عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن عنوان‌کرد:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: پایین بودن هزینه‌های دستمزد و حمل و نقل می‌تواند عامل توفیق قطعه سازان ایرانی در بازار ترکیه حتی در رقابت با شرکت‌های چینی باشد.

پایین بودن هزینه‌های دستمزد و حمل و نقل، عامل توفیق قطعه‌سازان ایرانی در بازار ترکیه

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «ابراهیم دوست‌زاده» در گفت‌وگویی با اشاره به حضور برخی قطعه سازان ایرانی در نمایشگاه «اتومکانیکا» ترکیه که از ۱۸ الی ۲۱ خرداد در نمایشگاه بین‌المللی استانبول برگزار شد، افزود: در این دوره از نمایشگاه شاهد حضور پر رنگ چینی‌ها بودیم، به طوری که ۲ سالن کامل نمایشگاه را در اختیار داشتند و علاوه بر آن در سه سالن دیگر نیز نمایندگان این کشور به چشم می‌خوردند.

وی بیان‌داشت: سازندگان و تولیدکنندگان ترکیه در کنار شرکت‌های تجاری و بازرگانی این کشور نیز حضوری چشمگیر داشتند، با این حال به‌جز آلمان حضور سایر کشورهای اروپایی کمرنگ بود و تولیدکنندگان و فعالان صنعتی هندی نیز در جای جای نمایشگاه به چشم می‌خوردند.

دوست‌زاده خاطرنشان‌کرد: این نمایشگاه فرصت خوبی برای شرکت‌ها و تولیدکنندگان ایرانی بود تا با شناخت از ظرفیت‌های این کشور و همچنین توانمندی سایر رقبا، خود را برای حضور پر رنگ‌تر در بازار این همسایه غربی محک بزنند.

وی معتقد است: به دلیل پایین تر بودن نرخ دستمزد و همچنین نزدیکی فاصله دو کشور، اقبال بالایی برای شرکت‌های ایرانی (حتی در مقایسه با شرکت‌های چینی) در بازار اجزا و قطعات ترکیه می‌توان متصور بود.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن ادامه‌داد: با اینکه چینی‌ها هرکجا و هر بازاری که ورود می‌کنند عرصه را بر دیگر رقبا تنگ می‌کنند، اما می‌توان امیدوار بود در بازار ترکیه حضور خوبی از سوی بخش خصوصی ایرانی داشته باشیم.

وی توضیح‌داد: اکنون متوسط هزینه حقوق ماهانه یک کارگر چینی ۸۰۰ دلار است که در ایران به زور به ۲۰۰ دلار می‌رسد، به همان نسبت حقوق و دستمزد کارشناسان، مدیران و سایر عوامل پایین‌تر است.

دوست‌زاده با بیان اینکه امروز حمل و نقل درصد قابل توجهی از هزینه تمام شده کالاها و خدمات را در جهان تشکیل می‌دهد، خاطرنشان‌کرد: با توجه به همجواری ایران و ترکیه، هزینه‌های حمل و نقل ما در مقایسه با چینی‌ها بسیار پایین‌تر تمام می‌شود که مزیت بزرگی برای حضور شرکت‌های ایرانی در ترکیه خواهد بود.

یک دهه عقب‌ماندگی در به‌روز رسانی زیرساخت‌های تولید

وی در عین حال، پاشنه آشیل صنعت قطعه‌سازی ایران را عقب ماندن از فناوری‌های روز جهان عنوان کرد و گفت: زنجیره تامین خودروسازی کشور دست‌کم در یک دهه گذشته سرمایه‌گذاری مناسبی در زیرساخت‌های خود نداشته و فناوری، امکانات تست و آزمون و تجهیزات خطوط تولید آن نیازمند به‌روز رسانی است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن با تاکید بر اینکه این مساله یکی از دغدغه‌های جدی قطعه‌سازان است، ادامه داد: در جلسات متعدد با مسوولان وزارت صمت، موضوع افزایش میانگین سن زیرساخت‌های زنجیره تامین به‌کرات مطرح شده است و به نظر می‌رسد در این زمینه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌تواند نقش پر رنگ‌تری داشته و به ایفای نقش بپردازد.

وی همچنین برنامه تیراژ ۱.۷ میلیون دستگاهی خودرو در سال جاری را متذکر شد و گفت: به طور قطع تحقق این برنامه‌ها نیازمند متناسب‌سازی زیرساخت‌ها و پیش‌نیازها و نوسازی آنهاست، چراکه هرچقدر کمتر به این مساله بپردازیم، در سال‌های آینده خلا موجود خودش را بیشتر نشان خواهد داد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1519
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است