عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

«رضا رضایی» در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: مشکلات ارزی صنایع و همچنین افزایش نرخ ارز، مربوط به دیروز و امروز نیست و سال هاست در دولت های مختلف با این معضل اساسی دست به گریبان هستیم.

وی گفت: بخشی از این نوسانات مربوط به تحریم ها و تورمی است که از سوی دشمنان به ما تحمیل می شود که اجتناب ناپذیر است، اما در مجموع در آنچه تحت اختیار و کنترل خودمان بوده و تامین ارز از طریق صادرات نفت و محصولات پتروشیمی، کشاورزی، صنایع دستی و غیره نیز توفیق خوبی نداشتیم.

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور یادآور شد: در گذشته و حتی تا چند ماه اخیر نوساناتی در تامین ارز و قیمت آن وجود داشت، اما میزان تلورانس آن به گونه ای بود که قابل تحمل بود، ولی در شرایط فعلی وضعیت به گونه ای شده که نگرانی شدیدی در بین فعالان بخش خصوصی به وجود آورده است.

وی بیان داشت: هرچند صنعت قطعه سازی در سال های گذشته با وجود همه دشواری ها و مشکلات به ویژه تحریم ها توفیق خوبی در داخلی سازی تولیدات داشته و در برخی محصولات پرتیراژ توان ساخت داخل حتی به بیش از ۹۰ درصد رسیده است، اما بهرحال همچنان در تامین اجزا و قطعاتی همچون چیپست ها، قطعات هایتک، گیربکس و غیره وابستگی به خارج وجود دارد.

رضایی ادامه داد: در ماه های اخیر و با افزایش شدید نرخ ارز که در روزهای گذشته حتی به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده و دسترسی به آن نیز دشوار شده است، شاهد تشدید مشکلات قطعه سازان و تولیدکنندگان هستیم.

وی اظهار داشت: در هفته های اخیر نیز تامین ارز نیمایی به دشواری و پاسخ دهی بانک مرکزی به ثبت سفارشات با معطلی ۳۰ تا ۴۰ روزه انجام می شد، اما این روزها شاهدیم بانک مرکزی این شرایط را بلاک کرده و بانک ها نیز اعتباردهی خود را محدود کرده اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور تصریح کرد: همه این شرایط سبب شده تا مشکلات قطعه سازان که باید قطعات را به روز به دست خودروسازان برسانند، دوچندان شود و در ادامه برای کل زنجیره تامین خودروسازی مشکل ساز می شود.

وی گفت: این مساله یکی از نگرانی های جدی ما است که بارها به دولت نیز تذکر دادیم که ما فعالان بخش خصوصی، فضای کسب و کار مطمئن می خواهیم، زیرا می خواهیم دست کم به مدت چند سال برنامه ریزی کنیم و لازم است در این زمینه قوانین مزاحم از سر راه برداشته شود.

رضایی خاطرنشان کرد: هرچند تاکنون سعی کردیم با آینده نگری و مدیریت مساله به تامین قطعات بپردازیم و از ذخیره انبارها استفاده کنیم، اما تداوم این مشکل به طور قطع در هفته های پایانی سال روی تیراژ تولید خودرو اثر منفی برجای خواهد گذاشت و روند تامین نقدینگی را دچار اختلال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: عدم ثبات شرایط اقتصادی و قوانین، مقررات و دستورالعمل های خلق الساعه، نگرانی های زیادی بین صنعتگران و قطعه سازان به وجود آورده است.

 

 قرارداد بسیاری از قطعه سازان هنوز به روز رسانی نشده است

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور همچنین به مشکلات به روز نشدن قیمت ها و قراردادهای قطعه سازان با خودروسازان اشاره کرد و گفت: امروز با افزایش هر روزه نرخ ارز، اختلاف قیمت ها فاحش شده است و اکثر قطعه سازان تاکنون موفق به به روز رسانی قراردادها نشده اند.

وی افزود: در گذشته قطعه سازان بخشی از مواد اولیه مورد نیازشان را به صورت اعتباری از شرکت ها می خریدند، اما امروز همان شرکت ها مطالبه نقدی می کنند که به مشکلات قطعه سازان افزوده است.

رضایی ابراز امیدواری کرد: در هفته های اندک باقی مانده تا پایان سال که شرکت ها و قطعه سازان به طور معمول باید به تسویه حساب کارگران و ابواب جمعی خود و پرداخت حقوق چند برابری و عیدی بپردازند، دستگاه های ذیربط و بانک ها همراهی بیشتری داشته باشند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1234
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است