مجمع عمومی عادی سالانه انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران بیستم تیرماه در هتل المپیک با حضور بیش از ۶۰ درصد اعضای این انجمن برگزار شد و دو عضو بازرس انجمن با رای اعضا برای یک دوره دیگر تعیین شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بیستم تیرماه در هتل المپیک برگزار شد. این جلسه مجمع با حضور بیش از ۶۰ درصد اعضا و همچنین حضور نماینده وزارت صمت برگزار شد. در ابتدای جلسه امیرحسین جلالی نایب رییس انجمن قطعه سازان همگن استان تهران ضمن عرض خیر مقدم به حضار، قیمت گذاری دستوری و دخالت دولت در امور خودروسازان را بزرگترین مشکل این صنعت دانست.

جلالی در ادامه صحبت های خود بیان کرد که اکنون که واردات خودروی دست دوم و صفر به تصویب رسیده دیگر نباید واژه انحصار را به صنعت خودروسازی ایران نسبت داد. ضمن اینکه پیشتر هم با وجود دو خودروساز دولتی و بیش از ۵ خودروساز خصوصی هیچ گونه انحصاری در این صنعت وجود نداشت. بدین ترتیب اکنون بهترین فرصت برای آزادسازی قیمت خودرو و لغو قیمت گذاری دستوری است. در این شرایط خودروسازان بر اساس دخل و خرج و با توجه به آنالیز هزینه های خود قیمت خودرو را تعیین خواهند کرد.

نایب رییس انجمن همگن قطعه سازان خودرو تهران بیان کرد که این انجمن بزرگترین انجمن استانی در قالب انجمن همگن بوده و با دارابودن ۲۲۱ عضو بیشترین تعداد اعضا را در بین دیگر انجمن ها دارد. همچنین انجمن همگن قطعه سازان تهران بیشترین میزان گردش مالی و بیشترین درصد تامین قطعه را برای خودروسازان دارد. ضمن اینکه اکثر قطعات با تکنولوژی بالا اعم از قطعات و بردهای الکترونیکی توسط انجمن همگن قطعه سازان تهران برای خودروسازان تامین می شود.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت ویژه این انجمن بیان کرد که بسیاری از اعضا به کشورهای اطراف صادرات قطعات خودرو دارند و تعدادی از اعضا نیز جزو شرکت های دانش بنیان هستند. جلالی به نقش مهم انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران در طراحی و تولید قطعات خودروهای جدید دو شرکت ایران خودرو و سایپا نیز اشاره کرد و گفت که توان بالای اعضای این انجمن سبب پیشرفت پروژه های توسعه ای خودروسازان داخلی شده است.

در ادامه ضمن تعیین مدیر جلسه و دیگر مدیران جلسه، محمدرضا نجفی منش رییس انجمن همگن قطعه سازان استان تهران اظهار کرد که تا به امروز سه جلسه با تیم جدید وزارت صمت در خصوص مشکلات صنعت خودروسازی برگزار شده و دو گزارش از سوی انجمن به وزارت صمت داده شده است. وی انجمن همگن قطعه سازان استان تهران را یکی از معدود تشکل هایی دانست که توانسته به مرحله ثبت در وزارت صمت هم برسد و علاوه بر آن در اداره کار و اتاق بازرگانی نیز ثبت شده است.

نجفی منش در ادامه صحبت های خود از اعضای انجمن درخواست کرد که مشکلات و مطالبات خود را به انجمن معکس کنند تا به وسیله بازوهای ارتباطی انجمن، مشکلات اعضا از طریق کمیسیون گفتگو دولت با بخش خصوصی و همچنین ستاد تسهیل و دیگر موارد حل شود. وی اظهار کرد که انجمن همگن قطعه سازان خودرو تهران مدعی نیست که توان حل تمامی مشکلات قطعه سازان را دارد، اما پیگیری های انجمن یقینا بی تاثیر نبوده و در بسیاری از موردها مشکلات اعضا برطرف شده است.

از جمله مواردی که در جلسه مجمع مطرح شد نارضایتی قطعه سازان و اعضای انجمن همگن تهران از فضای کسب و کار موجود است. قطعه سازان عملا در شرایطی در حال فعالیت و تامین خطوط تولید خودروسازان هستند که مطالباتشان از خودروسازی پرداخت نمی شود و پرداخت ها به موقع نبوده و همچنین عدم تخصیص ارز یا بهتر بگوییم نبود ارز باعث شده تا خرید مواد اولیه و برخی از قطعات از خارج کشور برای آنها ممکن نباشد. البته که فرآیند گمرک و زمانبر بودن پروسه ترخیص نیز همواره یکی از مشکلات خسته کننده قطعه سازان بوده است. در حالیکه یکی از مزیت های ایران برای قطعه سازی فراوانی انرژی و قیمت ارزان آن بوده، اما قطعه سازان در شرایطی فعالیت می کنند که در تابستان برق و در زمستان گاز ندارند و این موضوع به تیراژ تولید آنها آسیب می زند.

