استاد دانشگاه:

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: تولید و استفاده از خودروهای برقی در کشور، ضمن تامین زیرساخت‌ها و لزوم توجیه اقتصادی، نیازمند برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی است.

تولید خودرو برقی، برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی نیاز دارد/برقی‌سازی را با اتوبوس آغاز کنیم

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، «امیرحسن کاکایی» در گفت‌وگویی افزود: با وضعیت کنونی که در صنعت خودروسازی جهان شاهد هستیم، برقی‌سازی خودروها و استفاده از اتومبیل‌های الکتریکی یک الزام تاریخی است؛ اما حرکت به این سمت و سو در کشورمان الزاماتی نیاز دارد.

وی بیان‌ کرد: توجه به وضعیت کنونی صنعت خودروسازی و انتظارات جامعه، نشان می‌دهد به تولید انبوه خودروها در کشور و الزامات آن توجه درستی نشده است؛ بر این اساس باید ببینیم مشکل چیست و به دنبال چه چیزی هستیم؟

کاکایی ادامه‌داد: امروز مشکل ما در کشور الزاما خودروی برقی یا مدرن بودن خودروها نیست، امروز اگر بتوانیم خودروی پژو ۲۰۶ را با کیفیت سال ۲۰۰۲ و با قیمت پایین به دست مردم برسانیم، با توجه به پایین بودن قدرت خرید جامعه، از اینکه به‌طور مثال پنج هزار دستگاه خودروی باکیفیت برقی وارد کنیم، رضایتمندی بالاتری ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: در اوج تحریم‌ها، توانستیم خودروی با کیفیت سوخت یورو ۵ در کشور تولید کنیم، اما کسی از صنعت خودروسازی تشکر نکرد و اصلا کسی آن را حس نکرد!

این استاد دانشگاه تصریح‌کرد:‌ اگر در پنج سال گذشته روی بهبود کیفیت ورق فولادی و ارتقای کیفیت بدنه خودروها کار می‌کردیم تا در زمان تصادفات شاهد خسارت‌های کمتری می‌بودیم، به‌طور قطع رضایت‌مندی بیشتری ایجاد می‌کرد.

اتوبوس برقی، گام نخست در برقی‌سازی خودروها باشد

وی با بیان اینکه به شخصه به خودروی الکتریکی معتقدم و آن را بسیار خوب می‌دانم، تاکید کرد: با این حال باید اولویت‌ها را در نظر داشت؛ به نظر می‌رسد امروز ابتدا «حمل و نقل» اولویت نخست باشد، نه خودرو.

کاکایی پیشنهاد کرد: در این زمینه ابتدا روی اتوبوس‌های برقی در کشور سرمایه گذاری کنیم نه خودرو یا موتورسیکلت‌های برقی؛ در این صورت هم از مزایای فناوری جدید برخوردار و هم به‌تدریج با تعمیر و نگهداری این دسته از خودروها آشنا می‌شویم.

وی ادامه‌داد: امروز موضوع اتوبوس در کشور در اختیار شرکت واحد اتوبوسرانی است؛ این شرکت متخصصان خوبی در اختیار دارد که شب‌ها تا صبح اتوبوس‌ها را در اختیار می‌گیرند و نسبت به رفع عیوب و تعمیر و نگهداری آنها اقدام می‌کنند.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان‌کرد: به‌طور قطع اگر اتوبوس برقی را نیز به این شرکت بدهیم، در صورت بروز اشکال در خودرو نسبت به رفع آن اقدام می‌کنند و به‌خوبی می‌توانیم با حضور در بازار اتوبوس، علاوه بر آزمایش یک فناوری جدید، نسبت به بهره برداری از آن نیز اقدام کنیم.

تولید خودرو برقی، برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی نیاز دارد/برقی‌سازی را با اتوبوس آغاز کنیم

نیاز به ۲۰۰ هزار اتوبوس در کشور

وی اظهار داشت: مطابق آمارها، کشور نیازمند دست‌کم ۲۰۰ هزار دستگاه اتوبوس شهری و بین‌شهری است که پتانسیل بزرگی محسوب می‌شود.

کاکایی گفت: به‌جز موتور و گیربکس اتوبوس برقی که باید از خارج تامین شود، شاسی و بدنه آن در داخل تولید می‌شود، برخی مدعی‌اند که می توانند باتری مورد نیاز این اتوبوس‌ها را تولید کنند و حتی اگر باتری آنها خراب شود، با استفاده از توان متخصصان اتوبوسرانی مشکلات قابل رفع است؛ در صورتی که ورود خودروهای سواری الکتریکی بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای لازم، در صورت بروز مشکل جز به ایجاد نارضایتی نمی‌انجامد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در تولید خودروهای سواری در کشور، به دو شرکت ایران‌خودرو و ایران‌خودرو دیزل اشاره کرد که اولی، با زیان انباشته زیادی مواجه است، اما دومی سود ‌ده‌ترین شرکتی خودرویی در بورس است.

این استاد دانشگاه، دلیل این مساله را آزاد بودن قیمت‌گذاری‌ها در خودروهای تجاری در کشور و در مقابل قیمت‌گذاری دستوری خودروهای سواری عنوان کرد و گفت: حتی اگر قیمت خودروهای سواری در کشور آزاد شود، باز هم با مشکل صرفه اقتصادی مواجه هستیم.

وی افزود:‌ در این زمینه، ضمن دقت نظر در توانمندی‌ها و قابلیت‌های داخلی و استفاده درست از آنها، باید کشوری نظیر چین که مشوق‌های زیادی برای اشاعه تولید و استفاده از خودروهای الکتریکی ارائه داده، الگو قرار بگیرد.

کاکایی یادآور شد: ۲۰ سال از تولید نخستین اتوبوس برقی در کشور می‌گذرد، در تولید «پک باتری» توانمندی خوبی در کشور وجود دارد، برخی در تولید باتری ادعا دارند و پنج سال پیش نیز با مشارکت ایران‌خودرو و سایپا نخستین خودروی سواری الکتریکی ساخته شد، اما همه این امکانات به هیچ نتیجه‌ای منجر نشده است.

وی تصریح‌کرد: تحقق این مهم در کشور، نیازمند برنامه راهبردی است که در اسناد بالادستی وارد شده باشد، همچنین نیازمند اجرای گام به گام است و مشوق‌های مناسب است. همچنین زیرساخت‌های اساسی نظیر افزایش ظرفیت تولید برق کشور، ایجاد ایستگاه‌های متعدد شارژ و غیره باید در دستور کار قرار بگیرد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1624
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است