عضو هیات‌ مدیره انجمن همگن صنایع قطعه‌سازی کشور گفت: «خودرو کادیلا سرمایه‌گذاری سنگینی را برای زنجیره تامین و قطعه‌سازان کشور به همراه داشته است. بنابراین تا زمانی که این هزینه‌ها مستهلک نشود، این خودرو قیمت بالاتری نسبت به محصولی مانند شاهین خواهد داشت. اما به‌تدریج با مستهلک ‌شدن هزینه‌ها و افزایش تیراژ، انتظار می‌رود که قیمت این خودرو کاهش یابد.»

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، با رونمایی از کادیلا به‌عنوان نسخه ارتقایافته ال۹۰ و توان ساخت داخل، این انتظار در اذهان عمومی شکل گرفت که با توجه به سابقه ۱۲ساله تولید این خودرو در کشور (۸۵ تا ۹۷) و صحبت‌هایی که از زمان انعقاد قرارداد تولید آن با رنو به‌عنوان جایگزین پیکان مطرح بود، ال۹۰ ایرانی با قیمتی پایین‌تر از محصولاتی همچون شاهین به بازار بیاید که هزینه ایجاد یک پلتفرم جدید صرف آن شده است. اما حالا مدیرعامل سایپا می‌گوید که قیمت آن در زمان عرضه نصف قیمت بازار خودرو ساندرو (نسخه هاچ‌بک ال۹۰) خواهد بود و مدیران پارس‌خودرو نیز اذعان دارند که قیمت این خودرو ارزان‌تر از خودرو شاهین که پرچمدار محصولات سایپاست نخواهد بود و چه‌بسا گران‌تر خواهد بود.

بر این اساس، گویا این خودرو که پسوند اقتصادی را یدک ‌کشیده و اکنون به‌مثابه یک محصول لوکس از آن یاد می‌شود، برای تولیدکننده، اقتصادی محسوب می‌شود، نه برای مصرف‌کننده‌. چراکه کارشناسان، خودرو اقتصادی از دید خودروساز را محصولی می‌دانند که هزینه تمام‌شده کمتر و حاشیه سود بالاتری دارد، اما از دید مصرف‌کننده، اقتصادی بودن یک خودرو در قیمت کمتر، امکانات مناسب و هزینه نگهداری پایین‌تر است.

تحقق پروژه اقتصادی سایپا با دستیابی به تیراژ منطقی و اقتصادی

در این ارتباط مهدی مطلب‌زاده، عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور در گفت‌وگویی با اشاره به برداشت‌های متفاوت از واژه محصول اقتصادی تاکید کرد: «چنان‌چه هدف از خودرو اقتصادی، عرضه خودرویی ارزان برای مصرف‌کننده باشد، در محصول کادیلا این هدف با تیراژ منطقی و اقتصادی این خودرو اتفاق خواهد افتاد.»

وی در ادامه با توجه به برخی ابهامات در تشابه محصول کادیلا با خودرو ال۹۰ گفت: «خودرو کادیلا بر خلاف شباهت ظاهری، همان ال۹۰ نیست؛ در تولید این محصول قطعات زیادی تغییر یافته و طراحی جدید در این محصول صورت گرفته است تا بتواند استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کند. این تغییرات باعث شده است، جز از نظر ابعاد و نمای جانبی، شباهتی با ال۹۰ نداشته باشد. همان‌طور که خودرو رنو سیمبل که روی پلتفرم ال۹۰ توسعه یافته، جز از نظر ابعاد و فرم کلی درها آن‌هم نه در جزئیات، با ال۹۰ شباهتی ندارد.»

مطلب‌زاده با اشاره به این‌که ال۹۰ تولیدی با مشارکت رنو به هیچ وجه استانداردهای ۸۵گانه کشورمان را پاس نمی‌کرد، اظهار داشت: «برای این‌که محصول کادیلا با استانداردهای ۸۵گانه مطابقت یابد و تمامی این استانداردها را پاس کند، بر روی آن اِلِمان‌های جدید اضافه شده است. دوم این‌که هر فیس‌لیفت جدید، مستلزم طراحی و قطعات جدیدی است و قطعات جدید نیز نیازمند ساخت قالب‌های جدید است. بنابراین درمجموع محصول کادیلا، یک خودرو جدید است که با اِعمال تغییرات گسترده بر روی پلتفرم قبلی به‌روزرسانی شده است. بنابراین این‌که بگوییم پلتفرم این خودرو با پلتفرم تندر۹۰ یکی است، کاملا اشتباه و غیرعلمی است.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی با بیان این‌که طبیعی است که در آغاز تولید کادیلا، این محصول گران‌تر از شاهین باشد، تصریح کرد: «باید در نظر گرفت که خودرو شاهین و قالب‌های آن چه زمانی ساخته شده و قیمت تمام‌شده در آن زمان چه میزان بوده و امروز در صورت ساخت چه هزینه‌ای را برای زنجیره تامین و خودروساز به همراه خواهد داشت؟»

سرمایه گذاری سنگین قطعه سازان در محصول کادیلای سایپا

مطلب‌زاده ضمن اشاره به هزینه طراحی و تولید دو خودرو کادیلا و شاهین اذعان داشت: «طراحی و تولید قالب‌ها و قطعات کادیلا به جهت افزایش هزینه، سرمایه‌گذاری سنگینی را برای زنجیره تامین به همراه داشته است و تا زمانی که این هزینه مستهلک نشود، این خودرو قیمت بالاتری خواهد داشت. اما به مرور انتظار می‌رود که قیمت تمام‌شده این خودرو کاهش نسبی یابد.»

