دولت باید اجازه دهد که صنعت خودروسازی کشور توسط بخش خصوصی مدیریت شود و در این صورت، قطعا شرایط خودروسازی کشور تغییر پیدا می‌کند.

به عقیده بنده اگر امروز قرار است معایب و مشکلات صنعت خودرو کشور را اصلاح کنیم و به سمت توسعه و پیشرفت در خودروسازی حرکت کنیم نباید از نو پیچ و چرخ را اختراع کنیم. در واقع باید به سراغ خودروسازی‌های بزرگ برویم؛ کاری که در دهه اخیر انجام شد و با شرکت‌های «نیسان»، «کیا» و «سوزوکی» همکاری کردیم. در نتیجه این همکاری‌ها خودروهایی مناسب و با کیفیت تولید شد که البته به دلیل مسائل سیاسی موجود در کشور، هزینه‌های گزافی هم برای راه‌اندازی این خط‌های تولید پرداخت کردیم.

صنعت خودروسازی و قطعه سازی ترکیه در گذشته چه وضعیتی داشت؟ آیا اساسا ترکیه دارای صنعت خودروسازی بود؟ امروز اما می‌بینیم که ترکیه چقدر پیشرفت کرده است و ما به دلیل مسائل سیاسی موجود در کشور عقب مانده ایم‌؛  بیش از ۲۰ سال  از خودروسازی دنیا عقب هستیم.

ما قبل از انقلاب خودروسازی‌ بزرگی داشتیم و خودروهای متفاوتی از جمله شورلت، بیوک، کادیلاک، بنز و جیپ تولید می‌کردیم. در آن زمان رتبه ما در خاورمیانه و منطقه اول بود اما متاسفانه سرانجام این فعالیت‌ها به‌ علت مشکلات و مسائل سیاسی و اقتصادی کشور متوقف شد و نتوانستیم راه خود را به خوبی ادامه دهیم.

آخرین تلاش‌های ما مشارکت با خودروسازی سیتروئن بود و در حالی که زیرساخت‌های بسیاری برای این همکاری فراهم شده بود اما باز هم به علت مشکلات سیاسی کشور، توسط خودروسازی سیتروین به حال خود ماندیم.

یکی از مشکلات عمده امروز کشور، عقب‌افتادگی تکنولوژی‌ و دانش فنی است که نیاز جدی به نوسازی و به روزرسانی دارند و اگر در این زمینه به ‌روز شویم، امکان رقابت داریم. علاوه‌بر این دسترسی به مواد اولیه و انتقال پول موضوعات مهم دیگری هستند که درنتیجه آن تولید خودروهای ما با قیمت‌های مناسب‌تری انجام می‌شود؛ برای رسیدن به این مهم راهی نداریم جز اینکه سراغ مشارکت با خودروسازهای بزرگ دنیا برویم، آن زمان است که می‌توانیم تولید داخلی را تقویت کرده و خودرویی تولید کنیم که استانداردهای لازم برای صادرات را دارا باشد.

مساله مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد اصلاح ساختار خودروسازی کشور است؛ به طور مثال هزینه‌های سربار منابع انسانی که با تغییر هر مدیر به صنعت خودروسازی کشور وارد و تحمیل می‌شود، برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور سنگین تمام می شود. در گزارشی از شرکت هیوندا که مربوط به‌ سال ۲۰۱۶ آمده است شرکت هیوندا با ۶۳ هزار نفر نیروی انسانی موفق به تولید چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو برای صادرات به آمریکا و اروپا شده‌ است و این در حالی است که تولید خودرو در خودروسازی داخلی ما مانند سایپا و ایران‌خودرو با حدود همین تعداد نیروی انسانی به یک میلیون دستگاه هم نمی‌رسد.

از پیامدهای عدم مدیریت صحیح، تحمیل نیروهای انسانی به بخش خودروسازی کشور، عدم توان رقابتی و کاهش تیراژ تولید در رقابت با دیگر خودروسازان رقیب منطقه‌ای و خارجی است.

باید دولت اجازه دهد که صنعت خودروسازی توسط بخش خصوصی مدیریت و اداره شود، چراکه در این صورت قطعا شرایط خودروسازی کشور تغییر پیدا می‌کند. همچنین نقش وزارت صمت این است که بستر لازم برای دسترسی قطعه‌سازان به مواد اولیه و عوامل تولید مناسب را فراهم کند. متاسفانه قیمت گاز برای صنایع از هر مترمکعب ۱۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و به دنبال آن هزینه آب و برق، حامل‌های انرژی، حمل و نقل، مواد اولیه از جمله فولاد و مواد پتروشیمی که وابسته به حامل‌های انرژی هستند، افزایش پیدا کرد و درنتیجه این مسائل رقابت و توان تولید صنعت قطعه سازی و بعد از آن خودروسازی کشور خود به ‌خود دشوار می‌شود.

 

علیرضا خلیلی- عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=681
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است