عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور:

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: قطعه‌سازان از گذشته بر شناور شدن نرخ‌ها و قراردادها با خودروسازان تاکید داشته و دارند تا هر بار مجبور نباشند برای تعدیل و اصلاح قیمت‌ها به خودروسازان مراجعه کنند.

خواسته قطعه‌سازان، شناورسازی قراردادها با خودروسازان است/ فروش در بورس، گامی در جهت شناورسازی

به گزارش انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، «بابک کریمخان» در گفت‌وگویی افزود: هرچند اصلاح و تعدیل قراردادهای بین قطعه‌سازان و خودروسازان باید ابتدای هر سال انجام شود، اما با گذشت بیش از ۹ ماه از سال جاری اصلاحات انجام نشده و همچنان امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

وی گفت: این مهم منوط به آن است که شرایط کلان اقتصادی نیز دچار نوسان و چالش نشود؛ به طور مثال اگر نرخ دلار باز هم از میزان فعلی افزایش یابد، نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان و قیمت‌های مواد اولیه بالاتر خواهد رفت.

کریمخان بیان‌داشت: قطعه‌سازان از گذشته بر شناور شدن نرخ‌ها و قراردادها با خودروسازان تاکید داشته و دارند، تا هر بار مجبور نباشند برای تعدیل و اصلاح قیمت‌ها به خودروسازان مراجعه کنند.

وی ادامه‌داد: هرچند در روال فعلی موجود نیز اصلاح قراردادها با افزایش یا کاهش پنج درصدی در هر یک از نهادهای تولید پیش بینی شده تا اتوماتیک وار اصلاحات قراردادها انجام شود، اما این بند قراردادها هیچ وقت اجرایی نشده است.

عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور خاطرنشان‌کرد: مشکل آنجاست که خودروسازان این نظر را قبول ندارند و همواره اعلام می‌کردند که اگر بتوانیم خودروهای خود را با قیمت‌های شناور بفروشم آنگاه می توان صحبت از قراردادهای شناور نیز داشت.

وی گفت: این روزها خودرو در بورس عرضه و قیمت‌گذاری می شود؛ به عبارتی قیمت و عرضه آن شناور شده و این امکان وجود دارد که قراردادهای بین خودروسازان و قطعه‌سازان نیز شناور شود.

کریمخان به جلسه اخیر خود با مسوولان شرکت ساپکو اشاره و اظهار کرد: در این جلسه به برنامه تولید ۲۲۰‌هزار دستگاه خودرو در سه ماهه پایانی سال از سوی گروه صنعتی ایران خودرو اشاره و برای تعدیل هر چه سریع‌تر قراردادهای قطعه‌سازان قول مساعد داده شد.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازی خودرو کشور با بیان اینکه آمارها حاکی از عملکرد خوب ایران خودرو در یک ماهه گذشته است، ادامه‌داد: هدف این گروه آن است که در دی‌ماه پرداختی های خود را به ۱۲۰ روزه کاهش دهند که به طور قطع این اتفاقات و همچنین عرضه سایر خودروهایشان در بورس، به خروج آنها از زیان و تامین نقدینگی بیشتر برای قطعه‌سازان کمک خواهد کرد.

وی یادآور شد: همچنان پرداختی‌های خودروسازان بر اساس قراردادهای سال گذشته است و در صورت اصلاح قراردادها، معوقات اضافه خواهد شد.

کریمخان ابراز امیدواری کرد: در کوتاه مدت شاهد اصلاح و تعدیل قراردادهای همه قطعه‌سازان باشیم تا بتوانند همراهی و هماهنگی بیشتری در تامین خواسته های خودروسازان و تحقق اهداف افزایش تیراژ و تولید خودروهای جدید داشته باشند.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=911
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است