عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت : بهبود شرایط کنونی و رفع مشکلات در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور نیازمند تزریق حداقل ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی به این بخش از صنعت کشور است.

مطلب زاده در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو در ادامه با اشاره به نبود برنامه ای مشخص برای اختصاص یارانه تولید به صنعت اظهار داشت : تاکنون مشخص نگردیده که چه میزان از ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید به صنعت خودرو و قطعه سازی کشور اختصاص خواهد یافت.

وی افزود : در مقابل مشکلاتی که صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور دارد  این رقم ، قطره ای در اقیانوس است ، امروز صنعت خودروسازی کشور حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی به قطعه سازان دارد چنانچه روند صعودی مشکلات نقدینگی در صنعت قطعه سازی ، موجب تعدیل نیرو در این صنعت شده است.

وی گفت : در دو هفته گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور از کار بیکار شدند و تا دو سه هفته دیگر این رقم به ۴۰ هزار نفر و تا یک ماه آینده این رقم به ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید و چنانچه مشکلات ادامه داشته باشد تا پایان سال بیش از ۳۰۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی شغل شان را از دست خواهند داد.

وی اظهار داشت : با تداوم مشکلات اخیر در صنعت قطعه سازی و عدم اقدام در رفع آنها ، تا پایان امسال حداقل ۵۰ درصد از شرکتها ورشکست خواهند شد.

وی با توجه به وضعیت کنونی قطعه سازان تصریح کرد :  امروز بسیاری از قطعه سازی نیمه تعطیل و یا با افت شدید تولید مواجه شدند و با حداقل پرسنل در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه به افت تولید در شرکتهای خودروسازی اشاره کرد و گفت : با وجود وضعیت بسیار اسف بار تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی و مشکلات شدید نقدینگی در این بخش ، متاسفانه به نظر می رسد هیچ یک از دولتمردان نگرانی را از بابت از بین رفتن اشتغال در این حوزه از صنعت کشور ندارند.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور با توجه به شعار هایی که در خصوص اشتغال زایی مطرح می شود گفت : در این شرایط حفظ اشتغال در کشور اهمیت زیادی دارد از این رو در صورتی که به این زمینه توجه شود کمک موثری به وضعیت فعلی اقتصاد در کشور خواهد بود.

مطلب زاده همچنین به بسته پیشنهادی دولت و اعطای تسهیلات  به خریداران به منظور ایجاد تحرک در بازار خودرو پرداخت و خاطر نشان کرد : متاسفانه تاکنون ردیف بودجه ای برای اعطای این گونه تسهیلات به متقاضیان مشخص نشده است از این رو امیدی به اجرای سریع این گونه پیشنهادات و رفع رکود از بازار خودرو نیست.

وی گفت : دولت باید پیشنهاداتی را ارائه کند که به سرعت قابلیت اجرا داشته باشد در حالی که بسته ای که اخیرا ارائه شده نوش دار پس از مرگ سهراب است.

وی حداقل نقدینگی  مورد نیاز برای رفع مشکلات کنونی صنعت خودرو و قطعه سازی را ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت : برای بهبود وضعیت این صنایع خصوصا صنعت قطعه سازی که بخش زیادی از هزینه  تولید بر عهده این شرکتهاست ،باید حداقل ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این بخش از صنعت تزریق شود تا از رکود و تعطیلی در این صنعت جلوگیری شود.

وی همچنین با توجه به تاثیر خروج خودروهای فرسوده در رونق بازار خودرو اظهار داشت : مدت زیادی است که در خصوص جایگزینی خودروهای فرسوده اقدام عملی صورت نگرفته است در حالی که اگر تنها در خصوص خروج فرسوده ها حرکتی صورت گیرد این مساله موجب رونق در بازار خودرو خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به تصویب طرح برجام  ابراز امیدواری کرد که طی ماههای آینده شاهد شرایط بهتری در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور باشیم.

 


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=32
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است