رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو کشور:

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: ۹۰درصد چالش‌های صنعت خودرو در دو موضوع مدیریت دولتی و دخالت دولت در مدیریت‌ها و قیمت گذاری دستوری خلاصه می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی  کشور، «محمدرضا نجفی منش» در یکی از برنامه های رادیو گفت‌وگو که به بررسی چالش‌های صنعت خودرو پرداخته بود، افزود: به طور قطع اگر گروه صنعتی ایران خودرو در دست برادران “خیامی” باقی مانده بود، امروز حتی از کره جنوبی نیز جلوتر بودیم، اما شاهدیم با وجود دخالت‌های دولت و حضور مدیران دولتی که یکی پس از دیگری تعویض می‌شوند، مدیرانی که حتی از صبح فردای خود اطلاع و اطمینانی ندارند که پشت میز کار خود خواهند بود یا خیر، کار و برنامه‌ریزی بلند مدت محلی از اعراب نخواهد داشت.

نجفی منش یادآور شد: زمانی در دهه ۵۰ کره‌ای‌ها به کشورمان مراجعه می‌کردند و آرزو داشتند جایی همچون ایران خودرو داشته باشند، اما در ادامه و در سال‌های بعد از آن، دخالت دولت‌ها مانع از حرکت درست صنعت در مسیر اصلی شد.

** مدیریت خودروسازی را به خصوصی واقعی بسپاریم

وی پیشنهاد کرد: دولت بین سه تا ۶ ماه مدیریت را در این صنعت به بخش خصوصی بسپارد، اگر نتیجه نداد دوباره کار را به دولت بازگرداند، اما اگر نتیجه مورد نظر حاصل شد (همانطوری که بارها و بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده که کار را باید به دست مردم بسپاریم)، ادامه حرکت را به دست بخش خصوصی واقعی بدهد.

 

** دولت به جبران زیان صنعت خودرو بپردازد

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان به زیان انباشته هنگفت دو خودروساز بزرگ کشور اشاره کرد و گفت: مطابق بند ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی، چنانچه قیمت‌گذاری دولت در یک کالا سبب ضرر و زیان شود، دولت باید به جبران مافات بپردازد، اما در این موضوع تاکنون حتی یک ریال نیز جبران زیان انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود قیمت‌گذاری دستوری پایین خودروها، سال‌های گذشته شاهد شکل‌گیری صف‌های طولانی تقاضای خودرو بودیم که بررسی‌های کارشناسان ما نشان داد اکثریت قریب به اتفاق آنها مصرف کننده واقعی نبوده و به دنبال دلالی و سودجویی بودند.

** صنعت خودرو انحصاری نیست

نجفی منش در پاسخ به اینکه گفته می‌شود صنعت خودرو انحصاری است، اظهار داشت: امروز شاهد حضور پنج خودروساز بخش خصوصی در این صنعت هستیم که ۴۰ درصد ارزش بازار را در اختیار دارند، ۶۰ درصد دیگر نیز در اختیار ایران خودرو و سایپا است؛ بر این اساس باید در خصوص مفهوم انحصاری تجدید نظر کرد.

 

** از تحریم‌های خارجی عبور کردیم/ برخی در داخل دنبال زمین زدن صنعت هستند

 

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور به تحریم صنعت خودرو در زمان ریاست جمهوری اوباما و ترامپ اشاره کرد و گفت: با تلاش و غیرت صنعتگران داخلی این تحریم‌ها کارگر نیفتاد، اما امروز شاهدیم عده‌ای در داخل ناراحتند و در حال زمین زدن این صنعت هستند. نمونه آن قیمتگذاری‌های دستوری خلاف واقع، شیوه‌هایی که به کار گرفته می‌شود و قیمت‌های بازاری که به طور متوسط دو برابر قیمت کارخانه‌ای خودروها است.

