شرکت ایران خودرو در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی را برای توسعه خودرو‌های برقی در کشور انجام داده است همچنین، این شرکت در حال توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای شارژ خودرو‌های الکتریکی با شرکت‌های نظیر مپنا است.

تولید خودرو برقی و راه‌اندازی زیر ساخت‌های آن درایران خودرو شتاب گرفت/ بعد از «تارا برقی»، «ری‌ر‌ا برقی» مهرماه رونمایی می‌شود

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور،  توسعه خودروهای برقی در سال‌های اخیر به شدت توجه شده است. این روند به منظور کاهش آلودگی هوا، وابستگی به سوخت‌های فسیلی و افزایش بهره‌وری انرژی در حمل و نقل شهری و بین شهری آغاز شده است.

یکی از عوامل مهم در توسعه خودروهای برقی، پیشرفت تکنولوژی باتری‌ها است. با بهبود راندمان و ظرفیت باتری‌ها، خودروهای برقی قادر به طی مسافت‌های بیشتری با یک بار شارژ می‌شوند و قابلیت رقابت با خودروهای سوختی را دارند.

همچنین، توسعه شبکه‌های شارژ برقی نیز برای پذیرش خودروهای برقی بسیار حائزاهمیت است.علاوه بر این، تحقیقات و توسعه در زمینه هوش مصنوعی، رانندگی خودکار و اتصال به شبکه‌های اینترنت اشیاء (IoT) نیز در توسعه خودروهای برقی نقش مهمی ایفا می‌کند.

این فناوری‌ها به خودروهای برقی امکاناتی مانند خودرانی، ارتباطات هوشمند و اشتراک‌گذاری اطلاعات را می‌دهند. در کل، روند توسعه خودروهای برقی به منظور حفظ محیط زیست و بهره‌وری انرژی در حمل و نقل در حال پیشروی است.

الگوبرداری از خودروسازان برتر جهان
توسعه جهانی خودروهای برقی با الگوبرداری از خودروسازان برتر جهان دارای روندی پیچیده است. در سال‌های اخیر، شاهد رشد چشمگیر صنعت خودروهای برقی در سراسر جهان بوده‌ایم. خودروسازان برتر جهان مانند تسلا، نیسان، ب.ام.و و شرکت‌های دیگر در زمینه توسعه خودروهای برقی پیشرو هستند.

یکی از عوامل اصلی موفقیت این خودروسازان برتر، تمرکز بر فناوری و نوآوری است. آن‌ها از سیستم‌های پیشرفته باتری، موتورهای الکتریکی قدرتمند و سیستم‌های شارژ سریع استفاده می‌کنند. علاوه بر این، طراحی مدرن و جذاب، امکانات هوشمند و اتصال به شبکه‌های اینترنت اشیاء (IoT) نیز در خودروهای آنها وجود دارد.

الگوبرداری از خودروسازان برتر جهان در توسعه خودروهای برقی به معنای تحلیل و برداشت از تجربیات و تکنولوژی‌های آن‌ها است. این شامل مطالعه و بررسی طراحی، فناوری و عملکرد خودروهای برقی برتر، استفاده از مواد و قطعات با کیفیت بالا و بهینه‌سازی فرآیندهای تولید می‌شود.

همچنین، توسعه شبکه‌های شارژ سریع و تأمین باتری‌های با ظرفیت بالا نیز از جمله چالش‌های مهم در روند توسعه خودروهای برقی است. تضمین برقراری زیرساخت‌های لازم برای شارژ سریع و آسان، افزایش ظرفیت باتری‌ها و بهبود عمر آن‌ها از اهداف اصلی در این حوزه است.

در نهایت، همکاری بین کشورها و خودروسازان مختلف نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تبادل دانش و فناوری، توسعه استانداردها و قوانین مشترک، اشتراک تجربیات و همکاری در زمینه تحقیق و توسعه می‌تواند به سرعت رشد صنعت خودروهای برقی در سطح جهانی کمک کند.

مهرماه؛رونمایی از نسخه برقی ری را
بر اساس این گزارش، در کشورمان نیز شرکت ایران خودرو در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی را برای توسعه خودروهای برقی در کشور انجام داده است. این اقدامات شامل تحقیق و توسعه، تولید و عرضه خودروهای برقی در بازار ایران می‌شود، که بر همین اساس، پیش بینی می‌شود در صورت ایجاد الزامات، در کمتر از دو سال آینده نخستین خودروی برقی ایران خودرو به صورت انبوه و تجاری وارد بازار شود.

