وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

افزایش سطح همکاری های خارجی با شرکت های بزرگ و قدرتمند خارجی که با ارتقاء تکنولوژی همراه باشد، از مهم ترین عوامل توسعه صنعت خودرو در کشور خواهد بود.اگر وضعیت اقتصادی کشور به همین شکل باشد و تحریم ها با همین روال ادامه پیدا کند و در عین حال ارتباطات و مشارکت های خارجی محدود بماند، نمی توان انتظار تحول خاصی در صنعت خودرو کشور داشت و خودروسازی و قطعه سازی ایران نمی توانند تحول چشمگیری ایجاد کنند و شاهد پیشرفت کیفی محصولات باشیم.
توسعه کیفی در صنعت خودرو ارتباط تنگاتنگی با مشارکت های خارجی، ارتقاء سطح تکنولوژی و تامین تجهیزات و ماشین آلات به روز دارد و باید بتوانیم از آخرین دستاوردهای صنعتی بهره مند شویم. بنابراین اگر یکی از اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه همکاری و مشارکت با شرکت های خارجی است باید در این مسیر به خوبی گام برداریم و در صنعت خودرو تحول ایجاد کنیم.
کشورهایی که در حوزه صنعت خودرو تحول آفرین عمل کرده و با پیشرفت همراه بوده اند، یک روز فعالیت خود را از همکاری با مجموعه ها و شرکت های بزرگتر و قوی تر آغاز کرده اند و اگر سعی داریم در کشور خود شاهد توسعه صنعت خودرو باشیم، نیازمند ارتباط و مشارکت با شرکت های خارجی قوی هستیم.
اگر برجام احیا شود، قطعه سازی باید به زنجیره تامین قطعه سازی جهانی متصل شود و شاهد شکوفایی صنعت قطعه سازی کشور باشیم. متاسفانه با برخی مشکلات داخلی اعم از تامین ارز، پرداخت تسهیلات، کمبود نقدینگی و…مواجه هستیم و باید در رابطه با معضلات و مشکلات موجود چاره اندیشی و گره های اساسی صنعت خودرو را باز کنیم.
خودروسازان در ایران تاکید می کنند که زیان ده هستند و در بحران به سر می برند، بنابراین وقتی نمی توانند مشکلات خود را حل کنند، قطعه سازان چگونه انتظار و توقع دارند که مشکلات آن ها را برطرف سازند؟ اگر نظام قیمت گذاری اصلاح نشود و خودروسازی ایران از شرایط زیان ده بیرون نیاید، این زیان به زیرمجوعه نیز منتقل می شود و شاهد افت میزان تولید، کاهش توان اقتصادی، عدم تامین مالی، کاهش ظرفیت و در نهایت استمرار چرخه معیوب فعلی خواهیم بود.
در ابتدای امر خودروسازان باید از زیان سنواتی خارج شوند و مشکلات مالی آن ها برطرف شود. اگر دولت و حاکمیت قصد دارند خودروسازی و قطعه سازی در ایران توسعه پیدا کند باید در ابتدای امر شاهد تقویت صنعت خودرو باشیم و در حوزه تامین مالی طرح های عملیاتی تدوین کنیم.
وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.
یکی از مهم ترین مشکلات در صنعت خودرو این است که عموما قوانین به خوبی اجرا نمی شود و امیدواریم برنامه های تعریف شده به خوبی عملیاتی و اجرایی شود و مشکلات مالی زنجیره تامین برطرف شود.
یکی دیگر از مسائل مهمی که باید به آن توجه داشت، تعیین قیمت در بازار بر اساس عرضه و تقاضا است و نباید واردات را خیلی محدود کرد و رقابت را از بین برد. در بازار آزاد همه فعالان باید توانند با یکدیگر رقابت کنند و همانگونه که در تمامی کشورهای دنیا تعرفه گذاری به درستی مدنظر قرار می گیرد در کشور ما نیز افراط و تفریط را کنار بگذارند و اینگونه باعث رشد صنعت خودرو شوند.

یادداشت از: بابک کریمخان، نایب رییس اول انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=672
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است