مدیرعامل گروه صنعتی مهارت و فناوران اراک:

مدیرعامل گروه صنعتی مهارت و فناوران اراک معتقد است: شناخت درست استاندارد و نیازمندی‌های صنعتی، مؤثرترین عامل برای همکاری با روس‌هاست و علاوه بر خودرو، همکاری با روس ها در صنایع دیگر را نیز آغاز کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، همکاری‌های صنعتی شرکت‌های ایرانی با روسیه در سال‌های گذشته بسیار توسعه پیداکرده اما بعضاً عنوان می‌شود که روس‌ها تمایلی به همکاری با ایران‌های ندارند و دائماً شرکت‌های ایرانی را با شرکت‌های چینی و هندی جایگزین می‌کنند.

در همین راستا با احمدرضا رعنایی، مدیرعامل گروه کارخانجات صنعتی مهارت و فناوران اراک که حدود یک سال است با بازار روسیه تعاملات صنعتی خود را آغاز کرده است گفت‌وگویی داشتیم. در این گفت‌وگو رعنایی به شرکت‌های جدیدی که می‌خواهند به بازار روسیه وارد شوند توصیه‌هایی را ارائه کرد.

وی بابیان اینکه خبر عدم تمایل همکاری روس‌ها با شرکت‌های ایرانی صحیح نیست، افزود: روس‌ها اتفاقاً برای تعامل صنعتی با ایران آماده هستند، به‌طور مثال همکاری این مجموعه با بازار روسیه منجر به شروع همکاری هفت شرکت دیگر نیز در همین یک سال گذشته شده است.

رعنایی در ادامه افزود: عدم توانایی در مذاکره و همچنین معرفی ناصحیح توانمندی‌ها ممکن است باعث شود تا شرکت‌های روسی برای همکاری با شرکای ایرانی به قطعیت نرسند.

وی ادامه داد: هیات‌های مذاکره‌کننده از سوی روسیه چندین بار برای بازدید کارخانه‌های ما به ایران آمده‌اند و اتفاقاً نتایج بسیار خوبی برای توسعه بازارهای صادراتی و تولیدی نیز در این دیدارها حاصل‌شده است.

رعنایی در ادامه بابیان این موضوع که تعامل با روس‌ها نیازمند رعایت چند نکته مهم است، گفت: شناخت نیازمندی‌های بازار روسیه، توجه به استانداردهای قطعات سازی (بسته به نوع قطعه)، شناخت صحیح خصوصیات اخلاقی و اجتماعی و… همه و همه جز عوامل بسیار مهم در ایجاد روابط مؤثر و پایدار با شرکت‌های روسیه‌ای می‌شود.

مدیرعامل گروه کارخانجات صنعتی مهارت و فناوران اراک افزود: روس‌ها در انتخاب بسیار سختگیر هستند و این سختگیری دلایل متعددی دارد  که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سابقه همکاری با برندهای اروپایی، مزیت قیمتی محصولات چینی‌ها و هندی‌ها در بازار این کشور و همچنین سابقه بسیار زیاد روسیه در صنعت متالورژی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: روسیه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین قطب‌های متالورژی جهان شناخته می‌شود و به همین دلیل در انتخاب شرکای تجاری خود که به نحوی به صنایع ریخته‌گری و یا متالورژی مرتبط باشند بسیار سخت‌گیرانه‌تر از صنایع دیگر عمل می‌کند.

رعنایی افزود: ورود شرکت‌های قطعه‌سازی به بازار روسیه می‌تواند در ابتدا با همکاری در صنایع خودروسازی آغاز شود ولی به‌مرور می‌تواند به سمت صنایع مرتبط دیگر نیز بسط پیدا کند. به‌عنوان‌مثال نظر به اینکه بخش عمده‌ای از استاندارد صنایع ریلی کشور ما با استانداردهای روسیه ساخته‌شده، شرکت ما هم‌اکنون در حال مذاکره با بلاروس و ارمنستان برای ایجاد یک پل چهارگانه در حوزه صنایع ریلی است.

وی در انتها با رد کردن این موضوع که روس‌ها فقط با واحد ارز روبل با ایران معامله می‌کنند گفت: تمامی معاملتی که ما در مدت این‌یک سال با روس‌ها داشتیم با واحد یورو انجام‌شده و  این موضوع که روس‌ها صرفاً با روبل معامله می‌کنند صحت ندارد.

رعنایی همچنین افزود: برای همکاری با روس‌ها نمی‌توان با شوآف کردن کاری از پیش برد بلکه باید با بهره‌گیری از دانش و آگاهی افراد و شرکت‌هایی که سابقه بیشتری در این همکاری‌ها دارند اقدام به شروع مذاکره با روس‌ها کرد.

گفتنی است شرکت کارخانجات صنعتی مهارت و فناوران اراک بنیان‌گذار تولید بوش سیلندر و سیت سوپاپ خودرو به روش سانتریفیوژ است که بیش از نیم‌قرن سابقه و تجربه در تولید انواع محصولات صنعتی برای صنایع مختلف را دارد. این مجموعه حدود یک سال است که در بازار کشور روسیه نیز فعالیت صادراتی خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه موفق به همکاری با تأمین‌کنندگان بزرگی در بازار این کشور شده است.

منبع: عصر خودرو

 


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1559
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است