اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور وابسته به شرایط ارزی کشور بوده و امری زمان بر است و امکان تحقق آن به صورت آنی وجود ندارد. وزارت صمت در صدد است تا ساختار صنعت خودرو بهبود پیدا کند اما اختیارات لازم را برای تحقق این مهم را ندارد و نیروهایی در سایر سازمان‌ها دخیل هستند و به هر طریقی اعمال نفوذ کرده و مانع از پیشرفت کار می‌شوند.

اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور وابسته به شرایط ارزی کشور بوده و امری زمان بر است و امکان تحقق آن به صورت آنی وجود ندارد. وزارت صمت در صدد است تا ساختار صنعت خودرو بهبود پیدا کند اما اختیارات لازم را برای تحقق این مهم را ندارد و نیروهایی در سایر سازمان‌ها دخیل هستند و به هر طریقی اعمال نفوذ کرده و مانع از پیشرفت کار می‌شوند. در عین حال طی مدت اخیر شرایط سختی برای خودروسازان و قطعه‌سازان ایجاد شده و گفته می‌شود که کیفیت خودروها و قطعات پایین است، در صورتی که اگر شرایط ارزی کشور بهبود پیدا کند، تداوم بیان این موارد زمینه را برای واردات خودرو و به صورت ویژه قطعات خودرو فراهم می‌سازد. برنامه‌هایی که در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته، مطلوب است و به ‌نظر می‌رسد که وزیر و دیگر دست‌اندرکاران صنعت خودروسازی با وجود فشارهای وارده از سوی واردکنندگان و ذی‌نفعان، محکم ایستاده‌اند و در برابر آن‌ها مقاومت می‌کنند. این در حالی است که موفقیت نسبی، در گرو کنترل مافیای واردات و همچنین تولید خودروهای با میزان آلایندگی و هزینه کمتر است. همه مواردی که در اصلاح ساختار صنعت خودروسازی و مخصوصا در رابطه با ورق‌های فولادی، مواد اولیه، تعهدات ارزی و… از سوی وزارت صمت مدنظر قرار گرفته است، بستگی به بهبود شرایط ارزی کشور دارد و باید توجه داشت که انجام تمامی این امور زمان‌ بر بوده و امکان تحقق آن‌ها به صورت آنی وجود ندارد.

در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ مشروط بر پایدار بودن شرایط، ممکن است بخشی از اهداف وزارت صمت در راستای اصلاح ساختار صنعت خودرو محقق شود و زیادن‌دهی صنعت خودرو کاهش پیدا کند اما با روند موجود صنعت خودرو امکان پیاده‌سازی برنامه‌های پیشنهادی مربوطه وجود ندارد. بهره‌وری وابسته به کیفیت است و لازمه آن به‌روزرسانی تجهیزات تولید قطعات خودرو و همچنین پلتفرم‌ها است. باید در نظر داشت که انجام این مهم هزینه بالایی نیز به همراه دارد و در تمام دنیا هیچ خودروساز و قطعه‌سازی نمی‌تواند این فعالیت را به تنهایی انجام دهد، بلکه از حمایت های مختلف اعم از همراهی بانک‌ها برخوردار است. در ایران بانک‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند در این زمینه فعالیتی انجام دهند و تنها کمک آن‌ها ارائه سرمایه در گردش است که آن هم نتیجه‌ای به دنبال ندارد. در کشور ما برای به‌روزرسانی تجهیزات تولید در راستای بهره‌وری بهتر که به کیفیت بیشتر و هزینه کمتر، ختم می شود همانند کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه به وام‌های بلندمدت با بهره کم نیازمندیم. در این زمینه صندوق توسعه ملی وجود دارد اما استفاده از تسهیلات آن شرایط بسیار سختی دارد، بنابراین بهره‌وری بهتر وابسته به برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کلان دولت و وزارت صمت است.

کشورهای خارجی تمایل به پرداخت پول بلوکه شده ایران به صورت نقدی نداشته و ترجیح می‌دهند در ازای آن محصول نهایی ارائه دهند. به عنوان مثال اگر ما از چین درخواست شمش طلا داشته باشیم، آن‌ها مخالفت می‌کنند در حالی که درخواست خودروی ساخته شده از این کشور باعث رضایت آن‌ها می‌شود، چرا که خودروی ساخته شده نسبت به قطعات آن به صورت مجزا، دارای ارزش افزوده بیشتری است.

