سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه گفت: صادرات ایران به روسیه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، حدود ۳۰ درصد افزایش داشت و در چهار ماهه اول سال جاری نیز این نرخ رشد حفظ شده است.

تداوم روند رشد ۳۰ درصدی صادرات ایران به روسیه

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور، کاظم جلالی سه شنبه همزمان با دومین روز برپایی نمایشگاه بین المللی اتومبیلیتی ۲۰۲۳ در مسکو در گفت و گو با ایرنا افزود: در یک سال اخیر و طی ملاقات‌های مختلفی که با طرف‌های ایرانی و روس در حوزه خودروسازی و قطعه‌سازی داشتم، شاهد ابراز تمایل روس ها به همکاری بوده‌ام و برخی شرکت‌های بزرگ روسی نیز هم‌اکنون ارتباطات خوبی با شرکت‌های ایرانی برقرار کرده‌اند.
سفیر ایران در مسکو گفت: سال گذشته و در جریان برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ که با حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت نیز همراه بود، ارتباطات اولیه شرکت‌های قطعه ساز و خودروساز ایرانی با همتایان روسی شکل گرفت که در حقیقت آغاز یک راه محسوب می شود و باید با اراده قوی تداوم یابد.
جلالی با بیان اینکه در یک سال گذشته شناخت صنعتگران ایرانی و روسی از یکدیگر رو به افزایش بوده است، پیگیری مستمر را مهم‌ترین عنصر در دستیابی به موفقیت برشمرد.
سفیر ایران در مسکو گفت: یکی از مشکلات تجار ایرانی، عدم شناخت مناسب از بازار روسیه است؛ در مقابل روس‌ها نیز از بازار و ظرفیت‌های صنعتی ایران شناخت کافی ندارند.
وی معتقد است: در طول دست‌کم ۱۰۰ سال گذشته شناخت مردم دو کشور از یکدیگر کاهش یافته است و پس از فروپاشی شوروی سابق نیز ‌روس ها بیشتر به سمت غربی‌ها تمایل پیدا کردند و با آنها تجارت داشتند؛ به طوری که تا پیش از جنگ اوکراین ۵۸ درصد تجارت روس‌ها با غربی‌ها بود.
وی ادامه داد: در یک سال اخیر رفت و آمد بین ایرانی‌ها و روس‌ها زیاد شده و شناخت تجار دو کشور افزایش یافته است. در همین زمینه، خودرو، قطعات و مجموعه‌های مربوطه می‌تواند یکی از حوزه‌های همکاری باشد.
جلالی خاطرنشان‌کرد: در زمینه قطعات خودرو، هم روس‌ها امروز نیاز زیادی دارند و از طرفی قطعه سازان ایرانی نیز رشد بسیار زیادی داشته‌اند.
سفیر ایران در روسیه خاطرنشان کرد: بازدیدی از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اتومبیلیتی داشتم که البته بخش کوچکی از توانمندی ایران در اینجا به نمایش درآمده و قابل افتخار است.
وی اظهار داشت: بسیاری از قطعات خودرویی که در گذشته به ناچار از دیگر کشورها وارد می‌شد، امروز با توانمندی تولید کنندگان و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی با کیفیتی بسیار خوب در حال تولید است و حتی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
جلالی اضافه کرد: در سال‌های گذشته تبلیغات منفی زیاد در کنار کیفیت بعضاً پایین برخی خودروهای تولیدی، سبب شد تا جریانی علیه صنعت خودروسازی داخلی شکل بگیرد؛ اما واقعیت این نیست و توانمندی شرکت‌های داخلی قطعه ساز و خودروساز ایرانی بالا است.
وی یادآور شد: سال گذشته که قطعه‌سازان ایرانی محدودتر از امسال در نمایشگاه شرکت کرده بودند، بارها شاهد تعریف و تمجید روس‌ها از توان و پتانسیل ایرانی‌ها بودیم و این روند باید استمرار داشته باشد. تجار و صنعتگران ایرانی باید با روس‌ها رفت و آمد داشته باشند و مهم‌ترین عنصر در این راستا پیگیری مستمر است.

