محبی نژاد:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو با تشریح اقدامات فاطمی امین در صنعت خودرو، وی را فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز دانست و گفت: مشکلات بازار خودرو با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع نمی‌شود و این اقدام فقط پاک کردن صورت مسئله است و به حل موانع کمکی نمی‌کند.

تغییر وزیر صمت مسئله بازار خودرو را حل نمی‌کند/ فاطمی امین، فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز است

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی کشور، «آرش محبی نژاد» در گفت‌وگویی اظهار داشت: یکی از دلایل اعلام وصول استیضاح سید رضا فاطمی امین وضعیت بازار خودرو است که التهاب این بخش با تغییر وزیر کاهش پیدا نخواهد کرد، بلکه نیاز به اصلاح قوانین و مقررات حاکم بر این بازار دارد.

وی با بیان اینکه هر فرد دیگری جایگزین وزیر صمت کنونی شود هم نمی‌تواند تغییری در شرایط ایجاد کند، خاطرنشان کرد: برخی اقدامات خارج از حیطه اختیارات وزارت صمت است؛ زیرا با وجود قیمت‌گذاری دستوری، عدم تخصیص ارز کافی به نهاده‌های تولید، کمبود نقدینگی و زیان انباشته خودروسازان فردی که بر جایگاه وزارت می‌نشیند مهم نیست، زیرا شرایط تغییری نمی‌کند.

محبی نژاد با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات اقدام شود، تصریح کرد: صنعت خودرو وخیم‌ترین وضعیت خود را سپری می‌کند، اما نباید برای حل موانع، صورت مسئله را پاک کرد بلکه باید درصدد حل این معادله باشیم.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو تاکید کرد: مشکلات صنایع مادر در کوتاه‌مدت رفع نمی‌شود، بلکه نیازمند برنامه‌ریزی برای اصلاح است که حتی با تغییر وزیر صمت نیز نمی‌توان انتظار تحول داشت، زیرا سیاست‌گذاری‌های غلط کلان باید اصلاح شوند.

فاطمی امین شخصی سلیم‌النفسی با عملکرد پاک است

وی با تاکید بر اینکه تغییر وزیر صمت با پیشرفت صنعت کمکی نمی‌کند، گفت: فاطمی امین شخصی سلیم‌النفسی با عملکرد پاک است که در حوزه برنامه‌ریزی و تحلیل بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند؛ با وجود اینکه با برخی از سیاست‌های ایشان موافق نیستیم، اما عملکرد مثبت بیشتر و پررنگی داشته‌اند.

محبی نژاد با تاکید بر اینکه موضوع خودرو تبدیل به مبحثی فرا قوه‌ای و ملی شده است، بیان کرد: با توجه به شناختی که از فاطمی امین دارم اگر بداند تغییر ایشان اصلاح قوانین و فضای کسب‌وکار را در پی دارد، داوطلبانه جایگاه خود را تحویل می‌دهد، اما جایگزینی و استیضاح، شرایط را تغییر نمی‌دهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو به عنوان محصول نهایی زنجیره عریض تولید با ۶۴ صنعت وابسته مشکلاتی را در خود دارد، اظهار داشت: برای محصولات پتروشیمی، فولاد و مس عرضه در بورس انجام می‌شود و گاهی نرخ‌ها حتی بیش از قیمت بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رسد، اما برای محصول خودرو قیمت‌گذاری دستوری است.

اقدامات فاطمی امین در صنعت خودرو

وی با تاکید بر اینکه فاطمی امین فردی خوش‌فکر و برنامه‌ریز است، گفت: بعد از حضور ایشان و در یک سال و چند ماه اخیر تیراژ تولید خودرو افزایش یافته است. به صفر رسیدن انباشت خودرو در کف پارکینگ‌ها نیز در دوران وزارت وی به سرانجام رسید.

محبی نژاد گفت: جایگزینی خودروی پی نود ایرانی به جای ال نود فرانسوی از اقدامات فاطمی است؛ از سوی دیگر هیچ فردی به اندازه وزیر کنونی صمت شجاعت و جسارت کافی برای انتشار گزارش‌های کاملاً شفاف و به دور از آمارسازی را نداشت؛ زیرا هیچ فردی این‌چنین بی‌رحمانه خود را در معرض نقد قرار نمی‌دهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو بیان کرد: با وجود نقدهایی که به برخی سیاست‌های وی وارد است، اما دستاوردهای بسیاری در بازه زمانی کوتاه وزارت فاطمی امین به ثمر نشسته است؛ به هر حال تا زمانی که اصلاح شیوه سیاست‌گذاری و قوانین و مقررات انجام نشود تغییر وزیر، پاک کردن صورت مساله است.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1350
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است