با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

سیاست دولت در سایه، تضعیف و نابودی صنعت خودروسازیست نه ارتقا آنبه گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «حسن جمالی کاظمینی» مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور صنایع اتومبیل و عضو انجمن همگن قطعه سازان استان تهران بیان کرد که تحریم ها و سیاست های ضد تولید باعث شده تا ریشه صنایع مختلفی در ایران از جمله نساجی، لوازم خانگی و … خشکانده شود. صنعت خودروسازی در همه این سالها در مقابل این سختی ها مقاومت کرده، اما اکنون به شکننده ترین حالت خود رسیده و ممکن است که این فشارها کمر این صنعت بزرگ را بشکنند و در نهایت چرخ این صنعت متوقف شود.

کاظمینی در خصوص سیاست صحیح برای خروج صنعت خودروسازی از بحران گفت که دولت باید مقدمات استفاده از دانش روز جهانی را در راستای توسعه و افزایش تیراژ تولید خودرو فراهم کند. وی در همین خصوص به همکاری کوتاه مدت صنعت خودروسازی و قطعه سازی ایران با رنو اشاره کرد و گفت که تمامی قطعه سازان اعتراف می کنند که به واسطه همکاری با رنو هرچند کم، دانش فنی آنها دو برابر شد.

وی اشاره کرد که در گذشته الزام خودروساز برای آغاز همکاری با قطعه ساز این بود که باید تحت لیسانس یک شرکت خارجی قطعه تولید کند. همین موضوع سبب شده بود که قطعه سازان دانش لازم برای تولید قطعه را از شرکت تولیدی معتبر کسب کند. گاها هم برخی از شرکت های خارجی مستقیم در تولید قطعه مشارکت کرده و سرمایه گذاری برای احداث کارخانه در ایران می کردند. اما اکنون شرایط به نحوی رقم خورده که شرکت های خارجی که در ایران سرمایه گذاری کرده اند، به دنبال راهی برای فرار هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور صنایع اتومبیل در تایید صحبت های خود به پیشرفت چشمگیر صنعت خودروسازی چین طی دو دهه اشاره کرد و گفت که قدمت صنعت خودروسازی چین از ایران به مراتب کمتر است. اما دلیل پیشرفت این صنعت در چین آن هم در مدت کم، گشایش درب های این کشور به روی خودروسازان خارجی و مدیریت خوب حاکمان و تصمیم گیران آنها بود و امکان سرمایه گذاری و مشارکت خودروسازان بومی چین با شرکت های خارجی فراهم شد. نتیجه آن انتقال دانش به صنعت خودروسازی عقب مانده چین بود و اکنون همین سیاست باعث شده تا چین بزرگترین تولیدکننده خودرو در دنیا باشد.

این سیاست نه تنها موجب پیشرفت صنعت خودروسازی چین شد، بلکه ارزش افزوده بسیار زیادی و فرصت های شغلی متعددی هم در این کشور فراهم کرد. کاظمینی در ادامه بیان کرد که متاسفانه تصمیم گیران در ایران به دنبال کسب درآمد زود بازده هستند و به فکر سرمایه گذاری و برداشت در آینده نیستند. به همین جهت به جای اینکه مشکل صنعت خودروسازی را درمان کنند، پیشنهاد واردات خودرو آن هم از نوع کارکرده را مطرح کرده اند تا به سود کلان در بازه زمانی اندکی برسند.

عضو انجمن همگن قطعه سازان تهران بیان کرد که سیاست تخریب دولت در سایه، تنها در خصوص صنعت خودروسازی نیست. بلکه دولت در سالهای گذشته نیز با تخریب دیگر صنایع از جمله نساجی، لوازم خانگی و … عملا این صنایع را تضعیف کرد تا بتواند با واردات کالاهای مشابه با حاشیه سود بیشتر، درآمد بیشتری کسب کند که نتیجه آن نابودی این صنایع شد. حال همین سیاست در خصوص صنعت خودروسازی در حال اجراست و نهادهای دولتی قصد دارند با تخریب این صنعت آن را تضعیف و نابود کنند تا ایران که یکی از ۱۸ کشور دنیا با صنعت خودروسازیست را به واردکننده خودرو تمام و کمال خودرو تبدیل کنند.

در صورتی که صنعت خودروسازی را حفظ نکنیم و نسبت به ارتقا آن تصمیمی نگیریم، این صنعت بزرگ و مهم را از دست خواهیم داد و از یک تولید کننده خودرو به مصرف کننده تبدیل خواهیم شد و تا ابد به دنیا وابسته می شویم. کاظمینی اشاره کرد که دولت و سیاسیون در شرایطی قصد تضعیف و تخریب صنعت خودروسازی ایران را دارند که قطعه سازان با فروش دارایی های خود از جمله منزل و … اقدام به تهیه نقدینگی برای فعالیت خطوط تولید خود کرده اند. چراکه به دلیل سیاست های کنترل دستوری از جمله قیمت گذاری دستوری و دخالت مستقیم دولت در این صنعت، نقدینگی خودروسازان کاهش پیدا کرده و توان پرداخت مطالبات قطعه سازی در موعد مقرر وجود ندارد.

وی در پایان گفت: این سیاست دولت به هیچ عنوان معقول به نظر نمی رسد. چراکه دولت به پشتوانه انبوهی از مشاوران و کارشناسانی که می تواند داشته باشد، سیاست تخریب و تضعیف قطعه سازی و خودروسازی را در برنامه کار خود قرار دهد. مگر اینکه یک جریان قدرتمند که نسبت به دولت حاکمیت دارد این مساله در جهت منافع خود دیکته کرده باشد.

منبع: خبر قطعه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2025
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است