معاون صادرات شرکت صبا باتری در دیدار با رئیس بخش سرمایه‌گذاری بین المللی وزارت سرمایه گذاری و صنعت استان مسکو، سه خواسته اصلی برای توسعه مراودات با روس‌ها عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور ، “سید محمودرضا موسوی” در بازدید “لئونید آناتولیویچ پیچلنیکف” رئیس بخش سرمایه‌گذاری بین‌الملل وزارت سرمایه گذاری و صنعت استان مسکو از غرفه صبا باتری در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ خواستار آن شد تا این وزارتخانه زمینه ارتباط این شرکت با شرکت‌های خودروساز روسی در ایام باقیمانده از این نمایشگاه فراهم کند.
وی همچنین خواستار آن شد تا شرکت صبا باتری در مقوله کریدور سبز گمرکی قرار بگیرد.
موسوی همچنین با اشاره به اینکه صباباتری در حال مذاکره برای انتخاب شرکای تجاری خود است، خواستار آن شد تا وزارت سرمایه گذاری و صنعت استان مسکو، سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه‌های قطار شهری، مخابرات، مترو، پنل‌های خورشیدی و غیره که باتری صنعتی مصرف می‌کنند را به این شرکت معرفی کند.
وی در ادامه با ارائه کلیپی از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های صبا باتری، توضیح داد: هم اکنون مس کاتدی تولیدی این شرکت به اتحادیه اروپا صادر می‌شود و حوزه تولید باتری این شرکت در گستره‌ای به وسعت ۶۰۰ هکتار واقع شده است.
معاون صادرات شرکت صبا باتری اظهار داشت: این شرکت، شهرک صنعتی صباشهر را در اختیار داشته و حوزه تولید فلزات، معادن و انرژی‌های تجدید پذیر آن نیز جدا هستند که در مجموع بیش از یک هزار و ۵۰۰ هکتار فضای کارخانجات تولیدی آن است.
وی در خصوص اینکه آیا صبا باتری برنامه‌ای برای تولید یا مونتاژ در سطح روسیه دارد، گفت: ابتدا باید شرکای خود را بشناسیم تا محصولاتمان وارد بازار روسیه شود؛ در این زمینه اگر توسط دولت روسیه پیشنهاداتی داده شود روی آن کار خواهیم کرد.

** صادرات صباباتری به بیش از ۱۰ کشور
موسوی تصریح کرد: هم اکنون محصولات این شرکت به بیش از ۱۰ کشور جهان صادر می‌شود، اما در حال بررسی این موضوع هستیم که یکی دو کشور مهم را برای تولید مشترک در نظر بگیریم.
وی تاکید کرد: راه‌اندازی خطوط مونتاژ در دیگر کشورها شاخص‌هایی دارد که یکی از آنها حمایت‌ها و آفرهایی (نظیر زمین رایگان، وام‌های سرمایه‌گذاری با دوره تنفس مناسب و تامین بخشی از سرمایه مورد نیاز) است که دولت متبوع ارائه می‌دهد.
این مقام مسئول شرکت صبا باتری تاکید کرد: بازار روسیه یکی از اهداف اصلی صبا باتری است و ما مصمم به ورود قوی به آن هستیم.
وی گفت: ما توانایی داریم مطابق نظر طرف روسی برای آنها به تولید محصول بپردازیم، با این حال با توجه به حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی و اهمیت ارتباط چهره به چهره، خواهان آن هستیم تا وزارتخانه به معرفی شرکت‌های خودروساز و همچنین سایر شرکت‌هایی که نیازمند باتری هستند به ما بپردازد.
موسوی، همچنین هماهنگی بابت برگزاری یک جلسه در اتاق بازرگانی مسکو به منظور ارائه توانمندی‌های این شرکت را خواستار شد و تصریح کرد: حتی آمادگی داریم تا طی تفاهم نامه‌ای با استانداری مسکو به معرفی همه توانمندی‌های خود بپردازیم.

** تولید مشترک باتری در روسیه
در این نشست، لئونید آناتولیویچ پیچلنیکف، رئیس بخش سرمایه‌گذاری بین‌الملل وزارت سرمایه گذاری و صنعت استان مسکو نیز بر آمادگی این وزارتخانه برای معرفی متخصصان و فعالان صنعتی به شرکت صبا باتری اعلام آمادگی کرد.
وی تاکید کرد: چنانچه امکان تولید مشترک باتری در روسیه وجود داشته باشد، می‌توان زمین رایگان و وام در اختیار صباباتری قرار داد.
پیچلنیکف، همچنین خواستار ارسال و ارائه گواهینامه‌های موجود در شرکت صبا باتری و همچنین اعلام اهداف و تمایلات و نیازهای آن شرکت شد.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1915
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است