یکی از اقدامات اصلی ایران خودرو در توسعه خودروهای برقی، طراحی و تولید خودروهای برقی مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته است، که همانگونه که اشاره شد، در آینده این خودروها وارد بازار خواهند شد این خودروها از سیستم‌های قدرت برقی استفاده می‌کنند و به صورت کاملاً صفر انتشار دی‌اکسید کربن عمل می‌کنند. همچنین، ایران خودرو در حال توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای شارژ خودروهای الکتریکی با شرکت‌های نظیر مپنا است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است، ایران خودرو در مهر ماه از نسخه برقی محصول «ری را» رونمایی کند، همچین از پاییز امسال برنامه ریزی برای تامین قطعات این خودرو را آغاز خواهد شد و طبق برنامه طی ۱۸ ماه تا دو سال این خودرو را به تولید انبوه خواهد رسید.

همچنین ایران‌خودرو قصد دارد، با همکاری دولت و وزارت صمت، با اختصاص صرفه‌جویی حاصل از کاهش مصرف سوخت به تولید خودروی برقی، سالانه ۱۰ هزار دستگاه تاکسی برقی تولید کند که این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بعد از تارا برقی، نسخه هیبریدی تارا 
از سویی یکی دیگر از برنامه‌های ایران خودرور، تولید خودروهای هیبریدی است، بر این اساس و بعد از رونمایی از نسخه برقی تارا در سال گذشته، نمونه اولیه تارای هیبریدی ایران خودرو ظرف ۱۶ ماه آینده به تولید خواهد رسید.

بر همین اساس تارا برقی قدرت ۱۶۰ اسب بخاری و گشتاور ۳۰۰ نیوتون-متری دارد و با یک‌بار شارژ می‌تواند مسافت ۳۰۰ کیلومتری را طی کند. این خودرو از قابلیت شارژ سریع ۲۰ دقیقه‌ای سود می‌برد. گفته می‌شود که تارا در نسخه برقی به منظور خدمت‌رسانی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی تولید خواهد شد و سازمان تاکسی‌رانی یکی از مشتریان اصلی این خودرو خواهد بود.

تیراژ اولیه مناسب برای این پروژه سالانه بیشتر از ۵ هزار دستگاه عنوان شده، البته ایران خودرو در افق بلند مدت تولید ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی برقی را در دستور کار خود قرار داده است.در واقع هدف نهایی از تولید خودرو برقی رسیدن به خودکفایی و ایجاد ارزش افزوده است. در این عرصه ایران خودرو هیچ‌گاه به دنبال واردات قطعات نخواهد بود، چرا که توانمندی‌های گروه مپنا و گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه تولید خودرو و ایجاد زیرساخت شارژ برخی اثبات شده است.

بر همین اساس با توجه به توافقی که بین شرکت ایران خودرو و گروه مپنا صورت گرفته، مپنا شروع به نصب جایگاه‌های شارژ خودروهای برقی کرده که این موضوع به صورت آزمایشی و در چند نقطه در شهر تهران آغاز شده و به تدریج در شهرهای بزرگ دیگر کشور نیز این موضوع عملیاتی شده است، بنابراین می‌توان گفت، ایران‌خودرو همزمان که در زمینه تولید و واردات خودروهای برقی نقش فعالی را برعهده گرفته، در زمینه ایجاد و راه‌اندازی زیر ساخت‌های لازم برای تردد خودروهای برقی در کشور نیز به صورت عملی وارد که اثرات اولیه آن در شهر تهران قابل مشاهده است.

واردات ۶ هزار خودروی برقی توسط ایران خودرو
ایران خودرو علاوه بر تولید خودروهای برقی، در زمینه واردات این نوع محصولات نیز اقدام کرده، بر همین اساس، قرار است تا پایان امسال ۶ هزار خودروی برقی از شرکت دانگ فنگ چین و همچنین تعدادی هایمای برقی توسط ایران خودرو وارد شود.

در همین رابطه عباس علی‌آبادی وزیر صمت نیز گفته است: واردات خودروهای برقی که قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند، در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهند بود، که در این زمینه شرکت ایران‌خودرو پیشقدم شده است، همچنین از سال آینده خودروهای برقی به‌صورت انبوه برای مردم عرضه خواهد شد که در این زمینه دو شرکت از جمله ایران‌خودرو در ساخت خودروهای برقی از بقیه جلوتر هستند.

منبع: تیتر۲۰


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2001
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

در شرایطی برخی خودروسازان از عدم تخصیص ارز تولید و تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو گلایه می‌کنند که بانک مرکزی با انتشار فهرست ارزبگیران نیمایی، میزان ارز خودرو را اطلاع‌رسانی کرد. تخصیص ارز به خودروسازان مونتاژی، تولید‌کنندگان نیمه‌دولتی یعنی ایران‌خودرو و سایپا و همچنین واردات خودرو، سال گذشته با حواشی زیادی همراه بود. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی گمرک، سازمان توسعه تجارت و همچنین بانک مرکزی، در شرایطی وزارت صمت برای خودروسازان خصوصی، سال گذشته ارزپاشی کرده که نیمه‌دولتی‌ها و وارداتی‌ها از این قافله عقب بودند.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خودروسازان علاوه بر افزایش تولید، کاهش هزینه سربار را نیز در دستورکار قرار دهند، گفت: از آنجا که رقیبی برای خودروسازان داخلی وجود ندارد، این شرکت‌ها به دنبال استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ارتقای بهره‌وری نمی‌روند.