به گفته وی؛ موتور، گیربکس، اکسل و سیستم سوخت‌رسانی در خودرو ال۹۰، از طریق واردات تامین می‌شد و سهم داخلی‌سازی این خودرو حدود ۴۰ درصد یا شاید کمتر بود، درحالی‌که امروز ضمن اصلاح، بهبود و ارتقای چشمگیر کادیلا نسبت به ال۹۰، درصد ساخت داخل آن بسیار افزایش یافته است. البته این محصول برای تامین برخی از قطعات الکترونیک و سایر قطعات های‌تک همچنان نیاز ارزی دارد.بنابراین سهم بالای داخلی‌سازی قطعات این خودرو به این معنی نیست که فاقد هزینه بوده است، بلکه سرمایه‌گذاری جدیدی نیاز دارد و این سرمایه‌گذاری باید مستهلک شود. »

عضو انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی افزود: «به‌رغم برخی تصورات اشتباه، طراحی و تولید محصولاتی که از سهم داخلی‌سازی بالایی برخوردارند، در آغاز هزینه زیادی برای ساخت قالب‌ها و قطعات به شرکت‌ها و زنجیره تامین تحمیل می‌کند و این محصولات با مستهلک شدن سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مربوط به ساخت قطعات و بسته به تیراژ، به‌تدریج هزینه تمام‌شده و قیمت نهایی مناسب‌تری خواهند داشت.»

وی همچنین با توجه به برخی انتقادها درخصوص جلوپنجره و ورودی هوای بزرگ مورد استفاده در خودرو کادیلا که معمولا در خودروهای دارای حجم موتور و قدرت و گشتاور بالا به کار می‌رود، گفت: «نقدهایی که برخی رسانه‌های خارجی در مورد بخشی از تولیدات ایرانی و محصولی مثل کادیلا مطرح می‌کنند، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی ما عنوان می‌شود. آیا گرمای بالای ۴۵ درجه این روزها که در برخی نقاط کشورمان مشاهده می‌شود، در فرانسه هم هست؟ بنابراین باید طراحی خودروها نیز به تناسب اقلیم آب‌وهوایی صورت گیرد.»

مطلب زاده

مشارکت بالای قطعه‌سازان در پروژه اقتصادی سایپا

مطلب‌زاده در ادامه با اشاره به تلاش‌های بسیاری که برای طراحی و تولید خودرو کادیلا انجام شده است، درخصوص زمان تولید انبوه این محصول گفت: «با توجه به اظهارات مدیران گروه سایپا و تلاش زنجیره تامین قطعه‌سازی کشور، پیش‌بینی می‌شود که کادیلا حداقل تا پیش از پایان امسال به مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه برسد و وارد بازار شود.»

وی با تاکید بر این‌که تا وقتی این محصول به تولید نهایی و عرضه به بازار نرسد، ارائه آمار درخصوص درصد داخلی‌سازی آن دشوار است، افزود: «اما پیش‌بینی می‌شود خودرو کادیلا همان‌گونه که از سوی مدیران سایپا اعلام شده است با درصد بالایی از ساخت داخل به بازار عرضه شود. چراکه علاوه بر پشتوانه ۴۰ درصدی ساخت داخل محصول قبلی، قطعات اصلی مانند موتور، گیربکس، اکسل و سیستم سوخت‌رسانی و بسیاری از قطعات دیگر داخلی‌سازی شده‌اند.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی همچنین درخصوص بازار صادراتی کادیلا گفت: «با توجه به استانداردهای بالای این محصول و همکاری‌های خوبی در جریان برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه با شرکتهای خودروساز و قطعه‌سازی ایرانی صورت گرفته است، پیش بینی می شود این خودرو از محصولات خوب صادراتی گروه سایپا به بازار روسیه باشد.»

منبع:‌ پرشین‌خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1611
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در جریان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به استان سمنان، «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت قطعه سازی «سامفر» از نزدیک به بازدید از خطوط تولید و محصولات این شرکت پرداخت و در جریان روند تولید در این شرکت بزرگ تولیدکننده قطعات حساس خودرویی قرار گرفت.

گمرک ایران برای اولین بار با بررسی ۲۶۱ کد تعرفه، جزئیاتی از واردات اجزاء و قطعات خودرو و موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است