ویژه در حوزه‌ فناوری، باید سرلوحه مسوولان و بخش خصوصی باشد.

ادامه و استمرار عرضه خودروها در بورس کالا در حالی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته که نظرات متعددی در خصوص نحوه عرضه خودروهای داخلی وجود دارد دبیر انجمن قطعه‌سازان ضمن گلایه از این موضوع، عنوان کرد: برای فروش ساده یک کالا که در همه دنیا بر اساس عرضه و تقاضا انجام می‌شود، چندین راه و شیوه عجیب و غریب طراحی کرده‌اند، اما در اجرای همین شیوه‌ها هم تردید وجود دارد و هر روز با یک تصمیم جدید مواجه هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد: عرضه کمتر از ۵۰ هزار خودرو در بورس کالا، بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از جیب واسطه‌ها و دلالان خارج کرد و به چرخه تولید و مردم بازگشت.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی خودروی کشور گفت: پس از چند ماه عرضه خودرو در بورس که قطعه سازان و خودروسازان به امید آن، تولیداتشان را افزایش داده بودند، به‌یکباره شاهد دخالت نهادهایی مثل شورای رقابت هستیم که مردم و تولیدکنندگان را بلاتکلیف گذاشتند.

عرضه خودرو در بورس‌کالا این روزها با بازگشت شورای رقابت دچار چالش شده و ادامه این شیوه موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. هرچند خودروسازان با توجه به بهبود اوضاع نقدینگی‌شان به واسطه عرضه محصولاتشان در بورس کالا، ادامه این شیوه را می‌پسندند، اما قطعه‌سازان می‌گویند چندان نفعی از «خودروی بورسی» به آنها نرسیده است. در گفت‌وگویی که با بابک کریم‌خان مدیرعامل شرکت قطعه‌سازی پیک افروز غرب و سید‌حسین بحرینیان مدیرعامل شرکت قطعه‌سازی تکلان طوس (هر دو از اعضای انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی) انجام داده‌ایم، به موضوع نفع قطعه‌سازان از عرضه خودرو در بورس‌کالا و همچنین مسائلی مانند زیان‌دهی خودروسازان و چالش نقدینگی قطعه‌سازها پرداخته‌ایم.

کارشناس بازار سرمایه با طرح این پرسش که مخالفان عرضه خودرو در بورس کالا باید به صراحت اعلام کنند که راهکار و روش فروش منصفانه و عادلانه خودرو از نظر آن‌ها چیست؟ گفت: همه باید از اقدام دولت سیزدهم یعنی عرضه کالاها از جمله خودرو در بستر شفاف بورس کالا حمایت کنند. 

تعدادی از فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای به آیت‌الله رییسی، با اشاره به تصمیم شورای رقابت برای لغو عرضه خودرو در بورس کالا و افت ۱۰۰‌هزار میلیارد تومانی ارزش بورس، خواستار حمایت عملی رئیس جمهوری شدند.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: روش عرضه خودرو در بورس کالا به دلیل حذف قیمتگذاری دستوری مورد تایید است و امیدواریم میدان برای عرضه همه خودروهای کشور در بورس کالا فراهم شود تا علاوه بر رونق عرضه خودرو در بورس، شاهد رشد شفافیت و خرید آسان مردم از بورس باشیم. 

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: موتورسیکلت‌سازان کشور در ۱۰ ماهه امسال نزدیک به ۳۸۰ هزار دستگاه موتورسیکلت تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۱۹۸ هزار دستگاه) رشد بیش از ۸۸  درصدی نشان می‌دهد.

با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال جاری و با وجودی که تولید خودرو در این مدت از مرز یک میلیون دستگاه گذشته و خودروسازان به دنبال کسب رکورد جدیدی تا پایان سال هستند، اما قطعه سازان می‌گویند هنوز آن‌طور که باید قراردادهای فیمابین آنها و خودروسازان مطابق با نرخ تورم و دیگر شاخص‌ها اصلاح نشده است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: پتانسیل چهار تا پنج میلیارد دلاری بازار لوازم یدکی خودرو در روسیه برای صنعتگران ایرانی وجود دارد.

مدیرعامل سایپا گفت: این گروه خودروسازی صادرات محصولات پی ۹۰ و شاهین به روسیه را در دستور کار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز برگشت ارز حاصل از صادرات، یکی از مهم‌ترین دغدغه های صادرکنندگان غیرنفتی و غیر فلزی است که رفع این مشکلات با گزینه‌هایی همچون واردات شمش طلا برای صادرکنندگان محصولات غیرخام و نیمه خام در دولت در دستور کار است.

سفیر ایران در روسیه گفت: نگاه روسیه به ایران هیچگاه مانند امروز مثبت نبوده است و ایران را به عنوان کشوری قدرتمند می‌شناسند، بنابراین نیاز است شرکت ها با صبر و حوصله برای پیشبرد امور اقتصادی و تجاری با این کشور اقدام کنند.

روزنامه «ایران» با انتشار گزارشی از کاهش قیمت خودرو در پی افزایش عرضه‌ها در بورس کالا، نوشت: با این حال، برخی تلاش ها برای رشد قیمت خودرو و کارشکنی‌ در خصوص افزایش عرضه خودرو در بورس کالا، شدت گرفته است.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: قطعه‌سازان به دلیل عدم اصلاح و تعدیل قرارداهایشان با خودروسازان تحت فشارند و با محدودیت‌هایی در تولید مواجه شده‌اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: قطعه‌سازان برای تولید موتور جدید EFP‌ گروه صنعتی ایران‌خودرو که موتوری ۱۰۰ درصد داخلی است، آمادگی کامل دارند.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس باعث حذف رانت‌ها شده و می‌تواند مشکلات صنعت خودروسازی را حل کند، گفت: ایجاد شفافیت و حذف رانت از بازار خودرو به کمک سازوکار بورس، رویدادی مهم برای اقتصاد است و دولت برای ایجاد شفافیت و حذف رانت، از عرضه خودرو در بورس حمایت می‌کند.

وزارت اقتصاد اعلام کرد عرضه خودرو در بورس کالا مزایای بسیاری به همراه داشت که ایجاد شفافیت، حذف رانت ۱۱ هزار میلیارد تومانی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری یکی از مهم‌ترین آنها بود؛ با این حال دولت به دنبال تصمیمات مقطعی درباره توسعه صنعت خودرو نیست و به راهبرد بلندمدت در این مورد قائل است.

افزایش عرضه خودرو در بورس موجب شد تا قیمت نهایی معاملات در بورس نیز کاهش یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است