عضو هیات رییسه انجمن قطعه سازان همگن:

عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه کمبود نقدینگی بزرگترین معضل قطعه سازان و خودروسازان است، نسبت به احتمال توقف خطوط تولید در صورت تداوم این مشکل هشدار داد.

«ابراهیم دوست‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور اظهار داشت: این مشکل اکنون تاثیر خود را بر تیراژ تولید گذاشته و شمارگان تولید خودروسازان و قطعه سازان با کاهش مواجه شده است.

وی گفت: کمبود نقدینگی معضلی نیست که بتوان آن را یک‌شبه حل کرد و در حال تبدیل شدن به یک بحران است.

این عضو هیات رییسه انجمن قطعه سازان همگن یادآور شد: زنجیره تامین بسیار عریض و طویل بوده و از واردات مواد اولیه تا تامین‌کنندگان داخلی و زیرمجموعه‌ها را شامل می‌شود و این مساله، انرژی زیادی از آنها خواهد گرفت و توان شان را تحلیل خواهد داد، حتی اگر تزریق نقدینگی انجام شود شاید تا چند ماه طول بکشد که زنجیره بتواند دوباره کمر راست کند.

 

درخواست رسمی روس‌ها برای حضور ایرانی‌ها در صنایع خودرو و قطعه سازی این کشور

وی در ادامه به نتایج حاصل از حضور نمایندگان انستیتو نامی روسیه (PSM) در کشورمان و جلسات آنها با مسئولان وزارت صمت و قطعه سازان اشاره کرد و اظهار داشت: طی آخرین جلسه ای که با نمایندگان این انستیتو برگزار شد، انتظارات روس‌ها از صنعتگران ایرانی به‌طور رسمی دریافت شد و به نظر می رسد تلفیق پتانسیل زنجیره تامین  همراه با تجربه چند ساله صنعتگران ایرانی در روسیه می‌تواند در کنار نیاز و توانمندی انستیتو نامی، اتفاقات خوبی را در این عرصه رقم بزند.

دوست‌زاده از تشکیل یک کارگروه پنج نفره در این راستا متشکل از سه نفر از نمایندگان انجمن همگن قطعه‌سازان، یک نفر نماینده وزارت صمت (که نماینده خودروسازان نیز هست) و یک نفر نماینده PSM خبر داد که باید تشکیل این کارگروه نیز به طرف روسی اعلام شود.

وی اظهار داشت: به پیشنهاد PSM، امکانات و دفاتر آن در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ به منظور پیگیری امور در اختیار انجمن قرار خواهد گرفت.

برپایه این گزارش، مهرماه مسوولان انستیتو نامی روسیه که در حقیقت تعیین‌کننده استراتژی صنعت خودروی این کشور است، در تهران حضور یافتند؛ این انستیتو ضمن ایده‌پردازی در این صنعت، به ارائه خدمات تست برای خودروسازان و قطعه سازان، همچنین طراحی خودرو، طراحی پلتفرم، انتقال فناوری و غیره می‌پردازد.

نمایندگان این انستیتو اعلام کردند که مطابق دستور رییس‌جمهور روسیه، تا سال ۲۰۳۵ باید ۸۰ درصد خودروهای موجود در این کشور و قطعات آنها داخلی‌سازی شود که فرصت بسیار خوبی برای صنعتگران ایرانی است.

مسوولان این انستیتو نشستی با «منوچهر منطقی»‌ معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، همچنین اعضای انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی داشتند و پس از این جلسات مقرر شد اقداماتی به صورت عاجل در دستور کار قرار گیرد و روس‌ها خواستار سرعت بخشی به شکل‌گیری ارتباطات فیمابین شدند.

در این زمینه مقرر شد کارگروه‌هایی با تعداد افراد اندک، اما چابک و سریع در تصمیم‌گیری در دو کشور تشکیل شود که مورد حمایت خودروسازان و قطعه ‌سازان دو کشور، همچنین وزارتخانه‌های صنعت طرفین باشد.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2288
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است