مدیر تیم توسعه نرم‌افزار مرکز تحقیقات شرکت کروز در گفت و گوبا تیتر ۲۰ خبر داد:

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

 هدفگذاری صادرات ایربگ به روسیه در فاز اول

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، در این رابطه مدیر تیم توسعه نرم‌افزار مرکز تحقیقات شرکت کروز در گفتگویی با اشاره به اینکه این مرکز از سال ۹۰ شروع به فعالیت کرده است، گفت: در حال حاضر حدود ۱۲ سال است که فعالیتمان را به صورت جدی شروع کرده‌ایم و تقریبا در تمامی ای‌سی‌یوهایی که در خودروهای بازار ایران استفاده می‌شود، ما طراحی‌ و سبد محصول خودمان را داریم.

حمید حسین‌زاده با اشاره به مهندسی معکوسی که در مرکز تحقیقات شرکت کروز انجام می‌شود، اظهار داشت: به‌صورت کلی ما محصولاتی را که طراحی می‌کنیم، عمدتا کل طراحی را خودمان انجام می‌دهیم هم دانش سخت‌افزارش را داریم، هم دانش نرم‌افزارش را، در سال‌های ابتدای شروع کارمان در بعضی از محصولات که هنوز آن دانش به صورت کامل داخلی نشده بود، ما برای شناسایی، بحث مهندسی معکوس را انجام داده‌ایم.
وی اظهار کرد: بعد از شناسایی و طراحی سیستم، ما، طراحی اختصاصی را مطابق با خواسته خودروساز تیون می‌کنیم، آن محصولی که بنچ مارک و مهندسی معکوس کردیم را مطابق با نظر خودروساز تیون و داخلی‌سازی می‌کنیم و به نوعی یک فرآیند بازطراحی را انجام می‌دهیم که بتوانیم کیفیت محصول را حفظ و ارتقاء دهیم.

مدیر تیم توسعه نرم‌افزار مرکز تحقیقات شرکت کروز ادامه داد:از ابتدا که مهندسی معکوس انجام می‌دهیم تا انتهای کار که تست است، ‌باید تحت کنترل باشد که بتوانیم کیفیت کار را حفظ کنیم. از سویی چون تیراژ تولید بالاست، نمی‌توانیم بدون تنظیم کیفیت، محصول را وارد بازار کنیم. در این رابطه معضلات برگشت محصول خیلی بیشتر از هزینه‌ای است که ما در ابتدای کار صرف می‌کنیم برای این‌که محصول را کاملا دانش آن را داخلی سازی کنیم.

حسین زاده با اشاره به محصولاتی که در این مرکز داخلی‌سازی شده است، بیان کرد: تعداد محصولاتی که زیاد است و من اگر بخواهم به تفکیک بیزینس، نام ببرم، اسامی طولانی می‌شود، به عنوان مثال محصول ایربگ ما در سال ۹۸ اولین نسلش وارد بازار شد که ما در سال اخیر تقریبا توانستیم به آن را توسعه و ارتقاء دهیم هشت،که از جمله این پیشرفت‌ها این است که تصادف از بغل را هم تشخیص دهیم. همچنین در قسمت مالتی مدیا، جلو آمپر،ایمبولایزر، در تمام ان‌سی‌یوهای الکترونیکی که در مارکت استفاده می‌شود، ما سبدی از محصول داریم.

این فعال صنعت قطعه سازی با اشاره به داخلی سازی ایربگ، گفت: محصول ایربگ کروز به طور کامل دانش آن بومی شده، نسل اول ایربگ داخلی‌سازی شده در سال ۹۸ وارد بازار شد و فاز توسعه محصول از سال ۹۲ آغاز کردیم. ما حدود هفت سال کار مداوم انجام دادیم تا توانستیم نسل اول ایربگ را به تولید برسانیم و از آن موقع کار را ادامه دادیم که در حال حاضر بر روی توسعه آن کار می‌کنیم، همینطور برای  صادرات در فاز اول نیز بازار روسیه  مدنظر را قرار دادیم و این مسئله در حال اقدام است.

وی با اشاره به اینکه نسل جدید ایربگ‌های کروز در تیراژ بالا به تولید رسیده، خاطر نشان کرد: در محصولات ایران خودرو و سایپا از سال ۹۸ این ایربگ‌ها به کار می‌رود و مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

مدیر تیم توسعه نرم‌افزار مرکز تحقیقات شرکت کروز با اشاره به صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته توسط این قطعه‌ساز، اضافه کرد: ما در تمام این ۱۲ سال هر محصولی که داخلی سازی کردیم، طبیعتا ارزبری آن قطع شده و فقط تهیه کامپوننت است که به هر حال آی‌سی‌یوهایی مثل میکرو کنترل‌ها، پردازنده‌ها، درایورهای جریان بالا که این‌ها باید خریداری شود، ولی از نظر دانش مهندسی کاملا داخلی شده است و ارز دیگر بابت آن از کشور خارج نمی‌شود.

حسین‌زاده با اشاره به اینکه درصد داخلی‌سازی قطعات هر محصول با دیگری متفاوت است، گفت: باید به این نکته مهم اشاره کرد که از نظر توانایی تقریبا ای‌سی‌یویی در خودرو وجود ندارد که ما دانش طراحی آن را نداشته باشیم. البته موارد نادری نیز وجود دارد، ولی می‌توان گفت بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد محصولات را ما به صورت داخلی طراحی می‌کنیم.به بیان دیگر توانایی داخلی‌سازی در هر خودرو متفاوت است و گروه کروز به لحاظ توان داخلی سازی قادر به تامین تمامی قطعات ECU عرضه شده در بازار افترمارکت ایران بوده و در این زمینه صاحب دانش است.

لازم به ذکر است شرکت کروز درابتدا مرکز تحقیق و توسعه  را راه اندازی کرد و در ادامه و از سال ۱۳۹۹ این مجموعه به مرکز تحقیق و نوآوری ارتقا یافته است.

منبع: تیتر۲۰


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2015
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است