محبی نژاد:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو با تشریح اقدامات فاطمی امین در صنعت خودرو، وی را فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز دانست و گفت: مشکلات بازار خودرو با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع نمی‌شود و این اقدام فقط پاک کردن صورت مسئله است و به حل موانع کمکی نمی‌کند.

تغییر وزیر صمت مسئله بازار خودرو را حل نمی‌کند/ فاطمی امین، فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز است

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور، «آرش محبی نژاد» در گفت‌وگویی اظهار داشت: یکی از دلایل اعلام وصول استیضاح سید رضا فاطمی امین وضعیت بازار خودرو است که التهاب این بخش با تغییر وزیر کاهش پیدا نخواهد کرد، بلکه نیاز به اصلاح قوانین و مقررات حاکم بر این بازار دارد.

وی با بیان اینکه هر فرد دیگری جایگزین وزیر صمت کنونی شود هم نمی‌تواند تغییری در شرایط ایجاد کند، خاطرنشان کرد: برخی اقدامات خارج از حیطه اختیارات وزارت صمت است؛ زیرا با وجود قیمت‌گذاری دستوری، عدم تخصیص ارز کافی به نهاده‌های تولید، کمبود نقدینگی و زیان انباشته خودروسازان فردی که بر جایگاه وزارت می‌نشیند مهم نیست، زیرا شرایط تغییری نمی‌کند.

محبی نژاد با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات اقدام شود، تصریح کرد: صنعت خودرو وخیم‌ترین وضعیت خود را سپری می‌کند، اما نباید برای حل موانع، صورت مسئله را پاک کرد بلکه باید درصدد حل این معادله باشیم.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو تاکید کرد: مشکلات صنایع مادر در کوتاه‌مدت رفع نمی‌شود، بلکه نیازمند برنامه‌ریزی برای اصلاح است که حتی با تغییر وزیر صمت نیز نمی‌توان انتظار تحول داشت، زیرا سیاست‌گذاری‌های غلط کلان باید اصلاح شوند.

فاطمی امین شخصی سلیم‌النفسی با عملکرد پاک است

وی با تاکید بر اینکه تغییر وزیر صمت با پیشرفت صنعت کمکی نمی‌کند، گفت: فاطمی امین شخصی سلیم‌النفسی با عملکرد پاک است که در حوزه برنامه‌ریزی و تحلیل بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند؛ با وجود اینکه با برخی از سیاست‌های ایشان موافق نیستیم، اما عملکرد مثبت بیشتر و پررنگی داشته‌اند.

محبی نژاد با تاکید بر اینکه موضوع خودرو تبدیل به مبحثی فرا قوه‌ای و ملی شده است، بیان کرد: با توجه به شناختی که از فاطمی امین دارم اگر بداند تغییر ایشان اصلاح قوانین و فضای کسب‌وکار را در پی دارد، داوطلبانه جایگاه خود را تحویل می‌دهد، اما جایگزینی و استیضاح، شرایط را تغییر نمی‌دهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو به عنوان محصول نهایی زنجیره عریض تولید با ۶۴ صنعت وابسته مشکلاتی را در خود دارد، اظهار داشت: برای محصولات پتروشیمی، فولاد و مس عرضه در بورس انجام می‌شود و گاهی نرخ‌ها حتی بیش از قیمت بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رسد، اما برای محصول خودرو قیمت‌گذاری دستوری است.

اقدامات فاطمی امین در صنعت خودرو

وی با تاکید بر اینکه فاطمی امین فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز است، گفت: بعد از حضور ایشان و در یک سال و چند ماه اخیر تیراژ تولید خودرو افزایش یافته است. به صفر رسیدن انباشت خودرو در کف پارکینگ‌ها نیز در دوران وزارت وی به سرانجام رسید.

محبی نژاد گفت: جایگزینی خودروی پی نود ایرانی به جای ال نود فرانسوی از اقدامات فاطمی است؛ از سوی دیگر هیچ فردی به اندازه وزیر کنونی صمت شجاعت و جسارت کافی برای انتشار گزارش‌های کاملاً شفاف و به دور از آمارسازی را نداشت؛ زیرا هیچ فردی این‌چنین بی‌رحمانه خود را در معرض نقد قرار نمی‌دهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو بیان کرد: با وجود نقدهایی که به برخی سیاست‌های وی وارد است، اما دستاوردهای بسیاری در بازه زمانی کوتاه وزارت فاطمی امین به ثمر نشسته است؛ به هر حال تا زمانی که اصلاح شیوه سیاست‌گذاری و قوانین و مقررات انجام نشود تغییر وزیر، پاک کردن صورت مساله است.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1350
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با اشاره به ابلاغ قطع نوبتی برق صنایع در تابستان کنونی گفت: نباید بخش صنعت نخستین قربانی محدودیت منابع برق در کشور با قطع نوبتی برق شود و قطعی برق باید بین مصارف خانگی مردم و صنعت تقسیم شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران گفت: سایه سنگین نظام دستوری در اقتصاد ایران طی سال های گذشته پیامدهای ناگواری همچون کاهش اشتغال، به خطر افتادن حیات صنایع، فرار سرمایه و سود بردن عده‌ای رانت‌باز را به همراه داشته است که امیدواریم دولت سیزدهم تلاشش را برای اصلاح این موضوع به کار گیرد. 

