دولت باید اجازه دهد که صنعت خودروسازی کشور توسط بخش خصوصی مدیریت شود و در این صورت، قطعا شرایط خودروسازی کشور تغییر پیدا می‌کند.

به عقیده بنده اگر امروز قرار است معایب و مشکلات صنعت خودرو کشور را اصلاح کنیم و به سمت توسعه و پیشرفت در خودروسازی حرکت کنیم نباید از نو پیچ و چرخ را اختراع کنیم. در واقع باید به سراغ خودروسازی‌های بزرگ برویم؛ کاری که در دهه اخیر انجام شد و با شرکت‌های «نیسان»، «کیا» و «سوزوکی» همکاری کردیم. در نتیجه این همکاری‌ها خودروهایی مناسب و با کیفیت تولید شد که البته به دلیل مسائل سیاسی موجود در کشور، هزینه‌های گزافی هم برای راه‌اندازی این خط‌های تولید پرداخت کردیم.

صنعت خودروسازی و قطعه سازی ترکیه در گذشته چه وضعیتی داشت؟ آیا اساسا ترکیه دارای صنعت خودروسازی بود؟ امروز اما می‌بینیم که ترکیه چقدر پیشرفت کرده است و ما به دلیل مسائل سیاسی موجود در کشور عقب مانده ایم‌؛  بیش از ۲۰ سال  از خودروسازی دنیا عقب هستیم.

ما قبل از انقلاب خودروسازی‌ بزرگی داشتیم و خودروهای متفاوتی از جمله شورلت، بیوک، کادیلاک، بنز و جیپ تولید می‌کردیم. در آن زمان رتبه ما در خاورمیانه و منطقه اول بود اما متاسفانه سرانجام این فعالیت‌ها به‌ علت مشکلات و مسائل سیاسی و اقتصادی کشور متوقف شد و نتوانستیم راه خود را به خوبی ادامه دهیم.

آخرین تلاش‌های ما مشارکت با خودروسازی سیتروئن بود و در حالی که زیرساخت‌های بسیاری برای این همکاری فراهم شده بود اما باز هم به علت مشکلات سیاسی کشور، توسط خودروسازی سیتروین به حال خود ماندیم.

یکی از مشکلات عمده امروز کشور، عقب‌افتادگی تکنولوژی‌ و دانش فنی است که نیاز جدی به نوسازی و به روزرسانی دارند و اگر در این زمینه به ‌روز شویم، امکان رقابت داریم. علاوه‌بر این دسترسی به مواد اولیه و انتقال پول موضوعات مهم دیگری هستند که درنتیجه آن تولید خودروهای ما با قیمت‌های مناسب‌تری انجام می‌شود؛ برای رسیدن به این مهم راهی نداریم جز اینکه سراغ مشارکت با خودروسازهای بزرگ دنیا برویم، آن زمان است که می‌توانیم تولید داخلی را تقویت کرده و خودرویی تولید کنیم که استانداردهای لازم برای صادرات را دارا باشد.

مساله مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد اصلاح ساختار خودروسازی کشور است؛ به طور مثال هزینه‌های سربار منابع انسانی که با تغییر هر مدیر به صنعت خودروسازی کشور وارد و تحمیل می‌شود، برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور سنگین تمام می شود. در گزارشی از شرکت هیوندا که مربوط به‌ سال ۲۰۱۶ آمده است شرکت هیوندا با ۶۳ هزار نفر نیروی انسانی موفق به تولید چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو برای صادرات به آمریکا و اروپا شده‌ است و این در حالی است که تولید خودرو در خودروسازی داخلی ما مانند سایپا و ایران‌خودرو با حدود همین تعداد نیروی انسانی به یک میلیون دستگاه هم نمی‌رسد.

از پیامدهای عدم مدیریت صحیح، تحمیل نیروهای انسانی به بخش خودروسازی کشور، عدم توان رقابتی و کاهش تیراژ تولید در رقابت با دیگر خودروسازان رقیب منطقه‌ای و خارجی است.

