کارشناس بازار سرمایه:

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مصوبه اخیر شورای‌عالی بورس مبنی بر تقویت عرضه خودرو در بورس، گفت: مردم و مصرف‌کنندگان از عرضه خودرو در بورس کالا رضایت دارند و تنها اقدامی که باید انجام شود، رشد عرضه‌ها و اعلام برنامه زمان‌بندی توسط خودروسازان است تا مردم از تداوم عرضه‌ها اطمینان پیدا کنند.

برنامه مستمر عرضه خودروها در بورس اعلام شود/ دولت در برابر دلالان کوتاه نمی‌آید

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور، «محمدحسین ارزانی» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی به عرضه خودرو در بورس کالا و مزایای آن اشاره کرد و اظهار داشت: مخالفت‌ها با عرضه خودرو در بورس به علت سودی است که دلالان و مافیاهای خودرو در صورت عرضه خودرو در بورس کالا از دست می‌دهند.

وی اعلام کرد: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه هم که چند روز پیش کلیات آن در مجلس تصویب شد، شاهد مخالف و سنگ‌اندازی مافیای سرمایه‌داری بودیم تا بتوانند تا حد ممکن از پرداخت مالیات سر باز بزنند که در این مسیر دولت در برابر مافیا و دلالان کوتاه نمی‌آید.

به گفته ارزانی، با توجه ویژه دولت به ایجاد شفافیت و اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، روندهای واسطه‌گری که طی چند سال گذشته در بازارها شکل گرفته است به مرور بهبود می‌یابد و بخشی از سرمایه‌ها به جای قرار گرفتن در فرآیندهای سفته‌بازی راهی بخش تولید می‌شود.

طرح عرضه خودرو در قرعه‌کشی، مردود است

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به قرعه‌کشی خودرو اشاره کرد و گفت: بحث عرضه خودرو در قرعه‌کشی یک طرح مردود است، زیرا تعداد ثبت‌نام متقاضیان دریافت خودرو در زمانی که نیاز به ودیعه و حساب وکالتی نباشد و همچنین قیمت‌گذاری دستوری نیز اعمال می‌شود به حدود ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، در صورتی که در قرعه‌کشی معروف چند هفته اخیر، تنها ۲۰ هزار خودرو در این طرح عرضه شد.

وی افزود: این حجم زیاد از متقاضیان به دلیل رانت ایجاد شده و استفاده از این رانت است، برای مثال قیمت خودروی پژو پارس در قرعه‌کشی ۲۵۰ میلیون تومان بود؛ اما همین خودرو در بازار آزاد ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و مشخص است، عمده افرادی که نام آنها از قرعه شانس بیرون بیاید، اقدام به فروش و کسب سود می‌کنند.

ارزانی ادامه داد: متأسفانه به علت ریسک تورمی که از سال ۹۷ در اقتصاد ایران آغاز شده، مردم تمایل دارند با سرمایه‌گذاری در هر بازاری از این تورم فرار کنند؛ به همین دلیل حجم بالایی از نقدینگی در هر مقطعی وارد یک بازار می‌شود؛ به طوری که سال ۹۹ وارد بورس شد و سال بعد وارد بازار دلار و بعد آن وارد بازار مسکن شد و در ۲ سال اخیر نیز بازار خودرو هم به‌واسطه قرعه‌کشی و رانت ایجاد شده در ورود این خیل نقدینگی بی‌نصیب نمانده است.

عرضه خودرو در بورس، مسیر تعادل بازار

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تا سال ۹۴، عرضه خودرو توسط خود کمپانی‌ها به صورت نقد یا اقساط انجام می‌شد و نهایت یک ماه تاخیر نیز در تحویل‌ها صورت می‌گرفت، گفت: امروز با بررسی همه جنبه‌ها، روش عرضه خودرو در بورس کالا بهترین مکانیزم نسبت به سایر راه‌های عرضه است. از این مسیر دولت می‌تواند رانت موجود و اختلاف قیمت را به حداقل برساند و با همین اتفاق، قطعاً تقاضای کاذب و دخالت دلال‌ها از بین رفته و تقاضاها مصرفی در بازار می‌ماند که در این راستا به‌مرور بازار متعادل می‌شود.

وی افزود: طبق ماده ۹۰ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، اگر شرکتی مجبور به فروش کالایی با قیمت دستوری و کمتر از نرخ بازار باشد، مابه‌التفاوت زیانی که به شرکت تولیدکننده وارد شده است باید پرداخت شود؛ این قانون مطالبه امروز تولیدکنندگان و سهامداران آن‌هاست و بهترین راهکار برای احقاق حقوق تولید و سهامدار، عرضه خودرو در بورس کالاست تا عرضه و تقاضا و به عبارتی، بازار به شکل واقعی و عادلانه نرخ کالای تولیدی را مشخص کند.

ارزانی خاطرنشان کرد: با این رویه علاوه بر تولیدکننده که قادر به کسب سود است؛ مصرف‌کننده با نرخ‌های کاذب بازار غیررسمی مواجه نشده و خرید ارزان‌تری دارد، همچنین سهامدار و حتی خود دولت از شیوه شفاف فروش منتفع می‌شوند.

عرضه‌های این هفته خودرویی در بورس کالا

در ادامه عرضه خودروها در بورس کالا این هفته ۵۱۱۰ دستگاه خودرو روی تابلوی معاملات می‌رود. به این ترتیب قرار است ۱۰۰ دستگاه کامیون کشنده امپاور، ۴۵۰ دستگاه کامیونت فورس و ۶۰ دستگاه کامیون کشنده سیباموتور در روز دوشنبه (۲۴ بهمن)، ۲۰۰۰ دستگاه تارا، ۵۰۰ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره، ۵۰۰ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره، ۳۰۰ دستگاه ریسپکت سفید و ۲۰۰ دستگاه ریسپکت مشکی در روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن) و ۵۰۰ دستگاه کارا دو کابین و ۵۰۰ دستگاه کارا تک کابین در روز چهارشنبه (۲۶ بهمن ماه) روی تابلوی معاملات برود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1177
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است