با وجود گذشته بیش از ۱۰ ماه از سال ۱۴۰۱ و مواجهه با تورمی که نهادهای رسمی آن را دست‌کم ۴۰ درصد عنوان می‌کنند، همچنین افزایش چشمگیر نرخ ارز، هنوز قراردادهای قطعه سازان با خودروسازان تعدیل و اصلاح نشده است؛ موضوعی که با توجه به تلاش خودروسازان برای ثبت رشد تولید ۵۰ درصدی تولید تا پایان سال باید هر چه سریعتر با مبالغ انگیزه‌بخش برای قطعه‌سازان اجرایی شود.

به گزارش انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، در حالی که قطعه‌سازان از گذشته بر شناور شدن نرخ‌ها و قراردادها با خودروسازان تاکید داشته و دارند تا هر بار مجبور نباشند برای تعدیل و اصلاح قیمت‌ها به خودروسازان مراجعه کنند، اما تا امروز نه تنها این مهم محقق نشده، بلکه با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال، از اصلاح و تعدیل قیمت‌ها نیز خبری نیست و دو مشکل اساسی فراروی آن عنوان می‌شود.
مشکل نخست؛ کاهش ۲.۵ درصد از مبلغ پرداخت‌ها به عنوان هزینه تضمین کیفیت از سوی گروه خودروسازی ایران‌خودرو است.
این در حالی است که قطعه‌سازان همواره از خودروسازان طلب دارند، اما این کاهش ۲.۵ درصدی که پس از اتمام قرارداد به قطعه‌سازان بازپرداخت می‌شود (و اکنون زمان آن به سه سال رسیده) پس از سه سال ارزشی بین یک سوم تا یک چهارم میزان فعلی خواهد داشت.
مشکل دوم که قطعه سازان با هر دو خودروساز بزرگ کشور دارند، مبلغ هزینه دستمزد ساعتی است که خودروسازان نظرشان بر عدد ۴۳ هزار تومان، اما نظر قطعه‌سازان بر حداقل ۵۵ هزار تومان است.
این در حالی است که برخی قطعه سازان از پرداخت خالص دستمزد ساعتی ۷۱ هزار تومانی با ۱۶۰ ساعت کار مفید در ماه خبر می‌دهند که مطابق لیست بیمه ارسالی به تامین اجتماعی نیز قابل رصد است و رقم ۴۳ هزار تومانی مدنظر خودروسازان را به معنای زیان خالص عنوان می‌کنند.
در این زمینه، «محمدرضا نجفی منش»‌ رییس هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، اظهار داشت:‌ دستمزد ساعتی ۴۳ هزار تومانی که مد نظر خودروسازان است، به هیچ عنوان رافع مشکلات قطعه‌سازان نیست.
وی تاکید کرد: نظر قطعه سازان بر دستمزد ساعتی دست‌کم ۵۵ هزار تومانی است.
نجفی منش بیان‌داشت: همچنین کاهش ۲.۵ درصد از مبلغ پرداخت‌ها به عنوان هزینه تضمین کیفیت از سوی خودروساز، دیگر مشکلی است که وجود دارد و با در نظر داشتن تورم موجود و همچنین مدت زمان زیادی که پس از اتمام قراردادها قرار است بازپرداخت شود، در عمل ارزش خود را از دست می‌دهد.
وی همچنین خواستار ارائه ال. سی داخلی ۶ ماهه برای مواد اولیه ای همچون مس، آلومینیوم، برنج و غیره شد و گفت: حتی در چند هفته گذشته این مواد اولیه رشد قیمتی بالایی را تجربه کرده اند و متناسب با نرخ دلار تغییر قیمت دارند که کار را برای قطعه سازان دشوار کرده است.
رییس هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور خاطرنشان‌کرد:‌ بررسی ها نشان داده در طول یک‌دهه گذشته وضعیت نقدینگی، تورم و قیمت ارز سه شاخص کلان همراستا و همزمان با یکدیگر بوده است که به معنای آن است که اگر ما قصد داریم قیمت دلار را مدیریت کنیم، باید به سراغ دیگر شاخص‌های کلان برویم.
برپایه این گزارش، خودروسازان در سال جاری به دنبال افزایش ۵۰ درصدی تولید در مقایسه با سال ۱۴۰۰ هستند. همچنین شرکتی نظیر ایران خودرو به عنوان نخستین خودروساز بزرگ کشور برنامه تولید بیش از ۲۰۰ هزار دستگاهی را در سه ماهه پایانی سال دنبال می کند که تحقق این برنامه ها به‌طور قطع نیازمند همراهی قطعه سازان و رسانیدن قطعات به خطوط تولید است.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=956
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تعادل خوبی در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد و روزانه بیش از پنج هزار خودرو تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل ایران‌خودرو در نشست با رییس سازمان استاندارد روسیه، بر آمادگی این گروه صنعتی برای همسان‌سازی استانداردهای خودرویی با آن کشور خبر داد.

