تیراژ تولید خودرو در کشور رو به کاهش است؛

سیاست انقباضی دولت در مقابل صنعت خودرو و قطعه سازان در سال جاری، گره دیگری به این کلاف درهم پیچیده اضافه کرده و سبب تیره تر شدن روابط زنجیره تامین با خودروساز و همچنین کاهش تولید خودرو در سالی که نام گذاری آن بر اساس حمایت از تولید داخل بوده شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، یکی از اعضای انجمن همگن قطعه سازان تهران در خصوص کاهش تیراژ خودرو در سال جاری بیان کرد که مشکلات نقدینگی و کاهش سرمایه در گردش، به چالش بسیار بزرگی برای قطعه سازان تبدیل شده و به صورت مستقیم روی تیراژ تولید قطعات آنها تاثیر منفی گذاشته است. به دنبال کاهش تولید قطعات، تولید خودرو نیز در ماه های آتی کاهش چشمگیری خواهد داشت.

البته که پرداخت دیر هنگام مطالبات قطعه سازان از سوی خودروساز، تنها دلیل کاهش تیراژ تولید قطعه سازان نیست. بلکه عدم تخصیص ارز و پروسه بسیار دشواری که امسال واحدهای تولیدی برای دریافت ارز باید طی کنند، خود موجب کندی ورود قطعات و مواد اولیه لازمه تولید شده است. این موضوع نه تنها تیراژ تولید قطعه سازان را کاهش داده، بلکه هزینه های تولید آنها نیز افزایش یافته است. چراکه گاهی اوقات خط منتظر یک قطعه یا مواد اولیه بوده و در این شرایط قطعه ساز مجبور است با حمل و نقل هوایی که قیمت به مراتب بیشتری داشته، نیاز خود را تامین کند. ترخیص از گمرک هم که خود چالش های خود را دارد.

به نظر می رسد در سالی که با نام حمایت از تولید داخل نامگذاری شده، تلاش تمام نهادها ضربه زدن به تولید داخل باشد. در سالهای گذشته قطعه سازان گپ نقدینگی خود را حداقل به وسیله تسهیلات بانکی تامین می کردند و یا اینکه خودروساز بخشی از بدهی خود را از طریق خرید دین به قطعه ساز پرداخت می کرد. اما امسال تمام بانک ها اعم از دولتی و خصوصی سیاست از سیاست انقباضی دولت الگو گرفته اند. چراکه خرید دین خودروسازان را به روال سال گذشته انجام نمی دهند و با این موضوع مانند دریافت وام و حتی سختتر برخورد می کنند.

همچنین به دلیل کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش، حد اعتباری بسیاری از قطعه سازان نسبت به سال گذشته افت پیدا کرده و سقف خرید دین آنها کاهش یافته است. این در حالیست که هزینه های تولید متناسب با نرخ تورم افزایش چشمگیری داشته است.

 

کاهش نقدینگی قطعه ساز به دلیل عدم بروزرسانی قیمت قطعات توسط خودروساز

به راستی چرا خودروسازان نسبت به بروزرسانی قیمت قطعات خریداری شده بی توجه هستند؟ اکنون که در سال ۱۴۰۲ هستیم قطعه سازان به تازگی موفق شده اند نرخ مصوب سال ۱۴۰۱ با به تثبیت برسانند و قطعات خود را با قیمت یکسال قبل به خودروساز می فروشند. چگونه ممکن است که قطعه ساز مواد اولیه را با نرخ روز خریداری کند و قطعات خود را با قیمت سال گذشته به خودروساز بفروشد؟ این روند مانند ذره ذره مکیده شدن خون قطعه ساز بوده و توان مالی و نقدینگی آن را هدف قرار می دهد. خودروساز به جای اینکه با یکسال یا دو سال تاخیر نسبت به تصویب قیمت قطعات خریداری شده اقدام کند و بعدها ما به التفاوت قیمت را به قطعه ساز پرداخت کند (که خود مشمول مالیات می شود)، باید به صورت داینامیک و دوره ای نسبت به بروزرسانی قیمت ها اقدام کند. این پروسه انقدر که خودروساز نشان می دهد پیچیده نیست!

عضو انجمن همگن قطعه سازان استان تهران اظهار کرد در صورتی که خودروساز و دولت این روند را پیش بگیرند، تیراژ خودرو به شدت کاهش می یابد و نه تنها دولت به اهداف خود در زمینه تولید خودرو دست پیدا نمی کند، بلکه همین تیراژ سال گذشته نیز محقق نخواهد شد. وی صنعت خودروسازی کشور را به مریض بدحالی تشبیه کرد که دیگر جراحی زیبایی برای آن کارساز نیست. بلکه مستقیم باید به سراغ درمان اعضای حیاتی آن اقدام کرد.

وی در پایان صحبت های خود بیان کرد که بسیاری از قطعه سازان سود نو بودن دستگاه های خود را می خورند و تصور می کنند که در حال کسب سود هستند. اما چند سال بعد زمانیکه خودروساز قصد دارد پروژه جدیدی مانند K125 ایران خودرو را لانچ کند، آنجاست که متوجه می شود تعداد بسیار کمی قطعه ساز توانمند در کنار خود دارد و باقی زنجیره تامین دارای دستگاه های مستهلک و قدیمی هستند. اکنون قطعه سازان برای خروج از بحران به شدت به بروزرسانی قیمت ها در سر موعد، محاسبه هزینه سربار و دستمزد ساعتی متناسب با نرخ روز و همچنین پرداخت به موقع مطالبات خود نیاز دارند. در غیر این صورت نمی توان امیدی به پیشرفت خودروسازان داخلی داشت.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1783
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است