درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

دومینوی تعطیلی قطعه سازان/ مطالبات برخی قطعه سازان به ۱۰ ماه رسیده استبه گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، «مهرآفاق مشهدی» مدیرعامل شرکت تولید گستر آسیا و عضو انجمن صنایع همگن و قطعه سازان استان تهران اظهار کرد که این شرکت اکنون با مشکل شدید کمبود نقدینگی مواجه بوده و منشا این نقدینگی عدم پرداخت مطالبات این شرکت از شرکت ساپکو به مدت نزدیک به ۱۰ ماه است. مطالبات این شرکت از ساپکو چیزی معادل ۱۸ میلیارد تومان بوده و طی این مدت هنوز پرداخت نشده است. این در حالیست که روکش های صندلی تولید شده شرکت تولید گستر آسیا در محصولات نصب شده و ایران خودرو این محصولات را عرضه کرده است.

مهرآفاق مشهدی در ادامه بیان کرد برخلاف پیگیری ها و نامه نگاری های متعدد با شرکت ساپکو و اعلام وضعیت موجود، این شرکت باز هم نسبت به پرداخت مطالبات این شرکت اقدامی نکرد. لازم به ذکر است که قطعه سازانی مانند تولید گستر آسیا مواد اولیه لازم برای تولید را به صورت نقدی خریداری می کنند، اما خودروساز در حالیکه متعهد شده این مطالبات قراردادی را در بازه زمانی ۴ ماه پرداخت می کند، حال ما شاهد هستیم که مطالبات برخی از قطعه سازان به ۱۰ ماه هم رسیده است.

در چنین شرایطی تولید گستر آسیا نقدینگی کافی برای پاس کردن برخی از چک های خود بابت خرید پارچه روکش صندلی را نداشته و در همین شرایط شرکت ساپکو پیگیری های متعددی برای خرید روکش صندلی خودروهای تولیدی از این شرکت می کند. این در حالیست که هیچ اقدامی مبنی بر پرداخت مطالبات انجام نشده است.

دومینوی تعطیلی قطعه سازان تولید گستر آسیا

مهرآفاق مشهدی بیان کرد که این شرکت در سال گذشته نزدیک به ۷۰ نیرو داشته و اکنون تعداد کارگران این شرکت به ۳۰ نفر کاهش یافته است. وی اظهار کرد که به دلیل عدم وصول مطالبات این شرکت از اوایل اسفند در حالت نیمه تعطیل قرار دارد و تولیدی نداشته و ساپکو مسئول این حال بد این شرکت قطعه ساز و تولید کننده تزیینات خودروست.

وی اظهار کرد که در چنین شرایطی ساپکو حتی نسبت به تامین مواد اولیه و خرید دین هم اقدامی نکرده تا باری از دوش قطعه ساز بردارد. در شرایطی که نیروی کار خبره و با تجربه به سختی پیدا می شود، از دست دادن نیروها مانند از دست رفتن سرمایه شرکت است و برگرداندن آنها به کار و جلب اعتماد آنها بسیار دشوار است.

مدیرعامل تولید گستر آسیا در ادامه بیان کرد عدم تعدیل به موقع قراردادهای قطعه سازان نیز یکی از مواردی بوده که نفس شرکت های قطعه سازی را بریده و مانع ادامه فعالیت آنها شده است. به ویژه در چنین شرایط تورمی که قیمت ها لحظه به لحظه افزایش می یابند، خودروسازان باید قراردادهایی هوشمند و منعطف را با قطعه ساز منعقد کنند که با تغییر نرخ مواد اولیه، قیمت های قرارداد نیز اصلاح شوند. اگر خودروسازان دولتی مانند ایران خودرو و سایپا به واسطه پشتوانه دولتی توان تحمل زیان انباشته را دارند، قطعه سازان عمدتا بخش خصوصی بوده و زیان انباشته برابر با ورشکستی و تعطیلی آنهاست.

شرکت تولید گستر آسیا یکی از قطعه سازانی بوده که به دلیل عدم دریافت مطالبات خود از خودروساز (ایران خودرو) در آستانه تعطیلی کامل قرار دارد. در صورتی که شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا نسبت به پرداخت مطالبات و بروزرسانی قراردادهای خود با قطعه سازان اقدام نکنند، به زودی شاهد دومینوی تعطیلی قطعه سازان خواهیم بود.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1425
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

سرپرست معاونت دفتر واردات گمرک ایران خواستار آن شد تا اصلاحیه قانون قاچاق که قانونی سختگیرانه است، جدی گرفته شود و تولیدکنندگان و قطعه سازان، همه مفاد آن را بخوانند و رعایت کنند.

