مجمع عمومی عادی سالانه انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران بیستم تیرماه در هتل المپیک با حضور بیش از ۶۰ درصد اعضای این انجمن برگزار شد و دو عضو بازرس انجمن با رای اعضا برای یک دوره دیگر تعیین شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بیستم تیرماه در هتل المپیک برگزار شد. این جلسه مجمع با حضور بیش از ۶۰ درصد اعضا و همچنین حضور نماینده وزارت صمت برگزار شد. در ابتدای جلسه امیرحسین جلالی نایب رییس انجمن قطعه سازان همگن استان تهران ضمن عرض خیر مقدم به حضار، قیمت گذاری دستوری و دخالت دولت در امور خودروسازان را بزرگترین مشکل این صنعت دانست.

جلالی در ادامه صحبت های خود بیان کرد که اکنون که واردات خودروی دست دوم و صفر به تصویب رسیده دیگر نباید واژه انحصار را به صنعت خودروسازی ایران نسبت داد. ضمن اینکه پیشتر هم با وجود دو خودروساز دولتی و بیش از ۵ خودروساز خصوصی هیچ گونه انحصاری در این صنعت وجود نداشت. بدین ترتیب اکنون بهترین فرصت برای آزادسازی قیمت خودرو و لغو قیمت گذاری دستوری است. در این شرایط خودروسازان بر اساس دخل و خرج و با توجه به آنالیز هزینه های خود قیمت خودرو را تعیین خواهند کرد.

نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان خودرو تهران بیان کرد که این انجمن بزرگترین انجمن استانی در قالب انجمن همگن بوده و با دارابودن ۲۲۱ عضو بیشترین تعداد اعضا را در بین دیگر انجمن ها دارد. همچنین انجمن همگن قطعه سازان تهران بیشترین میزان گردش مالی و بیشترین درصد تامین قطعه را برای خودروسازان دارد. ضمن اینکه اکثر قطعات با تکنولوژی بالا اعم از قطعات و بردهای الکترونیکی توسط انجمن همگن قطعه سازان تهران برای خودروسازان تامین می شود.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت ویژه این انجمن بیان کرد که بسیاری از اعضا به کشورهای اطراف صادرات قطعات خودرو دارند و تعدادی از اعضا نیز جزو شرکت های دانش بنیان هستند. جلالی به نقش مهم انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران در طراحی و تولید قطعات خودروهای جدید دو شرکت ایران خودرو و سایپا نیز اشاره کرد و گفت که توان بالای اعضای این انجمن سبب پیشرفت پروژه های توسعه ای خودروسازان داخلی شده است.

در ادامه ضمن تعیین مدیر جلسه و دیگر مدیران جلسه، محمدرضا نجفی منش رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران اظهار کرد که تا به امروز سه جلسه با تیم جدید وزارت صمت در خصوص مشکلات صنعت خودروسازی برگزار شده و دو گزارش از سوی انجمن به وزارت صمت داده شده است. وی انجمن همگن قطعه سازان استان تهران را یکی از معدود تشکل هایی دانست که توانسته به مرحله ثبت در وزارت صمت هم برسد و علاوه بر آن در اداره کار و اتاق بازرگانی نیز ثبت شده است.

نجفی منش در ادامه صحبت های خود از اعضای انجمن درخواست کرد که مشکلات و مطالبات خود را به انجمن معکس کنند تا به وسیله بازوهای ارتباطی انجمن، مشکلات اعضا از طریق کمیسیون گفتگو دولت با بخش خصوصی و همچنین ستاد تسهیل و دیگر موارد حل شود. وی اظهار کرد که انجمن همگن قطعه سازان خودرو تهران مدعی نیست که توان حل تمامی مشکلات قطعه سازان را دارد، اما پیگیری های انجمن یقینا بی تاثیر نبوده و در بسیاری از موردها مشکلات اعضا برطرف شده است.

از جمله مواردی که در جلسه مجمع مطرح شد نارضایتی قطعه سازان و اعضای انجمن همگن تهران از فضای کسب و کار موجود است. قطعه سازان عملا در شرایطی در حال فعالیت و تامین خطوط تولید خودروسازان هستند که مطالباتشان از خودروسازی پرداخت نمی شود و پرداخت ها به موقع نبوده و همچنین عدم تخصیص ارز یا بهتر بگوییم نبود ارز باعث شده تا خرید مواد اولیه و برخی از قطعات از خارج کشور برای آنها ممکن نباشد. البته که فرآیند گمرک و زمانبر بودن پروسه ترخیص نیز همواره یکی از مشکلات خسته کننده قطعه سازان بوده است. در حالیکه یکی از مزیت های ایران برای قطعه سازی فراوانی انرژی و قیمت ارزان آن بوده، اما قطعه سازان در شرایطی فعالیت می کنند که در تابستان برق و در زمستان گاز ندارند و این موضوع به تیراژ تولید آنها آسیب می زند.

جعفر نصیری خزانه دار انجمن همگن قطعه سازان خودروی استان تهران در صحبت های امروز خود در جلسه مجمع مطرح کرد که قطعه سازان مظلوم ترین عضو زنجیره تامین هستند. چراکه تمامی مواد اولیه و قطعات را از صنایع بالادستی با نرخ روز خریداری کرده و هزینه آن را به صورت نقدی پرداخت می کنند. اما خودروساز در قرارداد اسما موعد پرداخت مطالبات را ۱۲۰ روزه اعلام می کند، اما عملا پرداخت مطالبات تا ۲۰۰ روز هم زمان می برد و در آن زمان تازه موضوع خرید دین مطرح می شود که بانک ها بر اساس حد اعتباری قطعه سازان پرداخت می کنند. بدین ترتیب در چنین شرایط تورمی، قطعه سازان از معامله با خودروسازان عملا سودی نمی برند و سرمایه در گردش و نقدینگی خود را از دست می دهند.

نصیری به لزوم اصلاح قراردادها، حذف سپرده گارانتی از قرارداد و کوتاه شدن زمان پرداخت مطالبات خودروساز به قطعه ساز اشاره کرد و در پایان گفت که در صورت ادامه داشتن روند فعلی، نمی توان آینده خوبی را برای صنعت خودرو و قطعه سازی انتظار داشت.

 

تعیین بازرسان انجمن همگن قطعه سازان خودروی تهران با رای اعضا

در پایان دو بازرس انجمن همگن قطعه سازان خودروی تهران با رای اعضا تعیین شدند. در ابتدا غلام حسین صداقت با رای اعضا برای یک دوره دیگر به عنوان بازرس اصلی و مهدی یوسفی که پیشتر نیز سابقه حضور به عنوان بازرس را داشت به عنوان بازرس علی البدل انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران تعیین شد.

 

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1621
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است