شرکت گروه صنعتی قائم متشکل از سه شرکت تولیدی بوش سیلندر، پیستون و اتوماسیون و همچنین یک شرکت بازرگانی تامین کالا، پس از حضور موفق در اتومبیلیتی ۲۰۲۲ برای دومین سال متوالی در این رویداد نمایشگاهی حاضر شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، سال گذشته و در نخستین حضور این شرکت موفق شد تا قراردادهایی با شرکت‌هایی از روسیه، همچنین قزاقستان و ازبکستان منعقد کند و همچنین مذاکراتی با چند شرکت دیگر روسی داشته باشد.
به گفته مدیرعامل شرکت تامین کالای گروه صنعتی قائم، سال گذشته و پس از اتفاقاتی که در سپهر سیاسی منطقه شاهد بودیم، مجمع شرکت تصمیم به حضور در بازار روسیه گرفت که با پیشنهاد انجمن صنایع همگن قطعه سازان مصادف شد؛ بر این اساس در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه بزرگ حضور یافتیم.
“محمدرضا پارسا مقدم” خاطرنشان کرد: نخستین حضور در این نمایشگاه بزرگ فراتر از سطح انتظارات ما بود و مراجعات متعددی به غرفه این شرکت برای تامین قطعات مورد نیاز انجام شد.
وی ادامه داد: با توجه به قطع همکاری بسیاری از برندهای خودروی جهان از بازار روسیه، با خلا به وجود آمده تقاضا برای محصولات تولیدی این شرکت یعنی بوش سیلندر و پیستون در این کشور وجود دارشته و دارد.
پارسا مقدم خاطرنشان کرد: نخستین قرارداد گروه صنعتی قائم با شرکتی از مسکو منعقد و نخستین محموله نیز در همان سال ۱۴۰۱ به مقصد این شرکت ارسال شد.
وی اضافه کرد: همچنین دو قرارداد با شرکت‌هایی از ازبکستان و قزاقستان اجرایی و ارسال قطعات آنها در ابتدای امسال انجام شد.
مدیرعامل شرکت تامین کالای گروه صنعتی قائم بیان داشت: مذاکرات ما با چند شرکت روسی همچنان ادامه دارد و در چند روز گذشته از نمایشگاه امسال نیز استقبال خوبی از غرفه این گروه صنعتی انجام شده است، به طوری که از نظر کمی شاهد افزایش حدود ۲۰ درصدی تعداد بازدیدکنندگان هستیم.

 لزوم پیگیری مجدانه تا نیل به صادرات

وی، استمرار پیگیری‌ها و مداومت بر حضور در بازارها را شرط موفقیت در صادرات عنوان کرد و گفت: در طول یک سال گذشته، ارتباطات و مکاتبات متعدد با مشتریان روس و منطقه سی‌آی‌اس شرکت همچنان ادامه یافت و پس از پایان پذیرفتن نمایشگاه نیز حضور در این بازار را با انجام بازدیدهای مختلف میدانی از شرکت‌ها و بازار و همچنین پیگیری مراودات بانکی در دستور کار قرار خواهیم داد.
پارسا مقدم با تقدیر از حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مسکو در نمایشگاه امسال و بازدید از تک تک غرفه‌ها، خاطرنشان کرد: همانطوری که از سوی سفیر محترم مطرح شد، گمرک، استاندارد، مسائل بانکی، حمل و نقل و لجستیک، پنج مشکل اصلی بر سر راه صادرکنندگان ایرانی برای حضور در این بازار بزرگ است و ما نیز در طول یک سال گذشته با این مشکلات مواجه بوده‌ایم.
وی اظهار داشت: به طور نمونه اسفند سال گذشته و در زمان ارسال بار در گمرک آستارا به مشکل برخوردیم و مجبور شدیم از طریق بندر انزلی و دریایی تولیدات خود را صادر کنیم. یا به طور مشابه در زمان ارسال بار به قزاقستان از طریق ریلی، برای پذیرش کالا در واگن‌ها و ارسال آنها مدت زمان زیادی از دست رفت و سبب شد محصولمان دیرتر به بازار هدف برسد.
پارسا مقدم، از امکان‌پذیر نبودن صادرات به صورت خرده بار در کشور انتقاد کرد و گفت: به طور مثال برای صادرات هر پالت بار به مقصد ترکیه بالغ بر ۱۱۰۰ دلار دریافت می‌شود، این در حالیست که هزینه دریافتی برای کل بار یک کامیون ۱۳۰۰ دلار است.
وی از تلاش‌های دولت برای نقل و انتقال پول از طریق میر بیزینس بانک در روسیه تقدیر کرد، اما در عین حال گفت: رفع تعهدات ارزی و بازگشت ارز به کشور که با نرخ‌های پایینی نسبت به بازار آزاد انجام می‌شود، یکی از مشکلات صادرکنندگان است و انتظار می‌رود دولت در این زمینه با اعطای یارانه، به صادرکنندگان و تحقق جهش ارزی کمک کند.
کارخانجات گروه صنعتی قائم با اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۸۰۰ نفر، در استان خراسان رضوی واقع شده است.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1940
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است