** مشکلات تامین و تخصیص ارز

نجفی منش به مشکلات تامین ارز قطعه‌سازان و خودروسازان نیز اشاره کرد و افزود: ما همین جا اعلام می‌کنیم که اصلاً ارز نمی‌خواهیم و بانک مرکزی به ما ارز تخصیص ندهد، حتی ارز خودرو برای واردکننده، خودروساز و قطعه ساز معادل نرخ بازار آزاد شود، اما اجازه استفاده از گزینه “بدون انتقال ارز” داده شود؛ قول می‌دهم در مدت بسیار کوتاهی هم قیمت‌های بازار پایین آمده و هم تیراژ تولید بالا خواهد رفت.

وی گفت: در جهان کشورهایی وجود دارند که همچون ما یکی دو خودروساز دارند، اما هیچ یک از این دولت‌ها در قیمتگذاری‌ها دخالت نکرده‌اند و هیچ کشوری نیز تاکنون به ما تاسی نکرده و از ما الگوبرداری نکرده است.

رئیس انجمن قطعه سازان هشدار داد: این ضرر و زیان انباشته در حال از بین بردن صنعت خودرو است، اما هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

وی یادآور شد: همه این شرکت‌ها بورسی هستند و حسابرس رسمی دارند، بنابراین ضرر و زیان آنها کاملاً شفاف و مشهود است.

 

** شورای فراقوه‌ای رقابت به وظیفه خود عمل نکرد

نجفی منش همچنین به افزایش حدود ۶۹ درصدی قیمت خودرو در ابتدای سال از سوی شورای رقابت اشاره کرد، اما گفت: در ادامه به دستور معاون اول رئیس جمهور این افزایش قیمت‌ها رد شد، اما شورای رقابت در مقابل این تصمیم نایستاد و از واقعیت دفاع نکرد.

 

** موافق واردات خودروهای نو هستیم

وی در خصوص واردات خودرو نیز گفت:  ما از ابتدا گفتیم که نه تنها با واردات خودرو مخالف نیستیم، بلکه با واردات خودروهای نو (و نه کارکرده) کاملاً موافق هستیم و معتقدیم حداکثر سه درصد از بازار را خودروهای وارداتی تشکیل خواهند داد.

** تولید خودروهای برقی ساده‌تر از احتراقی است

رئیس انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور خاطرنشان کرد: تدوین برنامه و استراتژی صنعت خودرو از سال ۸۶ تا ۹۰ به طول انجامید و برنامه افق چشم انداز ۱۴۰۴ نیز تنظیم شد، این برنامه که بنده نیز افتخار حضور در آن را داشتم برنامه خوبی بود اما عملیاتی نشد، امروز هم نمی‌توانیم از خودروسازی روز جهان فاصله داشته باشیم.

وی تصریح‌کرد: برخلاف تصور عامه، تولید خودروی برقی بسیار ساده‌تر از خودروهای احتراقی است و فقط باید اراده انجام کار موجود باشد.

نجفی منش اظهار داشت: باید بتوانیم امکانات شارژ این خودروها را فراهم کنیم، زیرا مهمترین و گران‌ترین بخش این خودروها باتری‌های لیتیومی است.

وی به ابتکار دولت فرانسه در ارائه سوبسید ۶ هزار یورویی برای باتری خودروهای برقی به منظور علاقه‌مند کردن مردم برای استفاده از این خودروها اشاره کرد و ادامه داد: امکانات تولید بدنه و سایر اجزا و قطعات این خودروها در کشور وجود دارد و تنها باتری و برخی دیگر از تجهیزات آن باید تامین شود.

نجفی منش بار دیگر با تاکید بر اینکه نباید از خودروسازی روز جهان عقب بیفتیم، اضافه کرد: در عین حال نمی‌توانیم خودروهای احتراقی را رها کنیم، زیرا اکنون ۲۹ میلیون دستگاه خودروی در حال حرکت در کشور وجود دارد که سرویس و خدمات نیاز دارند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2254
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است