جعفر نصیری خزانه دار انجمن همگن قطعه سازان خودروی استان تهران در صحبت های امروز خود در جلسه مجمع مطرح کرد که قطعه سازان مظلوم ترین عضو زنجیره تامین هستند. چراکه تمامی مواد اولیه و قطعات را از صنایع بالادستی با نرخ روز خریداری کرده و هزینه آن را به صورت نقدی پرداخت می کنند. اما خودروساز در قرارداد اسما موعد پرداخت مطالبات را ۱۲۰ روزه اعلام می کند، اما عملا پرداخت مطالبات تا ۲۰۰ روز هم زمان می برد و در آن زمان تازه موضوع خرید دین مطرح می شود که بانک ها بر اساس حد اعتباری قطعه سازان پرداخت می کنند. بدین ترتیب در چنین شرایط تورمی، قطعه سازان از معامله با خودروسازان عملا سودی نمی برند و سرمایه در گردش و نقدینگی خود را از دست می دهند.

نصیری به لزوم اصلاح قراردادها، حذف سپرده گارانتی از قرارداد و کوتاه شدن زمان پرداخت مطالبات خودروساز به قطعه ساز اشاره کرد و در پایان گفت که در صورت ادامه داشتن روند فعلی، نمی توان آینده خوبی را برای صنعت خودرو و قطعه سازی انتظار داشت.

 

تعیین بازرسان انجمن همگن قطعه سازان خودروی تهران با رای اعضا

در پایان دو بازرس انجمن همگن قطعه سازان خودروی تهران با رای اعضا تعیین شدند. در ابتدا غلام حسین صداقت با رای اعضا برای یک دوره دیگر به عنوان بازرس اصلی و مهدی یوسفی که پیشتر نیز سابقه حضور به عنوان بازرس را داشت به عنوان بازرس علی البدل انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران تعیین شد.

 

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1621
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

دولت سیزدهم در حالی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود که طبق فرمان هشت‌ماده‌ای ابراهیم رئیسی رئیس فقید دولت سیزدهم، قرار بود اصلاحاتی اساسی در بخش خودرو شکل بگیرد، اما مرور اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد این فرمان به طور کامل اجرا نشد و در برخی بخش‌های اصلی به‌نوعی ناکام ماند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اعلام درخواست بیش از ۲۰۰ قطعه‌ ایرانی توسط خودروسازان روسی با آغاز ثبت‌نام در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیلیتی، به صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص بخش تولید اشاره کرد و گفت: قطعا هر گامی که در جهت رفع موانع و حمایت از تولید برداشته شود، مثمر ثمر خواهد بود.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور از آغاز ثبت نام شرکت های متقاضی برای حضور در نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی اتومبیلیتی مسکو ۲۰۲۴ خبر داد و گفت: پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه معتبر حوزه صنعت خودرو برای سومین سال پیاپی در پایان مردادماه امسال با مجوز سازمان توسعه تجارت و توسط این انجمن برگزار می شود.

مقصر اصلی ناترازی مصرف سوخت خودروهای بی کیفیت داخلی و وارداتی است؛ حالا همان اشتباه در واردات خودروهای بی کیفیت برقی در حال تکرار است.

طبق گزارشی که سه خودروساز بزرگ کشور به سامانه کدال بورس ارائه کرده‌اند، آنها در دوماه ابتدایی امسال بالغ بر ۱۱۹‌هزار دستگاه انواع مدل‌های سواری را به تولید رسانده‌اند. با توجه به تولید بالغ بر ۱۴۲‌هزار و ۵۰۰دستگاهی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در دوماه سال گذشته، آنها حدودا با افت ۱۷درصدی تیراژ تولید مواجه شده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده است که خودروسازان معمولا در اردیبهشت علاوه بر جبران افت تولید فروردین، تیراژ تجمعی خود را (نسبت به دوماه نخست سال قبل) بالا می‌بردند. حالا اما با توجه به چالش‌هایی مانند کمبود نقدینگی ناشی از تداوم ثبات قیمت کارخانه‌ای خودروها و همچنین کمبود ارز، این اتفاق این بار رخ نداده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد: روش فعلی قیمت‌گذاری دستوری خودرو مورد قبول هیچ‌کس نیست.

