وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

افزایش سطح همکاری های خارجی با شرکت های بزرگ و قدرتمند خارجی که با ارتقاء تکنولوژی همراه باشد، از مهم ترین عوامل توسعه صنعت خودرو در کشور خواهد بود.اگر وضعیت اقتصادی کشور به همین شکل باشد و تحریم ها با همین روال ادامه پیدا کند و در عین حال ارتباطات و مشارکت های خارجی محدود بماند، نمی توان انتظار تحول خاصی در صنعت خودرو کشور داشت و خودروسازی و قطعه سازی ایران نمی توانند تحول چشمگیری ایجاد کنند و شاهد پیشرفت کیفی محصولات باشیم.
توسعه کیفی در صنعت خودرو ارتباط تنگاتنگی با مشارکت های خارجی، ارتقاء سطح تکنولوژی و تامین تجهیزات و ماشین آلات به روز دارد و باید بتوانیم از آخرین دستاوردهای صنعتی بهره مند شویم. بنابراین اگر یکی از اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه همکاری و مشارکت با شرکت های خارجی است باید در این مسیر به خوبی گام برداریم و در صنعت خودرو تحول ایجاد کنیم.
کشورهایی که در حوزه صنعت خودرو تحول آفرین عمل کرده و با پیشرفت همراه بوده اند، یک روز فعالیت خود را از همکاری با مجموعه ها و شرکت های بزرگتر و قوی تر آغاز کرده اند و اگر سعی داریم در کشور خود شاهد توسعه صنعت خودرو باشیم، نیازمند ارتباط و مشارکت با شرکت های خارجی قوی هستیم.
اگر برجام احیا شود، قطعه سازی باید به زنجیره تامین قطعه سازی جهانی متصل شود و شاهد شکوفایی صنعت قطعه سازی کشور باشیم. متاسفانه با برخی مشکلات داخلی اعم از تامین ارز، پرداخت تسهیلات، کمبود نقدینگی و…مواجه هستیم و باید در رابطه با معضلات و مشکلات موجود چاره اندیشی و گره های اساسی صنعت خودرو را باز کنیم.
خودروسازان در ایران تاکید می کنند که زیان ده هستند و در بحران به سر می برند، بنابراین وقتی نمی توانند مشکلات خود را حل کنند، قطعه سازان چگونه انتظار و توقع دارند که مشکلات آن ها را برطرف سازند؟ اگر نظام قیمت گذاری اصلاح نشود و خودروسازی ایران از شرایط زیان ده بیرون نیاید، این زیان به زیرمجوعه نیز منتقل می شود و شاهد افت میزان تولید، کاهش توان اقتصادی، عدم تامین مالی، کاهش ظرفیت و در نهایت استمرار چرخه معیوب فعلی خواهیم بود.
در ابتدای امر خودروسازان باید از زیان سنواتی خارج شوند و مشکلات مالی آن ها برطرف شود. اگر دولت و حاکمیت قصد دارند خودروسازی و قطعه سازی در ایران توسعه پیدا کند باید در ابتدای امر شاهد تقویت صنعت خودرو باشیم و در حوزه تامین مالی طرح های عملیاتی تدوین کنیم.
وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.
یکی از مهم ترین مشکلات در صنعت خودرو این است که عموما قوانین به خوبی اجرا نمی شود و امیدواریم برنامه های تعریف شده به خوبی عملیاتی و اجرایی شود و مشکلات مالی زنجیره تامین برطرف شود.
یکی دیگر از مسائل مهمی که باید به آن توجه داشت، تعیین قیمت در بازار بر اساس عرضه و تقاضا است و نباید واردات را خیلی محدود کرد و رقابت را از بین برد. در بازار آزاد همه فعالان باید توانند با یکدیگر رقابت کنند و همانگونه که در تمامی کشورهای دنیا تعرفه گذاری به درستی مدنظر قرار می گیرد در کشور ما نیز افراط و تفریط را کنار بگذارند و اینگونه باعث رشد صنعت خودرو شوند.

یادداشت از: بابک کریمخان، نایب رییس اول انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=672
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است