لزوم راه‌اندازی کریدور سبز گمرکی
سفیر ایران در روسیه، مشکل دیگر فراروی توسعه مناسبات تهران – مسکو را در حوزه گمرکی برشمرد و گفت: هرچند از سال گذشته تاکنون مشکلات در این حوزه کاهش داشته، اما در برخی مناطق همچون آستارا مشکلات همچنان حل نشده باقی مانده است و ما نیز مرتب آنچه طرف‌های روس می‌گویند را گزارش می‌کنیم و درخواست داریم اصلاحاتی انجام شود.
جلالی با بیان اینکه سیاست‌های کلی گمرکی رو به پیشرفت است، افزود: باید امکانات را در گمرکات افزایش داده و با کمک شرکت‌های توانمند ایرانی “کریدور سبز” را شکل دهیم.
وی تاکید کرد: برخی کارهای خرد در حوزه گمرکی مانند بی‌نظمی‌های موجود و صفوفی که تشکیل می‌شود، باید کاهش یابد و اقداماتی همچون پلمپ دیجیتال راه‌اندازی شود تا کالاهای ایرانی به راحتی بتواند از مرز عبور کند.

مشکلات ترانزیت و لجستیک
سفیر ایران در روسیه، لجستیک و ترانزیت را دیگر مشکل بسیار بزرگ موجود بر سر راه توسعه تجارت دو کشور برشمرد و گفت: به دلیل تقاضای بالای موجود، چه در بخش حمل و نقل کامیونی و چه حمل با کشتی، هزینه حمل و نقل افزایش زیادی داشته است و در حوزه ریلی و راه آهن نیز مشکلاتی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: اکنون در حوزه جاده‌ای حمل و نقل بین دو کشور در حال انجام است و مطابق قرارداد منعقد شده در حوزه ریلی، رشت و آستارا به یکدیگر متصل خواهند شد.

تسهیل امور پولی و بانکی
وی همچنین به ظرفیت های کریدور شرقی (ترکمنستان- قزاقستان- روسیه) اشاره کرد و گفت: این کریدور از ظرفیت بالای حمل و نقل سالیانه ۱۵ میلیون تنی برخوردار است، اما سالانه کمتر از ۲۰۰ هزار تن از این ظرفیت استفاده می‌شود و باید در این بخش بتوانیم فعال‌تر عمل کنیم.
جلالی گفت: در مسائل پولی، مالی و بانکی نیز پیشرفت‌های مناسبات تهران – مسکو در یک سال گذشته خوب بوده و بخشی از مشکلات کاهش یافته است.
سفیر ایران در مسکو بیان داشت: اکنون ارتباطات خوبی بین برخی بانک‌های ایرانی و روسی برقرار شده و پیام رسان‌های دو طرف به یکدیگر متصل شده است، اما تحقق کامل ایان امر، مستلزم انجام برخی اقدامات در این حوزه است.
جلالی تاکید کرد: امروز در آغاز یک راه هستیم و باید بتوانیم این مسیر را با اراده قوی ادامه دهیم.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران برای دومین سال متوالی با برپایی پاویون اختصاصی، در رویداد بزرگ نمایشگاهی اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو حاضر شده است.
امسال ۳۲ شرکت مشتمل بر شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا، ۲ شرکت بازرگانی و همچنین ۲۸ شرکت قطعه ساز، در اتومبیلتی ۲۰۲۳ حضور دارند که متراژی بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند.
نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو از ۲۱ تا ۲۴ آگوست ۲۰۲۳ (۳۰ مرداد تا دوم شهریور) در مرکز نمایشگاه های بین المللی مسکو ( اکسپو سنتر) برپاست.

بنا بر اعلام برگزار کنندگان، علاوه‌بر روسیه، نمایندگان شرکت‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، چین، کره جنوبی،هند، ترکیه، بلاروس، هنگ کنگ، بلاروس، مجارستان، آلمان، اندونزی، ایتالیا، قزاقستان، مکزیک، امارات متحده عربی، لهستان، سنگاپور، تایلند، تایوان و ازبکستان در این نمایشگاه بین‌المللی حضور یافته‌اند.

برای مدیران و فعالان صنعت خودروی ایران در این نمایشگاه، برگزاری نشست‌های تخصصی با خودروسازان و قطعه‌سازان دیگر کشورها، حضور در نشست مشترک با انجمن‌های صنعت خودرو و قطعه‌سازی روسیه و بازدید از خطوط تولید و دیدار با مدیران صنایع خودروسازی روسیه پیش‌بینی شده است.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1895
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است