در ماه‌های اخیر و با آمدن وزیر صمت جدید، حرکت های جدیدی برای واردات و یا تولید خودروهای الکتریکی شروع شده است. در همین شرایط فراهم نبودن زیرساخت‌ها این سوال را مطرح می‌کند که خودروهای برقی تب تند هستند یا برنامه ای بلندمدت؟

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، با تغییر ذائقه بازارهای جهانی و در اهمیت و اولویت قرار گرفتن حفظ پایدار محیط زیست، آینده نگری و کاهش حجم استفاده از سوخت های فسیلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا را به سمت تولید خودروهای برقی هدایت کرده است. البته حرکت برای تولید محصولات برقی از سال‌ها پیش شروع شده است. به نحوی که هم اکنون خودروهای برقی در سبد محصول بسیاری از تولیدکنندگان برتر دنیا قرار دارد و سهم مناسبی از بازارهای خودرو را به خود اختصاص داده است.
این حرکت در ایران نیز طی دو سه سال اخیر آغاز شده است. طبق معمول بخش خصوصی آغازگر راه بوده است. چون آنها به دلیل ماهیت و نحوه فعالیت بیش از دولتی‌ها جریان‌های اصلی تولید را شناسایی می‌کنند؛ اما به علت شرایط تحریمی و نابسامان اقتصادی، سرعت تولید این محصولات چندان بالا نبود.
با این وجود آمدن علی آبادی به عنوان وزیر صمت جدید، سرعت حرکت برقی‌سازی را بیشتر کرده است. به خصوص اینکه خود وی سابقه مپنایی و تولید خودروهای برقی را درکارنامه دارد و همچنین رئیس جمهوری نیز میل وافر خود به این خودروهای برقی را پیشتر نشان داده و برآن تاکید کرده است. این مساله بسیار شایسته و پسندیده است. چرا که هر ساله با نزدیک شدن فصل سرما ترس از افزایش شدید آلودگی هوا نیز بیشتر می‌شود.
بنابراین آغاز حرکت جدی به سمت تولید و استفاده از خودروهای برقی را باید فرصتی مغتنم شمرد و از آن استقبال کرد؛ اما مساله این است که با توجه به فقدان زیرساخت ها وفراهم نبودن شرایط تولید هنوز مشخص نیست که این رویه به دلیل علاقه وزیر صمت به خودروهای برقی است و یا اینکه برنامه‌ای بلند مدت خواهد بود؟ چون هنوز زیرساخت ها و پیش نیازهای استفاده از این محصولات فراهم نشده است.
به عبارت بهتر، بر خلاف تصور قبل از اینکه بخواهند مشکلات مربوط به شارژ، تامین برق مورد نیاز، تامین قطعات مورد نیاز و حتی تامین مالی و تسهیلات را برطرف کنند، از آخر شروع کرده اند و ابتدا محصول را آورده‌اند.
همین مسائل نشان می‌دهد که هنوز برای حرکت وسیع‌، اصولی و باسرعت مطمئن برنامه خاصی وجود ندارد. هنوز مشخص نیست که آیا معیارهای استانداردسازی تعیین شده و یا باز باید با تحکم رئیس جمهور کار راه بیفتد؟ آیا برای تامین برقی با وزارت نیرو هماهنگی ها لازم صورت گرفته است؟ آیا قرار است برای تولید برق مورد نیاز مازوت سوزاند و از نوع دیگری آلودگی ایجاد کرد؟ آیا قیمت های بالای این محصول می‌تواند برای بخش عمده‌ای از جامعه قابل پرداخت باشد؟
بنابراین اگر وزارت صمت و دولت واقعا قصد دارند که استفاده از این خودروها در ایران با اقبال عمومی همراه شود پیش از هر مساله ای باید نکات تاریک و مبهم را روشن و مشکلات را برطرف کنند؛ ولی اگر بحث فقط رونمایی و انجام حرکت های مورد پسند وزیر صمت باشد که تمام شرکت‌ها می‌توانند از خیل محصولات پر تعداد چینی یکی را به سبد محصولات خود اضافه کنند و مانند خودروهای وارداتی امروز و فردا کنند.

منبع: سایت پیشرانه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2236
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است