گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

امضای تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی گروه سایپا با مپنا

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، در نشست مشترکی که روز پنجم مهر ماه ۱۴۰۲ به میزبانی شرکت مپنا برگزار شد، مدیرعامل شرکت توسعه برقی‌سازی و ذخیره‌سازی انرژی مپنا (میدکو) و مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا به نمایندگی از گروه مپنا و گروه خودروسازی سایپا، تفاهم‌نامه تولید و تأمین سلول و باتری‌پک خودروهای برقی را امضا کردند.

بر اساس مفاد تفاهم­نامه، با استفاده از تولیدات کارخانه میدکو به نمایندگی از گروه مپنا، انواع سلول و باتری‌پک برای خودروهای برقی شرکت سایپا تامین می‌شود.

میزان مصرف بنزین و سطح آلایندگی با تولید خودروهای برقی کاهش می‌یابد

در این نشست که جمعی از مدیران ارشد گروه مپنا و گروه خودروسازی سایپا حضور داشتند، «محمدعلی تیموری»، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ضمن ابراز خرسندی در مپنا، حرکت به سمت خودروهای هیبریدی و برقی را از مهم‌ترین زیرساخت‌های کشورها در جهان امروز دانست و با اشاره به موفقیت برخی کشورها در توسعه خودروهای برقی، بر ضرورت کنترل میزان مصرف سوخت در کشور تأکید کرد.

او با اشاره به برخی کاستی‌ها افزود: گفت: طی ۲۱ ماه گذشته تلاش شد زیرساخت‌های گروه خودروسازی سایپا توسعه یابد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، قیمت انرژی در ایران را در قیاس با سایر کشورها ارزان‌تر دانست و تصریح کرد: عمده تجهیزات و ماشین آلاتی که برای محصولات فعلی گروه سایپا مورد استفاده قرار می‌گیرد مربوط به دهه ۷۰ است و میزان مصرف انرژی آنها بالا است. در صورتی که با نوسازی ماشین آلات که در دستور کار قرار دارد،‌ می‌توان به شدت مصرف انرژی را کاهش داد.

او افزود: به عنوان مثال، دولت آلمان برای آنکه بتواند این مسیر را به سرعت طی کند،‌ اعلام کرد که هر مجموعه‌ای بتواند زیرساخت‌ها را توسعه دهد،‌ یارانه می‌گیرد، ‌به واسطه این امر حجم بالایی از زیرساخت‌های آلمان به روز شد.

تیموری با اشاره به اینکه با استفاده از توان شرکت تخصصی مپنا می‌توان در دهه ۱۴۰۰ به سمت توسعه زیرساخت و کاهش آلایندگی حرکت کرد‌ گفت: همان مسیری که کشورهای ژاپن و چین در تولید خودروهای برقی و هیبریدی طی کردند را می‌توان در کشور پیاده سازی و خودروهای برقی و به روز را تولید و روانه بازار کرد. با تولید خودروهای برقی، میزان مصرف بنزین و سطح آلایندگی، کاهش پیدا می‌کند. اگر چنین رویه‌ای طی نشود، پربیراه نیست که در مدت کوتاه سه ساله میزان مصرف بنزین کشور به ۲۰۰ میلیون لیتر در روز برسد و در نهایت یکی از بزرگترین واردکنندگان بنزین در دنیا شویم.

او تصریح کرد: ما سال گذشته با مپنا همکاری را در این حوزه و خودروهای تجاری و عمومی آغاز کردیم. امسال نیز با تحولات مثبت صورت گرفته در وزارت صنعت، معدن و تجارت، ریل سیاست‌گذاری در حوزه خودرو در حال تغییر است.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در پایان با ابراز امیدواری به این همکاری مشترک، دهه ۱۴۰۰ را دهه توسعه زیرساخت‌های جامع حمل و نقل دانست.

