استاندارد سازی دانش بنیان، طراحی، ساخت و تولید قطعات صنعتی؛

رییس سازمان ملی استاندارد ایران؛ توان، تخصص و تعصب بخش خصوصی برای تولید باکیفیت را ستودنی دانست و گفت: باید با حمایت از تولید کیفی؛ فضایی برای  ورود کالای تقلبی و قاچاق باقی نماند و با هر چیزی که تولید را تضعیف کند، مقابله خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «مهدی اسلام پناه» در بازدید از گروه صنعتی اتحاد، تولیدکننده بیش از ۱۵۰ قطعه خودرو که با انتقال تکنولوژی و بیش از ۹۵ درصد عمق خودکفایی در داخل، سالانه ۱۱۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی را به ثبت رسانده است، گفت: اگر استانداردسازی علم پایه و هم فناورانه شکل گیرد آنگاه اثرات آن در فرآیند تولیدکیفی بروز خواهد کرد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به وجود قطعه سازانی که همواره اساس کار خود را بر پایه تولیدکیفی بنا نهاده اند گفت: بهره وروی صنعت خودرو با استانداردسازی قطعات واجرای الزامات شکل می گیرد چرا که عیوب خودرو با استانداردسازی در زنجیره تامین بهبود و رفته رفته از بین می رود.
دبیر شورای عالی استاندارد با بیان اینکه علیرغم توان بالای قطعه سازی در کشور، خودروهای ساخت داخل همواره مورد انتقاد مصرف کنندگان قراردارد گفت: قطعه سازان به عنوان اصلی ترین همکاران این صنعت باید فرآیند سیستم مدیریت کیفیت را در مجموعه های خود مستقر کنند.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به صادرات قطعات این مجموعه به کشورهای مختلف و ساخت برخی قطعات برای خودروهای روز دنیا افزود: می توان با تمرکز بر مزیت رقابتی و صادراتی در صنعت قطعه سازی، چشم انداز صادرات بیش از ۱۰ میلیارد دلاری را در این صنعت پیش بینی کرد.
وی با بیان اینکه صنعت قطعه سازی در کشور می تواند با برنامه های صادراتی خود جریان صنعتی کشور را هدایت کند، افزود: باید با ایجاد کلونی حرفه ای در این صنعت به ویژه در بخش قطعات یدکی دست های غیر حرفه ای و موج سوار این صنعت را کوتاه کنیم تا صاحبان صنایع بتوانند در شرایط ایده آل، مقیاس اقتصادی خود را با عرضه محصولات باکیفیت گسترش دهند.
دکتر اسلام پناه با بیان اینکه ارتقای کیفیت در تولید باید مستمر باشد؛ گفت: کیفیت حد و مرزی ندارد و برای رسیدن به نقطه مطلوب تولیدکنندگان باید از استانداردهای تعیین شده عبور کنند همانگونه که امروزه در تجهیزات نظامی و دفاعی با بهره گیری از فنون دانش بنیان توانستیم تولیداتی فراتر از تصور؛ در سطح کلاس جهانی داشته باشیم.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه استاندارد خودرو از دو رقمی به سه رقمی افزایش می یابد، گفت: باید به سمت استانداردسازی قطعات پیچیده و نوظهور پیش رویم و برای برداشتن این گام بلند در صنعت خودرو از توان متخصصان صنعت به ویژه صنعت قطعه سازی کشور استفاده خواهیم کرد.
وی وجود آزمایشگاههای آزمون تایید صلاحیت شده براساس استاندارد ۱۷۰۲۵ را در این مجموعه قطعه سازی نشان از توجه و اهتمام آنان به تقویت و توسعه نظام استانداردساز کشور دانست.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر حمایت از تولید کیفی اذعان داشت: در ابتدای امسال، بسته تحولی بهار خدمت در دولت مردمی با محوریت رشد تولید کیفی و در جهت توسعه استاندارد کالا و خدمات با رویکردی جهادی، اقتصاد محور، تسهیلگر، فرصت ساز، مولد، دانش بنیان ابلاغ شد تا فرایند تولید و واردات را تسهیل کند.
وی گفت: این بسته که در پورتال سازمان بارگذاری شده، باعث شد بسیاری از مسائل در شرایط تحریمی حل شود، چراکه در آن به استمرار کیفیت و تولید علم پایه و هوشمند سازی شده تاکید شده است.
منبع:‌ سازمان ملی استاندارد ایران

لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2709
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تعادل خوبی در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد و روزانه بیش از پنج هزار خودرو تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل ایران‌خودرو در نشست با رییس سازمان استاندارد روسیه، بر آمادگی این گروه صنعتی برای همسان‌سازی استانداردهای خودرویی با آن کشور خبر داد.