صنعت خودرو در دهه ۹۰ وضعیت نابسامانی را پشت سر گذاشت به طوری که تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند که نشان از عمق بحران در این صنعت دارد.

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد، در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قطعات خودرو و لوازم یدکی
از طریق رویه واردات در مقابل صادرات خود وارد کشور شده است.

آژیر قرمز افت تولید خودرو در کشور روشن شده است.

مدیرعامل شرکت سازه گستر سایپا گفت: برای اولین بار توسط یکی از شرکت‌های زنجیره تامین، خودکفایی در تولید قطعه اینفلیتور (چاشنی انفجاری) ایربگ خودرو حاصل شد.

 رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است پایان قیمت گذاری دستوری و اصلاح قیمت خودرو در کارخانه نهایتا کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد را در پی خواهد داشت.

عضو هیات رییسه انجمن همگن قطعه سازان کشور گفت: ایران نفت خود را به قیمت ارزانتر از نرخ روز به چین صادر می کند و چین در ازای خرید نفت به جای دادن پول آن به ایران، کالا از جمله خودرو به ایران صادر می کند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن اشاره به جلسه اعضای این انجمن با وزیر صمت و تشریح ابرچالش‌های مجموعه صنعت خودرو کشور (خودروسازی و قطعه‌سازی) و انتقاد از چینی شدن صنعت خودرو کشور، به بیان پیش نیازها و الزامات برنامه تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری پرداخت.

قطعه سازانی که برای تامین مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته خود نیازمند واردات هستند، ضروری است به سرعت با تکمیل عملکرد سال های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در سامانه جامع تجارت، به ثبت پیش بینی برنامه تولید خود در سال ۱۴۰۳ به صورت ماهانه اقدام و سپس از سوی ادارات کل صمت استان مربوطه پیگیری های لازم را به عمل آورند.

شرکت ساپکو با ارسال نامه رسمی به انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور اعلام کرد: تمام سازندگان قطعات خودرو کشور لازم است حداکثر تا ۱۱ خردادماه اطلاعات ثبت سفارش مرتبط با نیاز ایران خودرو را در سامانه جامع تجارت بارگذاری کنند.

معاون صادرات و امور بین الملل ایران خودرو، با بیان این‌که در سال جاری برنامه صادرات به کشورهای حوزه CIS دنبال خواهد شد، گفت: در این میان، حجم صادرات به بازار روسیه بیش از سایر کشورها و به صورت گسترده‌تر خواهد بود.

بعد از پیگیری برخی رسانه‌ها در خصوص حجم بالای تخصیص ارز به مونتاژکاران و عدم کاهش التهابات بازار خودرو، وزیر صمت تیم کارشناسی را به جهت بررسی فرایندهای مذکور تعیین کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان برگزاری مراسم «اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به واحدهای تولیدی نمونه کشور و تجلیل از بانوان کارگر»، از رضا رضایی کارآفرین برتر کشور و عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور تمجید کرد.

کارآفرین برتر کشور و عضو انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: نیروی انسانی به‌ویژه کارگران با برخورداری از آموزش‌های مداوم، با ارتقای بهره‌وری و کیفیت کار در بنگاه‌ها، توان تولید را بالا می‌برند و یک سرمایه به معنای واقعی کلمه هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی «ایران اکسپو» با بیان اینکه در تولید خودرو نامدار هستیم، گفت: برخی کشورهای اروپایی طالب خودروهای ایرانی هستند.

انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به اندازه‌ تولید ۲ میلیون خودرو، ظرفیت تولید در داخل داریم، اما از آنجایی که در واردات، سودی وجود دارد که در تولید نیست، بخش زیادی به سمت واردات می‌روند.

وزیر صمت با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای برای صنعت خودرو در سال جاری، از برنامه‌ریزی برای افزایش ۲۰ درصدی تولید خودرو برای امسال خبر داده و اعلام کرد که در حال حاضر تیراژ روزانه تولید خودرو به ۵۰۰۰ دستگاه رسیده است.

با انتشار آمار رسمی گمرک با عنوان ۱۰۰ واردکننده برتر کشور در سال ۱۴۰۲، مشخص شد که پنج خودروساز اصلی بخش خصوصی در این جمع حضور پررنگی دارند.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است