عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

«رضا رضایی» در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: مشکلات ارزی صنایع و همچنین افزایش نرخ ارز، مربوط به دیروز و امروز نیست و سال هاست در دولت های مختلف با این معضل اساسی دست به گریبان هستیم.

وی گفت: بخشی از این نوسانات مربوط به تحریم ها و تورمی است که از سوی دشمنان به ما تحمیل می شود که اجتناب ناپذیر است، اما در مجموع در آنچه تحت اختیار و کنترل خودمان بوده و تامین ارز از طریق صادرات نفت و محصولات پتروشیمی، کشاورزی، صنایع دستی و غیره نیز توفیق خوبی نداشتیم.

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور یادآور شد: در گذشته و حتی تا چند ماه اخیر نوساناتی در تامین ارز و قیمت آن وجود داشت، اما میزان تلورانس آن به گونه ای بود که قابل تحمل بود، ولی در شرایط فعلی وضعیت به گونه ای شده که نگرانی شدیدی در بین فعالان بخش خصوصی به وجود آورده است.

وی بیان داشت: هرچند صنعت قطعه سازی در سال های گذشته با وجود همه دشواری ها و مشکلات به ویژه تحریم ها توفیق خوبی در داخلی سازی تولیدات داشته و در برخی محصولات پرتیراژ توان ساخت داخل حتی به بیش از ۹۰ درصد رسیده است، اما بهرحال همچنان در تامین اجزا و قطعاتی همچون چیپست ها، قطعات هایتک، گیربکس و غیره وابستگی به خارج وجود دارد.

رضایی ادامه داد: در ماه های اخیر و با افزایش شدید نرخ ارز که در روزهای گذشته حتی به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده و دسترسی به آن نیز دشوار شده است، شاهد تشدید مشکلات قطعه سازان و تولیدکنندگان هستیم.

وی اظهار داشت: در هفته های اخیر نیز تامین ارز نیمایی به دشواری و پاسخ دهی بانک مرکزی به ثبت سفارشات با معطلی ۳۰ تا ۴۰ روزه انجام می شد، اما این روزها شاهدیم بانک مرکزی این شرایط را بلاک کرده و بانک ها نیز اعتباردهی خود را محدود کرده اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور تصریح کرد: همه این شرایط سبب شده تا مشکلات قطعه سازان که باید قطعات را به روز به دست خودروسازان برسانند، دوچندان شود و در ادامه برای کل زنجیره تامین خودروسازی مشکل ساز می شود.

وی گفت: این مساله یکی از نگرانی های جدی ما است که بارها به دولت نیز تذکر دادیم که ما فعالان بخش خصوصی، فضای کسب و کار مطمئن می خواهیم، زیرا می خواهیم دست کم به مدت چند سال برنامه ریزی کنیم و لازم است در این زمینه قوانین مزاحم از سر راه برداشته شود.

رضایی خاطرنشان کرد: هرچند تاکنون سعی کردیم با آینده نگری و مدیریت مساله به تامین قطعات بپردازیم و از ذخیره انبارها استفاده کنیم، اما تداوم این مشکل به طور قطع در هفته های پایانی سال روی تیراژ تولید خودرو اثر منفی برجای خواهد گذاشت و روند تامین نقدینگی را دچار اختلال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: عدم ثبات شرایط اقتصادی و قوانین، مقررات و دستورالعمل های خلق الساعه، نگرانی های زیادی بین صنعتگران و قطعه سازان به وجود آورده است.

 

 قرارداد بسیاری از قطعه سازان هنوز به روز رسانی نشده است

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور همچنین به مشکلات به روز نشدن قیمت ها و قراردادهای قطعه سازان با خودروسازان اشاره کرد و گفت: امروز با افزایش هر روزه نرخ ارز، اختلاف قیمت ها فاحش شده است و اکثر قطعه سازان تاکنون موفق به به روز رسانی قراردادها نشده اند.

وی افزود: در گذشته قطعه سازان بخشی از مواد اولیه مورد نیازشان را به صورت اعتباری از شرکت ها می خریدند، اما امروز همان شرکت ها مطالبه نقدی می کنند که به مشکلات قطعه سازان افزوده است.

رضایی ابراز امیدواری کرد: در هفته های اندک باقی مانده تا پایان سال که شرکت ها و قطعه سازان به طور معمول باید به تسویه حساب کارگران و ابواب جمعی خود و پرداخت حقوق چند برابری و عیدی بپردازند، دستگاه های ذیربط و بانک ها همراهی بیشتری داشته باشند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1234
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

گزارش ارائه‌شده از سوی خودروسازان بزرگ کشور به بورس، نشان می‌دهد تولید تجمعی و هشت‌ماهه خودروهای سواری در بخش اصلی صنعت خودرو سرانجام پس از چند ماه رشد منفی شده است؛ با‌این‌حال، آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، حاکی از رشدی خفیف است.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت یک میلیارد قطعه یدک خودرو با کد رهگیری و دارای ضمانت در یک سال گذشته خبر داد و گفت: تولید خودرو در دولت سیزدهم رشد داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت در خصوص تامین زیرساخت‌های خودروهای برقی گفت: بر اساس تکالیف قانون ساماندهی صنعت خودرو، سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی با بهره گیری از توان نخبگان دانشگاهی و صنعتی کشور تهیه شده و برای انجام مراحل تصویب به کمیسیون تخصصی دفتر هیأت دولت ارجاع شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: تورم موجود در کشور در سال‌های اخیر موجب افزایش قیمت لوازم یدکی در بازار شده است و همین مساله سبب شده تا تمایل بالای صاحبان خودرو به سمت و سوی تعمیرات به‌جای تعویض قطعات را شاهد باشیم.

محمدرضا نجفی منش، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در رابطه با اثر امضای تفاهمنامه تجارت آزاد با اوراسیا بر صنعت خودرو داخلی گفت: اگر صنعت خودرو ایران در نتیجه توسعه روابط تجاری با کشورهای دیگر به بازارهای بین المللی راه پیدا کند، دهان منتقدانی که هیچ اعتقادی به صنعت خودروسازی داخلی ندارند، بسته می‌شود .

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از برطرف شدن مشکلات ناشی از محدویت های ارزی برای واحدهای تولیدی پیشران به خصوص در حوزه ماشین آلات کشور خبر داد.

وزیر صمت در جدیدترین وعده تحول صنعت خودرو از حرکت به سمت خودروهای هوشمند پس از خودروهای برقی خبر داده است. وعده های جذاب همگام با پیشرفت بین المللی و حتی فراتر از آن بدون شک نمی تواند جای نقد داشته باشد و قطعا جای خوشحالی دارد که وزیری روی کار است که رویداد های روز جهان را می داند و یا به او گزارش می کنند و او نیز امیدوار است که همسو با علم روز جهان موجب پیشرفت صنعت خودرو ایران شود اما این وعده مشمول نقاط تاریک بسیاری است که بدون روشن شدن آن ها نمی توان امید به پرواز ناگهانی از وضعیت کنونی صنعت خودرو به سمت آرمان‌صنعت‌خودرو برقی و هوشمند را داشت.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است