اگر نامه مدیرعامل ایران خودرو به سرپرست وزارت صمت با موضوع کمبود ارز و توقف تولید علنی نمی شد،کمتر کسی این موضوع را باور می کرد. اما با توجه به حاد بودن این معضل بحران تولید خودرو درنیمه دوم سال بسیارجدی به نظر می رسد.

 از اوایل بهمن ماه سال گذشته، نرخ ارزی که در اختیار خودروسازان قرارمی گرفت،تغییر کرد. دیگر خبری از ارزنیمایی نبود وآنها نیازهای خود را باید از بازار متشکل موسوم به بازار دوم تهیه می کردند. این موضوع با رضایت خودروسازان انجام نشد.

مانند بسیاری دیگر از تصمیم ها از جمله ممنوعیت واردات خودرو در دولت قبل، قیمت های دستوری، قطع شدن ارزمبادله ای مناطق آزاد و حتی ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی در دور جدید واردات،بدون اطلاع، هماهنگی ،شنیدن نظر فعالان و ذی نفعان و تحلیل وبررسی اثرات کوتاه و بلند مدت آنها، حکم صادر و خودروسازان ملزم به اجرا شدند.
این حکم شامل تمام خودروسازان می شد و همانند اجبار برای حضور در سامانه یکپارچه فروش،فقط باید تبعیت می کردند،حتی اگر قیمت تمام شده افزایش پیدا می کرد.
به باور برخی هدف دولت از تغییر نرخ ارز،کسب درآمدهای بیشتر حاصل از تسعیر است و برخی دیگر معتقد بودند که خودروسازان با ارز نیمایی خرید کرده و قیمت را با دلار آزاد محاسبه می کنند.
با این حال و به رغم پذیرش قیمت جدید ارز از سوی خودروسازان،از همان بهمن ماه، تولید کنندگان به شدت با کمبود ارز مواجه شده اند و طی ماه های اخیر ارزی به آنها تخصیص داده نشده است.یعنی نزدیک به چهار ماه خودروسازان به رقم ثبت تقاضا هنوز موفق به دریافت ارز مورد نیاز خود نشده اند.
البته این مساله را هم باید یکی دیگراز اثرات دخالت دولت دانست. از یک سو ارز را گران کرده است و از سوی دیگر ارزی تخصیص نمی دهد.در همین حال وزارت صمت برنامه های افزایش تولید را در دستور کار قرار داده و با در دست گرفتن سررشته فروش،تعهدات زیادی برای خودروسازان ایجاد کرده است.
در این شرایط توقع می رود که آنها با توجه به وضعیت اقتصادی و ارزی کشور تمام جوانب را سنجیده و سپس اقدام به اتخاذ تصمیم و اجرایی کردن آن کنند.اما نتیجه کار نشان می دهد که به جای اینکه آنها با برنامه های خود بازار را کنترل کنند،این بازار است که کنترل آنها دراختیار گرفته است.
البته ازظاهر امر چنین چیزی برنمی آید و بیشتر به نظر می رسد که دولت با اقدامات خود قصد مهار بحران را دارد.اما در باطن رفتارها و دستور العمل های خلق الساعه،نشان می دهد که دنباله رو حوادث و اتفاقات بازار هستند.
با این حال طی ماه های اخیر خودروسازان برای تامین ارز مورد نیاز خود از هر راهی که رفته اند،به در بسته خورده اند.البته همچنان چراغ تولید روشن است.اما نامه مدیرعامل ایران خودرو که یک ماه پیش نوشته و اخیرا علنی و رسانه ای شدن،از عمق بحران شرایط برای تولید کنندگان خبر می دهد.
در این نامه عظیمی به چالش هایی که کمبود ارز به وجود آورده اشاره کرده و با تاکید به خالی شدن انبارها از عدم تحقق برنامه های تولید خبر می دهد.” پیرو ابلاغ و الزام وزارت محترم صمت مبنی بر برنامه ریزی تولید ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۲ و عرضه این برنامه در سامانه یکپارچه به مشتریان، در ماه های گذشته مکرراً ریسک های این الزام به دفتر محترم صنایع خودرو وزارت صمت منعکس شده بود، متأسفانه همان طور که مشاهده می فرمایید، هم اکنون به دلیل وقوع این ریسک ها از جمله عدم تخصیص ارز خطوط تولید متوقف می گردد و به دلیل برنامه فشرده و استفاده از حداکثر ظرفیت و روزهای کاری امکان جبران عقب افتادگی تولید تا پایان سال امکان پذیر نخواهد بود.
با روندی فعلی برآورد می گردد در پایان سال بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو از تعهدات مربوط به  سال ۱۴۰۲ تحویل نشده باشد که این تعداد می تواند تبدیل به بحران اجتماعی شود.”
این نامه ۸ خرداد ماه جاری در فضای مجازی منتشر و به سرعت وایرال شد.البته پیش از آن منطقی از برطرف شدن مشکلات ارزی خودروسازان خبر داده بود.با این حال نه تنها این مشکل برطرف نشده است بلکه تولید را به سمت شرایط نامساعدی پیش می برد.
در واقع اگر همین لحظه ارز مورد نیاز قطعه سازان در اختیار آنان قرار بگیرد با توجه به شرایط تحریمی،پروسه ثبت سفارش زمان بر بوده و بین  ۳ تا ۴ ماه طول می کشد.
هر چند متولیان قول های مساعد داده اند اما به حال خبری نشده است.در این میان هرچه فرایند تخصیص ارز طولانی تر شود،به همان میزان خودروسازان از برنامه تولید عقب می مانند. یعنی درست در نیمه دوم سال بحران خود را نشان خواهد داد. بحرانی که می تواند کاهش و توقف تولید را به همراه داشته باشد که ماحصل آن افزایش دوباره قیمت های بازارخواهد بود.

منبع: تیتر۲۰

لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1516
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است