مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

تعطیلی قطعه‌سازان تهدید جدید برای تولید خودرو

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، پس از افزایش قیمت تعدادی از محصولات خودروسازان داخلی، زمزمه‌های افزایش قیمت سایر محصولات نظیر پژو پارس نیز به گوش می‌رسد. این در حالی است که دولتمردان، به‌ویژه وزیر صمت بارها وعده کاهش قیمت خودرو به تبع افزایش تولید را داده‌اند. اما اکنون قطعه‌سازان با چنان مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که بسیاری از آن‌ها در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند. اتفاقی که در نهایت نتیجه‌ای جز کاهش تیراژ تولید خودرو نخواهد داشت.

یکی از معضلاتی که دیگر تبدیل به بحران شده است به بدهی همین خودروسازان بازمی‌گردد. گرچه وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم ۱۰روزه برای بازپرداخت بدهی‌هایشان داده بود، اما آن‌طور که فعالان قطعه‌سازی خبر داده‌اند، فقط درصد کمی از این بدهی‌ها تسویه شده است.

در حالی که جنگ شورای رقابت با خودروسازان بر سر قیمت‌گذاری و تفاوت نرخ کارخانه با بازار آزاد است، آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن، در گفتگو با تجارت‌نیوز از کاهش تولید قطعه‌سازان و در نهایت کاهش تیراژ خودرو خبر می‌دهد.

وی در این باره گفت: مطابات معوقه زنجیره تامین قطعه خودروسازان به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده و ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز هنوز تعیین تکلیف نشده است. این اتفاق در حالی رخ داده که بعضی از این مطالبات مربوط به سال گذشته است و همین امر باعث شده که تولید  قطعه‌سازان کاهش پیدا کند.

او ادامه داد: با سیاست انقباضی بانک‌ها و تراز منفی که بانک مرکزی دارد، عملا تمام راه‌های تامین نقدینگی خودروسازها بسته شده است. قیمت‌گذاری دستوری نیز باعث شده که خودورسازها هر روز زیان بدهند؛ هر خودرویی که امروز خودروساز تولید می‌کند رقمی به صورت زیان مالی آنها اضافه می‌شود و عملا هیچ نقدینگی و سودی نصیب خودروساز نمی‌شود. در واقع امروز سهامداران اصلی و مالکان خودورسازها، دلال‌ها هستند که تفاوت قیمت خودورساز و بازار به جیب آنها می‌رود.

دبیر انجمن قطعه سازان همگن در خصوص آخرین وضعیت تسویه مطالبات قطعه‌سازان توضیح داد: خودروسازان عملا پولی ندارند که به قطعه‌سازها بدهند و هر روز بدهی آنها به قطعه‌سازان بیشتر می‌شود. این درحالی است که هیچ برنامه و نقشه راهی وجود ندارد که سرانجام این مطالبات چگونه تسویه خواهد شد. مطابق آخرین اطلاعات قرار است معاونت حمل و نقل وزارت صمت با مدیران عامل دو خودروساز و قطعه‌سازان برای تعیین تکلیف این بدهی‌ها جلسه بگذارند.

** بسته پیشنهادی انجمن قطعه‌سازان

محبی‌نژاد با اشاره به پیشنهاد انجمن قطعه‌سازان برای نحوه تسویه مطالبات خود تشریح کرد: انجمن قطعه‌سازان همگن یک بسته آماده کرده که به روش‌های غیرپولی این مطالبات تعیین تکلیف شود تا اثرات تورمی و تزریق نقدینگی آن بر جامعه به حداقل برسد. مهم‌ترین بخش این بسته در کلان، رفع تصدی‌گری دولت از بازار خودرو و مخصوصا حذف قیمت‌گذاری دولتی در صنعت خودروست.

وی خاطرنشان کرد: برای حل و فصل مطالبات قطعه‌سازان، سر و سامان گرفتن بازار خودرو و تک‌قیمتی‌شدن بازار، باید قیمت‌گذاری دستوری لغو شود. در این صورت هم مردم، هم قطعه‌سازان و هم خودورسازان منتفع خواهند شد وتنها گروهی که ضرر خواهند کرد دلال‌ها هستند.

منبع:‌ تجارت نیوز


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2339
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت: در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری بصورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰درصد را نشان می دهد.

