مدیر بازرگانی خارجی حدید مبتکران:

مدیر بازرگانی خارجی شرکت حدید مبتکران گفت: تجربه ۸ ساله حضور شرکت ما در بازار روسیه نشان می‌دهد که این کشور می‌تواند بستر مناسبی برای همکاری‌های دوجانبه صنعتی با ایران را فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «میثم مُهری اصفهانی» در گفت وگویی ادامه داد: ممکن است در ابتدای مذاکرات روس‌ها درک درستی از توانمندی‌ صنعتی طرف ایرانی نداشته باشند که این امر باعث می شود شرایط ورود به این بازار در ابتدا دشوار به نظر برسد ولی با تلاش و ممارست می‌شود به راهکارهای مطمئن برای همکاری دست‌یافت.

مُهری با بیان اینکه شرکت حدید مبتکران یکی از تأمین‌کننده‌های نام‌آشنا صندلی‌های خودرو در بخش OEM  است، در خصوص همکاری شرکت‌های قطعه‌سازی با روسیه اظهار کرد: در ابتدای ورود به بازار روسیه، بازخوردها نشان از موفقیت‌آمیز بودن مذاکره با روس‌ها نمی‌داد اما به‌مرور با ادامه مذاکرات دوجانبه و طی چندین سفر کاری و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی موفق به تثبیت جایگاه خود در بازار روسیه شدیم.

وی افزود: اکنون بیش از سه سال است که روند همکاری این شرکت با بازار روسیه بر روی ریل افتاده و بیش از یک سال است که محموله‌های صادراتی این شرکت به‌صورت ماهانه به روسیه ارسال می‌شود.

مُهری در ادامه در خصوص نحوه همکاری این شرکت با بازار روسیه توضیح داد: در بازار روسیه همانند بازار ایران، خریدار صندلی خودرو که شرکت حدید مبتکران به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند عملاً خدمات پس از فروش نداشته و به همین دلیل تنها خریدار این محصولات خطوط تولید خودروسازان هستند.

وی افزود: در بازار ایران هم شرکت های خودروسازی، صندلی‌های تولیدشده توسط این مجموعه را در خط تولید بر روی محصولات خود نصب می‌کنند و عملاً افترمارکت در این صنعت معنی خاصی ندارد.

مدیر بازرگانی خارجی حدید مبتکران اضافه کرد: در بازار روسیه هم سه شرکت اصلی سازنده صندلی خودرو فعالیت می‌کنند که ما در طول این سال‌ها موفق شدیم تا با ۲ شرکت همکاری داشته باشیم و به‌عنوان یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی آنها فعالیت کنیم.

مدیر بازرگانی خارجی شرکت حدید مبتکران در پاسخ به سؤالی در خصوص چالش‌های شروع همکاری شرکت‌های جدید قطعه ساز با بازار روسیه توضیح داد: ورود به بازار روسیه و در کل کشورهای حوزه CIS چندان کار راحتی نیست اما اصلی‌ترین دلیل این چالش در ابتدا عادت داشتن روس‌ها به همکاری با شرکت‌های اروپایی است که بعد از شروع تحریم‌ها این ارتباطات قطع یا بسیار محدودشده است.

وی با بیان اینکه بعد از این موضوع، مهم‌ترین دلیل عدم شناخت کافی روس‌ها از توانمندی‌های صنعتی بازار ایران است، ادامه داد: بعضاً از سوی شرکت‌های روسی کالاهایی درخواست می‌شود که ساخت آن سال‌هاست در ایران به‌صورت بومی سازه شده در حال انجام است ولی گویا کسی به‌صورت درست این توانمندی‌ها صنعتی ایران را به بازار  روسیه معرفی نکرده است چراکه بعد از آگاهی از توانمندی‌های خودرویی و قطعه‌سازی بازار ایران بسیار شگفت‌زده می‌شوند.

مٌهری بخش عمده‌ای از مقاومت اولیه روس‌ها برای همکاری با شرکت‌های جدید ایرانی را فضای رقابتی سنگین چینی‌ها و هندی‌ها در این بازار دانست و گفت: با اینکه در بسیاری از موارد شرکت‌های ایرانی می‌توانند محصولات بسیار مناسب باقیمت‌های رقابتی را در اختیار شرکت‌های روسیه‌ای قرار بدهند اما همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شد لازمه ورود به این بازار، معرفی درست توانمندی‌های صنعتی است.

وی با بیان اینکه بعضاً مشاهده می‌شود که شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، رویکرد درستی برای معرفی توانمندی‌هایشان را پیش نمی‌گیرند، اظهار کرد: نمایشگاه اتوموبیلیتی روسیه فرصتی مناسب برای توسعه همکاری و همچنین معرفی شرکت‌های جدید خواهد بود اما به شرطی که شرکت‌ها بتوانند به‌صورت اصولی و در چارچوب‌های استاندارد، خودشان را به بازار روسیه معرفی کنند.

مدیر بازرگانی خارجی شرکت حدید مبتکران گفت: گاهی می بینیم که بعضی شرکت ها حتی از آماده کردن فایل‌های معرفی شرکت به زبان انگلیسی هم امتناع می‌کنند و در این شرایطی که هیات روسی آماده شنیدن پیشنهاد‌های صنعتی از سوی شرکت‌های ایرانی بود، بسیاری از این موقعیت‌ها به دلیل نداشتن شرایط مناسب معرفی توانمندی‌ها ازدست‌رفته است.

گفتنی است، شرکت حدید مبتکران از سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را در حوزه خودرو آغاز کرده و در حال حاضر بخش عمده‌ای از سهم بازار صندلی خودروهای تولیدی ایران به‌صورت OEM در اختیار این شرکت است.

این شرکت با نیروهای مستعد بومی، چند سالی است که رویکرد توسعه بازارهای صادراتی را در دستور کار خود قرار داده و هم‌اکنون یکی از بازیگران اصلی در حوزه صادرات محصولات خودرویی به بازارهای حوزه CIS به‌حساب می‌آید.

منبع: عصر خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1554
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است