کارشناس بازار سرمایه:

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مصوبه اخیر شورای‌عالی بورس مبنی بر تقویت عرضه خودرو در بورس، گفت: مردم و مصرف‌کنندگان از عرضه خودرو در بورس کالا رضایت دارند و تنها اقدامی که باید انجام شود، رشد عرضه‌ها و اعلام برنامه زمان‌بندی توسط خودروسازان است تا مردم از تداوم عرضه‌ها اطمینان پیدا کنند.

برنامه مستمر عرضه خودروها در بورس اعلام شود/ دولت در برابر دلالان کوتاه نمی‌آید

«محمدحسین ارزانی» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی به عرضه خودرو در بورس کالا و مزایای آن اشاره کرد و اظهار داشت: مخالفت‌ها با عرضه خودرو در بورس به علت سودی است که دلالان و مافیاهای خودرو در صورت عرضه خودرو در بورس کالا از دست می‌دهند.

وی اعلام کرد: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه هم که چند روز پیش کلیات آن در مجلس تصویب شد، شاهد مخالف و سنگ‌اندازی مافیای سرمایه‌داری بودیم تا بتوانند تا حد ممکن از پرداخت مالیات سر باز بزنند که در این مسیر دولت در برابر مافیا و دلالان کوتاه نمی‌آید.

به گفته ارزانی، با توجه ویژه دولت به ایجاد شفافیت و اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، روندهای واسطه‌گری که طی چند سال گذشته در بازارها شکل گرفته است به مرور بهبود می‌یابد و بخشی از سرمایه‌ها به جای قرار گرفتن در فرآیندهای سفته‌بازی راهی بخش تولید می‌شود.

طرح عرضه خودرو در قرعه‌کشی، مردود است

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به قرعه‌کشی خودرو اشاره کرد و گفت: بحث عرضه خودرو در قرعه‌کشی یک طرح مردود است، زیرا تعداد ثبت‌نام متقاضیان دریافت خودرو در زمانی که نیاز به ودیعه و حساب وکالتی نباشد و همچنین قیمت‌گذاری دستوری نیز اعمال می‌شود به حدود ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، در صورتی که در قرعه‌کشی معروف چند هفته اخیر، تنها ۲۰ هزار خودرو در این طرح عرضه شد.

وی افزود: این حجم زیاد از متقاضیان به دلیل رانت ایجاد شده و استفاده از این رانت است، برای مثال قیمت خودروی پژو پارس در قرعه‌کشی ۲۵۰ میلیون تومان بود؛ اما همین خودرو در بازار آزاد ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و مشخص است، عمده افرادی که نام آنها از قرعه شانس بیرون بیاید، اقدام به فروش و کسب سود می‌کنند.

ارزانی ادامه داد: متأسفانه به علت ریسک تورمی که از سال ۹۷ در اقتصاد ایران آغاز شده، مردم تمایل دارند با سرمایه‌گذاری در هر بازاری از این تورم فرار کنند؛ به همین دلیل حجم بالایی از نقدینگی در هر مقطعی وارد یک بازار می‌شود؛ به طوری که سال ۹۹ وارد بورس شد و سال بعد وارد بازار دلار و بعد آن وارد بازار مسکن شد و در ۲ سال اخیر نیز بازار خودرو هم به‌واسطه قرعه‌کشی و رانت ایجاد شده در ورود این خیل نقدینگی بی‌نصیب نمانده است.

عرضه خودرو در بورس، مسیر تعادل بازار

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تا سال ۹۴، عرضه خودرو توسط خود کمپانی‌ها به صورت نقد یا اقساط انجام می‌شد و نهایت یک ماه تاخیر نیز در تحویل‌ها صورت می‌گرفت، گفت: امروز با بررسی همه جنبه‌ها، روش عرضه خودرو در بورس کالا بهترین مکانیزم نسبت به سایر راه‌های عرضه است. از این مسیر دولت می‌تواند رانت موجود و اختلاف قیمت را به حداقل برساند و با همین اتفاق، قطعاً تقاضای کاذب و دخالت دلال‌ها از بین رفته و تقاضاها مصرفی در بازار می‌ماند که در این راستا به‌مرور بازار متعادل می‌شود.

وی افزود: طبق ماده ۹۰ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، اگر شرکتی مجبور به فروش کالایی با قیمت دستوری و کمتر از نرخ بازار باشد، مابه‌التفاوت زیانی که به شرکت تولیدکننده وارد شده است باید پرداخت شود؛ این قانون مطالبه امروز تولیدکنندگان و سهامداران آن‌هاست و بهترین راهکار برای احقاق حقوق تولید و سهامدار، عرضه خودرو در بورس کالاست تا عرضه و تقاضا و به عبارتی، بازار به شکل واقعی و عادلانه نرخ کالای تولیدی را مشخص کند.

ارزانی خاطرنشان کرد: با این رویه علاوه بر تولیدکننده که قادر به کسب سود است؛ مصرف‌کننده با نرخ‌های کاذب بازار غیررسمی مواجه نشده و خرید ارزان‌تری دارد، همچنین سهامدار و حتی خود دولت از شیوه شفاف فروش منتفع می‌شوند.

عرضه‌های این هفته خودرویی در بورس کالا

در ادامه عرضه خودروها در بورس کالا این هفته ۵۱۱۰ دستگاه خودرو روی تابلوی معاملات می‌رود. به این ترتیب قرار است ۱۰۰ دستگاه کامیون کشنده امپاور، ۴۵۰ دستگاه کامیونت فورس و ۶۰ دستگاه کامیون کشنده سیباموتور در روز دوشنبه (۲۴ بهمن)، ۲۰۰۰ دستگاه تارا، ۵۰۰ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره، ۵۰۰ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره، ۳۰۰ دستگاه ریسپکت سفید و ۲۰۰ دستگاه ریسپکت مشکی در روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن) و ۵۰۰ دستگاه کارا دو کابین و ۵۰۰ دستگاه کارا تک کابین در روز چهارشنبه (۲۶ بهمن ماه) روی تابلوی معاملات برود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1174
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است