شرکت گروه صنعتی قائم متشکل از سه شرکت تولیدی بوش سیلندر، پیستون و اتوماسیون و همچنین یک شرکت بازرگانی تامین کالا، پس از حضور موفق در اتومبیلیتی ۲۰۲۲ برای دومین سال متوالی در این رویداد نمایشگاهی حاضر شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، سال گذشته و در نخستین حضور این شرکت موفق شد تا قراردادهایی با شرکت‌هایی از روسیه، همچنین قزاقستان و ازبکستان منعقد کند و همچنین مذاکراتی با چند شرکت دیگر روسی داشته باشد.
به گفته مدیرعامل شرکت تامین کالای گروه صنعتی قائم، سال گذشته و پس از اتفاقاتی که در سپهر سیاسی منطقه شاهد بودیم، مجمع شرکت تصمیم به حضور در بازار روسیه گرفت که با پیشنهاد انجمن صنایع همگن قطعه سازان مصادف شد؛ بر این اساس در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه بزرگ حضور یافتیم.
“محمدرضا پارسا مقدم” خاطرنشان کرد: نخستین حضور در این نمایشگاه بزرگ فراتر از سطح انتظارات ما بود و مراجعات متعددی به غرفه این شرکت برای تامین قطعات مورد نیاز انجام شد.
وی ادامه داد: با توجه به قطع همکاری بسیاری از برندهای خودروی جهان از بازار روسیه، با خلا به وجود آمده تقاضا برای محصولات تولیدی این شرکت یعنی بوش سیلندر و پیستون در این کشور وجود دارشته و دارد.
پارسا مقدم خاطرنشان کرد: نخستین قرارداد گروه صنعتی قائم با شرکتی از مسکو منعقد و نخستین محموله نیز در همان سال ۱۴۰۱ به مقصد این شرکت ارسال شد.
وی اضافه کرد: همچنین دو قرارداد با شرکت‌هایی از ازبکستان و قزاقستان اجرایی و ارسال قطعات آنها در ابتدای امسال انجام شد.
مدیرعامل شرکت تامین کالای گروه صنعتی قائم بیان داشت: مذاکرات ما با چند شرکت روسی همچنان ادامه دارد و در چند روز گذشته از نمایشگاه امسال نیز استقبال خوبی از غرفه این گروه صنعتی انجام شده است، به طوری که از نظر کمی شاهد افزایش حدود ۲۰ درصدی تعداد بازدیدکنندگان هستیم.

 لزوم پیگیری مجدانه تا نیل به صادرات

وی، استمرار پیگیری‌ها و مداومت بر حضور در بازارها را شرط موفقیت در صادرات عنوان کرد و گفت: در طول یک سال گذشته، ارتباطات و مکاتبات متعدد با مشتریان روس و منطقه سی‌آی‌اس شرکت همچنان ادامه یافت و پس از پایان پذیرفتن نمایشگاه نیز حضور در این بازار را با انجام بازدیدهای مختلف میدانی از شرکت‌ها و بازار و همچنین پیگیری مراودات بانکی در دستور کار قرار خواهیم داد.
پارسا مقدم با تقدیر از حضور سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مسکو در نمایشگاه امسال و بازدید از تک تک غرفه‌ها، خاطرنشان کرد: همانطوری که از سوی سفیر محترم مطرح شد، گمرک، استاندارد، مسائل بانکی، حمل و نقل و لجستیک، پنج مشکل اصلی بر سر راه صادرکنندگان ایرانی برای حضور در این بازار بزرگ است و ما نیز در طول یک سال گذشته با این مشکلات مواجه بوده‌ایم.
وی اظهار داشت: به طور نمونه اسفند سال گذشته و در زمان ارسال بار در گمرک آستارا به مشکل برخوردیم و مجبور شدیم از طریق بندر انزلی و دریایی تولیدات خود را صادر کنیم. یا به طور مشابه در زمان ارسال بار به قزاقستان از طریق ریلی، برای پذیرش کالا در واگن‌ها و ارسال آنها مدت زمان زیادی از دست رفت و سبب شد محصولمان دیرتر به بازار هدف برسد.
پارسا مقدم، از امکان‌پذیر نبودن صادرات به صورت خرده بار در کشور انتقاد کرد و گفت: به طور مثال برای صادرات هر پالت بار به مقصد ترکیه بالغ بر ۱۱۰۰ دلار دریافت می‌شود، این در حالیست که هزینه دریافتی برای کل بار یک کامیون ۱۳۰۰ دلار است.
وی از تلاش‌های دولت برای نقل و انتقال پول از طریق میر بیزینس بانک در روسیه تقدیر کرد، اما در عین حال گفت: رفع تعهدات ارزی و بازگشت ارز به کشور که با نرخ‌های پایینی نسبت به بازار آزاد انجام می‌شود، یکی از مشکلات صادرکنندگان است و انتظار می‌رود دولت در این زمینه با اعطای یارانه، به صادرکنندگان و تحقق جهش ارزی کمک کند.
کارخانجات گروه صنعتی قائم با اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۸۰۰ نفر، در استان خراسان رضوی واقع شده است.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1940
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است