یک کارشناس صنعت خودرو ضمن اشاره به اینکه مجلس دوازدهم بایستی به‌ جای وضع قوانین جدید به دنبال بررسی قوانین فعلی بوده تا ایردات آن مشخص و در جهت اصلاح آن‌هاگام برداشته شود در مورد صنعت خودرو توضیح داد که بایستی تکلیف مشخص شود که واقعا می‌خواهیم خودروسازی داخل را تعطیل کنیم و تحویل چینی‌ها دهیم یا به‌دنبال توسعه این صنعت هستیم؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت از تولید حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۱۴۰۲ خبر داد.

یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت از تخصیص ارز مورد نیاز شرکت‌های صنایع خودروسازی برای ایفای تعهدات سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مقرر شد طی ایام باقی‌مانده تا پایان سال جاری ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی بانک‌ها در اختیار ۲ خودروساز بزرگ کشور قرار بگیرد تا به عنوان بخشی از مطالبات به قطعه‌سازان بپردازند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: مطابق برنامه هفتم توسعه، در زمینه‌هایی که دولت هیچگونه همکاری و کمک نمی‌کند نباید قیمت گذاری دستوری انجام شود و به این ترتیب امیدواریم به پایان قیمت گذاری دستوری در صنعت خودروسازی نزدیک شده باشیم.

شورای رقابت اعلام کرده است که افزایش قیمت خودروها بر اساس صورت‌های مالی است.

روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد: افزایش قیمت خودرو در سال آینده گریزناپذیر است. روی صحنه را نگاه نکنید؛ تصمیمات پنهانی از گرانی خودرو حکایت دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه خودروی «ریرا» از اردیبهشت ۱۴۰۳ خبر داد.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه با توجه به تداوم روند واردات و ترخیص خودروهای برقی، تا پایان سال حداقل ۲۵۰۰ دستگاه خودروی برقی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شود (با توجه به اولویت‌دهی تخصیص خودروهای برقی برای تاکسی‌ها)، از عرضه‌ دو مدل خودروی برقی با میزان داخلی‌سازی ۴۰ درصدی در سال آینده خبر داد.

در ۱۰ ماهه امسال بالغ بر ۲۵۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که نشان از سهم ۲۲ درصدی از مجموع کل تولید خودروی کشور دارد؛ تولید انواع خودرو در خودروسازان خصوصی ۶۶ درصد نسبت به آمار تولید آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است؛ این درحالیست که تولید انواع خودرو در ایران‌خودرو دو درصد و در سایپا یک درصد رشد داشته است؛ ضمن اینکه تولید خودروی سواری در بخش خصوصی ۷۷ درصد بیشتر شده اما در دو خودروساز بزرگ به‌ترتیب یک درصد (ایران‌خودرو) و سه درصد (سایپا) افت کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دنبال حذف قیمتگذاری دستوری در خودروها هستیم و در این زمینه تلاش می کنیم.

نتایج یک نظرسنجی در روسیه نشان داد ۴۸ درصد مردم روسیه معتقدند خودروهای ایرانی می‌توانند موفق به جلب اعتماد مشتریان روس در بازار این کشور شوند.

در پنجمین اجلاس روسای صنعت حمل و نقل، ساختمان، راه و شهرسازی کشور، سازمان توسعه منابع انرژی توان (صباباتری) موفق به کسب نشان ملی معتبرترین و برترین تولید کننده قطعات خودرو شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: قیمت گذاری دستوری اقدامی است که هیچ نمونه مشابهی در دنیا نداشته و برخلاف تمام اصول اقتصادی است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران؛ توان، تخصص و تعصب بخش خصوصی برای تولید باکیفیت را ستودنی دانست و گفت: باید با حمایت از تولید کیفی؛ فضایی برای  ورود کالای تقلبی و قاچاق باقی نماند و با هر چیزی که تولید را تضعیف کند، مقابله خواهیم کرد.

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف اعتبارات ایران خودرو و سایپا به ۱۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرد

قرار بود واگذاری مدیریت خودروسازان تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود اما تا به امروز به جز پاسکاری وظایف بین وزارتخانه های اقتصادی، اتفاق جدیدی نیفتاده است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: اگر دولت کاری به صنعت خودروسازی نداشته باشد و آن را آزاد بگذارد این صنعت رشد خواهد کرد و حتی می‌تواند همگام با روز جهان حرکت کند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اعلام کرد که تولید خودروسازان داخلی در ۱۰ ماه گذشته سال‌جاری از مرز یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه گذشت.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است