مپنا همچنان به توسعه حوزه برقی‌‎سازی خودروها و زیرساخت‌های آن ادامه می‌دهد

در ادامه این نشست، مدیرعامل گروه مپنا نیز بر ضرورت توجه به توسعه خودروهای برقی به دلایل محیط زیستی تأکید و نقش گروه مپنا را در حوزه‌های توسعه پیشرانه خودرو برقی و زیرساخت‌هایی مانند ایستگاه شارژ تشریح کرد.

«محمد اولیاء» ضمن ابراز امیدواری برای ثمربخش بودن همکاری دوجانبه مپنا و سایپا و با اشاره به سابقه فعالیت گروه مپنا در حوزه‌های مختلف انرژی گفت: مپنا از اواسط دهه ۸۰ وارد حوزه حمل و نقل شد و با توجه به اهمیت تاثیرگذاری روی انرژی و اقتصاد انرژی، توسعه این حوزه را در صنعت ریلی، اتوبوس برقی، خودرو برقی و زیرساخت‌های شارژ و باتری آغاز کرد.

اولیاء تصریح کرد: طی سال‌های اخیر با بینش مثبت مدیریت وقت، مپنا به سمت صنعت برقی‌سازی حرکت کرده و بر اساس راهبردهای خود، همچنان به توسعه حوزه برقی‌‎سازی خودروها و زیرساخت‌های آن ادامه خواهد داد.

محمد اولیا، مدیرعامل گروه مپنا با تاکید بر فعالیت گروه مپنا در حوزه تولید انرژی‌های پاک، گفت: ضروری است با همکاری چندجانبه با شرکت‌های داخلی و خارجی، ‌زمینه رشد و تولید انرژی پاک را در صنعت خودرو بیش از پیش ارتقا دهیم.

او با یادآوری اینکه تلاش شده با توسعه زیرساخت‌ها و به کارگیری فناوری‌های جدید، زمینه تولید و رشد  خودروهای برقی در کشور فراهم شود، ‌تصریح کرد: با توجه به نگاه ملی که در خصوص برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری شکل گرفته است، شرکت مپنا می‌تواند از تمام پتانسیل خود برای تحقق این مهم و بهره‌گیری از فناروی‌های نوین، استفاده کند.

اولیا با تاکید بر سیاست‌های جدید وزارت صمت در حوزه خودرو برقی خاطرنشان کرد: با وجود ورود به حوزه زیرساخت حمل و نقل برقی، تا کنون در زمینه تجاری‌سازی شتاب مورد انتظاری نداشته‌ایم؛ با این حال امسال با رویکرد جدید وزارت صمت و استقبال شهرداری تهران و نیز همراهی خودروسازان کشور، انتظار وقوع شتاب بیشتر در این زمینه را داریم و امیدواریم موانع و محدودیت‌ها برطرف شده و دست ما برای تولید انبوه محصولات متنوع صنعت خودروهای برقی بازتر باشد.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به تأسیس شرکت توسعه برقی‌سازی و ذخیره‌سازی انرژی مپنا (میدکو) گفت: از دو سال پیش که این شرکت برای تولید باتری تاسیس شد، تا کنون به دلیل وجود برخی موانع، سرعت توسعه چندان بالایی نداشتیم، اما اکنون با وجود استقبال خودروسازان می‌توانیم تنوع و توسعه محصولات جدید را با توجه به تقاضای بازار افزایش دهیم و تجاری سازی و تولید انبوه را در دستور کار قرار دهیم.

در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری در حوزه تولید و تأمین سلول و باتری‌پک خودروهای برقی گروه خودروسازی سایپا، از سوی “علیرضا تکلیفی” مدیرعامل شرکت توسعه برقی‌سازی و ذخیره‌سازی انرژی مپنا (میدکو) و «سید شاهین عذبی» مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا به امضا رسید.

هدف این تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی گروه خودروسازی سایپا با استفاده از تولیدات کارخانه میدکو و نیز امکان‌سنجی، طراحی، توسعه، تست، تولید و تامین انواع سلول و باتری‌پک برای خودروهای برقی و هیبریدی شرکت سایپا است.

منبع:‌ مپنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2094
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است