درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

دومینوی تعطیلی قطعه سازان/ مطالبات برخی قطعه سازان به ۱۰ ماه رسیده استبه گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، «مهرآفاق مشهدی» مدیرعامل شرکت تولید گستر آسیا و عضو انجمن صنایع همگن و قطعه سازان استان تهران اظهار کرد که این شرکت اکنون با مشکل شدید کمبود نقدینگی مواجه بوده و منشا این نقدینگی عدم پرداخت مطالبات این شرکت از شرکت ساپکو به مدت نزدیک به ۱۰ ماه است. مطالبات این شرکت از ساپکو چیزی معادل ۱۸ میلیارد تومان بوده و طی این مدت هنوز پرداخت نشده است. این در حالیست که روکش های صندلی تولید شده شرکت تولید گستر آسیا در محصولات نصب شده و ایران خودرو این محصولات را عرضه کرده است.

مهرآفاق مشهدی در ادامه بیان کرد برخلاف پیگیری ها و نامه نگاری های متعدد با شرکت ساپکو و اعلام وضعیت موجود، این شرکت باز هم نسبت به پرداخت مطالبات این شرکت اقدامی نکرد. لازم به ذکر است که قطعه سازانی مانند تولید گستر آسیا مواد اولیه لازم برای تولید را به صورت نقدی خریداری می کنند، اما خودروساز در حالیکه متعهد شده این مطالبات قراردادی را در بازه زمانی ۴ ماه پرداخت می کند، حال ما شاهد هستیم که مطالبات برخی از قطعه سازان به ۱۰ ماه هم رسیده است.

در چنین شرایطی تولید گستر آسیا نقدینگی کافی برای پاس کردن برخی از چک های خود بابت خرید پارچه روکش صندلی را نداشته و در همین شرایط شرکت ساپکو پیگیری های متعددی برای خرید روکش صندلی خودروهای تولیدی از این شرکت می کند. این در حالیست که هیچ اقدامی مبنی بر پرداخت مطالبات انجام نشده است.

دومینوی تعطیلی قطعه سازان تولید گستر آسیا

مهرآفاق مشهدی بیان کرد که این شرکت در سال گذشته نزدیک به ۷۰ نیرو داشته و اکنون تعداد کارگران این شرکت به ۳۰ نفر کاهش یافته است. وی اظهار کرد که به دلیل عدم وصول مطالبات این شرکت از اوایل اسفند در حالت نیمه تعطیل قرار دارد و تولیدی نداشته و ساپکو مسئول این حال بد این شرکت قطعه ساز و تولید کننده تزیینات خودروست.

وی اظهار کرد که در چنین شرایطی ساپکو حتی نسبت به تامین مواد اولیه و خرید دین هم اقدامی نکرده تا باری از دوش قطعه ساز بردارد. در شرایطی که نیروی کار خبره و با تجربه به سختی پیدا می شود، از دست دادن نیروها مانند از دست رفتن سرمایه شرکت است و برگرداندن آنها به کار و جلب اعتماد آنها بسیار دشوار است.

مدیرعامل تولید گستر آسیا در ادامه بیان کرد عدم تعدیل به موقع قراردادهای قطعه سازان نیز یکی از مواردی بوده که نفس شرکت های قطعه سازی را بریده و مانع ادامه فعالیت آنها شده است. به ویژه در چنین شرایط تورمی که قیمت ها لحظه به لحظه افزایش می یابند، خودروسازان باید قراردادهایی هوشمند و منعطف را با قطعه ساز منعقد کنند که با تغییر نرخ مواد اولیه، قیمت های قرارداد نیز اصلاح شوند. اگر خودروسازان دولتی مانند ایران خودرو و سایپا به واسطه پشتوانه دولتی توان تحمل زیان انباشته را دارند، قطعه سازان عمدتا بخش خصوصی بوده و زیان انباشته برابر با ورشکستی و تعطیلی آنهاست.

شرکت تولید گستر آسیا یکی از قطعه سازانی بوده که به دلیل عدم دریافت مطالبات خود از خودروساز (ایران خودرو) در آستانه تعطیلی کامل قرار دارد. در صورتی که شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا نسبت به پرداخت مطالبات و بروزرسانی قراردادهای خود با قطعه سازان اقدام نکنند، به زودی شاهد دومینوی تعطیلی قطعه سازان خواهیم بود.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1425
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است