باید دولت اجازه دهد که صنعت خودروسازی توسط بخش خصوصی مدیریت و اداره شود، چراکه در این صورت قطعا شرایط خودروسازی کشور تغییر پیدا می‌کند. همچنین نقش وزارت صمت این است که بستر لازم برای دسترسی قطعه‌سازان به مواد اولیه و عوامل تولید مناسب را فراهم کند. متاسفانه قیمت گاز برای صنایع از هر مترمکعب ۱۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و به دنبال آن هزینه آب و برق، حامل‌های انرژی، حمل و نقل، مواد اولیه از جمله فولاد و مواد پتروشیمی که وابسته به حامل‌های انرژی هستند، افزایش پیدا کرد و درنتیجه این مسائل رقابت و توان تولید صنعت قطعه سازی و بعد از آن خودروسازی کشور خود به ‌خود دشوار می‌شود.

 

علیرضا خلیلی- عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=681
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

دولت سیزدهم در حالی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود که طبق فرمان هشت‌ماده‌ای ابراهیم رئیسی رئیس فقید دولت سیزدهم، قرار بود اصلاحاتی اساسی در بخش خودرو شکل بگیرد، اما مرور اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد این فرمان به طور کامل اجرا نشد و در برخی بخش‌های اصلی به‌نوعی ناکام ماند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اعلام درخواست بیش از ۲۰۰ قطعه‌ ایرانی توسط خودروسازان روسی با آغاز ثبت‌نام در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیلیتی، به صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص بخش تولید اشاره کرد و گفت: قطعا هر گامی که در جهت رفع موانع و حمایت از تولید برداشته شود، مثمر ثمر خواهد بود.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور از آغاز ثبت نام شرکت های متقاضی برای حضور در نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی اتومبیلیتی مسکو ۲۰۲۴ خبر داد و گفت: پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه معتبر حوزه صنعت خودرو برای سومین سال پیاپی در پایان مردادماه امسال با مجوز سازمان توسعه تجارت و توسط این انجمن برگزار می شود.

مقصر اصلی ناترازی مصرف سوخت خودروهای بی کیفیت داخلی و وارداتی است؛ حالا همان اشتباه در واردات خودروهای بی کیفیت برقی در حال تکرار است.

طبق گزارشی که سه خودروساز بزرگ کشور به سامانه کدال بورس ارائه کرده‌اند، آنها در دوماه ابتدایی امسال بالغ بر ۱۱۹‌هزار دستگاه انواع مدل‌های سواری را به تولید رسانده‌اند. با توجه به تولید بالغ بر ۱۴۲‌هزار و ۵۰۰دستگاهی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در دوماه سال گذشته، آنها حدودا با افت ۱۷درصدی تیراژ تولید مواجه شده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده است که خودروسازان معمولا در اردیبهشت علاوه بر جبران افت تولید فروردین، تیراژ تجمعی خود را (نسبت به دوماه نخست سال قبل) بالا می‌بردند. حالا اما با توجه به چالش‌هایی مانند کمبود نقدینگی ناشی از تداوم ثبات قیمت کارخانه‌ای خودروها و همچنین کمبود ارز، این اتفاق این بار رخ نداده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد: روش فعلی قیمت‌گذاری دستوری خودرو مورد قبول هیچ‌کس نیست.

در روزهای اخیر ابلاغیه‌هایی در راستای حمایت از تولید، از سوی سامانه جامع تجارت منتشرشده که با حاشیه‌های بسیاری همراه شده است. ابلاغیه‌ای ثبت‌سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی را مشروط کرد که البته در ۴۸ ساعت از روی خروجی سامانه حذف شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایطی برنامه رشد ۱۵درصدی تولید خودرو را برای سال جاری در نظر گرفته که در حال حاضر تامین مواد اولیه و قطعات موردنیاز قطعه‌سازان و خودروسازان کشور به دلیل چالش تامین ارز و البته تداوم فریز قیمت به مشکل خورده است. طبق برنامه‌ریزی «صمت»، قرار است تولید خودرو در سال جاری به بالای یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دستگاه برسد، هدفی که تحقق آن نیازمند تامین ارز و همچنین نقدینگی لازم و کافی است. این در حالی است که ظاهرا تولید خودرو در دو ماه ابتدایی امسال شرایط مناسبی ندارد و هم قطعه‌سازان و هم خودروسازان با چالش تامین ارز و نقدینگی مواجه هستند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با انتقاد از سیاست های بانک مرکزی در تخصیص ارز به صنعت خودرو و قطعه سازان، گفت: کاری که اوباما و ترامپ نتوانستند با صنعت خودروی ما انجام دهند و آن را تعطیل کنند، بانک مرکزی به تنهایی انجام می‌دهد!

