نسل "زد" میل چندانی به کار کردن در قطعه سازی و خودروسازی ندارد؛

وجود نیروی مازاد در خودروسازی کشور در حالی سال هاست به عنوان یکی از دلایل ضعف بهره وری و همچنین هزینه تولید بالا مطرح می شود که شرایط در قطعه سازی به نوعی عکس است و قطعه سازان اتفاقا با چالش کمبود نیروی انسانی مواجه هستند.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، قطعه سازی در ایران صنعتی خصوصی به شمار می رود که توان تحمیل نیروی انسانی به آن، تقریبا وجود ندارد، درست عکس صنعت خودرو –اینجا منظور ایران خودرو و سایپا به عنوان شرکت های وابسته به دولت هستند- که گفته می شود به خصوص در بخش ستادی و غیر کارگری با مازاد نیرو مواجه است.

البته این روزها اخباری مبنی بر کمبود نیروی انسانی –به خصوص نیروی متخصص- در خودروسازی نیز به گوش می رسد، با این حال ظاهرا هنوز به مرحله چالش نرسیده است.

در قطعه سازی اما هشدارها بابت کمبود نیروی انسانی آغاز شده و فعالان این صنعت از بروز چالشی بزرگ در این مورد خبر می دهند. یک فعال قطعه سازی که نخواست نامش فاش شود، در مورد کمبود نیروی انسانی در قطعه سازی کشور می گوید: واحدهای قطعه سازی بزرگ کشور در حال حاضر با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند، به نحوی که وقتی فراخوان استخدام هم می دهیم، استقبال موردنیاز صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه نسل به اصطلاح زد (متولدین ۱۳۷۵ به بعد) تمایل چندانی به کار کردن در محیط های کارگاهی مانند قطعه سازی ندارند، می گوید:این نسل با توجه به انتظارات بیشتر و صبر و حوصله کمتر نسبت به نسل قبلی خود، به دنبال شغلی راحت تر و با درآمد بالاتر می گردد و این نیاز را واحدهایی مانند قطعه سازی و حتی خودروسازی، برای آنها تامین نمی کنند.

به گفته این فعال قطعه سازی، حتی برخی از افراد این نسل که جذب قطعه سازی می شوند، پس از مدتی خسته شده و به دنبال شغل دیگری می روند، شغلی که نیاز به شش تا هشت ساعت کار رسمی نداشته و درآمدش نیز بالاتر باشد.

وی می افزاید:به عنوان مثال، برخی ترجیح می دهند در تاکسی های اینترنتی کار کنند، زیرا هم شغل آزاد برایشان به حساب می آید و هم درآمد بالاتری نسبت به کار کردن در امثال قطععه سازی دارد. گاهی حتی برخی از نیروهای جذب شده، وقتی موفق به خرید یک خودرو می شوند، از قطعه سازی می روند تا مثلا در تاکسی های اینترنتی کار کنند.

به گفته این فعال قطعه سازی، خروج این دسته از نیروی کار از قطعه سازی و همچنین عدم تمایل  به کار کردن در چنین محیطی در حالی است که بیمه تکمیلی، سرویس رفت و برگشت و غذای آنها نیز از طرف کارفرما تامین می شود، با این حال آنها ترجیح می دهند به سراغ شغلی با آزادی عمل و درآمد بیشتر بروند.

وی در نهایت تاکید می کند:یک کارگر قطعه سازی با حقوق و مزایا نهایتا بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان درآمد در ماه دارد که با توجه به تورم موجود، برای خیلی ها نمی صرفد در چنین محیطی کار کنند، حتی با وجود بیمه تکمیلی و سرویس رفت و برگشت و غذا.

به گفته این فعال قطعه سازی، این موضوع در آینده ای نه چندان دور به یک چالش بزرگ برای قطعه سازی کشور تبدیل خواهد شد و حتی در خودروسازی نیز نشانه های اولیه آن بروز کرده است.

اظهارات وی نشان می دهد رشد تورم در کشور سبب شده حداقل نسل زد تمایل چندانی به کار کردن در محیط های کارگری نداشته باشد و حتی مزایایی مانند بیمه نیز نتوانسته آنها را از این بابت قانع کند. از آن سو البته دولت نیز برای افزایش حقوق ها با چالش رشد تورم مواجه است و نمی تواند حداقل حقوق را متناسب با تورم و سبد معیشتی بالا ببرد. از همین رو بسیاری از نسل زدها ترجیح می دهند به اصطلاح برای خودشان کار کنند تا هم مجبور به پر کردن ساعت در محیط هایی مانند قطعه سازی و حتی شاید خودروسازی نباشند و هم درآمد بیشتری کسب کنند.

در واقع برای این نسل، کار کردن در تاکسی های اینترنتی، فعالیت مجازی و یا هر شغل آزاد دیگری، جذابیت بالاتری نسبت به استخدام در امثال قطعه سازی و خودروسازی دارد.

این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که بالا رفتن نرخ مهاجرت نیز سبب شده و می شود که خودروسازان و قطعه سازان با کمبود نیروهای دانشگاهی و نخبه و متخصص مواجه شوند.

هرچند کمبود نیروی انسانی هنوز رسما به عنوان یک بحران در خودروسازی و قطعه سازی کشور مطرح نیست، با این حال با توجه به برنامه سیاستگذار مبنی بر رشد تولید خودرو تا سه میلیون دستگاه و حرکت به سمت تولید خودروهای نسل جدید، بروز این بحران -در صورت ادامه شرایط فعلی- دور از ذهن نیست.

منبع: خودرونامه


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2298
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است