امروز تحقق استاندارد یورو ۶ به تعویق افتاده و برای رسیدن به آن مسیری طولانی در پیش است،  لازمه تحقق آن در صنعت خودروسازی، برقراری ارتباط با دنیا و همکاری دوجانبه با شرکت‌های بزرگ است که تجربه نشان داده انجام این امور اعم از مذاکره، عقد قرارداد، انتقال دانش و…نیاز به زمان زیادی دارد. بنابراین به نظر می‌رسد در سال ۱۴۰۱ اتفاقی در این زمینه رخ نده.

اگر بتوانیم با دنیا ارتباط برقرار کرده و با شرکت‌های خودروسازی بزرگ غربی و شرقی وارد همکاری و عقد قراردادهای دوجانبه شویم، بدون‌شک این اتفاق به پیشرفت صنعت خودرو کمک خواهد کرد.

 

ابراهیم احمدی-  عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=679
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر پروژه روسیه انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودروی کشور با اشاره به اینکه امسال حضور در بازار بزرگ خودرو و قطعه سازی روسیه «نیاز محور» است، نمایشگاه «اتومبیلیتی ۲۰۲۴» مسکو را فرصتی برای به نتیجه رسیدن اقدامات دو سال اخیر در زمینه توسعه صادرات شرکت‌های داخلی عنوان کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت تمایل دارد صندلی‌های مدیریت دولت در خودروسازی‌ها را با رعایت صرفه و صلاح دولت و شرکت‌ها واگذار کند.

دولت سیزدهم در حالی به روزهای پایانی خود و تحویل امور کشور به دولت “مسعود پزشکیان” نزدیک می‌شود که صنعت خودرو و بازار آن در آرامش نسبی و البته رکود کامل به سر می‌برد؛ اما تاکنون تولید از برنامه‌ها عقب است و پس از دو سال تولید عبور مستقیم و بدون ناقص، مجدد پای خودروهای ناقص به پارکینگ خودروسازان باز شده است.

با آغاز فصل تابستان، خودروسازان نیز مانند دیگر واحدهای صنعتی و تولیدی کشور با چالش انرژی به ویژه در بخش برق مواجه شده اند و این موضوع می تواند به نوبه خود سبب کاهش سرعت تولید شود.

یک گزارش آماری به مقایسه رشد قیمت نهاده‌های تولید و قیمت مصوب خودرو در هفت سال گذشته پرداخته است که نتیجه آن از فروش خودرو به نصف قیمت در دو شرکت خودروساز حکایت دارد. در این گزارش درصد رشد نرخ نهاده‌های تولید در یک خودرو ۱۲۰۰درصد محاسبه شده، حال آنکه قیمت مصوب فروش خودرو تنها ۶۰۰درصد رشد یافته است. این امر در کنار کسری نقدینگی و افزایش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان و بانک‌ها زیان انباشته ۲۵۰همتی را کلید زده است.

در سال جهش تولید، با وجود تأکیدات بر افزایش تولید ملی و خودکفایی در صنعت، خودروسازان و قطعه‌سازان کشور با مشکلاتی  روبرو هستند که عمدتاً ناشی از عدم تأمین ارز و نقدینگی کافی است.

مدیر پروژه روسیه انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودروی کشور از اعطای تسهیلات ویژه و متنوع برای حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی اتومبیلیتی امسال خبر داده و تاکید کرد که علاوه بر تسهیلاتِ صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت عملی فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق حمایت از صنایع پیشرفته وزارت صمت نیز تسهیلاتی برای مشارکت در پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه روسیه در نظر گرفته است.

انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی صنعت خودرو، ‌انتظارات حداقلی و اولیه خود از رئیس دولت چهاردهم را اعلام کرد.

به دنبال افت تولید، حالا برخی شواهد از بازگشت خودروی ناقص به خطوط تولیدی خودروسازان حکایت دارد.

عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، از تغییر ریل همکاری‌ها در صنعت قطعه سازی و توسعه همکاری مشترک با چینی‌ها خبر داد.

