ادامه حیات خودروسازان با تسهیلات بانکی دستوری؛

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دسترسی دولت به منابع مالی سرشار از قبیل تسهیلات بانکی دستوری و تزریق آن به خودروساز‌ها باعث می‌شود علیرغم تحمیل هزینه مالی قابل توجه به این شرکت‌ها، ادامه تولید امکان‌پذیر گردد. آنچه که مسلم است این روش همراه با ایجاد بازار انحصاری، زمینه و امکانی برای پرداختن به تحقیق و توسعه، افزایش کیفیت و رقابت‌پذیری محصولات باقی نمی‌گذارد.

دولت، تبعات تصمیمات غلط خود را نمی‌پذیرد

تا زمانی که سازوکار‌هایی همچون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و شورای رقابت وجود دارد، نمی‌توان انتظار داشت که دیدگاه دولت در خصوص پذیرش مکانیزم بازار آزاد اصلاح شده باشد.

دولت، تبعات تصمیمات غلط خود را نمی‌پذیرد

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «محمود یاسینی» کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگویی، در خصوص تأثیراتی که تصمیمات دولت بر صنعت خودروسازی می‌گذارد، این‌چنین عتوان کرد: رفتار سیاست‌گذار در سال‌های گذشته مصداق رفتار کسی است که حاضر به پذیرش خطای خود علیرغم وجود نتایج متعدد این تصمیمات غلط نیست.

با این وجود دسترسی دولت به منابع مالی سرشار از قبیل تسهیلات بانکی دستوری و تزریق آن به خودروساز‌ها باعث می‌شود علیرغم تحمیل هزینه مالی قابل توجه به این شرکت‌ها، ادامه تولید امکان‌پذیر گردد. آنچه که مسلم است این روش همراه با ایجاد بازار انحصاری، زمینه و امکانی برای پرداختن به تحقیق و توسعه، افزایش کیفیت و رقابت‌پذیری محصولات باقی نمی‌گذارد.

این کارشاس در خصوص تبعات تصمیمات یک شبه دولت گفت: فشار بجای فعالین اقتصادی در جهت آگاه کردن دولت به تبعات این تصمیمات از یک سو و کاهش منابع قابل تخصیص به این صنعت از سوی دیگر باعث موافقت سیاست‌گذار با افزایش نرخ خودرو شده است. تا زمانی که سازوکار‌هایی همچون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و شورای رقابت وجود دارد، نمی‌توان انتظار داشت که دیدگاه دولت در خصوص پذیرش مکانیزم بازار آزاد اصلاح شده باشد.

وی در پایان گفت: در چنین اکوسیستمی آنچه مسلم است تلاش صنعت برای ادامه حیات و نه توجه به ارتقا و تصاحب بازار‌های جدید است. با این حال در شرایط فعلی، تنها می‌توان انتظار داشت سیاست‌گذار با افزایش نرخ منطقی ناشی از عوامل اقتصادی موافقت نموده و عدم تأثیر آن بر بازار آزاد را نیز ببیند. در این میان رسانه‌ها نقش قابل توجهی خواهند داشت.

منبع: بورس نیوز


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2251
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است