عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه قطعه‌سازان نیاز دارند تا قیمت‌هایشان به‌روزرسانی شود، گفت: قطعه‌سازان همواره با معضلاتی همچون عدم تخصیص نرخ ارز، نقدینگی، تورم و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند.

سرکوب قیمت‌ها در سال‌های گذشته به تولید ضربات شدیدی زد/ قیمت‌ها به‌روزرسانی شود

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «سعید صبوری» در گفت‌وگویی با بیان اینکه قطعه‌سازان به کار خود عرق دارند و خود را موظف به تولید می‌دانند تا خط تولید خودروسازان نخوابد، اظهار داشت: قطعه‌سازان نیاز دارند تا قیمت‌هایشان به‌روزرسانی شود و نقدینگی موردنیاز تولید را دریافت کنند؛ این در حالی است که قراردادهای سال گذشته بسیاری از قطعه‌سازان امسال اصلاح نشده است.

وی تصریح کرد:‌ قطعه سازان از این وضعیت ناراضی‌اند، اما به امید آینده و اینکه به کارشان عرق دارند و نمی‌خواهند خط تولید خودروسازان با خواب مواجه شود، به‌ناچار ادامه حیات می‌دهند؛ با این حال مشکلات قطعه‌سازان زیاد است و همواره با معضلاتی همچون عدم تخصیص نرخ ارز، نقدینگی، مشکلات گمرکی، تورم و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن، صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعدد را مانعی بر سر راه تولید عنوان کرد و گفت: عملکرد انقباضی بانک‌ها و ندادن وام یا اعطای تسهیلات با سودهای بالای، برای تولید کمرشکن است.

صبوری با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری و سرکوب قیمت‌ها در سال‌های گذشته، گفت: این مساله به تولید و تولیدکننده ضربات شدیدی وارد کرد، زیرا بالاجبار قیمت‌ها پایین نگه داشته می‌شد که پس از چند سال به اصطلاح شاهد «در رفتن فنر قیمت‌ها» و شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم، شد.

وی تصریح کرد: هزاران واسطه مافیایی خارج از صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی وجود دارند که اجازه نمی‌دهند قیمت کارخانه‌ای خودروها افزایش یابد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن گفت: چطور وقتی دلار، سکه و طلا گران می‌شود، صدا از کسی در نمی‌آید، اما همین که قیمت کارخانه‌ای خودرو پس از چند سال افزایش می‌یابد برخی به‌اصطلاح گلوی خود را پاره می‌کنند و فریاد می‌زنند.

وی اضافه کرد: جالب است که اینها می‌گویند اگر به‌طور مثال خودروی ۱۵۰ میلیون تومانی پس از چند به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد آثار تورمی دارد، اما اثر تورمی همین خودرو که در بازار قیمت میلیاردی دارد را نمی‌بینند!

صبوری بیان داشت: قیمت‌گذاری در بورس اتفاق خوبی بود که وزارت صمت آن را پیشنهاد کرد و تا چند وقت هم اجرایی شد؛ هم کشف قیمت خودرو انجام می‌شد، هم خودروسازان به‌تدریج از زیان خارج می‌شدند و هم پول‌ها به تولید می‌رسید، اما جلوی آن نیز گرفته شد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1394
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است