سرپرست معاونت دفتر واردات گمرک ایران خواستار آن شد تا اصلاحیه قانون قاچاق که قانونی سختگیرانه است، جدی گرفته شود و تولیدکنندگان و قطعه سازان، همه مفاد آن را بخوانند و رعایت کنند.

مدیرکل دفتر تعرفه گمرک گفت: گمرک در تلاش است تا با ارائه تسهیلات ویژه که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده، در چرخه تامین کالا و اجزا و قطعات برای واحدها نقش سازنده و مثبت داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی سبب تسهیل تامین ارز در شبکه تامین و ایران خودرو شده، تصریح کرد: در حال حاضر تولید روال عادی داشته و چالشی در زمینه تامین و تغذیه خطوط تولید وجود ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا ۷ خردادماه، این مجموعه ۸۶ هزار و ۶۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است، گفت: از آنجا که توافقات خوبی میان وزارت صمت و بانک مرکزی در خصوص تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان صورت گرفته، تولید خودرو سیر افزایشی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت صمت گفت: با همکاری مؤثر بانک مرکزی، تأمین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دارد، ضمن اینکه واردات خودرو با رفع موانع عملیاتی شده و ترخیص این خودروها تسریع شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین ارز صنایع خودرو و قطعه سازی در سال جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، با اشاره به اعمال محدودیت‌های برق صنایع در آینده نزدیک از برنامه ریزی قطعه سازان برای خرید ژنراتور به منظور تولید و تامین برق خبر داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور ضمن تأکید بر اهتمام صنعت برق بر افزایش انرژی برق تحویلی به صنایع در سال رشد تولید، گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت برای تأمین برق پایدار صنایع در سال رشد تولید به توافق رسیدند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت نسبت به توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن، حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو را فرصتی برای ارائه توانمندی قطعه سازان و خودروسازان ایرانی برشمرد و گفت: کاهش مشکلات صادراتی و تطابق با استانداردهای روسیه، مسیر شرکت‌های ایرانی را برای حضور پر رنگ در بازار این همسایه شمالی هموار خواهد کرد.

رئیس کمیته ساخت داخل و دانش بنیان انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: هزینه های انجام شده در پروژه های تحقیق و توسعه شرکت‌های قطعه‌سازی، در قالب اعتبار مالیاتی اعطا می شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو از عدم تخصیص و تامین ارز و قطعی‌های برق به عنوان دو چالش اساسی فراروی صنعت قطعه‌سازی در شرایط کنونی نام برد که تولید و تیراژ قطعات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

«ابراهیم دوست‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور می‌گوید: به‌رغم ریزش بازار، حاشیه سود بالای خودروهای داخلی محفوظ است. زیرا بازار هوشمندانه عمل می‌کند و می‌داند بنا بر ارزش واقعی خودروها، ۷۰ درصد از گپ قیمت بین کارخانه و بازار درست است

درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه‌گذاری هستند گفت: راه اشتباه رفته و تجربه شده قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و آب در هاون کوبیدن است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اکنون مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین از خودروسازان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این مساله سبب می‌شود تا به‌ویژه قطعه‌سازان کوچک امکان تداوم فعالیت‌هایشان کاهش یابد و رو به تعطیلی و تعدیل نیرو بروند.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی جهت‌دهی معاملات خودرو میسر شده و امکان نقل وانتقال خودرو به مصرف‌کننده واقعی فراهم می‌شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی روسیه و حضور قطعه‌سازان ایرانی برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه (با مدیریت و برنامه‌ریزی این انجمن)، این مهم را بزرگترین حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی در تاریخ صنعت نمایشگاهی ایران و نقطه عطفی در اجرای رویکرد صادرات گرا شدن صنایع قطعه‌سازی ایران دانسته است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: موضوع خودرو در کشور به گونه‌ای شده است که هم خودروساز ناراضی است و هم حکمرانی در این زمینه دچار مشکل شده و هم مردم از قیمت و کیفیت خودرو گله‌مند هستند، پس نیاز است تا در این زمینه بازنگری‌هایی انجام شود.

دبیر انجمن خودروسازان، بیش از ۸۰ درصد تقاضای خودرو را کاذب برشمرد و پاشنه آشیل صنعت خودرو را قیمت گذاری آن دانست.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است