دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان:

محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو کشور گفت: ۱۵ همت نقدینگی صنایع خودروسازی در گمرکات کشور به دو دلیل تعریف مسیر قرمز و فرآیند اخذ تاییدیه ها، رسوب شده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، تامین نقدینگی و به تبع آن «ارز» به چالش اصلی برای ادامه فعالیت قطعه سازان کشور تبدیل شده است؛ چرا که خودروسازان در سال های اخیر توان پرداخت بدهی خود را نداشته و رقم بدهی شان به زنجیره تامین چند ده هزار میلیارد تومانی شده است. از سوی دیگر ادامه روند تولید در شرایط تحریم های ظالمانه علیه کشور، «رسوب مواداولیه در گمرکات»، قیمت گذاری دستوری و فقدان استراتژی نسبت به گذشته دشوارتر شده است. برنامه های افزایش تیراژ خودروسازان، تنوع و عرضه بیشتر خودرو به بازار، نقش قطعه سازی را پر اهمیت تر در این صنعت نشان می دهد. نقشی که اگر مسئولان سیاستگزار صنعتی و مالی در کشور نسبت به تسهیل فرآیند تولید زنجیره تامین اقدامی انجام ندهد، زمینه تضعیف شدن تولیدکنندگان قطعات و نارضایتی مشتریان را فراهم خواهند کرد. در همین رابطه با آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور به گفت و گو پرداختیم:

* به تازگی آمار جدیدی از زیان انباشت خودروسازان ناشی از قیمت گذاری دستوری منتشر شده است، در حال حاضر حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان چقدر افزایش یافته است؟

جمع مطالبات تعیین تکلیف نشده زنجیره تامین خودروسازی کشور حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان است. ۲۵ هزار میلیارد تومان از این مقدار مربوط به مطالبات تعیین تکلیف نشده سر رسید گذشته است، فعلا این عدد به دلیل سیستم انقباضی بانک ها و زیان روز افزون خودروسازان، روبه کاهش نیست. با این شرایط شاهد وخامت اوضاع توام با چشم انداز مبهم برای آینده هستیم.

* ظاهرا شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو براساس اعلام این شورا کنار گذاشته می شود، نظر شما در این خصوص چیست؟

صاحب نظران و کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که بساط «قیمت گذاری» دستوری باید جمع و شیوه تعیین نرخ خودرو اصلاح شود.

رسوب ۱۵همت نقدینگی صنایع خودروسازی در گمرکات| مطالبات قطعه سازان ۶۰ همت شد

* از ابتدای سال جاری تا کنون صنایع نسبت به تخصیص و تامین ارز گلایه های داشتند، مشکل تخصیص ارز زنجیره تامین رفع شده یا به همان قوت باقی است؟

تامین ارز قطعه سازان با خودروسازان وضعیت الاکلنگی به خود گرفته است؛ هر زمان که خودروسازان به دلیل مشکلات نقدینگی ارز کمتری مصرف می کنند، این ارز به زنجیره تامین سرریز می شود. هر وقت که شرایط نقدینگی شرکت های خودروساز بهبود می یابد و ارز استفاده می کنند، متاسفانه امکان تخصیص و تامین ارز برای قطعه سازان فراهم نمی شود و صف های طولانی برای تهیه آن شکل می گیرد. اختصاص ارز گریبان تولیدکنندگان قطعات خودرو را گرفته و این موضوع یکی از گلوگاه های اصلی افزایش تولید با کیفیت است.

* شنیده ها حاکی از رسوب مواداولیه در گمرک است، تعامل گمرکات با زنجیره تامین چگونه است؟ آیا قطعه سازان چالشی در این خصوص دارند؟

رسوب مواداولیه و مایحتاج قطعه سازان و خودروسازان در گمرکات کشور به دو دلیل تعریف مسیر قرمز و فرآیند اخذ تاییدیه ها ایجاد شده است. انباشت کالاها در گمرکات به دلیل عدم پاسخگویی بسیاری از سازمان ها از جمله استاندارد به گمرکات کشور است. تمام قطعه سازان عضو زنجیره تامین خودروسازان دارایی شناسنامه و قابل ردیابی هستند، به فرض احتمال خطا یا تخلف پس از ترخیص کالا می توانند آن ها را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. برای حل این معضل پیشنهاد دریافت تعهد مالی یا تضمین توام با تعریف مسیر آبی برای صنایع خودروسازی را داریم.

* به عنوان پرسش پایانی، آیا برآوردی از ارزش رسوب مواداولیه مورد نیاز صنایع خودروسازی در گمرکات کشور را دارید؟

برآورد ما این است که همیشه ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع خودروسازی در گمرکات کشور به دلایل تعریف مسیر قرمز، فرآینده های پیچده ترخیص و عدم ارسال تاییدیه های لازم از سوی سایر ارگان، رسوب می شود. لذا خواستار اصلاح این روند با تعریف مسیر آبی و ترخیص فوری حتی با فرض تغییر تعرفه ها و آزمایش ها هستیم. البته اقدامات لازم را انجام و قول های مساعد از مسئولین به ویژه رییس کل گمرک کشور دریافت کردیم.

منبع: بازار


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2176
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است