استاد دانشگاه:

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: تولید و استفاده از خودروهای برقی در کشور، ضمن تامین زیرساخت‌ها و لزوم توجیه اقتصادی، نیازمند برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی است.

تولید خودرو برقی، برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی نیاز دارد/برقی‌سازی را با اتوبوس آغاز کنیم

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، «امیرحسن کاکایی» در گفت‌وگویی افزود: با وضعیت کنونی که در صنعت خودروسازی جهان شاهد هستیم، برقی‌سازی خودروها و استفاده از اتومبیل‌های الکتریکی یک الزام تاریخی است؛ اما حرکت به این سمت و سو در کشورمان الزاماتی نیاز دارد.

وی بیان‌ کرد: توجه به وضعیت کنونی صنعت خودروسازی و انتظارات جامعه، نشان می‌دهد به تولید انبوه خودروها در کشور و الزامات آن توجه درستی نشده است؛ بر این اساس باید ببینیم مشکل چیست و به دنبال چه چیزی هستیم؟

کاکایی ادامه‌داد: امروز مشکل ما در کشور الزاما خودروی برقی یا مدرن بودن خودروها نیست، امروز اگر بتوانیم خودروی پژو ۲۰۶ را با کیفیت سال ۲۰۰۲ و با قیمت پایین به دست مردم برسانیم، با توجه به پایین بودن قدرت خرید جامعه، از اینکه به‌طور مثال پنج هزار دستگاه خودروی باکیفیت برقی وارد کنیم، رضایتمندی بالاتری ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: در اوج تحریم‌ها، توانستیم خودروی با کیفیت سوخت یورو ۵ در کشور تولید کنیم، اما کسی از صنعت خودروسازی تشکر نکرد و اصلا کسی آن را حس نکرد!

این استاد دانشگاه تصریح‌کرد:‌ اگر در پنج سال گذشته روی بهبود کیفیت ورق فولادی و ارتقای کیفیت بدنه خودروها کار می‌کردیم تا در زمان تصادفات شاهد خسارت‌های کمتری می‌بودیم، به‌طور قطع رضایت‌مندی بیشتری ایجاد می‌کرد.

اتوبوس برقی، گام نخست در برقی‌سازی خودروها باشد

وی با بیان اینکه به شخصه به خودروی الکتریکی معتقدم و آن را بسیار خوب می‌دانم، تاکید کرد: با این حال باید اولویت‌ها را در نظر داشت؛ به نظر می‌رسد امروز ابتدا «حمل و نقل» اولویت نخست باشد، نه خودرو.

کاکایی پیشنهاد کرد: در این زمینه ابتدا روی اتوبوس‌های برقی در کشور سرمایه گذاری کنیم نه خودرو یا موتورسیکلت‌های برقی؛ در این صورت هم از مزایای فناوری جدید برخوردار و هم به‌تدریج با تعمیر و نگهداری این دسته از خودروها آشنا می‌شویم.

وی ادامه‌داد: امروز موضوع اتوبوس در کشور در اختیار شرکت واحد اتوبوسرانی است؛ این شرکت متخصصان خوبی در اختیار دارد که شب‌ها تا صبح اتوبوس‌ها را در اختیار می‌گیرند و نسبت به رفع عیوب و تعمیر و نگهداری آنها اقدام می‌کنند.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان‌کرد: به‌طور قطع اگر اتوبوس برقی را نیز به این شرکت بدهیم، در صورت بروز اشکال در خودرو نسبت به رفع آن اقدام می‌کنند و به‌خوبی می‌توانیم با حضور در بازار اتوبوس، علاوه بر آزمایش یک فناوری جدید، نسبت به بهره برداری از آن نیز اقدام کنیم.

تولید خودرو برقی، برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی نیاز دارد/برقی‌سازی را با اتوبوس آغاز کنیم

نیاز به ۲۰۰ هزار اتوبوس در کشور

وی اظهار داشت: مطابق آمارها، کشور نیازمند دست‌کم ۲۰۰ هزار دستگاه اتوبوس شهری و بین‌شهری است که پتانسیل بزرگی محسوب می‌شود.

کاکایی گفت: به‌جز موتور و گیربکس اتوبوس برقی که باید از خارج تامین شود، شاسی و بدنه آن در داخل تولید می‌شود، برخی مدعی‌اند که می توانند باتری مورد نیاز این اتوبوس‌ها را تولید کنند و حتی اگر باتری آنها خراب شود، با استفاده از توان متخصصان اتوبوسرانی مشکلات قابل رفع است؛ در صورتی که ورود خودروهای سواری الکتریکی بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای لازم، در صورت بروز مشکل جز به ایجاد نارضایتی نمی‌انجامد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در تولید خودروهای سواری در کشور، به دو شرکت ایران‌خودرو و ایران‌خودرو دیزل اشاره کرد که اولی، با زیان انباشته زیادی مواجه است، اما دومی سود ‌ده‌ترین شرکتی خودرویی در بورس است.

این استاد دانشگاه، دلیل این مساله را آزاد بودن قیمت‌گذاری‌ها در خودروهای تجاری در کشور و در مقابل قیمت‌گذاری دستوری خودروهای سواری عنوان کرد و گفت: حتی اگر قیمت خودروهای سواری در کشور آزاد شود، باز هم با مشکل صرفه اقتصادی مواجه هستیم.

وی افزود:‌ در این زمینه، ضمن دقت نظر در توانمندی‌ها و قابلیت‌های داخلی و استفاده درست از آنها، باید کشوری نظیر چین که مشوق‌های زیادی برای اشاعه تولید و استفاده از خودروهای الکتریکی ارائه داده، الگو قرار بگیرد.

کاکایی یادآور شد: ۲۰ سال از تولید نخستین اتوبوس برقی در کشور می‌گذرد، در تولید «پک باتری» توانمندی خوبی در کشور وجود دارد، برخی در تولید باتری ادعا دارند و پنج سال پیش نیز با مشارکت ایران‌خودرو و سایپا نخستین خودروی سواری الکتریکی ساخته شد، اما همه این امکانات به هیچ نتیجه‌ای منجر نشده است.

وی تصریح‌کرد: تحقق این مهم در کشور، نیازمند برنامه راهبردی است که در اسناد بالادستی وارد شده باشد، همچنین نیازمند اجرای گام به گام است و مشوق‌های مناسب است. همچنین زیرساخت‌های اساسی نظیر افزایش ظرفیت تولید برق کشور، ایجاد ایستگاه‌های متعدد شارژ و غیره باید در دستور کار قرار بگیرد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1624
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است