امیرحسین جلالی، عضو هیات رییسه انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است: دولت هیچ وقت تولیدکننده خوبی در هیچ کجای دنیا نبوده است.

در بازدیدی که رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی ریاست‌جمهوری از شرکت ایران خودرو داشت، توافق‌نامه همکاری برای ایجاد دفتر طراحی خودروی برقی بین این مرکز و شرکت ایران خودرو منعقد شد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تأمین نیاز قطعه‏‬ سازان کشور در یادداشتی به بررسی سیر تکوین صنعت خودروسازی در جهان پرداخت.

در حالی‌که بیش از پنج‌ماه از صدورمجوز ورود خودروهای کارکرده از سوی مجلس می‌گذرد ، اما هنوز آیین‌نامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده است. تامین ارز و ارائه خدمات پس از فروش دو مانع بزرگ در این زمینه است. در بسیاری از کشورها، نمایندگی خودروسازان به ارائه خدمات پس از فروش کارکرده‌ها می‌پردازند حال آنکه در ایران بعد از توقف واردات، بسیاری از نمایندگی‌ها منحل شده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور معتقد است که ریشه همه عیوب موجود در صنعت خودروسازی از جمله زیان انباشته خودروسازان و قیمت تمام شده تولیدات، به مشکل تصدی‌گری دولت بازمی‌گردد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم به سمت بازار برقی‌سازی خودروها برویم باید بگویم این بازار ما است و اگر می‌خواهید این بازار را در اختیار شما قرار دهیم دیگر روش‌های سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی معنا ندارد و باید به طراحی مشترک فکر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تا پایان سال زیرساخت های شارژ ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تاکسی فراهم می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: با برداشته شدن بزرگترین شرط واردات خودروهای کارکرده و دست دوم که داشتن نمایندگی آن خودروها بود، سیاستگذاران صنعت خودرو در عمل قاچاق تجهیزات و لوازم یدکی این خودروها را توسعه و رونق می‌دهند.

درحالیکه ۸ ماه از سال جاری گذشته، مطالبات معوق قطعه سازان از خودروسازان همچنان به قوت پاربرجاست و بدعهدی خودروسازان در زمینه پرداخت مطالبات همچنان ادامه دارد.

رییس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دولت دست از مدیریت خودروسازی و قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت بردارد، ۹۰ درصد مسائل و مشکلات خودروسازی کشور حل و فصل خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودروهای برقی خبر داد.

مطالبات قطعه‌سازان به‌قدری افزایش یافته که دیگر آن‌ها توان ادامه فعالیت ندارند. در این بین به‌رغم دستور وزیر صمت، خودروسازان هم اراده‌ای برای تسویه بدهی‌های خود ندارند. به نظر می‌رسد بحران زنجیره تأمین به تهدید جدید برای تولید خودرو در ایران تبدیل شده است.

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اعلام کرد: صنعت تولید موتورسیکلت در ایران هیچگونه تفاوتی با دنیا ندارد. علت هم این است که اداره استاندارد ایران نظارت جدی و دقیقی بر این صنعت دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت از تداوم واردات خودرو‌های برقی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت بعد از آن محصولات برقی داخلی تجاری‌سازی و عرضه می‌شوند.

تولید خودرو و قطعات در مهر امسال نسبت به مهر سال گذشته، طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سقوط ۳۲.۱ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که در فروردین امسال تولید خودرو و قطعات نسبت به سال گذشته رشد ۴۰.۱ درصدی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ایران بخواهد صنعتی شود باید خودروساز باشد و این بخش صنعتی ایران و نیازمند توجه بیشتر است.

بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو عصر چهارشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد آغاز به کار کرد.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: تامین منابع نقدینگی از مهم ترین دغدغه تولیدکنندگان قطعات خودرو کشور است که برای تحقق آن برنامه های ویژه ای در دستور کار است.

وزیر صمت با اعلام اینکه “در زمان حاضر ‌تشخیص قیمت‌گذاری خودرو به‌عهده شورای رقابت است”، افزود: البته در چشم‌انداز می‌خواهیم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد و این خواست ما و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفه گروه صنعتی ایران‌خودرو در دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو، بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرد.

شرکت ‌های خودروسازی داخلی و برخی از شرکت های وارد کننده خودرو در دومین نمایشگاه تحول خودرو حضور پیدا کردند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است