با شناخت کافی از قطعه و ساده سازی فرآیند تولید محقق می شود؛

عمده شرکت های قطعه سازی خودرو، به تولید قطعات مربوط به خودروهای سواری پرداخته اند و تعداد کمی برخی از قطعات خودروهای تجاری را نیز تامین می کنند. اما در این میان کمتر واحد تولیدی به تامین قطعات خودروهای زیرساختی اعم از معدنی، راهسازی و عمرانی پرداخته است. شرکت پارت یار ماشین عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بوده که تولیدکننده و تامین کننده انواع قطعات خودروهای زیرساختی از برندهای مختلف است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، عمده شرکت های قطعه سازی خودرو، به تولید قطعات مربوط به خودروهای سواری پرداخته اند و تعداد کمی برخی از قطعات خودروهای تجاری را نیز تامین می کنند. اما در این میان کمتر واحد تولیدی به تامین قطعات خودروهای زیرساختی اعم از معدنی، راهسازی و عمرانی پرداخته است. شرکت پارت یار ماشین عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران بوده که تولیدکننده و تامین کننده انواع قطعات خودروهای زیرساختی از برندهای مختلف است.

در این راستا، «مرتضی جعفری» مدیرعامل شرکت پارت یار ماشین و عضو انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان تهران در گفت وگویی بیان کرد که این شرکت برای نخستین بار در ایران اقدام به تولید قطعه برای ماشین آلات صنعتی و زیرساختی با برند مشخص به نام GPS کرد. این اقدام در راستای هویت بخشیدن به محصول و امکان رهگیری و ارائه پشتیبانی صورت گرفته و ضمن نصب لیبل روی بسته بندی، این شرکت برند خود را روی قطعه حک هم می کند.

امکان تولید و داخلی سازی قطعات خودروهای تجاری در کشور

جعفری ضمن اشاره به منعطف بودن شرکت پارت یار ماشین بیان کرد که این واحد تولیدی اکنون برای برندهای مختلف خودروهای صنعتی زیرساختی از جمله کوماتسو، CAT، تی رکس و … قطعات مختلفی را تولید می کند. وی با اشاره به قطعات بی کیفیتی که در گذشته بدون برند در ایران برای استفاده روی خودروهای زیرساختی تولید شده بود بیان کرد که پارت یار ماشین در حال حاضر تنها در بازار افترمارکت خودروهای صنعتی و راهسازی و معدنی فعالیت می کند، اما این شرکت تلاش می کند تا قطعاتی با کیفیت مشابه با قطعات OEM را به مشتریان تحویل دهد و با توجه به عرضه کالای شناسنامه دار، امکان ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی نیز به مشتریان وجود دارد. این در حالیست که پیشتر برخی از شرکت ها با قطعاتی بدون اصالت در این زمینه فعالیت کرده بودند و دید بسیاری از مشتریان را نسبت به خرید قطعات تولید داخل خراب کرده بودند.

مدیرعامل پارت یار ماشین با اشاره به خرابی های دومینو وار در خودروهای صنعتی و معدنی گفت: گاهی اوقات بی توجهی به خرابی یک قطعه در خودروهای صنعتی باعث سلسه خرابی های متعددی در خودرو می شود و هزینه تعمیر و نگهداری را به شدت بالا می برد. به همین جهت اهمیت سرویس و نگهداری دوره ای چنین خودروهایی به شدت بالاست. با توجه به ابعاد بزرگ خودروهای زیرساختی، معدنی، حفاری و راهسازی، تامین برخی از قطعات یدکی آنها از خارج کشور به دلیل ابعاد بزرگ و وزن سنگین غیرممکن یا بسیار هزینه بر است. به همین جهت است که پارت یار ماشین به این حوزه ورود کرده تا قطعاتی با کیفیت مناسب را در مدت زمان بسیار کمتر و قیمت مقرون به صرفه تولید کند.

جعفری ضمن اشاره به تنوع بسیار گسترده قطعاتی که در پارت یار ماشین تولید می شود گفت که ورود این شرکت به حوزه تولید قطعات خودروهای صنعتی، راهسازی و معدنی به صورت پارتیزانی و بر اساس نیاز مشتری بود. به عبارت دیگر هرجا که مشتری و خودرو نیاز به پشتیبانی داشت این شرکت ورود می کرد و قطعه مورد نظر را تولید می کرد که از جمله آنها می توان به تولید قطعات زیربندی، گیربکس، دورچین موتور، واترپمپ و حتی گیربکس کامل و همچنین بزرگترین گاردان و چهارشاخ گاردان ۱۰۰ درصد ایرانی اشاره کرد.

 

سوددهی ضمن تولید در تیراژ محدود

همه ما می دانیم که فرآیند سوددهی تولید قطعه تا حد زیادی به تیراژ تولید بستگی دارد. به عبارت دیگر هزینه های سربار در صورت تولید قطعه در تیراژ بالا سرشکن می شوند و تولید قطعه به سوددهی می رسد. اما به دلیل ماهیت متفاوت تولید قطعات خودروهای صنعتی و زیرساختی، معدنی و راهسازی و تلاش شرکت پارت یار ماشین در کاهش هزینه های تولید، این شرکت توانسته ضمن تولید در تیراژ محدود با ساده سازی فرآیند تولید و مهندسی معکوس، به سوددهی برسد.

مرتضی جعفری مدیرعامل پارت یار ماشین در صحبت های خود بیان کرد زمانیکه می توان تولید قطعه برای خودروهای راهسازی، عمرانی و معدنی را با وجود تیراژ پایین سودده کرد، به سادگی می توان برای خودروهای تجاری موجود در ایران اعم از کامیون، کشنده و کامیونت نیز قطعه با حاشیه سود مناسب تولید کرد. کافیست که با شناخت کافی از قطعه و انعطاف در تولید، فرآیند تولید قطعه را ساده سازی کرد. وی در پایان صحبت های خود اشاره کرد که شرکت پارت یار ماشین امکان تولید بسیاری از قطعات داخلی گیربکس های اتوماتیک را دارد و با توجه به ظرفیت های موجود در این شرکت، توان تولید و داخلی سازی بسیاری از قطعات خودروهای تجاری اعم از میل گاردان و چهارشاخ، گیربکس، واترپمپ و ….  در این واحد تولیدی وجود دارد.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1739
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در جریان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به استان سمنان، «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت قطعه سازی «سامفر» از نزدیک به بازدید از خطوط تولید و محصولات این شرکت پرداخت و در جریان روند تولید در این شرکت بزرگ تولیدکننده قطعات حساس خودرویی قرار گرفت.

گمرک ایران برای اولین بار با بررسی ۲۶۱ کد تعرفه، جزئیاتی از واردات اجزاء و قطعات خودرو و موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است