عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت : بهبود شرایط کنونی و رفع مشکلات در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور نیازمند تزریق حداقل ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی به این بخش از صنعت کشور است.

مطلب زاده در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو در ادامه با اشاره به نبود برنامه ای مشخص برای اختصاص یارانه تولید به صنعت اظهار داشت : تاکنون مشخص نگردیده که چه میزان از ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید به صنعت خودرو و قطعه سازی کشور اختصاص خواهد یافت.

وی افزود : در مقابل مشکلاتی که صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور دارد  این رقم ، قطره ای در اقیانوس است ، امروز صنعت خودروسازی کشور حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی به قطعه سازان دارد چنانچه روند صعودی مشکلات نقدینگی در صنعت قطعه سازی ، موجب تعدیل نیرو در این صنعت شده است.

وی گفت : در دو هفته گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور از کار بیکار شدند و تا دو سه هفته دیگر این رقم به ۴۰ هزار نفر و تا یک ماه آینده این رقم به ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید و چنانچه مشکلات ادامه داشته باشد تا پایان سال بیش از ۳۰۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی شغل شان را از دست خواهند داد.

وی اظهار داشت : با تداوم مشکلات اخیر در صنعت قطعه سازی و عدم اقدام در رفع آنها ، تا پایان امسال حداقل ۵۰ درصد از شرکتها ورشکست خواهند شد.

وی با توجه به وضعیت کنونی قطعه سازان تصریح کرد :  امروز بسیاری از قطعه سازی نیمه تعطیل و یا با افت شدید تولید مواجه شدند و با حداقل پرسنل در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه به افت تولید در شرکتهای خودروسازی اشاره کرد و گفت : با وجود وضعیت بسیار اسف بار تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی و مشکلات شدید نقدینگی در این بخش ، متاسفانه به نظر می رسد هیچ یک از دولتمردان نگرانی را از بابت از بین رفتن اشتغال در این حوزه از صنعت کشور ندارند.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور با توجه به شعار هایی که در خصوص اشتغال زایی مطرح می شود گفت : در این شرایط حفظ اشتغال در کشور اهمیت زیادی دارد از این رو در صورتی که به این زمینه توجه شود کمک موثری به وضعیت فعلی اقتصاد در کشور خواهد بود.

مطلب زاده همچنین به بسته پیشنهادی دولت و اعطای تسهیلات  به خریداران به منظور ایجاد تحرک در بازار خودرو پرداخت و خاطر نشان کرد : متاسفانه تاکنون ردیف بودجه ای برای اعطای این گونه تسهیلات به متقاضیان مشخص نشده است از این رو امیدی به اجرای سریع این گونه پیشنهادات و رفع رکود از بازار خودرو نیست.

وی گفت : دولت باید پیشنهاداتی را ارائه کند که به سرعت قابلیت اجرا داشته باشد در حالی که بسته ای که اخیرا ارائه شده نوش دار پس از مرگ سهراب است.

وی حداقل نقدینگی  مورد نیاز برای رفع مشکلات کنونی صنعت خودرو و قطعه سازی را ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت : برای بهبود وضعیت این صنایع خصوصا صنعت قطعه سازی که بخش زیادی از هزینه  تولید بر عهده این شرکتهاست ،باید حداقل ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این بخش از صنعت تزریق شود تا از رکود و تعطیلی در این صنعت جلوگیری شود.

وی همچنین با توجه به تاثیر خروج خودروهای فرسوده در رونق بازار خودرو اظهار داشت : مدت زیادی است که در خصوص جایگزینی خودروهای فرسوده اقدام عملی صورت نگرفته است در حالی که اگر تنها در خصوص خروج فرسوده ها حرکتی صورت گیرد این مساله موجب رونق در بازار خودرو خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به تصویب طرح برجام  ابراز امیدواری کرد که طی ماههای آینده شاهد شرایط بهتری در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور باشیم.

 


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=32
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۱۴۰۲، علاوه بر مکلف کردن خودروسازان به عرضه خودرو در بورس کالا، واردات خودروهای دست دوم خارجی را تصویب کرد.

شورای عالی بورس با اتفاق آرا به ادامه عرضه خودرو در بورس رای داد و از همین امروز اطلاعیه‌های عرضه منتشر خواهد شد.

یک استاد دانشگاه و کارشناس صنعت خودرو بر این باور است که دستورالعمل جدید شورای رقابت به معنای سرشاخ شدن با کل نظام اقتصادی است.

 رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره انحصاری بودن خودرو در کشور، گفت: در تمام بخش‌های بازار انحصاری نیست اگر این‌گونه باشد در تمام دنیا خودرو کالایی انحصاری است، خودرو جزو صنایعی است که تولیدکنندگان آن همیشه محدود هستند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دستورالعمل شورای رقابت مغایر با سیاست‌های رییس جمهور است و عملا صنعت خودرو را دچار بحران می‌کند؛ نگرانی‌ها در این زمینه را به سران قوا اعلام کرده‌ایم و اگر این شورا در تصمیم خود تجدید نظر نکند، اقدامات لازم برای اصلاح قانون مربوط به شورای رقابت را آغاز می‌کنیم.

به دنبال مصوبه اخیر شورای رقابت، شرکت گروه بهمن اعلام کرد که مصوبه مذکور نافی سایر قوانین جاری کشور در خصوص کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا است.

یک کارشناس بازار سرمایه شورای رقابت را مسبب ریزش بورس و آب شدن سرمایه میلیون‌ها نفر از مردم و سهامداران دانست و گفت: اقتصاد، پادگان نیست که اعلام شود به قیمت‌هایی که ما می‌گوییم باید محصول تولیدی خود را به فروش برسانی و این روش باعث زیان هزاران میلیارد تومان در صنعت خودرو خواهد شد.

یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: بهتر است با عرضه خودرو در بورس کالا و حذف قیمت‌گذاری دستوری، فضای رقابتی در صنعت خودرو بیش از گذشته توسعه یابد.

دستورالعمل تنظیم بازار خودرو از سوی شورای رقابت در حالی به تصویب رسیده است که ماده ۲ این مصوبه در تضاد آشکار با مصوبه ۷ آبان ماه هیات وزیران در خصوص عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا است!

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دستورالعمل اخیر شورای رقابت برای تنظیم بازار خودرو و اصرار برای فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش، در واقع اصرار به تکرار همان روش اشتباهی است که منجر به تحمیل زیان ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی به سهامداران خودروسازی کشور شد.

 مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعتقاد بر عدم موفقیت روش قبلی شورای رقابت اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند، بنابراین نمی‌شود با سرکوب قیمت خودرو، توقع تعادل بازار و رشد کیفیت خودرو را از تولیدکنندگان داشت.

نخستین مدیرعامل فرابورس ایران گفت: اهداف اصلی عرضه خودرو در بورس، «شفافیت و کشف عادلانه و واقعی قیمت»، «سود همزمان مصرف کننده و خودروساز»، «ایجاد بازار رقابتی» و «تولید خودروهای با کیفیت‌تر» است که با تداوم عرضه، بخش عمده این موارد که می‌تواند صنعت خودرو را متحول کند، محقق خواهد شد.

یک فعال صنعتی گفت: فرمایشات مدبرانه رهبر معظم انقلاب به‌ویژه تاکیدات معظم‌له بر فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز به‌منظور جلوگیری از مهاجرت نخبگان، تامین اشتغال مناسب برای جوانان و جبران عقب‌ماندگی‌ها به‌ویژه در حوزه‌ فناوری، باید سرلوحه مسوولان و بخش خصوصی باشد.

ادامه و استمرار عرضه خودروها در بورس کالا در حالی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته که نظرات متعددی در خصوص نحوه عرضه خودروهای داخلی وجود دارد دبیر انجمن قطعه‌سازان ضمن گلایه از این موضوع، عنوان کرد: برای فروش ساده یک کالا که در همه دنیا بر اساس عرضه و تقاضا انجام می‌شود، چندین راه و شیوه عجیب و غریب طراحی کرده‌اند، اما در اجرای همین شیوه‌ها هم تردید وجود دارد و هر روز با یک تصمیم جدید مواجه هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد: عرضه کمتر از ۵۰ هزار خودرو در بورس کالا، بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از جیب واسطه‌ها و دلالان خارج کرد و به چرخه تولید و مردم بازگشت.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی خودروی کشور گفت: پس از چند ماه عرضه خودرو در بورس که قطعه سازان و خودروسازان به امید آن، تولیداتشان را افزایش داده بودند، به‌یکباره شاهد دخالت نهادهایی مثل شورای رقابت هستیم که مردم و تولیدکنندگان را بلاتکلیف گذاشتند.

عرضه خودرو در بورس‌کالا این روزها با بازگشت شورای رقابت دچار چالش شده و ادامه این شیوه موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. هرچند خودروسازان با توجه به بهبود اوضاع نقدینگی‌شان به واسطه عرضه محصولاتشان در بورس کالا، ادامه این شیوه را می‌پسندند، اما قطعه‌سازان می‌گویند چندان نفعی از «خودروی بورسی» به آنها نرسیده است. در گفت‌وگویی که با بابک کریم‌خان مدیرعامل شرکت قطعه‌سازی پیک افروز غرب و سید‌حسین بحرینیان مدیرعامل شرکت قطعه‌سازی تکلان طوس (هر دو از اعضای انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی) انجام داده‌ایم، به موضوع نفع قطعه‌سازان از عرضه خودرو در بورس‌کالا و همچنین مسائلی مانند زیان‌دهی خودروسازان و چالش نقدینگی قطعه‌سازها پرداخته‌ایم.

کارشناس بازار سرمایه با طرح این پرسش که مخالفان عرضه خودرو در بورس کالا باید به صراحت اعلام کنند که راهکار و روش فروش منصفانه و عادلانه خودرو از نظر آن‌ها چیست؟ گفت: همه باید از اقدام دولت سیزدهم یعنی عرضه کالاها از جمله خودرو در بستر شفاف بورس کالا حمایت کنند. 

تعدادی از فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای به آیت‌الله رییسی، با اشاره به تصمیم شورای رقابت برای لغو عرضه خودرو در بورس کالا و افت ۱۰۰‌هزار میلیارد تومانی ارزش بورس، خواستار حمایت عملی رئیس جمهوری شدند.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: روش عرضه خودرو در بورس کالا به دلیل حذف قیمتگذاری دستوری مورد تایید است و امیدواریم میدان برای عرضه همه خودروهای کشور در بورس کالا فراهم شود تا علاوه بر رونق عرضه خودرو در بورس، شاهد رشد شفافیت و خرید آسان مردم از بورس باشیم. 

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: موتورسیکلت‌سازان کشور در ۱۰ ماهه امسال نزدیک به ۳۸۰ هزار دستگاه موتورسیکلت تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۱۹۸ هزار دستگاه) رشد بیش از ۸۸  درصدی نشان می‌دهد.

با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال جاری و با وجودی که تولید خودرو در این مدت از مرز یک میلیون دستگاه گذشته و خودروسازان به دنبال کسب رکورد جدیدی تا پایان سال هستند، اما قطعه سازان می‌گویند هنوز آن‌طور که باید قراردادهای فیمابین آنها و خودروسازان مطابق با نرخ تورم و دیگر شاخص‌ها اصلاح نشده است.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است