با وجود گذشته بیش از ۱۰ ماه از سال ۱۴۰۱ و مواجهه با تورمی که نهادهای رسمی آن را دست‌کم ۴۰ درصد عنوان می‌کنند، همچنین افزایش چشمگیر نرخ ارز، هنوز قراردادهای قطعه سازان با خودروسازان تعدیل و اصلاح نشده است؛ موضوعی که با توجه به تلاش خودروسازان برای ثبت رشد تولید ۵۰ درصدی تولید تا پایان سال باید هر چه سریعتر با مبالغ انگیزه‌بخش برای قطعه‌سازان اجرایی شود.

به گزارش انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، در حالی که قطعه‌سازان از گذشته بر شناور شدن نرخ‌ها و قراردادها با خودروسازان تاکید داشته و دارند تا هر بار مجبور نباشند برای تعدیل و اصلاح قیمت‌ها به خودروسازان مراجعه کنند، اما تا امروز نه تنها این مهم محقق نشده، بلکه با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال، از اصلاح و تعدیل قیمت‌ها نیز خبری نیست و دو مشکل اساسی فراروی آن عنوان می‌شود.
مشکل نخست؛ کاهش ۲.۵ درصد از مبلغ پرداخت‌ها به عنوان هزینه تضمین کیفیت از سوی گروه خودروسازی ایران‌خودرو است.
این در حالی است که قطعه‌سازان همواره از خودروسازان طلب دارند، اما این کاهش ۲.۵ درصدی که پس از اتمام قرارداد به قطعه‌سازان بازپرداخت می‌شود (و اکنون زمان آن به سه سال رسیده) پس از سه سال ارزشی بین یک سوم تا یک چهارم میزان فعلی خواهد داشت.
مشکل دوم که قطعه سازان با هر دو خودروساز بزرگ کشور دارند، مبلغ هزینه دستمزد ساعتی است که خودروسازان نظرشان بر عدد ۴۳ هزار تومان، اما نظر قطعه‌سازان بر حداقل ۵۵ هزار تومان است.
این در حالی است که برخی قطعه سازان از پرداخت خالص دستمزد ساعتی ۷۱ هزار تومانی با ۱۶۰ ساعت کار مفید در ماه خبر می‌دهند که مطابق لیست بیمه ارسالی به تامین اجتماعی نیز قابل رصد است و رقم ۴۳ هزار تومانی مدنظر خودروسازان را به معنای زیان خالص عنوان می‌کنند.
در این زمینه، «محمدرضا نجفی منش»‌ رییس هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، اظهار داشت:‌ دستمزد ساعتی ۴۳ هزار تومانی که مد نظر خودروسازان است، به هیچ عنوان رافع مشکلات قطعه‌سازان نیست.
وی تاکید کرد: نظر قطعه سازان بر دستمزد ساعتی دست‌کم ۵۵ هزار تومانی است.
نجفی منش بیان‌داشت: همچنین کاهش ۲.۵ درصد از مبلغ پرداخت‌ها به عنوان هزینه تضمین کیفیت از سوی خودروساز، دیگر مشکلی است که وجود دارد و با در نظر داشتن تورم موجود و همچنین مدت زمان زیادی که پس از اتمام قراردادها قرار است بازپرداخت شود، در عمل ارزش خود را از دست می‌دهد.
وی همچنین خواستار ارائه ال. سی داخلی ۶ ماهه برای مواد اولیه ای همچون مس، آلومینیوم، برنج و غیره شد و گفت: حتی در چند هفته گذشته این مواد اولیه رشد قیمتی بالایی را تجربه کرده اند و متناسب با نرخ دلار تغییر قیمت دارند که کار را برای قطعه سازان دشوار کرده است.
رییس هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور خاطرنشان‌کرد:‌ بررسی ها نشان داده در طول یک‌دهه گذشته وضعیت نقدینگی، تورم و قیمت ارز سه شاخص کلان همراستا و همزمان با یکدیگر بوده است که به معنای آن است که اگر ما قصد داریم قیمت دلار را مدیریت کنیم، باید به سراغ دیگر شاخص‌های کلان برویم.
برپایه این گزارش، خودروسازان در سال جاری به دنبال افزایش ۵۰ درصدی تولید در مقایسه با سال ۱۴۰۰ هستند. همچنین شرکتی نظیر ایران خودرو به عنوان نخستین خودروساز بزرگ کشور برنامه تولید بیش از ۲۰۰ هزار دستگاهی را در سه ماهه پایانی سال دنبال می کند که تحقق این برنامه ها به‌طور قطع نیازمند همراهی قطعه سازان و رسانیدن قطعات به خطوط تولید است.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=956
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: قیمت گذاری دستوری در اقتصاد باعث شکل‌گیری رانت‌های متعدد و عدم تخصیص بهینه منابع می‌شود که برخلاف برخی ادعاها در نهایت به زیان مصرف‌کننده نهایی تمام خواهد شد.

