عرضه خودروهای برقی مستلزم برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی است؛

در حالی سیاست‌گذار، عرضه خودروهای برقی را از اولویت‌های صنعت خودرو کشور اعلام می‌کند که به گفته کارشناسان، عرضه خودروهای برقی چه از مسیر واردات و چه از راه تولید، ضمن وجود چالش‌های فراوان و ضرورت تامین زیرساخت‌ها، نیازمند برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، با گذشت بیش از یک سال از فرمان رئیس جمهور مبنی بر تولید و گسترش خودروهای برقی، حالا وزیر جدید صمت در اظهاراتی عنوان کرده است که واردات خودروهای برقی در اولویت وزارت صمت قرار دارد. البته علی‌آبادی پیش از بحث واردات، بر تولید خودروهای برقی هم تاکید کرده بود.

با توجه به اظهارات عباس علی‌آبادی، به نظر می‌رسد وزارت صمت آینده‌ای برقی برای بازار و البته صنعت خودروی کشور در نظر گرفته است. حتی برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است که در آیین‌نامه خودروهای کارکرده که به‌زودی تدوین می‌شود، وزارت صمت قصد دارد امتیازات و مشوق‌های ویژه‌ای برای واردات خودروهای برقی در نظر بگیرد.

هر چند این هدف‌گذاری سیاست‌گذار، همگام با روند جهانی توسعه خودروهای برقی است، اما از نگاه کارشناسان، سیاست تولید و واردات خودروهای برقی به طور قطع با چالش‌هایی در اجرا همراه خواهد بود. چالش هایی چون هزینه و قیمت بالای تولید، نبود زیرساخت‌هایی مانند ایستگاه‌های شارژ و تامین برق، بخشی از موانعی که است می‌تواند تولید و واردات خودروهای برقی را با مشکل همراه کند.

این چالش‌ها در حالی است که افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، باعث شده گروه‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

حتی بعضی کشورها حذف کامل محصولات با سوخت فسیلی را در سال‌های آینده برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و حالا در کشورمان موضوع تولید یا واردات خودروهای برقی آن هم در وضعیت کنونی که تحریم‌های بین‌المللی جریان تولید محصولات فعلی خودروسازان را با کندی مواجه کرده است به نظر می‌رسد سنگی بزرگ است که سیاستگذار را در تحقق چنین هدفی ناکام خواهند گذاشت.

اما در واکنش به اولویت وزیر صمت در خصوص تولید و واردات خودروهای برقی، یک کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: تولید و استفاده از خودروهای برقی در کشور، ضمن تامین زیرساخت‌ها و لزوم توجیه اقتصادی، نیازمند برنامه راهبردی و ضمانت اجرایی است.

جواد مرزبان، در گفت‌وگویی افزود: تولید خودروی برقی و یا حتی واردات این مدل خودروها به کشور، به دلیل نبود زیرساخت مسلما با اما و اگرهای زیادی همراه خواهد بود.

نبود زیرساخت‌ها مهم‌ترین مانع برای تولید و واردات خودروهای برقی

وی تصریح کرد: خودروسازان دنیا به دنبال هوشمندسازی و برقی‌کردن خودروهای تولیدی هستند، این جریان در کنار تقاضا و وجود زیرساخت‌ها اتفاق افتاده است اما در کشور ما نبود بسیاری از زیرساخت‌ها مهم‌ترین مانع برای تولید و واردات خودروهای برقی است.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه با اشاره به این‌که قیمت نهایی خودروهای برقی از خودروهای بنزینی گران‌تر خواهد بود، گفت: امروز مساله مهم خودروسازان این است که به دنبال تولید خودروی ارزان با کیفیت هستند اما به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، امکان تولید آن وجود ندارد؛ این مشکل برای تولید خودروهای برقی نیز وجود دارد.

مرزبان با اشاره به رونمایی نمونه‌هایی از خودرو برقی در کشور تاکید کرد: سال گذشته در نمایشگاه تحول صنعت خودرو از خودروی ساینا برقی رونمایی شد و هم‌زمان ایران خودرو نیز از تارای برقی به عنوان یکی از پروژه‌های آتی این شرکت رونمایی کرد اما مسلما تولید انبوه این خودرو نیازمند زیرساخت‌های بسیاری از جمله ایستگاه‌های شارژ و تامین برق است. ضمن اینکه با توجه به هزینه بالای تولید این نوع خودروها، پیش‌بینی می‌شود در صورت تولید، قیمتی بسیار بالاتر از نمونه‌های بنزینی داشته باشند.

وی در کنار نبود زیرساخت لازم برای تولید برق این خودروها و همچنین ایستگاه‌های شارژ، فرهنگ استفاده از خودروهای برقی را از مسائلی ذکر کرد که در ایران جا نیفتاده است ضمن اینکه زیرساخت بازیافت باتری خودرو الکتریکی در کشور وجود ندارد.

توسعه خودروهای برقی نیازمند هماهنگی بین نهادهای گوناگون

به گفته این کارشناس صنعت خودرو با وجود تمامی مشکلات، دانش و توان طراحی و تولید خودرو برقی در ایران وجود دارد اما موانعی بر سر راه است که ابتدا باید برطرف شود.

مرزبان با تاکید بر این‌که توسعه خودروهای برقی در ایران نیازمند ایجاد هماهنگی لازم بین نهادهای گوناگون است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین زیرساخت لازم برای خودروهای برقی، ایجاد ایستگاه‌های شارژ باتری برای این مدل محصولات است، ساخت این ایستگاه‌ها فرآیندی زمان‌بر و پرهزینه است و در ابتدا دولت و خودروسازان باید چاره‌ای برای حل این مشکل بی‌اندیشند.

اگر چه هدف‌گذاری سیاست‌گذار، حرکتی پسندیده و در جهت بهبود محیط ‌زیست، کاهش آلودگی هوا و پایین آمدن سرانه مصرف سوخت‌های فسیلی است اما عرضه خودروهای برقی در کشور چه از مسیر واردات و چه از راه تولید، چالش‌های فراوان و سنگینی دارد که اگر حل نشوند، سیاست‌گذار را در تحقق هدف برقی خود ناکام خواهد گذاشت.

منبع: پرشین خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1736
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است