گزینه پیشنهادی وزارت صمت گفت: معتقد به قیمت گذاری دستوری نیستم اما این موضوع راهکارهای خود را دارد و باید مطابق قانون عمل کنیم و با درنظر گرفتن شرایط به سمتی حرکت کنیم که قیمت گذاری دستوری نداشته باشیم.

وزیر پیشنهادی صمت: به قیمت‌گذاری دستوری اعتقادی ندارم

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور،، «عباس علی‌آبادی» گفت: وزیر پیشنهادی از دو موضع باید منتخب مردم باشد؛ یک بار از جانب رئیس‌جمهور منتخب مردم و بار دیگر هم از سوی مجلس به عنوان منتخبان مردم. بنابراین وزیر کسی است که از دو ناحیه از سوی مردم انتخاب می‌شود و باید در جهت منافع ملت فعالیت کند. امیدوارم مجلس به بنده رای اعتماد لازم را بدهد.

گزینه پیشنهادی وزارت صمت، درباره اطلاعش از مشکلات این وزارتخانه، گفت: برنامه خود را به مجلس ارائه کرده ام و اگر معتقد به این بودم که نمی‌توانم مشکلات این بخش را حل کنم، برای تصدی این وزارتخانه نمی‌آمدم؛ بنابراین فکر می‌کنم که می‌توان مشکلات این بخش را حل کرد، منتها این راه سختی دارد و همه باید با هم این کار را انجام دهیم.

علی آبادی با بیان اینکه مجلس و مردم باید برای پیشبرد اهداف وزارت صمت کمک کنند، ادامه داد: ما در یک گذرگاهی هستیم که نیاز به یک اراده ملی داریم. این اراده ملی از سوی دولت شروع شده و به مجلس می‌رسد و از سوی مجلس هم به کف جامعه راه پیدا می‌کند. همه باید با هم به یک اعتقاد برسند تا یک طرح و موضوع را با هم اجرا کنند وگرنه اگر مجلس قانون بگذارد و اما دولت اجرا نکند و مردم تبعیت نکنند، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

گزینه پیشنهادی وزارت صمت گفت: اگر مجلس به بنده اعتماد کرد، پاسخ این اعتماد را خواهم داد و سعی می‌کنم همه تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم به کار گیرم.

علی آبادی با بیان اینکه از مردم می‌خواهم به بنده کمک کنند، گفت: به هر حال ما در شرایط سختی قرار داریم و تحریم هستیم و در داخل نیز مشکلاتی داریم اما باید بدانیم که همه ما داخل یک کشتی هستیم و ان شاءالله اگر همه ما با همدیگر همدل شدیم و با یاری خداوند می‌توانیم گره‌ها را باز کنیم.

گزینه پیشنهادی وزارت صمت در پاسخ به سوالی در زمینه کنترل و جلوگیری از رهاشدگی بازار، بیان کرد: بازار باید توسط همه مدیریت شود. بازار باید توسط مردم مدیریت شود.

وی با بیان اینکه باید بازار را از رهاشدگی نجات دهیم، تاکید کرد: این مهم باید توسط دولت، مجلس و مردم صورت پذیرد و من سهم خود در جلوگیری از رهاشدگی بازار را انجام خواهم داد.

علی آبادی تصریح کرد: معتقد به قیمت گذاری دستوری نیستم اما این موضوع راهکارهای خود را دارد و ما باید مطابق قانون عمل کنیم. ما باید مطابق قانون و با درنظر گرفتن شرایط به سمتی حرکت کنیم که قیمت گذاری دستوری نداشته باشیم و من به این موضوع معتقد هستم.

چشم انداز را روشن می‌بینم

علی آبادی همچنین پس از پایان نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین برنامه من پس از تصدی وزارت صمت، تجمیع نظرات عقلای کشور است.

گزینه پیشنهادی وزارت صمت با بیان اینکه برنامه ای که مطابق با علم، دانش و تجارب به دست آمده در کشور نباشد، قابل اتکا نیست، تصریح کرد: بنابراین این رویکرد برنامه کلان من برای مدیریت وزارت صمت است.

علی آبادی در ادامه با اشاره به تهیه برنامه‌ای با در نظر گرفتن نقطه نظرات نمایندگان و نقطه نظرات کمیسیون ها به ویژه اعضای کمیسیون اقتصادی و صنایع و معادن مجلس، بیان کرد: به نظر من این برنامه به نقطه ای رسیده که قابل اعتنا است لذا این برنامه می تواند مبنا و زیرساخت توسعه باشد. ان شاءالله بعد از طی مراحل آن قسمت هایی که تحت اختیار ما بود دنبال خواهیم کرد و  فکر می کنم بدین وسیله می توانیم برخی از گره‌های کار را با کمک مردم باز کنیم.

علی آبادی با بیان اینکه یکی از مسائل در زمینه تدوین یک برنامه این است که مردم در برنامه نقش داشته باشند، ادامه داد: در غیر اینصورت شاید مردم چیزی را بخواهند و ما چیز دیگری و اینها با هم همخوانی ندارد. ان شاءالله با امید به خدا در این زمینه حرکت خواهیم کرد. بنده چشم انداز کار را روشن می بینم

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1504
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است