عضو هیات‌ مدیره انجمن همگن صنایع قطعه‌سازی کشور گفت: «خودرو کادیلا سرمایه‌گذاری سنگینی را برای زنجیره تامین و قطعه‌سازان کشور به همراه داشته است. بنابراین تا زمانی که این هزینه‌ها مستهلک نشود، این خودرو قیمت بالاتری نسبت به محصولی مانند شاهین خواهد داشت. اما به‌تدریج با مستهلک ‌شدن هزینه‌ها و افزایش تیراژ، انتظار می‌رود که قیمت این خودرو کاهش یابد.»

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، با رونمایی از کادیلا به‌عنوان نسخه ارتقایافته ال۹۰ و توان ساخت داخل، این انتظار در اذهان عمومی شکل گرفت که با توجه به سابقه ۱۲ساله تولید این خودرو در کشور (۸۵ تا ۹۷) و صحبت‌هایی که از زمان انعقاد قرارداد تولید آن با رنو به‌عنوان جایگزین پیکان مطرح بود، ال۹۰ ایرانی با قیمتی پایین‌تر از محصولاتی همچون شاهین به بازار بیاید که هزینه ایجاد یک پلتفرم جدید صرف آن شده است. اما حالا مدیرعامل سایپا می‌گوید که قیمت آن در زمان عرضه نصف قیمت بازار خودرو ساندرو (نسخه هاچ‌بک ال۹۰) خواهد بود و مدیران پارس‌خودرو نیز اذعان دارند که قیمت این خودرو ارزان‌تر از خودرو شاهین که پرچمدار محصولات سایپاست نخواهد بود و چه‌بسا گران‌تر خواهد بود.

بر این اساس، گویا این خودرو که پسوند اقتصادی را یدک ‌کشیده و اکنون به‌مثابه یک محصول لوکس از آن یاد می‌شود، برای تولیدکننده، اقتصادی محسوب می‌شود، نه برای مصرف‌کننده‌. چراکه کارشناسان، خودرو اقتصادی از دید خودروساز را محصولی می‌دانند که هزینه تمام‌شده کمتر و حاشیه سود بالاتری دارد، اما از دید مصرف‌کننده، اقتصادی بودن یک خودرو در قیمت کمتر، امکانات مناسب و هزینه نگهداری پایین‌تر است.

تحقق پروژه اقتصادی سایپا با دستیابی به تیراژ منطقی و اقتصادی

در این ارتباط مهدی مطلب‌زاده، عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور در گفت‌وگویی با اشاره به برداشت‌های متفاوت از واژه محصول اقتصادی تاکید کرد: «چنان‌چه هدف از خودرو اقتصادی، عرضه خودرویی ارزان برای مصرف‌کننده باشد، در محصول کادیلا این هدف با تیراژ منطقی و اقتصادی این خودرو اتفاق خواهد افتاد.»

وی در ادامه با توجه به برخی ابهامات در تشابه محصول کادیلا با خودرو ال۹۰ گفت: «خودرو کادیلا بر خلاف شباهت ظاهری، همان ال۹۰ نیست؛ در تولید این محصول قطعات زیادی تغییر یافته و طراحی جدید در این محصول صورت گرفته است تا بتواند استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کند. این تغییرات باعث شده است، جز از نظر ابعاد و نمای جانبی، شباهتی با ال۹۰ نداشته باشد. همان‌طور که خودرو رنو سیمبل که روی پلتفرم ال۹۰ توسعه یافته، جز از نظر ابعاد و فرم کلی درها آن‌هم نه در جزئیات، با ال۹۰ شباهتی ندارد.»

مطلب‌زاده با اشاره به این‌که ال۹۰ تولیدی با مشارکت رنو به هیچ وجه استانداردهای ۸۵گانه کشورمان را پاس نمی‌کرد، اظهار داشت: «برای این‌که محصول کادیلا با استانداردهای ۸۵گانه مطابقت یابد و تمامی این استانداردها را پاس کند، بر روی آن اِلِمان‌های جدید اضافه شده است. دوم این‌که هر فیس‌لیفت جدید، مستلزم طراحی و قطعات جدیدی است و قطعات جدید نیز نیازمند ساخت قالب‌های جدید است. بنابراین درمجموع محصول کادیلا، یک خودرو جدید است که با اِعمال تغییرات گسترده بر روی پلتفرم قبلی به‌روزرسانی شده است. بنابراین این‌که بگوییم پلتفرم این خودرو با پلتفرم تندر۹۰ یکی است، کاملا اشتباه و غیرعلمی است.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی با بیان این‌که طبیعی است که در آغاز تولید کادیلا، این محصول گران‌تر از شاهین باشد، تصریح کرد: «باید در نظر گرفت که خودرو شاهین و قالب‌های آن چه زمانی ساخته شده و قیمت تمام‌شده در آن زمان چه میزان بوده و امروز در صورت ساخت چه هزینه‌ای را برای زنجیره تامین و خودروساز به همراه خواهد داشت؟»