مدیرکل دفتر تعرفه گمرک گفت: گمرک در تلاش است تا با ارائه تسهیلات ویژه که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده، در چرخه تامین کالا و اجزا و قطعات برای واحدها نقش سازنده و مثبت داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی سبب تسهیل تامین ارز در شبکه تامین و ایران خودرو شده، تصریح کرد: در حال حاضر تولید روال عادی داشته و چالشی در زمینه تامین و تغذیه خطوط تولید وجود ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا ۷ خردادماه، این مجموعه ۸۶ هزار و ۶۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است، گفت: از آنجا که توافقات خوبی میان وزارت صمت و بانک مرکزی در خصوص تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان صورت گرفته، تولید خودرو سیر افزایشی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت صمت گفت: با همکاری مؤثر بانک مرکزی، تأمین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دارد، ضمن اینکه واردات خودرو با رفع موانع عملیاتی شده و ترخیص این خودروها تسریع شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین ارز صنایع خودرو و قطعه سازی در سال جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، با اشاره به اعمال محدودیت‌های برق صنایع در آینده نزدیک از برنامه ریزی قطعه سازان برای خرید ژنراتور به منظور تولید و تامین برق خبر داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور ضمن تأکید بر اهتمام صنعت برق بر افزایش انرژی برق تحویلی به صنایع در سال رشد تولید، گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت برای تأمین برق پایدار صنایع در سال رشد تولید به توافق رسیدند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت نسبت به توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن، حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو را فرصتی برای ارائه توانمندی قطعه سازان و خودروسازان ایرانی برشمرد و گفت: کاهش مشکلات صادراتی و تطابق با استانداردهای روسیه، مسیر شرکت‌های ایرانی را برای حضور پر رنگ در بازار این همسایه شمالی هموار خواهد کرد.

رئیس کمیته ساخت داخل و دانش بنیان انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: هزینه های انجام شده در پروژه های تحقیق و توسعه شرکت‌های قطعه‌سازی، در قالب اعتبار مالیاتی اعطا می شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو از عدم تخصیص و تامین ارز و قطعی‌های برق به عنوان دو چالش اساسی فراروی صنعت قطعه‌سازی در شرایط کنونی نام برد که تولید و تیراژ قطعات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

«ابراهیم دوست‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور می‌گوید: به‌رغم ریزش بازار، حاشیه سود بالای خودروهای داخلی محفوظ است. زیرا بازار هوشمندانه عمل می‌کند و می‌داند بنا بر ارزش واقعی خودروها، ۷۰ درصد از گپ قیمت بین کارخانه و بازار درست است

درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه‌گذاری هستند گفت: راه اشتباه رفته و تجربه شده قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و آب در هاون کوبیدن است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اکنون مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین از خودروسازان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این مساله سبب می‌شود تا به‌ویژه قطعه‌سازان کوچک امکان تداوم فعالیت‌هایشان کاهش یابد و رو به تعطیلی و تعدیل نیرو بروند.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی جهت‌دهی معاملات خودرو میسر شده و امکان نقل وانتقال خودرو به مصرف‌کننده واقعی فراهم می‌شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی روسیه و حضور قطعه‌سازان ایرانی برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه (با مدیریت و برنامه‌ریزی این انجمن)، این مهم را بزرگترین حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی در تاریخ صنعت نمایشگاهی ایران و نقطه عطفی در اجرای رویکرد صادرات گرا شدن صنایع قطعه‌سازی ایران دانسته است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: موضوع خودرو در کشور به گونه‌ای شده است که هم خودروساز ناراضی است و هم حکمرانی در این زمینه دچار مشکل شده و هم مردم از قیمت و کیفیت خودرو گله‌مند هستند، پس نیاز است تا در این زمینه بازنگری‌هایی انجام شود.

دبیر انجمن خودروسازان، بیش از ۸۰ درصد تقاضای خودرو را کاذب برشمرد و پاشنه آشیل صنعت خودرو را قیمت گذاری آن دانست.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه نظام قیمت گذاری خودرو باید اصلاح شود، تصریح کرد: عقلانی نیست خودروساز زیان ده، ادامه کار دهد.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور معتقد است که اگر گره‌های تجارت خارجی باز شود، به‌طور قطع فرآیند قیمت‌گذاری هم اصلاح خواهد شد و به‌تدریج با قیمت‌گذاری دستوری خداحافظی خواهیم کرد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است