در روزهای اخیر ابلاغیه‌هایی در راستای حمایت از تولید، از سوی سامانه جامع تجارت منتشرشده که با حاشیه‌های بسیاری همراه شده است. ابلاغیه‌ای ثبت‌سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی را مشروط کرد که البته در ۴۸ ساعت از روی خروجی سامانه حذف شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایطی برنامه رشد ۱۵درصدی تولید خودرو را برای سال جاری در نظر گرفته که در حال حاضر تامین مواد اولیه و قطعات موردنیاز قطعه‌سازان و خودروسازان کشور به دلیل چالش تامین ارز و البته تداوم فریز قیمت به مشکل خورده است. طبق برنامه‌ریزی «صمت»، قرار است تولید خودرو در سال جاری به بالای یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دستگاه برسد، هدفی که تحقق آن نیازمند تامین ارز و همچنین نقدینگی لازم و کافی است. این در حالی است که ظاهرا تولید خودرو در دو ماه ابتدایی امسال شرایط مناسبی ندارد و هم قطعه‌سازان و هم خودروسازان با چالش تامین ارز و نقدینگی مواجه هستند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با انتقاد از سیاست های بانک مرکزی در تخصیص ارز به صنعت خودرو و قطعه سازان، گفت: کاری که اوباما و ترامپ نتوانستند با صنعت خودروی ما انجام دهند و آن را تعطیل کنند، بانک مرکزی به تنهایی انجام می‌دهد!

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور از برگزاری میز ششم خودکفایی صنعت خودرو با همکاری بزرگترین خودروساز کشور خبر داد.

رئیس فقید دولت سیزدهم با ابلاغ فرامین هشت‌گانه خودرویی در اسفند۱۴۰۰ به نوعی در پی اصلاح ساختاری این صنعت بود. اما خطای سیاستگذار مانع از اصلاح این صنعت در دوره سه‌ساله دولت سیزدهم شد. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با نظرسنجی و پرسش از کارشناسان، پنج اولویت بازار خودرو در دولت چهاردهم را مشخص کرده است. حذف قیمت‌گذاری دستوری، تسریع واردات خودرو، واگذاری سهام دولتی، رشد تیراژ و احیای مشارکت‌های خارجی می‌تواند اصلاح ساختاری خودرو در دولت چهاردهم را رقم بزند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌های ایران خودرو و سایپا گفت: در صورت اصلاح قوانین یا مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، مساله افزایش سرمایه ایران‌خودرو و سایپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در شرایطی برخی خودروسازان از عدم تخصیص ارز تولید و تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو گلایه می‌کنند که بانک مرکزی با انتشار فهرست ارزبگیران نیمایی، میزان ارز خودرو را اطلاع‌رسانی کرد. تخصیص ارز به خودروسازان مونتاژی، تولید‌کنندگان نیمه‌دولتی یعنی ایران‌خودرو و سایپا و همچنین واردات خودرو، سال گذشته با حواشی زیادی همراه بود. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک، سازمان توسعه تجارت و همچنین بانک مرکزی، در شرایطی وزارت صمت برای خودروسازان خصوصی، سال گذشته ارزپاشی کرده که نیمه‌دولتی‌ها و وارداتی‌ها از این قافله عقب بودند.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خودروسازان علاوه بر افزایش تولید، کاهش هزینه سربار را نیز در دستورکار قرار دهند، گفت: از آنجا که رقیبی برای خودروسازان داخلی وجود ندارد، این شرکت‌ها به دنبال استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ارتقای بهره‌وری نمی‌روند.

صنعت خودرو در دهه ۹۰ وضعیت نابسامانی را پشت سر گذاشت به طوری که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند که نشان از عمق بحران در این صنعت دارد.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد، در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قطعات خودرو و لوازم یدکی
از طریق رویه واردات در مقابل صادرات خود وارد کشور شده است.

آژیر قرمز افت تولید خودرو در کشور روشن شده است.

مدیرعامل شرکت سازه گستر سایپا گفت: برای اولین بار توسط یکی از شرکت‌های زنجیره تامین، خودکفایی در تولید قطعه اینفلیتور (چاشنی انفجاری) ایربگ خودرو حاصل شد.

 رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است پایان قیمت گذاری دستوری و اصلاح قیمت خودرو در کارخانه نهایتا کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد را در پی خواهد داشت.

عضو هیات رییسه انجمن همگن قطعه سازان کشور گفت: ایران نفت خود را به قیمت ارزانتر از نرخ روز به چین صادر می کند و چین در ازای خرید نفت به جای دادن پول آن به ایران، کالا از جمله خودرو به ایران صادر می کند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اشاره به جلسه اعضای این انجمن با وزیر صمت و تشریح ابرچالش‌های مجموعه صنعت خودرو کشور (خودروسازی و قطعه‌سازی) و انتقاد از چینی شدن صنعت خودرو کشور، به بیان پیش نیازها و الزامات برنامه تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری پرداخت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است