با شناخت کافی از قطعه و ساده سازی فرآیند تولید محقق می شود؛

عمده شرکت های قطعه سازی خودرو، به تولید قطعات مربوط به خودروهای سواری پرداخته اند و تعداد کمی برخی از قطعات خودروهای تجاری را نیز تامین می کنند. اما در این میان کمتر واحد تولیدی به تامین قطعات خودروهای زیرساختی اعم از معدنی، راهسازی و عمرانی پرداخته است. شرکت پارت یار ماشین عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بوده که تولیدکننده و تامین کننده انواع قطعات خودروهای زیرساختی از برندهای مختلف است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، عمده شرکت های قطعه سازی خودرو، به تولید قطعات مربوط به خودروهای سواری پرداخته اند و تعداد کمی برخی از قطعات خودروهای تجاری را نیز تامین می کنند. اما در این میان کمتر واحد تولیدی به تامین قطعات خودروهای زیرساختی اعم از معدنی، راهسازی و عمرانی پرداخته است. شرکت پارت یار ماشین عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بوده که تولیدکننده و تامین کننده انواع قطعات خودروهای زیرساختی از برندهای مختلف است.

در این راستا، «مرتضی جعفری» مدیرعامل شرکت پارت یار ماشین و عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران در گفت وگویی بیان کرد که این شرکت برای نخستین بار در ایران اقدام به تولید قطعه برای ماشین آلات صنعتی و زیرساختی با برند مشخص به نام GPS کرد. این اقدام در راستای هویت بخشیدن به محصول و امکان رهگیری و ارائه پشتیبانی صورت گرفته و ضمن نصب لیبل روی بسته بندی، این شرکت برند خود را روی قطعه حک هم می کند.

امکان تولید و داخلی سازی قطعات خودروهای تجاری در کشور

جعفری ضمن اشاره به منعطف بودن شرکت پارت یار ماشین بیان کرد که این واحد تولیدی اکنون برای برندهای مختلف خودروهای صنعتی زیرساختی از جمله کوماتسو، CAT، تی رکس و … قطعات مختلفی را تولید می کند. وی با اشاره به قطعات بی کیفیتی که در گذشته بدون برند در ایران برای استفاده روی خودروهای زیرساختی تولید شده بود بیان کرد که پارت یار ماشین در حال حاضر تنها در بازار افترمارکت خودروهای صنعتی و راهسازی و معدنی فعالیت می کند، اما این شرکت تلاش می کند تا قطعاتی با کیفیت مشابه با قطعات OEM را به مشتریان تحویل دهد و با توجه به عرضه کالای شناسنامه دار، امکان ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی نیز به مشتریان وجود دارد. این در حالیست که پیشتر برخی از شرکت ها با قطعاتی بدون اصالت در این زمینه فعالیت کرده بودند و دید بسیاری از مشتریان را نسبت به خرید قطعات تولید داخل خراب کرده بودند.

مدیرعامل پارت یار ماشین با اشاره به خرابی های دومینو وار در خودروهای صنعتی و معدنی گفت: گاهی اوقات بی توجهی به خرابی یک قطعه در خودروهای صنعتی باعث سلسه خرابی های متعددی در خودرو می شود و هزینه تعمیر و نگهداری را به شدت بالا می برد. به همین جهت اهمیت سرویس و نگهداری دوره ای چنین خودروهایی به شدت بالاست. با توجه به ابعاد بزرگ خودروهای زیرساختی، معدنی، حفاری و راهسازی، تامین برخی از قطعات یدکی آنها از خارج کشور به دلیل ابعاد بزرگ و وزن سنگین غیرممکن یا بسیار هزینه بر است. به همین جهت است که پارت یار ماشین به این حوزه ورود کرده تا قطعاتی با کیفیت مناسب را در مدت زمان بسیار کمتر و قیمت مقرون به صرفه تولید کند.

جعفری ضمن اشاره به تنوع بسیار گسترده قطعاتی که در پارت یار ماشین تولید می شود گفت که ورود این شرکت به حوزه تولید قطعات خودروهای صنعتی، راهسازی و معدنی به صورت پارتیزانی و بر اساس نیاز مشتری بود. به عبارت دیگر هرجا که مشتری و خودرو نیاز به پشتیبانی داشت این شرکت ورود می کرد و قطعه مورد نظر را تولید می کرد که از جمله آنها می توان به تولید قطعات زیربندی، گیربکس، دورچین موتور، واترپمپ و حتی گیربکس کامل و همچنین بزرگترین گاردان و چهارشاخ گاردان ۱۰۰ درصد ایرانی اشاره کرد.

 

سوددهی ضمن تولید در تیراژ محدود

همه ما می دانیم که فرآیند سوددهی تولید قطعه تا حد زیادی به تیراژ تولید بستگی دارد. به عبارت دیگر هزینه های سربار در صورت تولید قطعه در تیراژ بالا سرشکن می شوند و تولید قطعه به سوددهی می رسد. اما به دلیل ماهیت متفاوت تولید قطعات خودروهای صنعتی و زیرساختی، معدنی و راهسازی و تلاش شرکت پارت یار ماشین در کاهش هزینه های تولید، این شرکت توانسته ضمن تولید در تیراژ محدود با ساده سازی فرآیند تولید و مهندسی معکوس، به سوددهی برسد.

مرتضی جعفری مدیرعامل پارت یار ماشین در صحبت های خود بیان کرد زمانیکه می توان تولید قطعه برای خودروهای راهسازی، عمرانی و معدنی را با وجود تیراژ پایین سودده کرد، به سادگی می توان برای خودروهای تجاری موجود در ایران اعم از کامیون، کشنده و کامیونت نیز قطعه با حاشیه سود مناسب تولید کرد. کافیست که با شناخت کافی از قطعه و انعطاف در تولید، فرآیند تولید قطعه را ساده سازی کرد. وی در پایان صحبت های خود اشاره کرد که شرکت پارت یار ماشین امکان تولید بسیاری از قطعات داخلی گیربکس های اتوماتیک را دارد و با توجه به ظرفیت های موجود در این شرکت، توان تولید و داخلی سازی بسیاری از قطعات خودروهای تجاری اعم از میل گاردان و چهارشاخ، گیربکس، واترپمپ و ….  در این واحد تولیدی وجود دارد.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1739
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است