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور از برگزاری میز ششم خودکفایی صنعت خودرو با همکاری بزرگترین خودروساز کشور خبر داد.

رئیس فقید دولت سیزدهم با ابلاغ فرامین هشت‌گانه خودرویی در اسفند۱۴۰۰ به نوعی در پی اصلاح ساختاری این صنعت بود. اما خطای سیاستگذار مانع از اصلاح این صنعت در دوره سه‌ساله دولت سیزدهم شد. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با نظرسنجی و پرسش از کارشناسان، پنج اولویت بازار خودرو در دولت چهاردهم را مشخص کرده است. حذف قیمت‌گذاری دستوری، تسریع واردات خودرو، واگذاری سهام دولتی، رشد تیراژ و احیای مشارکت‌های خارجی می‌تواند اصلاح ساختاری خودرو در دولت چهاردهم را رقم بزند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌های ایران خودرو و سایپا گفت: در صورت اصلاح قوانین یا مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، مساله افزایش سرمایه ایران‌خودرو و سایپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در شرایطی برخی خودروسازان از عدم تخصیص ارز تولید و تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو گلایه می‌کنند که بانک مرکزی با انتشار فهرست ارزبگیران نیمایی، میزان ارز خودرو را اطلاع‌رسانی کرد. تخصیص ارز به خودروسازان مونتاژی، تولید‌کنندگان نیمه‌دولتی یعنی ایران‌خودرو و سایپا و همچنین واردات خودرو، سال گذشته با حواشی زیادی همراه بود. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک، سازمان توسعه تجارت و همچنین بانک مرکزی، در شرایطی وزارت صمت برای خودروسازان خصوصی، سال گذشته ارزپاشی کرده که نیمه‌دولتی‌ها و وارداتی‌ها از این قافله عقب بودند.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خودروسازان علاوه بر افزایش تولید، کاهش هزینه سربار را نیز در دستورکار قرار دهند، گفت: از آنجا که رقیبی برای خودروسازان داخلی وجود ندارد، این شرکت‌ها به دنبال استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ارتقای بهره‌وری نمی‌روند.

صنعت خودرو در دهه ۹۰ وضعیت نابسامانی را پشت سر گذاشت به طوری که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند که نشان از عمق بحران در این صنعت دارد.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد، در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قطعات خودرو و لوازم یدکی
از طریق رویه واردات در مقابل صادرات خود وارد کشور شده است.

آژیر قرمز افت تولید خودرو در کشور روشن شده است.

مدیرعامل شرکت سازه گستر سایپا گفت: برای اولین بار توسط یکی از شرکت‌های زنجیره تامین، خودکفایی در تولید قطعه اینفلیتور (چاشنی انفجاری) ایربگ خودرو حاصل شد.

 رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است پایان قیمت گذاری دستوری و اصلاح قیمت خودرو در کارخانه نهایتا کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد را در پی خواهد داشت.

عضو هیات رییسه انجمن همگن قطعه سازان کشور گفت: ایران نفت خود را به قیمت ارزانتر از نرخ روز به چین صادر می کند و چین در ازای خرید نفت به جای دادن پول آن به ایران، کالا از جمله خودرو به ایران صادر می کند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اشاره به جلسه اعضای این انجمن با وزیر صمت و تشریح ابرچالش‌های مجموعه صنعت خودرو کشور (خودروسازی و قطعه‌سازی) و انتقاد از چینی شدن صنعت خودرو کشور، به بیان پیش نیازها و الزامات برنامه تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری پرداخت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است