عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: تحریم‌های غرب علیه روسیه که با خروج تامین‌کنندگان از بازار بزرگ این کشور همراه شده است، شانس بالایی برای قطعه‌سازان ایرانی فراهم کرده و باید بتوانند با اقدامات فوری و عاجل، جای پایی برای خود در این بازار بیابند.

شانس قطعه‌سازان ایران برای موفقیت در بازار روسیه بالاست

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «ابراهیم دوست‌زاده» امروز در گفت‌وگویی با اشاره به حضور خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی در نمایشگاه «اتومبیلیتی ۲۰۲۳» مسکو افزود: صنعتگران ایرانی برای دومین سال متوالی در قالب یک پاویون اختصاصی در این رویداد بزرگ نمایشگاهی در پایتخت روسیه شرکت کردند که دستاوردهای خوبی نیز به دنبال داشت.

وی بیان‌داشت: امسال دو تفاهم‌نامه سه‌جانبه؛ نخست، بین این انجمن، یکی از خودروسازان داخلی و وزارت صنایع مسکو و دیگری؛ بین این انجمن، یکی از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و وزارت صنایع مسکو آماده شد که به‌زودی به امضا خواهد رسید.

دوست‌زاده ادامه‌داد: علاوه بر آن، یکی از شرکت‌ها موفق به توافق ۵۰ میلیون دلاری با یک شرکت روسی فعال در زمینه ارائه خدمات پس از فروش در روسیه شد که در شرف امضای نهایی است.

شانس قطعه‌سازان ایران برای موفقیت در بازار روسیه بالاست

وی خاطرنشان‌کرد: طی چهار روز برگزاری این نمایشگاه، موفق به برگزاری سه جلسه بسیار خوب B To B با صنعتگران خارجی حاضر در اتومبیلیتی ۲۰۲۳ شدیم که در یکی از موارد، فرصتی برای ساخت و تامین چهار قطعه از سوی شرکت‌های ایرانی فراهم شد تا پس از بررسی‌های کیفی از سوی روس‌ها، بتواند به تولید انبوه و صادرات برسد.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن ادامه‌داد: در دومین مورد، با یک توزیع‌کننده عمده قطعات خودرویی در شهر سن پترزبورگ (که ۱۷ نمایندگی خدمات پس از فروش و ۲۵ نمایندگی توزیع عمده در سطح فدراسیون روسیه را در اختیار دارد) به گفت‌وگو نشستیم که فهرست بلندبالایی از سفارش‌های قطعه‌ای را برای تامین از سوی ایرانی‌ها ارائه داد. ما نیز این فهرست را در اختیار زنجیره تامین قطعات خودرو در کشورمان قرار دادیم تا شرکت‌ها و تولیدکنندگان به بررسی و برنامه ریزی برای تامین آنها بپردازند.

وی، همچنین از برگزاری جلسه بین هیات ایرانی با هیاتی از کوبا خبر داد که فهرستی بیش از ۱۶۰ قطعه را برای تامین از سوی قطعه سازان ایرانی در اختیار قرار دادند.

دوست‌زاده اظهارداشت: با توجه به مشابهت‌های بازار خودروی ایران و کوبا و حضور گسترده شرکت های فرانسوی نظیر رنو، پژو و سیتروئن در این کشور، قطعه سازان ایرانی از توانمندی خوبی برای تامین قطعات مورد نیاز کوبایی‌ها برخوردار خواهند بود که بخشی از آن در بازار روسیه نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به استقبال خوب از پاویون جمهوری اسلامی ایران و ملاقات‌های پرتعداد طرف‌های خارجی با صنعتگران ایرانی حاضر در نمایشگاه، تصریح‌کرد:‌ بررسی‌های ما نشان می‌دهد شانس زنجیره تامین و قطعه‌سازان برای موفقیت در بازار روسیه و حتی شهرهای بزرگ این کشور نظیر مسکو و سن پترزبورگ بالا است و باید با اقدام فوری و به‌موقع، اجازه نداد در حضور دیگر رقبا نظیر چینی‌ها و ترک‌ها، فرصت‌ها از دست برود.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن به شمار بالای خودروهایی که در این کشور بزرگ در تردد هستند، اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از زنجیره تامین این خودروها به دلیل وارداتی بودن در روسیه حضور نداشته است و امروز به دلیل تحریم‌های غرب، روس‌ها با مشکلاتی در تامین قطعات و لوازم یدکی مواجه‌اند و بر این اساس، به‌شدت به دنبال جایگزین کردن آنها هستند که فرصتی ارزشمند برای قطعه‌سازان ایرانی است.

جمهوری اسلامی ایران برای دومین سال متوالی با برپایی پاویون اختصاصی، در رویداد بزرگ نمایشگاهی اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو حاضر شد.

امسال ۳۲ شرکت مشتمل بر شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا، ۲ شرکت بازرگانی و همچنین ۲۸ شرکت قطعه ساز، در اتومبیلتی ۲۰۲۳ حضور یافتند که متراژی بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص داده‌ بودند.

نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو از ۲۱ تا ۲۴ آگوست ۲۰۲۳ (۳۰ مرداد تا دوم شهریور) در مرکز نمایشگاه های بین المللی مسکو (اکسپو سنتر) برپا شد که روز پنجشنبه هفته گذشته (سوم شهریور) به کار خود پایان داد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1982
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در جریان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به استان سمنان، «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت قطعه سازی «سامفر» از نزدیک به بازدید از خطوط تولید و محصولات این شرکت پرداخت و در جریان روند تولید در این شرکت بزرگ تولیدکننده قطعات حساس خودرویی قرار گرفت.

گمرک ایران برای اولین بار با بررسی ۲۶۱ کد تعرفه، جزئیاتی از واردات اجزاء و قطعات خودرو و موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است