سرمایه گذاری سنگین قطعه سازان در محصول کادیلای سایپا

مطلب‌زاده ضمن اشاره به هزینه طراحی و تولید دو خودرو کادیلا و شاهین اذعان داشت: «طراحی و تولید قالب‌ها و قطعات کادیلا به جهت افزایش هزینه، سرمایه‌گذاری سنگینی را برای زنجیره تامین به همراه داشته است و تا زمانی که این هزینه مستهلک نشود، این خودرو قیمت بالاتری خواهد داشت. اما به مرور انتظار می‌رود که قیمت تمام‌شده این خودرو کاهش نسبی یابد.»

به گفته وی؛ موتور، گیربکس، اکسل و سیستم سوخت‌رسانی در خودرو ال۹۰، از طریق واردات تامین می‌شد و سهم داخلی‌سازی این خودرو حدود ۴۰ درصد یا شاید کمتر بود، درحالی‌که امروز ضمن اصلاح، بهبود و ارتقای چشمگیر کادیلا نسبت به ال۹۰، درصد ساخت داخل آن بسیار افزایش یافته است. البته این محصول برای تامین برخی از قطعات الکترونیک و سایر قطعات های‌تک همچنان نیاز ارزی دارد.بنابراین سهم بالای داخلی‌سازی قطعات این خودرو به این معنی نیست که فاقد هزینه بوده است، بلکه سرمایه‌گذاری جدیدی نیاز دارد و این سرمایه‌گذاری باید مستهلک شود. »

عضو انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی افزود: «به‌رغم برخی تصورات اشتباه، طراحی و تولید محصولاتی که از سهم داخلی‌سازی بالایی برخوردارند، در آغاز هزینه زیادی برای ساخت قالب‌ها و قطعات به شرکت‌ها و زنجیره تامین تحمیل می‌کند و این محصولات با مستهلک شدن سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مربوط به ساخت قطعات و بسته به تیراژ، به‌تدریج هزینه تمام‌شده و قیمت نهایی مناسب‌تری خواهند داشت.»

وی همچنین با توجه به برخی انتقادها درخصوص جلوپنجره و ورودی هوای بزرگ مورد استفاده در خودرو کادیلا که معمولا در خودروهای دارای حجم موتور و قدرت و گشتاور بالا به کار می‌رود، گفت: «نقدهایی که برخی رسانه‌های خارجی در مورد بخشی از تولیدات ایرانی و محصولی مثل کادیلا مطرح می‌کنند، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی ما عنوان می‌شود. آیا گرمای بالای ۴۵ درجه این روزها که در برخی نقاط کشورمان مشاهده می‌شود، در فرانسه هم هست؟ بنابراین باید طراحی خودروها نیز به تناسب اقلیم آب‌وهوایی صورت گیرد.»

مطلب زاده

مشارکت بالای قطعه‌سازان در پروژه اقتصادی سایپا

مطلب‌زاده در ادامه با اشاره به تلاش‌های بسیاری که برای طراحی و تولید خودرو کادیلا انجام شده است، درخصوص زمان تولید انبوه این محصول گفت: «با توجه به اظهارات مدیران گروه سایپا و تلاش زنجیره تامین قطعه‌سازی کشور، پیش‌بینی می‌شود که کادیلا حداقل تا پیش از پایان امسال به مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه برسد و وارد بازار شود.»

وی با تاکید بر این‌که تا وقتی این محصول به تولید نهایی و عرضه به بازار نرسد، ارائه آمار درخصوص درصد داخلی‌سازی آن دشوار است، افزود: «اما پیش‌بینی می‌شود خودرو کادیلا همان‌گونه که از سوی مدیران سایپا اعلام شده است با درصد بالایی از ساخت داخل به بازار عرضه شود. چراکه علاوه بر پشتوانه ۴۰ درصدی ساخت داخل محصول قبلی، قطعات اصلی مانند موتور، گیربکس، اکسل و سیستم سوخت‌رسانی و بسیاری از قطعات دیگر داخلی‌سازی شده‌اند.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی همچنین درخصوص بازار صادراتی کادیلا گفت: «با توجه به استانداردهای بالای این محصول و همکاری‌های خوبی در جریان برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه با شرکتهای خودروساز و قطعه‌سازی ایرانی صورت گرفته است، پیش بینی می شود این خودرو از محصولات خوب صادراتی گروه سایپا به بازار روسیه باشد.»

منبع:‌ پرشین‌خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1611
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است