خودروسازی زمانی به وضعیت مطلوب می‌رسد که در حد رقابت با خودرو در بازار بین المللی باشد.

بهار امسال که طبق برنامه ریزی وزارت صمت باید با رشد تولید خودرو در کشور مواجه می شد، دورانی سخت برای خودروسازان بود و آنها نه تنها نتوانستند تیراژ خود را نسبت به فصل مشابه پارسال بالا ببرند، با افت تولید نیز مواجه شدند.

رئیس انجمن تخصصی همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور با اشاره به تامین ۸۰ درصد قطعات خودرویی مورد نیاز در داخل کشور، گفت: گرچه در سال‌های گذشته طی دو مرحله تحریم‌های آمریکایی‌ها را پشت سرگذاشتیم، اما امروز نحوه عملکرد دستگاه‌های داخلی از جمله بانک مرکزی و وزارت صمت به مثابه خودتحریمی است و مانع توسعه صنعت می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید به وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مناسب، حرکت به سمت صنعتی شدن را مدنظر قرار داد و گفت: وزارت صمت صنعت دانش‌بنیان صادرات محور را پیگیری و حمایت می‌کند و چنانچه صنعتی این دو مولفه را نداشته باشد، مورد حمایت وزارت صمت نخواهدبود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا تیرماه سال ۱۴۰۴ فرصت دارند تا از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت خارج شوند تا دیگر مشمول لغو پذیرش نشوند.

دولت سیزدهم در حالی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود که طبق فرمان هشت‌ماده‌ای ابراهیم رئیسی رئیس فقید دولت سیزدهم، قرار بود اصلاحاتی اساسی در بخش خودرو شکل بگیرد، اما مرور اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد این فرمان به طور کامل اجرا نشد و در برخی بخش‌های اصلی به‌نوعی ناکام ماند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اعلام درخواست بیش از ۲۰۰ قطعه‌ ایرانی توسط خودروسازان روسی با آغاز ثبت‌نام در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیلیتی، به صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص بخش تولید اشاره کرد و گفت: قطعا هر گامی که در جهت رفع موانع و حمایت از تولید برداشته شود، مثمر ثمر خواهد بود.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور از آغاز ثبت نام شرکت های متقاضی برای حضور در نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی اتومبیلیتی مسکو ۲۰۲۴ خبر داد و گفت: پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه معتبر حوزه صنعت خودرو برای سومین سال پیاپی در پایان مردادماه امسال با مجوز سازمان توسعه تجارت و توسط این انجمن برگزار می شود.

مقصر اصلی ناترازی مصرف سوخت خودروهای بی کیفیت داخلی و وارداتی است؛ حالا همان اشتباه در واردات خودروهای بی کیفیت برقی در حال تکرار است.

طبق گزارشی که سه خودروساز بزرگ کشور به سامانه کدال بورس ارائه کرده‌اند، آنها در دوماه ابتدایی امسال بالغ بر ۱۱۹‌هزار دستگاه انواع مدل‌های سواری را به تولید رسانده‌اند. با توجه به تولید بالغ بر ۱۴۲‌هزار و ۵۰۰دستگاهی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در دوماه سال گذشته، آنها حدودا با افت ۱۷درصدی تیراژ تولید مواجه شده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده است که خودروسازان معمولا در اردیبهشت علاوه بر جبران افت تولید فروردین، تیراژ تجمعی خود را (نسبت به دوماه نخست سال قبل) بالا می‌بردند. حالا اما با توجه به چالش‌هایی مانند کمبود نقدینگی ناشی از تداوم ثبات قیمت کارخانه‌ای خودروها و همچنین کمبود ارز، این اتفاق این بار رخ نداده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد: روش فعلی قیمت‌گذاری دستوری خودرو مورد قبول هیچ‌کس نیست.

در روزهای اخیر ابلاغیه‌هایی در راستای حمایت از تولید، از سوی سامانه جامع تجارت منتشرشده که با حاشیه‌های بسیاری همراه شده است. ابلاغیه‌ای ثبت‌سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی را مشروط کرد که البته در ۴۸ ساعت از روی خروجی سامانه حذف شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است