عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن:

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «بابک کریمخان» در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: از ابتدای امسال برنامه افزایش ۳۰ درصدی تولید خودرو نسبت به سال گذشته از سوی خودروسازان اعلام شد.

وی بیان‌داشت: قطعه سازان از همان ابتدا اعلام کردند که با توجه به برنامه ریزی افزایش ۳۰ درصدی تیراژ و با در نظر داشتن متوسط تورم ۳۰ درصدی، ۶۰ درصد نقدینگی بیشتری نسبت به سال گذشته مورد نیاز است که در صورت تامین نشدن، ما را به اهداف تعریف شده نخواهد رساند.

کریمخان ادامه‌داد: متاسفانه شرایطی که پیش بینی می شد اتفاق افتاد و نقدینگی مد نظر تامین نشد، علاوه بر آن خودروسازان نیز نتوانستند محصولات‌شان را با قیمت مد نظر بفروشند و زیان کردند. بر این اساس عملکرد دولت در زمینه ثابت نگه داشتن قیمت خودرو و متوقف شدن فروش آنها سبب شد تا پرداخت مطالبات قطعه سازان به دشواری انجام شود و در عمل دود این مشکل به چشم قطعه ساز رفت.

وی گفت: امروز مطالبات سر رسید شده قطعه سازان از خودروسازان به بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده و مطالبات «صفر روزه» به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور تصریح کرد: با این اوصاف که نقدینگی خودروسازان در جریان نیست، قطعه سازان نیز در اولویت تامین مالی نخواهند بود و افزایش تولید قطعات اتفاق نخواهد افتاد.

وی یادآور شد: در سال های گذشته، بخشی از تامین نقدینگی از طریق بانک ها انجام می شد، اما امروز در این زمینه نیز با دشواری مواجهیم، حد اعتباری ها از سال گذشته هم کمتر شده و بانک‌ها جلوی تسهیلات را بسته‌اند؛ بر این اساس دسترسی به منابع مالی بانکی نیز مقدور نیست.

کریمخان تصریح کرد: همه این اتفاقات دست به دست هم داده و افزایش تولید مدنظر خودروسازان اتفاق نخواهد افتاد؛ اتفاقاتی که امروز تبدیل به یک کلاف سردرگم شده و همه؛ اعم از خودروساز، قطعه ساز و مشتریان را اذیت می‌کند.

وی اظهار داشت: دولت به دلیل تاثیرات تورمی با افزایش قیمت خودرو مخالف است، این در حالی است که افزایش قیمت به افزایش تولید و عرضه خودرو کمک خواهد کرد و در ادامه به کاهش تورم خواهد انجامید.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن تصریح کرد: در حالی که همه ورودی خودروسازی (اعم از مواد اولیه، اجزا و قطعات) به نرخ آزاد و بر اساس نرخ های فوب خلیج فارس تعیین می شود، اما در مقابل قیمت محصول نهایی (خودرو) دستوری است و امیدواریم که گشایشی در این زمینه ایجاد شود.

وی اظهار داشت: وقتی گردش کار خوب نباشد، توسعه ها کند شده و اشتغال کاهش می یابد، یا دست‌کم افزایش نمی یابد، این در حالی است که یکی از شروط توسعه، درگیر نبودن با مسائل عادی و جاری از سوی تولیدکنندگان است.

نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو ۲۰۲۳

کریمخان به اشاره به دومین حضور قطعه سازان ایرانی در قالب پاویون در نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو ۲۰۲۳، تصریح‌کرد: با توجه به مشکلات نقدینگی و سایر فشارها از داخل، تمرکز روی بازارهای خارجی و صادراتی برای قطعه سازان سخت می شود.

وی تاکید کرد: فعالیت نمایشگاهی نیازمند استمرار، مداومت در کار و پیگیری برای کسب مشتریان است.

عضو هیات مدیره صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور خاطرنشان کرد: ‌در صورتی که مشکلاتی همچون نقل و انتقال پول، مباحث صادراتی، دریافت ارز و قابلیت تبادل ریال- روبل کاهش یابد، گردش کار بهتری در بین تجار و تولیدکنندگان دو کشور اتفاق افتاده و شرایط بهتری را در امر صادرات شاهد خواهیم بود.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2085
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است