برنامه تأمین برق صنایع در ایام اوج بار شبکه بر اساس اطلاعیه مشترک بین وزارتخانه‌های نیرو و صمت در خصوص تأمین برق صنایع در تابستان ۱۴۰۲ اعلام شد که بر اساس آن برق مورد نیاز بیش از ۹۰ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی کشور، بدون هیچ محدودیتی تأمین خواهد شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: برآورد این انجمن و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، واردات سالیانه دست کم ۲ میلیارد دلار لوازم یدکی و قطعات خودرویی قاچاق به کشور است.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با اشاره به ابلاغ قطع نوبتی برق صنایع در تابستان کنونی گفت: نباید بخش صنعت نخستین قربانی محدودیت منابع برق در کشور با قطع نوبتی برق شود و قطعی برق باید بین مصارف خانگی مردم و صنعت تقسیم شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران گفت: سایه سنگین نظام دستوری در اقتصاد ایران طی سال های گذشته پیامدهای ناگواری همچون کاهش اشتغال، به خطر افتادن حیات صنایع، فرار سرمایه و سود بردن عده‌ای رانت‌باز را به همراه داشته است که امیدواریم دولت سیزدهم تلاشش را برای اصلاح این موضوع به کار گیرد. 

سرپرست معاونت دفتر واردات گمرک ایران خواستار آن شد تا اصلاحیه قانون قاچاق که قانونی سختگیرانه است، جدی گرفته شود و تولیدکنندگان و قطعه سازان، همه مفاد آن را بخوانند و رعایت کنند.

مدیرکل دفتر تعرفه گمرک گفت: گمرک در تلاش است تا با ارائه تسهیلات ویژه که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده، در چرخه تامین کالا و اجزا و قطعات برای واحدها نقش سازنده و مثبت داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی سبب تسهیل تامین ارز در شبکه تامین و ایران خودرو شده، تصریح کرد: در حال حاضر تولید روال عادی داشته و چالشی در زمینه تامین و تغذیه خطوط تولید وجود ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا ۷ خردادماه، این مجموعه ۸۶ هزار و ۶۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است، گفت: از آنجا که توافقات خوبی میان وزارت صمت و بانک مرکزی در خصوص تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان صورت گرفته، تولید خودرو سیر افزایشی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت صمت گفت: با همکاری مؤثر بانک مرکزی، تأمین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دارد، ضمن اینکه واردات خودرو با رفع موانع عملیاتی شده و ترخیص این خودروها تسریع شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین ارز صنایع خودرو و قطعه سازی در سال جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، با اشاره به اعمال محدودیت‌های برق صنایع در آینده نزدیک از برنامه ریزی قطعه سازان برای خرید ژنراتور به منظور تولید و تامین برق خبر داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور ضمن تأکید بر اهتمام صنعت برق بر افزایش انرژی برق تحویلی به صنایع در سال رشد تولید، گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت برای تأمین برق پایدار صنایع در سال رشد تولید به توافق رسیدند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت نسبت به توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن، حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو را فرصتی برای ارائه توانمندی قطعه سازان و خودروسازان ایرانی برشمرد و گفت: کاهش مشکلات صادراتی و تطابق با استانداردهای روسیه، مسیر شرکت‌های ایرانی را برای حضور پر رنگ در بازار این همسایه شمالی هموار خواهد کرد.

رئیس کمیته ساخت داخل و دانش بنیان انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: هزینه های انجام شده در پروژه های تحقیق و توسعه شرکت‌های قطعه‌سازی، در قالب اعتبار مالیاتی اعطا می شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو از عدم تخصیص و تامین ارز و قطعی‌های برق به عنوان دو چالش اساسی فراروی صنعت قطعه‌سازی در شرایط کنونی نام برد که تولید و تیراژ قطعات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

«ابراهیم دوست‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور می‌گوید: به‌رغم ریزش بازار، حاشیه سود بالای خودروهای داخلی محفوظ است. زیرا بازار هوشمندانه عمل می‌کند و می‌داند بنا بر ارزش واقعی خودروها، ۷۰ درصد از گپ قیمت بین کارخانه و بازار درست است

درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه‌گذاری هستند گفت: راه اشتباه رفته و تجربه شده قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و آب در هاون کوبیدن است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اکنون مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین از خودروسازان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این مساله سبب می‌شود تا به‌ویژه قطعه‌سازان کوچک امکان تداوم فعالیت‌هایشان کاهش یابد و رو به تعطیلی و تعدیل نیرو بروند.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی جهت‌دهی معاملات خودرو میسر شده و امکان نقل وانتقال خودرو به مصرف‌کننده واقعی فراهم می‌شود.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است