یک کارشناس صنعت خودرو ضمن اشاره به اینکه مجلس دوازدهم بایستی به‌ جای وضع قوانین جدید به دنبال بررسی قوانین فعلی بوده تا ایردات آن مشخص و در جهت اصلاح آن‌هاگام برداشته شود در مورد صنعت خودرو توضیح داد که بایستی تکلیف مشخص شود که واقعا می‌خواهیم خودروسازی داخل را تعطیل کنیم و تحویل چینی‌ها دهیم یا به‌دنبال توسعه این صنعت هستیم؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت از تولید حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۱۴۰۲ خبر داد.

یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت از تخصیص ارز مورد نیاز شرکت‌های صنایع خودروسازی برای ایفای تعهدات سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مقرر شد طی ایام باقی‌مانده تا پایان سال جاری ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی بانک‌ها در اختیار ۲ خودروساز بزرگ کشور قرار بگیرد تا به عنوان بخشی از مطالبات به قطعه‌سازان بپردازند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: مطابق برنامه هفتم توسعه، در زمینه‌هایی که دولت هیچگونه همکاری و کمک نمی‌کند نباید قیمت گذاری دستوری انجام شود و به این ترتیب امیدواریم به پایان قیمت گذاری دستوری در صنعت خودروسازی نزدیک شده باشیم.

شورای رقابت اعلام کرده است که افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است.

روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد: افزایش قیمت خودرو در سال آینده گریزناپذیر است. روی صحنه را نگاه نکنید؛ تصمیمات پنهانی از گرانی خودرو حکایت دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه خودروی «ریرا» از اردیبهشت ۱۴۰۳ خبر داد.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه با توجه به تداوم روند واردات و ترخیص خودروهای برقی، تا پایان سال حداقل ۲۵۰۰ دستگاه خودروی برقی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شود (با توجه به اولویت‌دهی تخصیص خودروهای برقی برای تاکسی‌ها)، از عرضه‌ دو مدل خودروی برقی با میزان داخلی‌سازی ۴۰ درصدی در سال آینده خبر داد.

در ۱۰ ماهه امسال بالغ بر ۲۵۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که نشان از سهم ۲۲ درصدی از مجموع کل تولید خودروی کشور دارد؛ تولید انواع خودرو در خودروسازان خصوصی ۶۶ درصد نسبت به آمار تولید آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است؛ این درحالیست که تولید انواع خودرو در ایران‌خودرو دو درصد و در سایپا یک درصد رشد داشته است؛ ضمن اینکه تولید خودروی سواری در بخش خصوصی ۷۷ درصد بیشتر شده اما در دو خودروساز بزرگ به‌ترتیب یک درصد (ایران‌خودرو) و سه درصد (سایپا) افت کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دنبال حذف قیمتگذاری دستوری در خودروها هستیم و در این زمینه تلاش می کنیم.

نتایج یک نظرسنجی در روسیه نشان داد ۴۸ درصد مردم روسیه معتقدند خودروهای ایرانی می‌توانند موفق به جلب اعتماد مشتریان روس در بازار این کشور شوند.

در پنجمین اجلاس روسای صنعت حمل و نقل، ساختمان، راه و شهرسازی کشور، سازمان توسعه منابع انرژی توان (صباباتری) موفق به کسب نشان ملی معتبرترین و برترین تولید کننده قطعات خودرو شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: قیمت گذاری دستوری اقدامی است که هیچ نمونه مشابهی در دنیا نداشته و برخلاف تمام اصول اقتصادی است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران؛ توان، تخصص و تعصب بخش خصوصی برای تولید باکیفیت را ستودنی دانست و گفت: باید با حمایت از تولید کیفی؛ فضایی برای  ورود کالای تقلبی و قاچاق باقی نماند و با هر چیزی که تولید را تضعیف کند، مقابله خواهیم کرد.

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف اعتبارات ایران خودرو و سایپا به ۱۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرد

قرار بود واگذاری مدیریت خودروسازان تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود اما تا به امروز به جز پاسکاری وظایف بین وزارتخانه های اقتصادی، اتفاق جدیدی نیفتاده است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: اگر دولت کاری به صنعت خودروسازی نداشته باشد و آن را آزاد بگذارد این صنعت رشد خواهد کرد و حتی می‌تواند همگام با روز جهان حرکت کند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اعلام کرد که تولید خودروسازان داخلی در ۱۰ ماه گذشته سال‌جاری از مرز یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه گذشت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است