عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن در گردهمایی بزرگان صنعت خودرو و قطعه سازی:

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با انتقاد از حضور و دخالت ۲۳ نهاد و سازمان در خودروسازی، گفت: دولت صنعت استراتژیک خودرو را رها کرده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «رضا رضایی» در گردهمایی بزرگان صنعت خودرو و قطعه سازی کشور که با هدف تشریح مسایل و مشکلات این صنعت برگزار شد، افزود: در سال‌های گذشته قیمت‌گذاری‌ دستوری توان صنایع خودروسازی و قطعه سازی را کاهش داد.

وی گفت: اگر فکری به حال این صنعت نشود، اشتغال ۵۰۰ هزار نفری صنعت خودروسازی با چالش مواجه می‌شود.

رضایی یادآور شد: این روزها ایجاد هر شغل به طور متوسط به ۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و در صورت بیکار شدن نیروها، هزینه های زیادی به دولت تحمیل خواهد شد.

وی با اشاره به صادرات حدود ۳۵ میلیارد دلاری ترکیه در صنعت خودرو و قطعه سازی در سال گذشته، تصریح‌کرد: خودروسازان و قطعه سازان ایرانی هم باید بتوانند صادرات داشته باشند، اما مشکل آنجاست که دولت این صنعت را رها کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن خاطرنشان کرد: قطعه سازان با مشکلات متعدد پولی، بانکی، ارزی، بیمه تامین اجتماعی، مالیات و غیره مواجه‌اند و تورم متوسط ۴۰ درصدی توان برنامه‌ریزی را از آنها گرفته است. با این حال از همه چیز خود گذشته‌اند و در خدمت صنعت هستند.

وی گفت: در کشورهای پیشروی جهان شاهد حمایت تمام قد دولت‌ها از صنایع خودروسازی‌شان هستیم، صنعتی که به دلیل ارتباط با ۷۰ رشته‌صنعت دیگر، در تولید ناخالص داخلی سهم بالایی داشته و دولت‌ها از این محل مالیات‌ستانی بسیار خوبی نیز دارند. بر این اساس و با توجه به از خودگذشتگی قطعه سازان ایرانی، حمایت‌های بیشتری از سوی دولت انتظار می‌رود.

برپایه این گزارش، بزرگان صنعت خودرو و قطعه سازی کشور به دعوت انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گرد هم آمدند تا ضمن تشریح مسائل و مشکلات روز این صنعت،‌ راه های برون رفت از شرایط فعلی را بررسی کنند

در این گردهمایی که همزمان با مجمع سالیانه این انجمن برگزار شد، علاوه بر اعضای هیات مدیره انجمن کشوری و ۱۶ انجمن استانی قطعه سازان خودرو کشور، منوچهر منطقی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان، محمدعلی تیموری،‌ مدیرعامل و هرمز راضی، عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا، علی بهرامی،‌ مدیرعامل شرکت طراحی و مهندسی قطعات کرمان خودرو، مهرداد معلمان، ‌مدیرعامل شرکت سازه گستر، مرتضی منتظرالمهدی،‌ مدیرعامل شرکت مگاموتور، حمید کشاورز،‌ مدیر ارشد و جمشید ایمانی، رئیس هیات مدیره گروه بهمن و مجید فهمیه امیری، عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ساپکو حضور داشتند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2631
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تعادل خوبی در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد و روزانه بیش از پنج هزار خودرو تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل ایران‌خودرو در نشست با رییس سازمان استاندارد روسیه، بر آمادگی این گروه صنعتی برای همسان‌سازی استانداردهای خودرویی با آن کشور خبر داد.

یک کارشناس صنعت خودرو ضمن اشاره به اینکه مجلس دوازدهم بایستی به‌ جای وضع قوانین جدید به دنبال بررسی قوانین فعلی بوده تا ایردات آن مشخص و در جهت اصلاح آن‌هاگام برداشته شود در مورد صنعت خودرو توضیح داد که بایستی تکلیف مشخص شود که واقعا می‌خواهیم خودروسازی داخل را تعطیل کنیم و تحویل چینی‌ها دهیم یا به‌دنبال توسعه این صنعت هستیم؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت از تولید حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۱۴۰۲ خبر داد.

یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت از تخصیص ارز مورد نیاز شرکت‌های صنایع خودروسازی برای ایفای تعهدات سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مقرر شد طی ایام باقی‌مانده تا پایان سال جاری ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی بانک‌ها در اختیار ۲ خودروساز بزرگ کشور قرار بگیرد تا به عنوان بخشی از مطالبات به قطعه‌سازان بپردازند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: مطابق برنامه هفتم توسعه، در زمینه‌هایی که دولت هیچگونه همکاری و کمک نمی‌کند نباید قیمت گذاری دستوری انجام شود و به این ترتیب امیدواریم به پایان قیمت گذاری دستوری در صنعت خودروسازی نزدیک شده باشیم.

شورای رقابت اعلام کرده است که افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است.

روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد: افزایش قیمت خودرو در سال آینده گریزناپذیر است. روی صحنه را نگاه نکنید؛ تصمیمات پنهانی از گرانی خودرو حکایت دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه خودروی «ریرا» از اردیبهشت ۱۴۰۳ خبر داد.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه با توجه به تداوم روند واردات و ترخیص خودروهای برقی، تا پایان سال حداقل ۲۵۰۰ دستگاه خودروی برقی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شود (با توجه به اولویت‌دهی تخصیص خودروهای برقی برای تاکسی‌ها)، از عرضه‌ دو مدل خودروی برقی با میزان داخلی‌سازی ۴۰ درصدی در سال آینده خبر داد.

در ۱۰ ماهه امسال بالغ بر ۲۵۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که نشان از سهم ۲۲ درصدی از مجموع کل تولید خودروی کشور دارد؛ تولید انواع خودرو در خودروسازان خصوصی ۶۶ درصد نسبت به آمار تولید آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است؛ این درحالیست که تولید انواع خودرو در ایران‌خودرو دو درصد و در سایپا یک درصد رشد داشته است؛ ضمن اینکه تولید خودروی سواری در بخش خصوصی ۷۷ درصد بیشتر شده اما در دو خودروساز بزرگ به‌ترتیب یک درصد (ایران‌خودرو) و سه درصد (سایپا) افت کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دنبال حذف قیمتگذاری دستوری در خودروها هستیم و در این زمینه تلاش می کنیم.

نتایج یک نظرسنجی در روسیه نشان داد ۴۸ درصد مردم روسیه معتقدند خودروهای ایرانی می‌توانند موفق به جلب اعتماد مشتریان روس در بازار این کشور شوند.

در پنجمین اجلاس روسای صنعت حمل و نقل، ساختمان، راه و شهرسازی کشور، سازمان توسعه منابع انرژی توان (صباباتری) موفق به کسب نشان ملی معتبرترین و برترین تولید کننده قطعات خودرو شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: قیمت گذاری دستوری اقدامی است که هیچ نمونه مشابهی در دنیا نداشته و برخلاف تمام اصول اقتصادی است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران؛ توان، تخصص و تعصب بخش خصوصی برای تولید باکیفیت را ستودنی دانست و گفت: باید با حمایت از تولید کیفی؛ فضایی برای  ورود کالای تقلبی و قاچاق باقی نماند و با هر چیزی که تولید را تضعیف کند، مقابله خواهیم کرد.

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف اعتبارات ایران خودرو و سایپا به ۱۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرد

قرار بود واگذاری مدیریت خودروسازان تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود اما تا به امروز به جز پاسکاری وظایف بین وزارتخانه های اقتصادی، اتفاق جدیدی نیفتاده است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: اگر دولت کاری به صنعت خودروسازی نداشته باشد و آن را آزاد بگذارد این صنعت رشد خواهد کرد و حتی می‌تواند همگام با روز جهان حرکت کند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اعلام کرد که تولید خودروسازان داخلی در ۱۰ ماه گذشته سال‌جاری از مرز یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه گذشت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است