اگر نامه مدیرعامل ایران خودرو به سرپرست وزارت صمت با موضوع کمبود ارز و توقف تولید علنی نمی شد،کمتر کسی این موضوع را باور می کرد. اما با توجه به حاد بودن این معضل بحران تولید خودرو درنیمه دوم سال بسیارجدی به نظر می رسد.

 از اوایل بهمن ماه سال گذشته، نرخ ارزی که در اختیار خودروسازان قرارمی گرفت،تغییر کرد. دیگر خبری از ارزنیمایی نبود وآنها نیازهای خود را باید از بازار متشکل موسوم به بازار دوم تهیه می کردند. این موضوع با رضایت خودروسازان انجام نشد.

مانند بسیاری دیگر از تصمیم ها از جمله ممنوعیت واردات خودرو در دولت قبل، قیمت های دستوری، قطع شدن ارزمبادله ای مناطق آزاد و حتی ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی در دور جدید واردات،بدون اطلاع، هماهنگی ،شنیدن نظر فعالان و ذی نفعان و تحلیل وبررسی اثرات کوتاه و بلند مدت آنها، حکم صادر و خودروسازان ملزم به اجرا شدند.
این حکم شامل تمام خودروسازان می شد و همانند اجبار برای حضور در سامانه یکپارچه فروش،فقط باید تبعیت می کردند،حتی اگر قیمت تمام شده افزایش پیدا می کرد.
به باور برخی هدف دولت از تغییر نرخ ارز،کسب درآمدهای بیشتر حاصل از تسعیر است و برخی دیگر معتقد بودند که خودروسازان با ارز نیمایی خرید کرده و قیمت را با دلار آزاد محاسبه می کنند.
با این حال و به رغم پذیرش قیمت جدید ارز از سوی خودروسازان،از همان بهمن ماه، تولید کنندگان به شدت با کمبود ارز مواجه شده اند و طی ماه های اخیر ارزی به آنها تخصیص داده نشده است.یعنی نزدیک به چهار ماه خودروسازان به رقم ثبت تقاضا هنوز موفق به دریافت ارز مورد نیاز خود نشده اند.
البته این مساله را هم باید یکی دیگراز اثرات دخالت دولت دانست. از یک سو ارز را گران کرده است و از سوی دیگر ارزی تخصیص نمی دهد.در همین حال وزارت صمت برنامه های افزایش تولید را در دستور کار قرار داده و با در دست گرفتن سررشته فروش،تعهدات زیادی برای خودروسازان ایجاد کرده است.
در این شرایط توقع می رود که آنها با توجه به وضعیت اقتصادی و ارزی کشور تمام جوانب را سنجیده و سپس اقدام به اتخاذ تصمیم و اجرایی کردن آن کنند.اما نتیجه کار نشان می دهد که به جای اینکه آنها با برنامه های خود بازار را کنترل کنند،این بازار است که کنترل آنها دراختیار گرفته است.
البته ازظاهر امر چنین چیزی برنمی آید و بیشتر به نظر می رسد که دولت با اقدامات خود قصد مهار بحران را دارد.اما در باطن رفتارها و دستور العمل های خلق الساعه،نشان می دهد که دنباله رو حوادث و اتفاقات بازار هستند.
با این حال طی ماه های اخیر خودروسازان برای تامین ارز مورد نیاز خود از هر راهی که رفته اند،به در بسته خورده اند.البته همچنان چراغ تولید روشن است.اما نامه مدیرعامل ایران خودرو که یک ماه پیش نوشته و اخیرا علنی و رسانه ای شدن،از عمق بحران شرایط برای تولید کنندگان خبر می دهد.
در این نامه عظیمی به چالش هایی که کمبود ارز به وجود آورده اشاره کرده و با تاکید به خالی شدن انبارها از عدم تحقق برنامه های تولید خبر می دهد.” پیرو ابلاغ و الزام وزارت محترم صمت مبنی بر برنامه ریزی تولید ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۲ و عرضه این برنامه در سامانه یکپارچه به مشتریان، در ماه های گذشته مکرراً ریسک های این الزام به دفتر محترم صنایع خودرو وزارت صمت منعکس شده بود، متأسفانه همان طور که مشاهده می فرمایید، هم اکنون به دلیل وقوع این ریسک ها از جمله عدم تخصیص ارز خطوط تولید متوقف می گردد و به دلیل برنامه فشرده و استفاده از حداکثر ظرفیت و روزهای کاری امکان جبران عقب افتادگی تولید تا پایان سال امکان پذیر نخواهد بود.
با روندی فعلی برآورد می گردد در پایان سال بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو از تعهدات مربوط به  سال ۱۴۰۲ تحویل نشده باشد که این تعداد می تواند تبدیل به بحران اجتماعی شود.”
این نامه ۸ خرداد ماه جاری در فضای مجازی منتشر و به سرعت وایرال شد.البته پیش از آن منطقی از برطرف شدن مشکلات ارزی خودروسازان خبر داده بود.با این حال نه تنها این مشکل برطرف نشده است بلکه تولید را به سمت شرایط نامساعدی پیش می برد.
در واقع اگر همین لحظه ارز مورد نیاز قطعه سازان در اختیار آنان قرار بگیرد با توجه به شرایط تحریمی،پروسه ثبت سفارش زمان بر بوده و بین  ۳ تا ۴ ماه طول می کشد.
هر چند متولیان قول های مساعد داده اند اما به حال خبری نشده است.در این میان هرچه فرایند تخصیص ارز طولانی تر شود،به همان میزان خودروسازان از برنامه تولید عقب می مانند. یعنی درست در نیمه دوم سال بحران خود را نشان خواهد داد. بحرانی که می تواند کاهش و توقف تولید را به همراه داشته باشد که ماحصل آن افزایش دوباره قیمت های بازارخواهد بود.

منبع: تیتر۲۰

لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1516
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است