همکاری مشترک در زمینه تست و تولید مشترک خودرو و قطعات آن در نشست میان معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت ایران و رئیس انستیتو نامی روسیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همکاری مشترک ایران و روسیه در تست و تولید مشترک خودرو و قطعات

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، نشست «منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت با «فیودور نظروف» رئیس، «نیکولای اشمیت» معاون بازاریابی و «ولادیمیر توفیمنکو» مشاور رئیس انستیتو نامی روسیه برگزار شد.

در این نشست که مدیران دو مجموعه خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا هم حضور داشتند، در خصوص «همکاری انستیتو نامی با گروه‌های صنعتی ایران‌خودرو و سایپا»، «انجام استانداردهای محصولات ایران‌خودرو و سایپا توسط انستیتو نامی که تاییدیه ‎مارک اروپا را دارد»، «کاهش هزینه‌ها برای صادرات محصولات ایران‌خودرو و سایپا به روسیه» و «تلاش برای ایجاد فرصت‌های رقابتی و تلاش برای رقابت با محصولات کشورهای دیگر در روسیه» بحث و تبادل نظر انجام شد.

در ابتدای این نشست «نیکولای اشمیت» معاون بازاریابی انستیتو نامی، درباره اقدامات این مجموعه در راستای تست خودرو و قطعات آن و صدور تاییدیه توضیحاتی را ارائه داد و اعلام کرد: این انستیتو یک مرکز بزرگ برای تست کامل خودروهای خودران که همه حالت‌ها برای خودرو که باید در آن لحاظ شده باشد را انجام می‌دهد.

«فیودور نظروف» رئیس انستیتو نامی روسیه هم در ادامه با اشاره به اینکه بازار خودرو و صنعت خودروسازی ایران درحال پیشرفت است و پتانسیل همکاری دوجانبه خوبی در آن وجود دارد، گفت: انستیتو نامی ۱۱۵ کیلومتر خطوط تست انواع خودرو، سه‌هزار اندازه‌گیری تست و ۴۰ مسیر مختلف برای انجام تست‌های مختلف خودرو و قطعا خودرو با فعالیت بیش از ۵۰۰ نفر در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه انستیتو نامی، موسسه‌ای پیشرو در حوزه صنعت خودرو روسیه است که مرکزی دولتی بوده و روی توسعه و گسترش فعالیت‌های خودرویی مجهز شده است، افزود: این مرکز، مجموعه بزرگی برای تست خودروی برقی و همچنین پروژه بزرگی برای ایجاد مرکز تست خودروهای خودران دارد.

رئیس انستیتو نامی روسیه با تاکید بر اینکه آمادگی همکاری مشترک کلی با شرکت‌های ایرانی از جمله خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو در زمینه‌های علمی، طراحی خودرو، تست خودرو و غیره را داریم، تاکید کرد: علاقه‌مند هستیم که در زمینه طراحی، تولید، تست و ساخت خودرو و قطعات خودرو با شرکت‌های ایرانی همکاری کنیم.

وی با بیان اینکه همه تست‌ها و مجوزها برای ورود خودرو به روسیه در انستیتو نامی انجام می شود، اضافه‌کرد: موسسه ما یک موسسه کاملا دولتی است و مرکز تجاری نیست که بخواهیم به درآمدزایی متمرکز شویم، به‌همین دلیل مجوزهای ایمنی خودرو برای واردات خودرو به کشور روسیه به این موسسه اعطا شده است.

نظروف همچنین اعلام کرد: تست‌های خودرو و قطعات خودرو انستیتو نامی روسیه در کل جهان و همه مراکزی که با این شرکت در سراسر جهان قرارداد دارند، مورد تایید قرار می‌گیرد.

در ادامه این نشست منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، خواستار ایجاد یک نمایندگی از انستیتو نامی برای انجام بسیاری از تست‌های مرتبط با خودرو و قطعات آن در ایران شد.

وی با بیان اینکه برقی‌سازی خودرو، پلتفرم و قوای محرکه آن در ایران، درحال عملیاتی شدن است که می‌تواند زمینه‌ساز همکاری مشترک دو کشور باشد، تاکید کرد: دریافت تاییدیه برای خودروهای برقی هم می‌تواند بخشی از همکاری‌های طرفین را تشکیل دهد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت با اشاره به اینکه می‌توان روی تولید خودروی مشترک و صادرات مشترک آن هم بحث و بررسی انجام داد، گفت: مدیران انستیتو نامی می‌توانند با بازدید از شرکت‌های خودروسازی ایرانی و بررسی و ارزیابی آزمایشگاه‌های آنها برای تست خودرو و قطعات آن، مشخص کنند که خودروسازان ایران کدام تست‌ها را برای دریافت مجوز این موسسه می‌توانند در داخل کشور و باقی‌مانده را در کشورهای دیگر انجام دهند.

در این نشست همچنین مدیران عامل شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا هم مواردی را برای همکاری مشترک با انستیتو نامی روسیه پیشنهاد کردند.

منبع: شاتا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2106
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است