در جلسه با اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس؛

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور با اشاره به جلسه اعضای این انجمن با اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: در این جلسه راهکارهایی به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز خودروسازان و قطعه سازان ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور، “ابراهیم دوست‌زاده” در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: طی چند هفته گذشته جلساتی با مدیران ارشد ایران خودرو، سایپا و ساپکو برگزار و دغدغه‌های زنجیره تامین خودروسازان مطرح و منتقل شد که موضوع نقدینگی مهم‌ترین این مشکلات بوده است.
وی با بیان اینکه با وضعیت فعلی کمبود نقدینگی امکان تثبیت تیراژ تولید خودرو وجود ندارد، گفت: به همین منظور، انجمن صنایع همگن قطعه سازان با وزارت صمت مکاتبه‌ای در همین زمینه انجام داده و وزارتخانه نیز در خصوص تامین نقدینگی از برخی کانال‌ها، همچنین آزادسازی قیمت‌ها قول مساعد داده است.

دوست‌زاده با اشاره به زیان انباشته بالای دو خودروساز بزرگ کشور که امکان اعتباردهی به آنها از طریق بانک‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند، گفت: فروش ۶۰ هزار دستگاه خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور با قیمت‌های نزدیک به حاشیه بازار و تزریق نقدینگی چند ده هزار میلیارد تومانی، از دیگر مواردی بود که در این جلسات مطرح شد.
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور توضیح داد: هرچند بخش‌هایی همچون معاونت حمل و نقل وزارت صمت موافق عرضه خودروها فقط از طریق سامانه هستند، اما ما درخواست کردیم که تنها به تعدادی محدودی خودرو مجوز فروش در حاشیه بازار داده شود تا از بار زیان انباشته چند صد هزار میلیاردی خودروسازان کاسته شود که در این زمینه قول مساعد داده شد و این موضوع در حال چکش کاری است.
وی همچنین به برگزاری جلسه خوب دیگری بین اعضای هیئت مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازان با رئیس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبر داد و افزود: در این جلسه هشت راهکار برای تامین نقدینگی خودروسازان ارائه شد که هر یک از این موارد می‌تواند بخشی از نقدینگی مورد نیاز را تامین کند.

 

** ایجاد مسیر آبی در گمرک

وی ادامه داد: یکی از این راهکارها، ایجاد “مسیر آبی” در گمرک است تا اجزا و قطعات خودرویی معطل تاییدیه گمرک و استاندارد نماند.
دوست‌زاده بیان داشت: معتقدیم بین ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان خواب سرمایه در گمرک وجود دارد و دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توانند ضمن گرفتن ضمانت‌نامه‌های لازم از قطعه سازان، مجوز ترخیص بدهند تا از خواب چند ماهه این سرمایه‌ها جلوگیری شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن قطعه سازان همگن استان سمنان، همچنین تامین اوراق گام برای قطعه‌سازان را دیگر راهکار ارائه شده در این جلسه برای تامین نقدینگی عنوان کرد.
وی توضیح داد: اوراق گام یک ابزار مالی بسیار خوب برای صنعت کشور بوده و ارزیابی صنعتگران از آن مثبت است.
دوست‌زاده خاطرنشان‌کرد: این ابزار قابلیت خرید و فروش در بورس را داراست. بر این اساس قطعه‌سازان، آن را به عنوان مطالبه خود دریافت کرده و در ازای فروش در بورس، نقدینگی دریافت می‌کنند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2476
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تعادل خوبی در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد و روزانه بیش از پنج هزار خودرو تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل ایران‌خودرو در نشست با رییس سازمان استاندارد روسیه، بر آمادگی این گروه صنعتی برای همسان‌سازی استانداردهای خودرویی با آن کشور خبر داد.

یک کارشناس صنعت خودرو ضمن اشاره به اینکه مجلس دوازدهم بایستی به‌ جای وضع قوانین جدید به دنبال بررسی قوانین فعلی بوده تا ایردات آن مشخص و در جهت اصلاح آن‌هاگام برداشته شود در مورد صنعت خودرو توضیح داد که بایستی تکلیف مشخص شود که واقعا می‌خواهیم خودروسازی داخل را تعطیل کنیم و تحویل چینی‌ها دهیم یا به‌دنبال توسعه این صنعت هستیم؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت از تولید حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۱۴۰۲ خبر داد.

یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت از تخصیص ارز مورد نیاز شرکت‌های صنایع خودروسازی برای ایفای تعهدات سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مقرر شد طی ایام باقی‌مانده تا پایان سال جاری ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی بانک‌ها در اختیار ۲ خودروساز بزرگ کشور قرار بگیرد تا به عنوان بخشی از مطالبات به قطعه‌سازان بپردازند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: مطابق برنامه هفتم توسعه، در زمینه‌هایی که دولت هیچگونه همکاری و کمک نمی‌کند نباید قیمت گذاری دستوری انجام شود و به این ترتیب امیدواریم به پایان قیمت گذاری دستوری در صنعت خودروسازی نزدیک شده باشیم.

شورای رقابت اعلام کرده است که افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است.

روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد: افزایش قیمت خودرو در سال آینده گریزناپذیر است. روی صحنه را نگاه نکنید؛ تصمیمات پنهانی از گرانی خودرو حکایت دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه خودروی «ریرا» از اردیبهشت ۱۴۰۳ خبر داد.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه با توجه به تداوم روند واردات و ترخیص خودروهای برقی، تا پایان سال حداقل ۲۵۰۰ دستگاه خودروی برقی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شود (با توجه به اولویت‌دهی تخصیص خودروهای برقی برای تاکسی‌ها)، از عرضه‌ دو مدل خودروی برقی با میزان داخلی‌سازی ۴۰ درصدی در سال آینده خبر داد.

در ۱۰ ماهه امسال بالغ بر ۲۵۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که نشان از سهم ۲۲ درصدی از مجموع کل تولید خودروی کشور دارد؛ تولید انواع خودرو در خودروسازان خصوصی ۶۶ درصد نسبت به آمار تولید آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است؛ این درحالیست که تولید انواع خودرو در ایران‌خودرو دو درصد و در سایپا یک درصد رشد داشته است؛ ضمن اینکه تولید خودروی سواری در بخش خصوصی ۷۷ درصد بیشتر شده اما در دو خودروساز بزرگ به‌ترتیب یک درصد (ایران‌خودرو) و سه درصد (سایپا) افت کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دنبال حذف قیمتگذاری دستوری در خودروها هستیم و در این زمینه تلاش می کنیم.

نتایج یک نظرسنجی در روسیه نشان داد ۴۸ درصد مردم روسیه معتقدند خودروهای ایرانی می‌توانند موفق به جلب اعتماد مشتریان روس در بازار این کشور شوند.

در پنجمین اجلاس روسای صنعت حمل و نقل، ساختمان، راه و شهرسازی کشور، سازمان توسعه منابع انرژی توان (صباباتری) موفق به کسب نشان ملی معتبرترین و برترین تولید کننده قطعات خودرو شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: قیمت گذاری دستوری اقدامی است که هیچ نمونه مشابهی در دنیا نداشته و برخلاف تمام اصول اقتصادی است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران؛ توان، تخصص و تعصب بخش خصوصی برای تولید باکیفیت را ستودنی دانست و گفت: باید با حمایت از تولید کیفی؛ فضایی برای  ورود کالای تقلبی و قاچاق باقی نماند و با هر چیزی که تولید را تضعیف کند، مقابله خواهیم کرد.

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف اعتبارات ایران خودرو و سایپا به ۱۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرد

قرار بود واگذاری مدیریت خودروسازان تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود اما تا به امروز به جز پاسکاری وظایف بین وزارتخانه های اقتصادی، اتفاق جدیدی نیفتاده است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: اگر دولت کاری به صنعت خودروسازی نداشته باشد و آن را آزاد بگذارد این صنعت رشد خواهد کرد و حتی می‌تواند همگام با روز جهان حرکت کند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اعلام کرد که تولید خودروسازان داخلی در ۱۰ ماه گذشته سال‌جاری از مرز یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه گذشت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است